Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Biserica ortodoxă INTERZICE CĂSĂTORIA între ortodocși și neortodocși

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#55
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,211
  • Înscris: 26.01.2007

View PostEndgegner, on 09 iulie 2016 - 15:39, said:

E doar problema lor daca sunt asa de slabi si se simt ostracizati.
Cei mai multi atei sunt mari viteji pe forumuri, facebook si pa peste tot pe-oriunde se pot ascunde.
Cand au de-a face cu familia, cu rudele sau cu autoritatile se declara religiosi sadea.
Cum iti explici ca la ultimul recensamant au fost inregistrati doar 35-40 de mii de atei, aka 0,2% din populatia Romaniei?

Sa-i vezi tu pe ateii care braveaza p'aci cand ajung ei in saptamana oarba!
Cum aduc mandrele vorba de cununie religioasa, baietii nostri se  pocaiesc instant, isi aduc aminte ca sunt ortodocsi, etc...
Sa-i vezi cum s-ar boteza de trei pe zi, cum pupa ei pios icoanele si cum scot banii de taxa fara cracnire, ba mai dau si cate un bahsis gras.
Ei e baieti de treaba in general, doar gura-i de ei.

Dupa ce-si vad sacii-n caruta, revin pe forum si lupta mai sarguincios si neinfricat pentru cauza.
Lupta si da-i, si da-i si lupta  Posted Image



On-topic
Interdictia casatoriei intre ortodocsi si ne-ortodocsi e veche de secole.
Ceea ce a adus nou sinodul incheiat de curand, este tocmai posibilitatea casatoriei unui ortodox cu un neortodox.
Insa jurnalistii...
Si detractorii...

Ca sa nu mai zic ca interdictii similare sunt in vigoare in toate celelalte confesiuni.
In Biserica Penticostala, bunaoara, pentru a fi oficiata casatoria, exista o singura varianta: si sotul si sotia sunt credinciosi penticostali.
Orice alta situatie, orice forma de compromis, orice dispensa, sunt excluse. Punct.

Edited by Sfantul Jakob, 09 July 2016 - 20:24.


#56
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postmaxxmedia1999, on 08 iulie 2016 - 00:58, said:

Esti tu sigur ca asa spune?? pai si atunci cu femeia adultera care trebuia omorata cu pietre cum facem??

Nu faci nimic ca nu esti Isus ca sa iti iei libertatea de a face exceptie de la Legea lui Moise, cand ai chef ...
De ce nu ai sclavi caci Isus nu a zis nimic despre ei, cum ca nu ar mai fi permis sa ai sclavi? Din contra, ii indeamna sa fie supusi stapanilor ...
Nu inteleg cum vezi doar ceea ce pare ca este abrogat din Vechiul Testament si nu vezi ca ramane o groaza de mizerii din el despre care nu spune nimic.
Nici nu vezi ca intr-o carte spune una si in cealalta exact opusul.
Uite ce mai zice Isus-ul tau "blajin" ca un jihadist

Quote

17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
........27 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu preacurveşti.”
28 Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui.
29 Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
30 Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.

Quote

8 Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea.”
9 El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10 Căci Moise a zis: „Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta”; şi: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea.”
11 Voi, dimpotrivă, ziceţi: „Dacă un om va spune tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aş putea ajuta este „Corban”, adică dat lui Dumnezeu, face bine”;
12 şi nu-l mai lăsaţi să facă nimic pentru tatăl sau pentru mama sa.
13 Şi aşa, aţi desfiinţat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastră. Şi faceţi multe alte lucruri de felul acesta!”
Cu alte cuvinte, o carte inutila si buna de aruncat la gunoi cu alte mizerii. Eu nu aleg bucatile din paine neatinse de mucegai vechi 2000 de ani, ci arunc toate la gunoi ca sunt destule altele MULT mai bune.

[ https://s32.postimg.org/hkcqxi4k5/casatoria_in_Biblie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by archaeus5, 09 July 2016 - 23:07.


#57
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ Sfantul Jakob : din păcate oamenii au obiceiul să-şi dea cu păreare despre ceea ce nu ştiu.
Da, am văzut şi eu persoane care nu tangenţă cu biserica cununându-se religios.

#58
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004
Pocăitule Jakob cunosc cazul unui penticostal american care a trecut la ortodoxie fiindcă așa i-a impus viitoarea soție, imigrantă provenind din România. Ce părere ai? S-a respectat regula ca amândoi să fie în același cult.

#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View PostqawHaq1, on 12 iulie 2016 - 11:50, said:

Nu, zau! Asa stii tu?Posted Image

Eu știu familii mixte, ortodox + catolic sau altă religie, ăștia cum s-au căsătorit? Dacă se dau dispense, care ar fi motivele? Se poate da dispensă în orice caz? Dacă da, de ce mai este regula?

#60
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSfantul Jakob, on 09 iulie 2016 - 20:04, said:


Cum iti explici ca la ultimul recensamant au fost inregistrati doar 35-40 de mii de atei, aka 0,2% din populatia Romaniei?


lipsa de educație

#61
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostN3mesis, on 09 iulie 2016 - 05:42, said:

View Postbarbu78, on 08 iulie 2016 - 08:33, said:

Toate cultele practica acest tip de interdictie!
Sunt pe dracu`. Regulile sunt doar pentru fraieri, care cotizeaza cu bani pentru a li se permite incalcarea lor. Tartorul sef din Italia, Berlusconi, a avut doua neveste. La noi, Tariceanu, catolic devotat, patru neveste. Ce ziceai, divortul este interzis? Sau si aici se aplica diverse grade de interdictie? Posted Image
Ce zici?

#62
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Tăriceanu este greco-catolic, nu romano-catolic.

#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostN3mesis, on 07 iulie 2016 - 17:32, said:

Mai multe detalii in articol, dar ma intreb daca astia sunt pe bune. De parca ortodoxia nu era destul de inapoiata iar tinerii se indeparteaza din ce in ce mai mult de biserica. Preafericitii astia parca sunt platiti sa isi goneasca enoriasii Posted Image
Au dreptate in felul lor.

2 Corinteni 6
14. Nu va injugati la un jug nepotrivit cu cei necredinciosi. Caci ce legatura este intre neprihanire si faradelege? Sau cum poate sta impreuna lumina cu intunericul?
15. Ce intelegere poate fi intre Hristos si Belial? Sau ce legatura are cel credincios cu cel necredincios?

Daca ei se considera credinciosi, e normal sa spuna asta. Numai ca Scriptura arata ca ei sunt necredinciosi.

Romani 1

23. si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare.

25. caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu si au slujit si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin.

#64
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016
Pana la urma singurul de pe tredu asta care a priceput substratul acelei interdictii a fost Zexelica.
Ortodocsii or fi ei retrograzi - unii dintre ei - dar nu-s toti tampiti.

#65
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostStokkton, on 30 iulie 2016 - 23:04, said:

Pana la urma singurul de pe tredu asta care a priceput substratul acelei interdictii a fost Zexelica.
Ortodocsii or fi ei retrograzi - unii dintre ei - dar nu-s toti tampiti.
Pavel spune altceva , nu mai este iudeu, nici grec in isus Hristos . Daca ortodocsii recunosc ca si crestini si alte culte decat ei  e de neinteles de ce pun astfel de interdictii . Poate doar din teama sa nu plece turma la pastori mai putin lacomi .

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdjl, on 21 iulie 2016 - 20:24, said:

Tăriceanu este greco-catolic, nu romano-catolic.
Tăriceanu este romano-catolic, confunzi cu Macovei.

Ortodocșii se pot căsători cu greco-catolici?

#67
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostStokkton, on 31 iulie 2016 - 09:35, said:

spune altceva pa dracu.
intelegi tu de-a latu.
zexelica de unde a citat? nu tot din Pavel?
Pai cine crezi tu ca e mai tampit? Pavel sau tu?
Dragul meu "crestin" , eu am spus ce spune si Pavel , ca in Hristos crestinii nu trebuie sa puna bariere intre ei . Sau oare doar ortodocsii se considera crestini ?

#68
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Pe undeva, mi se pare o masura foarte buna, asta cu interzicerea cununiei intre doua culte diferite. Daca doar unul dintre tineri pune credinta in fantasme mai presus decat dragostea pentru celalalt, inseamna ca nu-l merita, deci nu are rost o unire. Solutia e simpla. Casatoria oficiala, laica si un trai cu picioarele pe pamant, in afara basmelor. Cam asa cum ar trebui sa fie in mileniul al treilea...

Edited by qawHaq1, 31 July 2016 - 09:50.


#69
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostqawHaq1, on 31 iulie 2016 - 09:49, said:

Pe undeva, mi se pare o masura foarte buna, asta cu interzicerea cununiei intre doua culte diferite. Daca doar unul dintre tineri pune credinta in fantasme mai presus decat dragostea pentru celalalt, inseamna ca nu-l merita, deci nu are rost o unire. Solutia e simpla. Casatoria oficiala, laica si un trai cu picioarele pe pamant, in afara basmelor. Cam asa cum ar trebui sa fie in mileniul al treilea...
Din pacate nu functioneaza . Bunaoara un ateu era extrem de suparat cand l-am intrebat de ce a apelat la ritualul religios ortodox ?  Raspunsul lui era ca trebuia sa se supuna cererilor soacrei .
Eu cel putin ii trimiteam pe toti la plimbare daca incercau sa ma forteze ceva impotriva constintei mele .

#70
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postpacopaco1967, on 31 iulie 2016 - 09:48, said:

Dragul meu "crestin" , eu am spus ce spune si Pavel , ca in Hristos crestinii nu trebuie sa puna bariere intre ei . Sau oare doar ortodocsii se considera crestini ?

View PostStokkton, on 31 iulie 2016 - 09:35, said:

spune altceva pa dracu.
intelegi tu de-a latu.
zexelica de unde a citat? nu tot din Pavel?
Pai cine crezi tu ca e mai tampit? Pavel sau tu?
Tu, bineinteles.

#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostStokkton, on 30 iulie 2016 - 23:04, said:

Pana la urma singurul de pe tredu asta care a priceput substratul acelei interdictii a fost Zexelica.
Ortodocsii or fi ei retrograzi - unii dintre ei - dar nu-s toti tampiti.

Tampiti nu sunt, stimabile. Sunt doar orbiti de Dumnezeu. Dar chiar daca doctrina lor este gresita, au si adevaruri in ea. Cum ar fi Dumnezeu e Bun, Atotputernic, Drept, etc...
Printre astea si doctrina cu casatoria. Iar adevarul despre ce este sau nu pacat, nu-l gasim intotdeauna in doctrina bisericii, ci in Scriptura, care ar trebui sa fie sursa de inspiratie a tutror bisericilor. Dar nu este, din pacate.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate