Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Fara venit, pot obtine un credit pentru prima casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
asa e, netul ar fi sub 3000 odata inregistrat la fisc, nu brutul, greseala mea.

#56
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 alx42, on 09 iulie 2016 - 13:35, said:

tocmai de aceea am spus ca nu am nici o retinere sa-mi platesc taxele daca am parte de niste beneficii, cum ar fi obtinerea unui credit. Altfel pentru ce le platesc? Creditul oricum nu este un cadou, este doar un imprumut care are la baza incredere. Daca ca si PFA nu inspir incredere nu mai are sens sa-l fac. Venitul meu e net, brut ar fi sub 3000, o suma cu care m-as putea descurca doar daca nu platesc chirie.

am scris mai sus, impozitele le platesti pt beneficii cum ar fi invatamant, infrastructura de transport, ordine publica - nu pt a putea lua credite. sistemul ala medical de care te plangi este cum este fix pentru ca multa lume refuza sa contribuie. dar gandeste-te ca daca nu erau altii care sa plateasca impozite, nu exista nici spitalul ala unde sa dai spaga. oricat de rau ar fi, nu poti sa sustii ca parintilor tai le-ar fi fost mai bine sa stea acasa, fara niciun fel de asistenta. si data viitoare cand mai dai o spaga pt niste conditii mizere, aminteste-ti ca primesti fix ce ai platit. adica zero.

#57
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 vubiv, on 09 iulie 2016 - 13:34, said:

Probabil la batranete se va intreba cum poate sa obtina o pensie mai mare decat indemnizatia sociala pentru pensionari, ca el castiga in tinerete 1000 euro pe luna si nu e cinstit sa aiba aceeasi pensie ca unul care consuma zilnic bauturi alcoolice la crasma din sat din banii de ajutoare sociale si nu a muncit o zi.

Nici măcar. La bătrânețe se va întreba de ce el n-are dreptul la pensie. Pentru că nu va lua pensie dacă are doar doi ani vechime în muncă. Desigur, el e din specia celor care citesc în ziar că pensiile vor colapsa peste 20 de ani, dar nu se întreabă de ce, dacă e așa, politicienii și-au votat, totuși, pensii privilegiate.

 alx42, on 09 iulie 2016 - 13:35, said:

tocmai de aceea am spus ca nu am nici o retinere sa-mi platesc taxele daca am parte de niste beneficii, cum ar fi obtinerea unui credit. Altfel pentru ce le platesc? Creditul oricum nu este un cadou, este doar un imprumut care are la baza incredere. Daca ca si PFA nu inspir incredere nu mai are sens sa-l fac. Venitul meu e net, brut ar fi sub 3000, o suma cu care m-as putea descurca doar daca nu platesc chirie.

Un credit cu numai 5% avans crede-mă că e un cadou. Nu doar un cadou, o pleașcă în toată regula.

#58
florina39

florina39

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.04.2016

 alx42, on 08 iulie 2016 - 22:06, said:

Salut,


am aproape 34 de ani si un venit lunar de aprox 4000-4200 lei obtinut din IT in bunaregim freelance, dar este facut "la negru" pentru ca nu am nici o forma de organizare fiscala. Am fost o perioada scurta PFA cu norma (aprox 2 ani) insa din cauza acelei crize financiare din 2008 nu am mai avut activitate timp de 1 an si ceva. Si cand mi-am reluat activitatea au aparut niste probleme personale, pur si simplu nu mi-am putut permite la acea vreme sa platesc impozite si taxe de peste 35%... De atunci au trecut mai mult de 5 ani, nu am reusit sa pune deoparte nici un leu si am ajuns la varsta la care incepi sa te gandesti serios la viitor.

Daca revin la PFA, am sanse sa obtin un credit pentru prima casa in mai putin de 6 luni? Intreb asta deoarece nu am unde sta si mi-ar fi foarte greu sa platesc si chirie si impozite si taxe si sa imi sustin parintii.
Daca nu, este posibil ca unul din parintii mei sa gireze cu propriul sau apartament si sa obtin creditul imediat?
buna,ar fi o solutie cauti un apartament nou si il platesti direct la dezvoltator cu dobinda fixa fara batai de cap si daca o luna nu poti te intelegi cu el..din cite stiu exista foarte multi constructori care vind asa ..succes

#59
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Stiti cam ce dobanzi se practica la dezvoltatori?
De exemplu la un apartament de 60.000 euro, avans 25% si durata maxima 7 ani pot spera la o rata de sub 700 de euro?

#60
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
din ce stiu eu, trebuie sa ai cel putin 12 luni de activitate ca sa poti obtine un credit (in unele cazuri chiar 18 luni, ar putea fi si cazul tau), poate impreuna cu prietena s-ar pune problema altfel, insa nu stiu daca te-ai mai putea califica pentru prima casa. Banca se uita in principiu la toata activitatea ta, ori tu ai un gol din 2008, lucru care nu ar fi pe placul bancilor.

ca si freelancer, e musai PFA ? de ce nu mergi pe un SRL, unde platesti 3% pe rulaj si 5+5.5% cand scoti banii din casa, iar daca cumperi apartamentu pe firma esti scutit de anumite taxe, e putin mai complicat cand vrei sa transferi apartamentu de pe firma pe pers fizica dar aici te poate ajuta un contabil cu mai multe sfaturi.

singura solutie care o vad eu, este sa stai cu parintii o bucata buna de timp pana pui bani deoparte iar la momentul potrivit te poti muta intr-un apartament impreuna cu prietena.

#61
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 vubiv, on 09 iulie 2016 - 09:35, said:

Cea mai mare teapa e sa il iei de la dezvoltator... mai bine de la banca.
Cat despre chirii... e din ce in ce mai greu sa gasesti persoane serioase care sa inchirieze... majoritatea sunt niste semianalfabeti care nici nu vor sa auda de acte, sau vor acte pe o mica parte din suma dorita, si care iti fac tot felul de sicane sa te "convinga" sa pleci daca gasesc pe unul care sa ofere cu 1 euro mai mult peste o luna, sau gasesc un fraier care sa cumpere aparamentul la un pret supraevaluat.
Ce sa facem acum ???
capitalisul asta inseamna : speculatie
pret " supraevaluat " , chirii in crestere , pestele cel mare il inghite pe cel mic, ...........etc.
ce daca-s analfabeti. " prostii " aia sunt propitari.
constitutia garanteaza dreptul pa " propitate",, proprietarul are dreptul sa vanda sau sa inchirieze cui si la ce pret vrea muschiul sau .
Cine vrea dobanzi preferentiale , chirii subventionate , sa traiasca in comunism, sau sa se adapteze

#62
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Aparent in Romanica poti orice.

[ https://i.imgur.com/lGixl3S.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
Fluffy_The_Terrible

Fluffy_The_Terrible

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.03.2016

 alx42, on 09 iulie 2016 - 13:35, said:

tocmai de aceea am spus ca nu am nici o retinere sa-mi platesc taxele daca am parte de niste beneficii, cum ar fi obtinerea unui credit. Altfel pentru ce le platesc? Creditul oricum nu este un cadou, este doar un imprumut care are la baza incredere. Daca ca si PFA nu inspir incredere nu mai are sens sa-l fac. Venitul meu e net, brut ar fi sub 3000, o suma cu care m-as putea descurca doar daca nu platesc chirie.

Nu ma pot abtine sa nu comentez la genul asta de atitudine..Sincer sa fiu, as vrea si eu sa pot fi asa. Sa consider ca obligatiile gen impozite, care platesc toate chestiile publice din jurul meu, indiferent cat ne plangem de calitatea lor, sunt optionale si le platesc doar daca eu personal consider ca trag suficiente beneficii de pe urma lor.

In alta ordine de idei, postarile cu probleme de genul asta mi se par utile, ca asa invat si eu ca unii pot trai relaxat, fara stres constant, fara sa fie angajati, sau sa fi fost angajati vreodata, si la 34 de ani. Eu tot nu inteleg cum merge asa, fara sa stii ca te poti baza pe un venit lunar, cu posibilitatea de a ramane efectiv fara bani de chirie/mancare&etc si totusi sa fii relaxat si sa iti vezi de treaba. Eu unul am trait dintotdeauna cu stresul ca intotdeauna pot ramane fara job - desi calificari si abilitati sa ma angajez am la greu - si din cauza asta am trait tot cu obligatia de a economisi in fiecare luna, de cand am inceput sa muncesc. Si uite asa am pus incet-incet bani deoparte de apartamentul meu micut, fara credit.

Pe de alta parte, avand in vedere ca traim in Romania, sunt convins ca junele nostru va gasi o modalitate - probabil rate la dezvoltator - sa isi ia un apartament..si o sa-l doara la basca de faze de genul impozite sau alte obligatii.
Fraieri suntem noi, aia care le platim, nu?

 alx42, on 10 iulie 2016 - 20:35, said:

Stiti cam ce dobanzi se practica la dezvoltatori?
De exemplu la un apartament de 60.000 euro, avans 25% si durata maxima 7 ani pot spera la o rata de sub 700 de euro?

Cat despre intrebarea asta, singura solutie e sa dai un Google search cu "rate direct la dezvoltator", sa vezi zona/pret care iti convine, si sa iti fixezi cateva intalniri si sa vezi la fata locului. Majoritatea nu afiseaza ce rate ofera, eventual doar durata, pentru ca vor negocia de la caz la caz in parte, in functie de avansul fiecaruia si venit. In plus, multi o sa iti dea si oferte pe mail daca le soliciti. Parerea mea e ca dezvoltatorii o sa fie si mai stricti decat bancile - care pot absorbi pierderi de genul creditelor nerestituite. Iar la ce dezvoltatori avem noi prin Romania...unii dintre ei poate iti fac concurenta la capitolul neplata impozite&alte dari.

#64
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

 Fluffy_The_Terrible, on 21 iulie 2016 - 18:31, said:

Nu ma pot abtine sa nu comentez la genul asta de atitudine..Sincer sa fiu, as vrea si eu sa pot fi asa. Sa consider ca obligatiile gen impozite, care platesc toate chestiile publice din jurul meu, indiferent cat ne plangem de calitatea lor, sunt optionale si le platesc doar daca eu personal consider ca trag suficiente beneficii de pe urma lor.

In alta ordine de idei, postarile cu probleme de genul asta mi se par utile, ca asa invat si eu ca unii pot trai relaxat, fara stres constant, fara sa fie angajati, sau sa fi fost angajati vreodata, si la 34 de ani. Eu tot nu inteleg cum merge asa, fara sa stii ca te poti baza pe un venit lunar, cu posibilitatea de a ramane efectiv fara bani de chirie/mancare&etc si totusi sa fii relaxat si sa iti vezi de treaba. Eu unul am trait dintotdeauna cu stresul ca intotdeauna pot ramane fara job - desi calificari si abilitati sa ma angajez am la greu - si din cauza asta am trait tot cu obligatia de a economisi in fiecare luna, de cand am inceput sa muncesc. Si uite asa am pus incet-incet bani deoparte de apartamentul meu micut, fara credit.

Pe de alta parte, avand in vedere ca traim in Romania, sunt convins ca junele nostru va gasi o modalitate - probabil rate la dezvoltator - sa isi ia un apartament..si o sa-l doara la basca de faze de genul impozite sau alte obligatii.
Fraieri suntem noi, aia care le platim, nu?
Esti exemplul perfect de om crescut in comunism care functioneaza pe principiul: "nu conteaza cat de prost e nivelul meu de trai, sunt
multumit daca vecinul traieste mai prost decat o fac eu". Problema noastra, a romanilor, este una de mentalitate. Nu suntem capabili
sa gandim la modul constructiv, ce este bine pentru noi ca si tara, ce putem face sa progresam. Nu. Principalele obiective sunt mandria
si lauda de sine.

IT-ul e o industrie pe care ca si guvern vrei sa o sustii. Aduce bani in tara, gratis, fara importuri, fara sa depinzi de alte industrii, folosind doar
resurse umane, care ai destule. Ca si guvern vei vrea sa sustii industria asta. Nu de alta, dar sunt localitati intregi care s-au construit in jurul
unor catorva companii din IT. Concluzia te las sa o tragi singur, nu de alta, dar poate realizezi ca n-ai mai fi avut job si apartamentul tau micut
daca n-ar fi fost IT-ul.

Edited by puya4ever, 21 July 2016 - 23:34.


#65
Fluffy_The_Terrible

Fluffy_The_Terrible

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.03.2016

 puya4ever, on 21 iulie 2016 - 23:32, said:

Esti exemplul perfect de om crescut in comunism care functioneaza pe principiul: "nu conteaza cat de prost e nivelul meu de trai, sunt
multumit daca vecinul traieste mai prost decat o fac eu". Problema noastra, a romanilor, este una de mentalitate. Nu suntem capabili
sa gandim la modul constructiv, ce este bine pentru noi ca si tara, ce putem face sa progresam. Nu. Principalele obiective sunt mandria
si lauda de sine.

IT-ul e o industrie pe care ca si guvern vrei sa o sustii. Aduce bani in tara, gratis, fara importuri, fara sa depinzi de alte industrii, folosind doar
resurse umane, care ai destule. Ca si guvern vei vrea sa sustii industria asta. Nu de alta, dar sunt localitati intregi care s-au construit in jurul
unor catorva companii din IT. Concluzia te las sa o tragi singur, nu de alta, dar poate realizezi ca n-ai mai fi avut job si apartamentul tau micut
daca n-ar fi fost IT-ul.

Ba frate..ce zic eu si ce intelegi tu? Arata-mi mie undeva in postarea mea unde vorbesc eu de IT? Eu ma refeream strict la atitudinea de a nu plati impozite din care sa intretinem si putinul pe care il avem. Daca initatorul topicului scoate bani din IT dar nu plateste niciun impozit, ba dimpotriva i se par inutile, nici nu o sa avem de unde sa imbunatatim. E adevarat ca in Romania sunt si prost gestionati banii, plus coruptie si uneori pura incompetenta, dar daca toata lumea ar gandi ca el, si ar hotara sa nu mai plateasca nimic, din ce sa mai mentii si sa dezvolti toate serviciile publice pe care le ai?

Cat despre partea cu traitul in comunism - asta e o pura proiectie din partea ta..eu de exemplu nu as putea sa fac nicio extrapolare despre tine doar pe baza postarii tale..in afara de faptul ca nu citesti cu atentie postarile altora si raspunzi critic la lucruri care nu au fost spuse.

#66
lazarutcristina

lazarutcristina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2017
Si eu sunt tot freelancer si castig putin peste 5000 de lei de aproape 3 ani. Pot dovedi cumva cu bonuri fiscale, sau in vreun fel ca pot garanta sa imi cumpar un apartament in Cosmopolis, cu programul Prima Casa?

Edited by lazarutcristina, 30 March 2017 - 11:20.


#67
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017

 lazarutcristina, on 30 martie 2017 - 11:19, said:

Si eu sunt tot freelancer si castig putin peste 5000 de lei de aproape 3 ani. Pot dovedi cumva cu bonuri fiscale, sau in vreun fel ca pot garanta sa imi cumpar un apartament in Cosmopolis, cu programul Prima Casa?

In principiu se face interogare la fisc ca sa vada daca esti eligibil. Deci daca ai platit impozit pe banii aia, ar trebui sa fie posibil. Cred ca cel mai bine e sa cauti o agentie a unei banci pe care o consideri potrivita cu consilieri care au ceva in cap (nu sunt pusi pe pile acolo) si sa mergi sa intrebi. :)

Daca in schimb nu ai declarat veniturile respective la fisc, nu stiu ce sanse ai.

#68
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Adminiiiii, sunt si pe aici astia de la Cosmopolis...acum vad ca nu mai detin apartament acolo, vor sa cumpere...cu prima casa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate