Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Lesin de la sange

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
BlackyOne

BlackyOne

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2016
Salut ! Mi s-a intamplat odata cand taiam o paine sa ma tai la deget si din cauza ca mi-a curs sange m-a luat ameteala si am lesinat pentru aproximativ 1 minut.Cand mi-am facut analize la sange de asemenea am lesinat cand mi-au luat doctorii o fiola foarte mica de sange....din ce am inteles anumiti oameni cand pierd si foarte putin sange creierul lor intra in panica si provoaca lesinul.Exista vreo boala care sa determine asta? Adica mi se pare exagerat sa imi curga putin sange si sa ma ia cu lesin ( daca vad sange nu am nimic adica pot sa stau langa o persoana taiata si sa vad sange ca nu ma afecteaza deloc)
Imi poate spune cineva o cauza?(nu am lipsa de calciu , diabet sau glicemie scazuta)

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Se intampla...nu e ceva musai anormal.


Se intampla si la case mai mari (UMFisti Posted Image )

Se numeste Hemofobie si se lasa cu atac de panica si/ sau lesin.
Asta e, traim cu ele. Eu am astrafobie si anual o patesc.


ps. ca fapt divers c-am zis de umf-isti. Eu am colega care o lesinat la prima recoltare :lol: O fost, foarte amuzant...nu c-o lesinat, ci c-o intrebat dupa daca si-o dat cineva seama.

Edited by lex404, 08 July 2016 - 17:59.


#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Autocontrol , efectiv te obligi sa crezi ca e coca cola sau suc de rosii , la inceput e greu dar incet va fi floare la ureche .

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View Postxilo, on 08 iulie 2016 - 17:59, said:

Autocontrol , efectiv te obligi sa crezi ca e coca cola sau suc de rosii , la inceput e greu dar incet va fi floare la ureche .

+1. Dar daca ai sti prin cate trece cineva prin autocontrol pana scapa..sau ma rog, ajunge la o faza stabila...
Colega-mea o scapat. Mai stiu unul care n-are nicio treaba cu sangele. Poate curge in cascada..dar daca l-ai intepat il culegi de pe jos. Tot umf-ist.

#5
DingoT

DingoT

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.06.2016
Chestia aia cu "frica ace" (aichmofobia) , o avem mai toti barbati si eu patesc cind imi iau singe pt. analiza . In shimb nu ma pierd , cind ma tai sau sangerez .
Am patit si eu , unul taia cu flexul , a "troznit" pinza , a reusit sa-mi rada venele de la mina stanga , am pus garou si in 30 minute eram pe Grivita sa ma coasa !

P.S.- Am mai slabit garoul la fiecare 15 min. , e adevarat , a durat ceva pina am putut sa ma bazez pe mina stanga .

Edited by DingoT, 08 July 2016 - 18:06.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Faza cu barbatii si frica de ace ii o prostie.

Eu nu am frica de ace (am avut, ma rog...nu fobie dar eram reticent). Dupa ce am vazut ca sunt utile si nu dor, mnezo cu mila.
Ca si cu stomatologia, nu te duci de frica..ce sa zic. Pai du-te si o sa vezi ca nu simti nimic; apoi te duci de drag :lol:

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cind se instaleaza frica se trece printr-o faza de "transa" - atunci cind simti ca ti-e putin cald si parca astepti sa te doara sau sa se intample ceva , e , acesta e momentul cind trebuie sa te "minti" , trebuie insistat
Exact ca durerea de la dentist care se poate diminua sau chiar face sa dispara prin infigerea unghiei de la degetul mare in baza celuilalt deget mare de la mana opusa .

#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
iete fas toti.... ma uit la acul ala cum intra in vena si ma doare-n spit
macar stiu fix cand e momentul "durerii"

#9
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"iete fas toti.... ma uit la acul ala cum intra in vena si ma doare-n spit"
Bine acuma , asa sunt si la care le face placere , iau acul si-l invirt in vena ca telul in castronul de batut albuse

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
nu mi s-a intamplat niciodata..
doar cand ma ridic brusc din pat sau de pe scaun, atunci ma ia cu amețeli :)))

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
E o fobie, se poate trata la psiholog. Pana atunci stai departe de sange si ace. Poate cazi cu capul de ceva.

#12
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostDingoT, on 08 iulie 2016 - 18:02, said:


Am patit si eu , unul taia cu flexul , a "troznit" pinza , a reusit sa-mi rada venele de la mina stanga , am pus garou si in 30 minute eram pe Grivita sa ma coasa !

Hai ca deja mi sau inmuiat genunchii,ma ia cu calduri :))

#13
BlackyOne

BlackyOne

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2016
Nu imi e frica de ace si nici de durere , treaba e ca imediat cum am pierdut  putin sange ma ia cu ameteala sau lesin  indiferent ca e taietura , ac sau lovitura ... odata tin minte cand m-am ras la mustata mi-am taiat foarte usor buza de jos dar fff putin iar dupa 2 min am cazut lat in pat

#14
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014

View PostBlackyOne, on 08 iulie 2016 - 17:42, said:


Imi poate spune cineva o cauza?
Lesinul tau cauzat de vederea sangelui se cheama sincopa vasovagala.

#15
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015

View Postlex404, on 08 iulie 2016 - 17:56, said:

Eu am astrafobie si anual o patesc


Lex , ai fobie la Opel Astra?  :lol:  :lol:

Edited by adbuser, 09 July 2016 - 07:36.


#16
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Initiator, nu te mai agita, aceiasi problema o am si eu. Cand merg sa imi recoltez sange, pur si simplu nu ma uit, si nu patesc nimic.

#17
DingoT

DingoT

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.06.2016

View Postlik_lights, on 08 iulie 2016 - 19:18, said:

Hai ca deja mi sau inmuiat genunchii,ma ia cu calduri Posted Image)
Banuiesc ca esti un ,,,, habarnist !Sunt mec, de utilaje grele , e nevoie doar de o "secunda" sa gresesti si esti doar mort !
Banuiesc ca esti "erudit" "da le sti pi toate", hai ca te ajut , sa fi destept pe viitor : fac protectia munci (la fiecare 6 luni!) , cu fime avizate , care nu le poti "maslui" ca pe un "doctorat"!
Am incercat sa-mi infrunt fobia de ace(nu ma uit ,etc ) , am fost nevoit sa urmez unele cursuri de prim-ajutor , au fost benefice , cum "misun" prin tara , am "rezolvat" pina la venirea "autoritatilor" , o gramada de accidente !
Banuiesc ca sti sa folosesti trusa medicala din masina (doar daca ai sau esti interesat !)!
As pune poze , dar nu te vor ajuta , vei ramine , doar un ...
P.S.- Acu 3 saptamini , reparam un Pajero , undeva in Romania ,(cureaua de la balansiere era rupta , ramasese doar cu "principala", am reparat/schimbat totul ) , cind a inceput o mica furtuna (la cit di destept esti , banuiesc ca ai facut fizica si stii cu ce se "maninca chestiile ale barometrice "!) , am auzit tipete in vecini "sarriti ca moare" , singura varianta era diagonala , am sarit gardurile (3 insi) , e adevarat am avut un mic blocaj cu amicul meu : "nu misca , limba muscata , alb la fata , nema puls!" , amicul meu "coane tu sti ce se poate face " , eu am spus "Traieste sau moare(si asteptam rasaritul de soare cu politia si procurorul!" !
Am sunat la 112 , ca eram singurul care a sarit gardurile cu tel. dupa el (era in salopeta "prezervativ")!Cum nu stiam cum se numeste zona , am dat telefonul amicului ca sa explice , eu am inceput sa-i fac masaj cardiac , am facut cam 15-20 , salvarea a venit in 25 de minute .
Esential : Omul traieste , ghinion a fost pt el  , presiunea atmosferica (dar cum tu esti "doct _I_" , le intelegi!) , a da am uitat , fata lui era asistenta sefa la Spitatul de copii "Grigore Alexandrescu" ! As mai spune , dar nu meriti , esti doar un ..."habarnist"!
P.S.S- Lex ,sunt un user vechi "reactivat", doar ADM poate decide (ea stie cine sunt)!

Edited by DingoT, 09 July 2016 - 18:32.


#18
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Ori ai probleme cu capul,ori ai probleme cu capul,din doua alegi una.Mecanicule mi sau inmuiat genunchii numai imaginandu-mi cum s-a rupt panza aia si cea putut lasa in urma...vene...sange..spital!Stai linistit ca am taiat si eu cu flexul,cu panza mare, cu panza mica.

View PostDingoT, on 09 iulie 2016 - 18:30, said:

Banuiesc ca esti un ,,,, habarnist !
Doar banuiesti....dar nu esti sigur!Se pare ca esti cam stresat,ia-ti concediu!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate