Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

concediere fara motiv

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
e contract determinat pe 3 luni

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSheHateMe, on 07 iulie 2016 - 19:57, said:

Nu trebuie sa treaca cele 3 luni. In perioada de 3 luni poate sa te dea afara oricand fara sa iti plateasca somajul. Nu este obligat sa iti dea preaviz.
.

Conform carui articol din CM ?

#21
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016

View Postpasilla, on 07 iulie 2016 - 20:01, said:

Conform carui articol din CM ?
Conform articolului PatronulfacecevreainRomania, alineatul din 1989 incoace.

#22
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 20:00, said:

e contract determinat pe 3 luni
Dar scrie ceva de vreo perioada de proba in contract? Pentru ca daca nu scrie inseamna ca nu esti in nicio perioada de proba si nu te poate da afara cum i se scoala lui.

#23
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Un fel de tu ai "dreptul" sa pleci cu preaviz dupa 21 de zile, iar el are dreptul sa te dea afara oricand.

#24
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View Postkvlboy, on 07 iulie 2016 - 20:04, said:

Un fel de tu ai "dreptul" sa pleci cu preaviz dupa 21 de zile, iar el are dreptul sa te dea afara oricand.
Oricand cu motiv :)) Nu oricand vrea el.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postkvlboy, on 07 iulie 2016 - 20:02, said:

Conform articolului PatronulfacecevreainRomania, alineatul din 1989 incoace.

Cu asta sunt de acord. Ar trebui legiferat. Pana la urma este vorba de banii patronului. Dar exista legi si intrebam care este suportul legal pentru asemenea afirmatie:

View PostSheHateMe, on 07 iulie 2016 - 19:57, said:

Nu trebuie sa treaca cele 3 luni. In perioada de 3 luni poate sa te dea afara oricand fara sa iti plateasca somajul. Nu este obligat sa iti dea preaviz.


Edited by pasilla, 07 July 2016 - 20:06.


#26
bianca2401

bianca2401

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2016
deci chiar nu am nici un temei legal sa pot ramane refuzand demisia?

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 20:07, said:

deci chiar nu am nici un temei legal sa pot ramane refuzand demisia?
Asa cum am mai spus, nu ai nici obligatie sa iti dai demisia si chiar este bine sa nu o faci.

Edited by pasilla, 07 July 2016 - 20:09.


#28
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 20:07, said:

deci chiar nu am nici un temei legal sa pot ramane refuzand demisia?
Mai, pai daca te poate concedia el, de ce te pune sa iti dai dai demisia? Ah, wait, pentru ca de fapt nu are niciun temei legal sa te concedieze.

#29
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 20:07, said:

deci chiar nu am nici un temei legal sa pot ramane refuzand demisia?
Daca erai o corporatista ce isi permitea sa angajeze un avocat, sa ai banii necesari si timp de pierdut, da. Dar tu esti o simpla vanzatoare. Fara suparare.

#30
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postpasilla, on 07 iulie 2016 - 20:01, said:


Conform carui articol din CM ?
Art. 31. [perioada de proba]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postflyinsane, on 07 iulie 2016 - 20:09, said:

Mai, pai daca te poate concedia el, de ce te pune sa iti dai dai demisia? Ah, wait, pentru ca de fapt nu are niciun temei legal sa te concedieze.
O poate concedia oricand, dar nu este 'convenabil".

#32
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016

View Postpasilla, on 07 iulie 2016 - 20:09, said:

Asa cum am mai spus, nu ai nici obligatie sa iti dai demisia si chiar este bine sa nu o faci.
Helloooo! Nu e demisie, e renuntare cu acordul ambelor parti. Cat de prost crezi ca e patronul?

#33
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbianca2401, on 07 iulie 2016 - 19:40, said:

.......... sa imi dau demisia folosind drept motiv o hotarare de executare judecatoreasca emisa pe numele meu pentru neplata unui imprumut facut in 2007.La cererea mea de a-mi demonstra motivul cererii de demisie mi-a raspuns ca sunt o hoata si ei nu pot risca sa ma tina ...........
Tu nu ti-ai platit banii imprumutati , deci i-ai furat ...
Acum ai gasit de munca ca s-a terminat huzurul , patronul , om ok , ti-a facut acte legale , si hop ....te-au gasit creditorii .
Asa se intimpla , si pina nu vei achita banii , te vor alerga peste tot .
Tu n-ai platit banii luati , dar ceri " ceva legal " impotriva patronului ????
Uite nu vrea sa te tina , nu ii place de tine , dar mai ales , nu prezinti incredere . Deloc .

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSheHateMe, on 07 iulie 2016 - 20:10, said:

Art. 31. [perioada de proba]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Vezi ca este vorba de CIM cu durata limitata. Am pus mai sus conditiile pentru perioada de proba in acest caz. Adica maxim 5 zile.

#35
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Si in plus, poate sa aiba anumite ilegalitati si nu are nevoie de angajati cu datorii care sa atraga atentia rechinilor asupra lui.

Si in plus, el poate sa-ti faca un contract de munca pe 3 luni, pe care  "uita" sa-l inregistreze la fisc sau unde naiba se depun astea, pe motiv ca inca nu a apucat sa-l duca si esti angajata cu 1 zi inainte sa vina fiscul in control. (pe contract nu se trece data) fas. Esti o simpla vanzatoare, cat timp nu esti patron faci ce-ti spune seful, altfel zbori, destul de simplu. Exista cai legale sa te dea afara de la orice loc de munca, nu trebuie sa-ti dai demisia.

De ex eu sunt inginer geolog, la o firma , suntem 35 ingineri geologi, imi da un test extrem de greu la care iau punctaj mic si ma da afara.

Edited by Deenman, 07 July 2016 - 20:15.


#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaximg, on 07 iulie 2016 - 20:12, said:

Tu nu ti-ai platit banii imprumutati , deci i-ai furat ...
Acum ai gasit de munca ca s-a terminat huzurul , patronul , om ok , ti-a facut acte legale , si hop ....te-au gasit creditorii .
Asa se intimpla , si pina nu vei achita banii , te vor alerga peste tot .
Tu n-ai platit banii luati , dar ceri " ceva legal " impotriva patronului ????
Uite nu vrea sa te tina , nu ii place de tine , dar mai ales , nu prezinti incredere . Deloc .
Nu stim amanunte, dar pare hazardant sa atribui unei persoane calificativul de hot, pe baza faptului ca nu a platit un imprumut. Viata este complicata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate