Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Fara venit, pot obtine un credit pentru prima casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Venitul adunat = venitul ei + al meu, dar al meu ar fi doar de acum in colo. Si in cazul asta ne-ar dezavantaja PFA-ul meu si perioada scurta?

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:56, said:

Venitul adunat = venitul ei + al meu, dar al meu ar fi doar de acum in colo. Si in cazul asta ne-ar dezavantaja PFA-ul meu si perioada scurta?

Din pacate :

View Postdon_dannielo, on 08 iulie 2016 - 22:52, said:

Pai venitul adunat = venitul ei.


#21
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View PostPrien, on 08 iulie 2016 - 22:43, said:

Nu ca tin cu vre-o banca. Dar daca as fi ofiter de credit, nici nu m-as gandi sa imi asum riscul. De ce? Simplu. Pt ca m-ar zbura pe mine...
Altfel 4000-4200 nu mi se pare prea mult. Si mai ales la 34 ani, cand nu mai poti spune ca nu ai experienta...



Ca spune el 4000-4200.  Putea sa spuna 7000-7128, cel putin asa se incadra.

#22
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
pe mine m-au refuzat cu PFA in IT mai vechi de un an si 90 000 euro incasati pe ultimele 12 luni. ce-i drept, nici nu m-am agitat
sa caut la mai multe banci.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpuya4ever, on 08 iulie 2016 - 23:15, said:

pe mine m-au refuzat cu PFA in IT mai vechi de un an si 90 000 euro incasati pe ultimele 12 luni. ce-i drept, nici nu m-am agitat
sa caut la mai multe banci.
Daca erai functionar de stat, altfel mergea treaba.

#24
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postpuya4ever, on 08 iulie 2016 - 23:15, said:

pe mine m-au refuzat cu PFA in IT mai vechi de un an si 90 000 euro incasati pe ultimele 12 luni. ce-i drept, nici nu m-am agitat
sa caut la mai multe banci.

mersi, cu asta ai spus tot ce era de spus :)
Nu mai are rost sa sper.
Imi ramane doar varianta de a-mi reorganiza viata si sa-mi strang pe rand banii necesari pt construirea unei case.

#25
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
poti incepe cu stoparea evaziunii fiscale .
traim intr-o tara de cacao. maturatorul de la salubritate , plateste taxefe aferente salariului minimpe economie, iar "  IT-istul " are pretentia sa
beneficieze de garantiile bugetului consolidat , la care nu contribuie asa, " din principiu "

Edited by tiomarami, 09 July 2016 - 01:12.


#26
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,778
  • Înscris: 06.09.2004

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:06, said:

nu mi-am putut permite la acea vreme sa platesc impozite si taxe de peste 35%...

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:14, said:

Eu nu pot sa astept 2 ani..
taxe nu-ti permiti sa platesti, de asteptat nu poti sa astepti.... serios acum, iti inchipui ca plateste cineva taxe de placere, sau pt ca isi permite? sau ca n-avem unde dormi, dar mai putem astepta cativa ani?

in principiu, scoate-ti figurile din cap si intra in legalitate. in al doilea rand, scoate-ti si restul de figuri din cap si fa-ti un plan de economii pe o perioada oarecare, dar macar 2-3-5 ani, sa vezi cum merge. dupa aia, refaci calculele.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:30, said:


dar limita de varsta la prima casa e de 35 de ani.
peste 2 ani eu o sa am 36 si nu mai indeplinesc conditiile si nu mai am nici o sansa atunci
Am cunostinte care anul trecut si-au luat apartament prin PC.
40 de ani sotul, 40 de ani sotia.

#28
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
@alx42 /
1. Incerca sa mergi chiar azi la un magazin , sa aplici pt un card de credit ...nu vei primi bani nici pt un fier de calcat
2. Faci PFA , poate dupa un timp primesti credit pt fierul de calcat + un prelungitor ...
Concluzia ?
Nu esti eligibil indiferent ce vei face . Pt prima casa NU . Ai ratat optiunea asta in viata ,

#29
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
de 5 ani nu ai reusit sa pui departe nici un leu....cum crezi ca vei plati creditul ??

Edited by D3an, 09 July 2016 - 06:22.


#30
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nici o sansa sa primesti credit declarand ca ai venituri de 1000 euro la negru... ar declara toata lumea venituri fictive sa puna de o teapa la banca daca ar functiona asa.
In al doilea rand, chiar daca esti dispus sa faci un PFA si sa rulezi 6 luni acei bani tot nu iti va acorda credit cineva, tocmai pentru ca s-au ars cu astia ca tine in trecut care rulau niste bani anterior creditului, iar apoi teapa :D Astfel PFA-ul are cam acelasi regim ca un contract pe perioada determinata, care iti va permite accesul la credite mici, de consum daca ai o anumita vechime in munca si la locul de munca actual, dar pentru ceva pe termen lung nu ai nici o sansa.

#31
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:14, said:

Eu nu pot sa astept 2 ani..

:lol:
Incearca, sa vezi ca poti.
Nici nu trebuie sa faci nimic, doar sa astepti. :)

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
in definitiv, a asteptat deja 34 de ani, ce mai conteaza inca 2 ani in plus :)

#33
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
La varsta aia deja 2 ani inseamna aproape 10% din viata pe care o mai are :D

#34
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
În România, indiferent de orașul în care locuiești, nu ar trebui să ai nici o problemă ca din 4000 de lei să nu poți pune deoparte măcar 1000 pe lună. Doar dacă n-ai în îngrijire vreun copil cu handicap, sau să ai altă problemă gravă pe cap. Dacă tot câștigi atâta, ar trebui să pui bani deoparte pur și simplu, pentru că mâine, poimâine, n-o să mai ai 34 de ani, o să ai 44, și o să începi să vizitezi mai des spitalele. Câtă vreme ți-ai asumat să nu plătești taxe, asumă-ți și consecința inversă, că tu singur, cu bani cash, va trebui să te îngrijești de achizițiile majore (casă, mașină), de îngrijirea sănătății tale și eventual a copiilor, și nu în ultimul rând de ce vei face după 65 de ani. Că și dacă te angajezi legal mâine, având în vedere vârsta pe care o ai deja, la 65 de ani oricum nu vei mai avea dreptul la pensie întreagă.

#35
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postinius, on 09 iulie 2016 - 08:29, said:

În România, indiferent de orașul în care locuiești, nu ar trebui să ai nici o problemă ca din 4000 de lei să nu poți pune deoparte măcar 1000 pe lună. Doar dacă n-ai în îngrijire vreun copil cu handicap, sau să ai altă problemă gravă pe cap.
Nu stiu in ce Romanie traiesti tu, dar in Romania pe care o stiu eu, daca ai un copil cu handicap nu trebuie sa bagi bani, ci chiar scoti bani de pe urma acestuia de pe urma beneficiilor oferite de catre stat, care ajung lunar la un salariu mediu pe economie fara prea multe batai de cap.

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
vubiv, iti doresc sa n-ai fericirea sa castigi bani in felul asta.
din punct de vedere financiar o persoana activa (care poate castiga 4k lei/luna) nu are nimic de castigat de pe urma unei asemenea probleme. primeste ceva ajutor de la stat, dar probabil ca trebuie sa renunte la serviciu pentru a-si putea ingriji copilul.
singurii care privesc cu invidie la astfel de ajutoare sunt cei care oricum traiesc de pe urma alocatiilor copiilor si care n-au nimic de pierdut daca stau acasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate