Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fara venit, pot obtine un credit pentru prima casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Salut,


am aproape 34 de ani si un venit lunar de aprox 4000-4200 lei obtinut din IT in regim freelance, dar este facut "la negru" pentru ca nu am nici o forma de organizare fiscala. Am fost o perioada scurta PFA cu norma (aprox 2 ani) insa din cauza acelei crize financiare din 2008 nu am mai avut activitate timp de 1 an si ceva. Si cand mi-am reluat activitatea au aparut niste probleme personale, pur si simplu nu mi-am putut permite la acea vreme sa platesc impozite si taxe de peste 35%... De atunci au trecut mai mult de 5 ani, nu am reusit sa pune deoparte nici un leu si am ajuns la varsta la care incepi sa te gandesti serios la viitor.

Daca revin la PFA, am sanse sa obtin un credit pentru prima casa in mai putin de 6 luni? Intreb asta deoarece nu am unde sta si mi-ar fi foarte greu sa platesc si chirie si impozite si taxe si sa imi sustin parintii.
Daca nu, este posibil ca unul din parintii mei sa gireze cu propriul sau apartament si sa obtin creditul imediat?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Daca nu exista documente ce pod dovedi si garanta ca poti plati, nu.

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Rulajul la PFA (in sistem real daca trebuie) pe o perioada de 6 luni ar fi suficient ca si dovada?
Unii prieteni mi-au zis ca trebuie sa am un venit stabil "legal" de cel putin 2 ani. Eu nu pot sa astept 2 ani..

Edited by alx42, 08 July 2016 - 22:15.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam greu. Trebuie sa intrebi la banci.
In general bancilor nu prea le place treaba cu pfa-urile si mai ales cu freelancer, prefera chestii stabile la "bujet" sau "corporatiste".

Edited by pasilla, 08 July 2016 - 22:32.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:14, said:

Rulajul la PFA (in sistem real daca trebuie) pe o perioada de 6 luni ar fi suficient ca si dovada?
Unii prieteni mi-au zis ca trebuie sa am un venit stabil "legal" de cel putin 2 ani.
in principiu fara cel putin 1 an de activitate nu se prea uita nici o banca la un PFA. la cei cu norma te poti trezi ca-ti cer declaratia 392B si iau in calcul valorile de acolo (in loc de norma), dar nu e o regula generala.

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:14, said:

Eu nu pot sa astept 2 ani..
si daca nu vei putea accesa un credit inainte de 2 ani, ce se va intampla? pui problema ca si cum bancile ar sta la coada la usa ta ca sa le accepti creditul, cand de fapt e fix invers :).

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu am pus problema asa.
dar limita de varsta la prima casa e de 35 de ani.
peste 2 ani eu o sa am 36 si nu mai indeplinesc conditiile si nu mai am nici o sansa atunci

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
0 sanse.

PS: dar limita de varsta stiam ca nu (mai) exista.

Edited by don_dannielo, 08 July 2016 - 22:39.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nici nu stii daca v-a mai fi "prima casa". Ar fi bine sa iti faci si planul 2.
Pana la urma sa stai cu chirie nu este asa rau. Ai marele avantaj al libertatii de miscare. Poate in viitor vrei sa fii freelancer de pe plaja din Miami.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pare-se ca de prin 2011 nu mai exista limita de varsta pentru PC: http://www.avocatnet...-de-varsta.html

ca si idee, daca la 34 de ani lucrezi la negru si nu reusesti sa economisesti nimic, e cazul sa faci niste schimbari majore in viata. viitorul tau e mai mult decat sumbru.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
In viata,exista momente cruciale cand un om trebuie sa ia decizii capitale.Mai bine zis,momentul potrivit la timpul potrivit.
Tu ai ratat anumiti timpi,va trebui sa cauti mai departe alte momente propice.
Dupa cele spuse de tine,o solutie ar fi sa-ti gasesti o prietena care care se poate incadra in acele conditii.Poate e singura solutie pentru prima casa.
Cam prea multe lucruri ai lasat pentru ultimul ceas.

#11
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:06, said:

Salut,


am aproape 34 de ani si un venit lunar de aprox 4000-4200 lei obtinut din IT in regim freelance, dar este facut "la negru" pentru ca nu am nici o forma de organizare fiscala. Am fost o perioada scurta PFA cu norma (aprox 2 ani) insa din cauza acelei crize financiare din 2008 nu am mai avut activitate timp de 1 an si ceva. Si cand mi-am reluat activitatea au aparut niste probleme personale, pur si simplu nu mi-am putut permite la acea vreme sa platesc impozite si taxe de peste 35%... De atunci au trecut mai mult de 5 ani, nu am reusit sa pune deoparte nici un leu si am ajuns la varsta la care incepi sa te gandesti serios la viitor.

Daca revin la PFA, am sanse sa obtin un credit pentru prima casa in mai putin de 6 luni? Intreb asta deoarece nu am unde sta si mi-ar fi foarte greu sa platesc si chirie si impozite si taxe si sa imi sustin parintii.
Daca nu, este posibil ca unul din parintii mei sa gireze cu propriul sau apartament si sa obtin creditul imediat?


Daca TU ar trebui sa aprobi cererea unuia ce se prezinta ca tine ce ai face?

EU nu as aproba o asemenea solicitare. Pentru mine nu prezinti incredere.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
ps.
La 4000 de lei pe luna,in trei ani trebuia sa ai cel putin o garsoniera in proprietate.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post_Smiley_, on 08 iulie 2016 - 22:36, said:

pare-se ca de prin 2011 nu mai exista limita de varsta pentru PC: http://www.avocatnet...-de-varsta.html

Nu exista varsta maxima pentru acordarea creditului , dar exista varsta maxima pentru finalizarea platilor.
Daca iei un credit la 35 de ani, cu o durata de rambursare de 30 de ani, la final ai 65 de ani. Bancile sunt "sensibile" la acest aspect si nici nu poti sa le invinovatesti.

Edited by pasilla, 08 July 2016 - 22:43.


#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu ca tin cu vre-o banca. Dar daca as fi ofiter de credit, nici nu m-as gandi sa imi asum riscul. De ce? Simplu. Pt ca m-ar zbura pe mine...
Altfel 4000-4200 nu mi se pare prea mult. Si mai ales la 34 ani, cand nu mai poti spune ca nu ai experienta...

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpasilla, on 08 iulie 2016 - 22:42, said:

Nu exista varsta maxima pentru acordarea creditului , dar exista varsta maxima pentru finalizarea platilor.
Daca iei un credit la 35 de ani, cu o durata de rambursare de 30 de ani, la final ai 65 de ani. Bancile sunt "sensibile" la acest aspect si nici nu poti sa le invinovatesti.
din punctul de vedere al ratelor lunare, diferenta dintre 25 si 30 de ani este foarte mica. de fapt de pe la 15 ani in sus apare fenomenul de "diminishing returns" Posted Image.
deci ar trebui sa se incadreze lejer la un credit pe 20-25 de ani.

Edited by _Smiley_, 08 July 2016 - 22:46.


#16
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Daca prietena ar avea un venit stabil dar mic, cum ar fi salarium minim, si sa zicem ca si angajata la o firma privata, atunci impreuna (eu ca si PFA) am avea sanse pentru obtinerea unui credit de aprox 40-50.000 eur?

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai venitul adunat = venitul ei.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
hai sa facem un calcul general: la un credit pe ~20 ani platesti de obicei cam de doua ori suma imprumutata. deci ar fi vorba de un 80-100k pe 20 de ani, adica 4-5k pe an, deci o rata intre 300 si 400 euro/luna.
avand in vedere modul de calcul al gradului maxim de indatorare de acum (ex: http://www.creditepe..._indatorare.php ), asta inseamna ca ai nevoie de venituri de minim 3000 lei/luna pentru un asemenea imprumut. ati fi cam la limita (in ideea ca-ti incasezi veniturile legal si gasesti o banca dispusa sa le ia in calcul)

Edited by _Smiley_, 08 July 2016 - 22:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate