Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Biserica ortodoxă INTERZICE CĂSĂTORIA între ortodocși și neortodocși

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#19
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Mah de unde naiba stie popa daca sunt sau nu ortohot?

#20
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Daca nu se comporta in felul asta, Biserica ortodoxa disparea pana acum.

Romania este 90% ortodoxa pentru ca toate lumea este botezata si se casatoreste "din inertie". Toate femeile se viseaza mirese, in rochii albe, si in plus au parinti si bunici care nu pot concepe sa nu se casatoreasca in biserica. Si normal, se casatoresc in biserica ortodoxa, pentru ca atunci cand avea doar cateva luni, au avut si ei parinti si bunici care nu puteau concepe sa nu boteze copilul in biserica ortodoxa.

Majoritatea crestinilor (ii include si pe catolici) sunt crestini pentru ca altii au decis sa fie, nu pentru ca asa au ales ei.

Quote

Mah de unde naiba stie popa daca sunt sau nu ortohot?

Iti cere certificatul de botez. Asta daca nu te crede pe cuvant. Au existat mai demult, exista si acum. Pentru perioada comunista in care din cate stiu eu nu s-au folosit exista "catastife" cu inregistrarile botezelor, casatoriilor. Stiu pe cineva care voia sa boteze un copil, si popa nu l-a crezut pe cuvant ca e ortodox. L-a intrebat unde a fost botezat si in ce an (era prin anii 70), si l-au cautat ei prin catastife si l-au gasit...

Edited by oMariusRO, 07 July 2016 - 18:09.


#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Acum ca veni vorba de nunti...

Voi faceti nunti cum vor altii sau cum vreti voi?

#22
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postlex404, on 07 iulie 2016 - 18:04, said:

Posted Image


Acuma la modul cel mai serios, cat inca nu impune si statutul legal al casatoriei (aia in biserica, e de ochii lumii de multe ori. Aia care o fac pe bune nu vor alege oricum un sot din alta religie) eu zic sa stati calmi.

Atunci cand BOR o sa zica ca e illegal sa te casatoresti in acte daca nu sunt ambii soti ortodocsi sa va panicati Posted Image

Eu cred ca nu e chiar asa, in afara marilor orase traiesc multi oameni care sunt condusi/educati (si) de biserica si care trebuie sa se modernizeze o data cu biserica. Se va forma o prapastie si mai mare intre populatia educata si cea saraca si meeducata care nemergand la scoala singura metoda de "ëducatie"este biserica.
Poate nu realizati cata influenta are biserica in estul Europei.

#23
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Cei care sint credinciosi este treaba lor, este alegerea lor. Eu nu inteleg de ce au nevoie de intermediari pentru credinta lor. Nu-si dau seama ca cei mai pacatosi, prin ceea ce fac, sint chiar preotii?

#24
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Voi faceti nunti cum vor altii sau cum vreti voi?

Incerca tu sa faci nunta cum vrei (asta incluzand sa nu fie in biserica) si ai sa vezi daca te mai insori. Asta daca nu esti orfan... Posted Image. Plus ca toate femeile se viseaza mirese, in fata altarului. De la cea mai credincioasa la Bianca Dragusanu :)

Edited by oMariusRO, 07 July 2016 - 18:18.


#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostoMariusRO, on 07 iulie 2016 - 18:16, said:

Incerca tu sa faci nunta cum vrei (asta incluzand sa nu fie in biserica) si ai sa vezi daca te mai insori. Asta daca nu esti orfan... Posted Image. Plus ca toate femeile se viseaza mirese, in fata altarului. De la cea mai credincioasa la Bianca Dragusanu Posted Image

Lol. Nu toate se viseaza in fata altarului.

Mirese, da. Dar altarul e inutil.

Cat despre restul...cui nu-I place sa nu vina Posted Image

O alta ipocrizie pe la nunti e sa-ti inviti neamuri pe care daca le-ai vazut de 2-3 ori in toata viata e mult...dar mno, cotizeaza Posted Image


Sau obligatiile sa te duci la verisori de gradul 7. Eu am refuzat sa ma duc la nunti, inclusiv la rude apropiate, daca nu am avem o relatie buna spre foarte buna, adica ne vedem des nu doar la nunti.

Edited by lex404, 07 July 2016 - 18:24.


#26
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Mirese, da. Dar altarul e inutil.
Cat despre restul...cui nu-I place sa nu vina

Pai mirese unde atunci, in parc?! Conceptul de nunta, mireasa, naș, etc implica traditia... religia.. casatoria religioasa. Altfel te imbraci frumos la primarie, la casatoria civila si gata.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Casatoriile se incheie la starea civila. BOR poate sa zica ce vrea, nu intereseaza pe nimeni.

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Religia ca religia... dar Marie tot la marime se uita Posted Image

#29
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nu văd de ce ar trebui să te căsătorești și cu atât mai mult religios. Bani aruncați.

#30
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
stirea/informatia..e doar pt ortodocsi, restul comenteaza ca sa se afle in treaba, fara sa inteleaga invatatura de credinta ortodoxa, si fara sa tina cont de ea

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am inteles de la un cunoscator al societatii grecesti ca la ei tot ce presupune casatorie se deruleaza la biserica si nu se cam poate fara "popa". As fi curios daca cineva poate confirma/infirma informatia asta.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca balta are peste si mai si respecta conduita... sa le fie de bine. Nu ma prind.

#33
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostN3mesis, on 07 iulie 2016 - 17:32, said:

...De parca ortodoxia nu era destul de inapoiata iar tinerii se indeparteaza din ce in ce mai mult de biserica. Preafericitii astia parca sunt platiti sa isi goneasca enoriasii Posted Image
Vezi că preafericitii astia angajati la fituica din link au scris la un moment dat că găina a fătat pui vii...
Spune-mi ce citesti ca să-ti spun cine esti!

#34
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostAlecsandru010, on 07 iulie 2016 - 17:50, said:

La interzis ti se da voie daca dai ceva banuti sefului de sector. La absolut interzisa, teoretic, tre' sa basculezi mai mult. Complicate-s caile Domnului.

In fine.. in secolu' 21 sa vii cu asemenea reguli.. asta arata anacronismul bisericilor(in general).
Banii nu pot fi marcati de catre procurori si preafericitii sa fie trasi pe dreapta?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 July 2016 - 19:03.


#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPeter Blood, on 07 iulie 2016 - 18:52, said:

Vezi că preafericitii astia angajati la fituica din link au scris la un moment dat că găina a fătat pui vii...
Spune-mi ce citesti ca să-ti spun cine esti!
Vezi ca acea scriere avea un schepsis.

#36
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postxmanyacs77, on 07 iulie 2016 - 19:03, said:

Banii nu pot fi marcati de catre procurori si preafericitii sa fie trasi pe dreapta?Posted Image
Vrei sa destabiliza societatea ? Nu au curaj să-și pună biserica un cap, e mai mare si mai organizată decât orice partid.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate