Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7344 replies to this topic

#2161
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019
Conceptual: titlurile de stat functioneaza pe baza unor reguli.
Concret: broker-ul este o implementare a acestor regulilor.

Pe acest thread ar trebui discutate regulile titlurilor de stat (independente de un anumit broker).
Pe thread-ul Tradeville ar trebui discutata implementarea regulilor oferita de Tradeville.
In unele cazuri, cele doua devin (mai) greu de separat...

O regula simpla pentru separare ar putea fi urmatoarea:
- daca intrebarea contine minim un element legat de Tradeville, atunci intrebarea ar trebui postata pe thread-ul Tradeville (chiar daca se refera la titluri de stat)
- altfel, intrebarea ar trebui postata pe thread-ul "Titluri de stat"

E doar o propunere, nu afirm ca e corecta / completa / ideala / perfecta...

View PostMalineanu, on 05 iulie 2022 - 23:09, said:

Fraieri maxim. Uite asa pierd un client destul de gras care se duce la broker.

Bancilor nu le pasa!
"Ele au bani, deci ele sunt cele mai destepte!"
Nici tie n-ar trebui sa-ti pese de ele!
Du-te la broker si vei fi mai fericit (parerea mea)!

#2162
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,937
  • Înscris: 24.04.2013

View Postdarkangel2, on 05 iulie 2022 - 23:24, said:

… Nici tie n-ar trebui sa-ti pese de ele!
Du-te la broker si vei fi mai fericit (parerea mea)!
Exista totusi o diferenta esentiala intre brokeri precum Tradeville si bancile dealeri primari: brokerii nu au ce sa iti vanda si nici nu iti cumpara nimic, ei doar intermediaza operatiile intre tine si altii daca acesti altii exista, pe cand bancile au ‘in stoc’ astfel de titluri sa cumperi cand vrei si ti le rascumpara cand ai tu nevoie de bani, nu astepti dupa cineva dispus sa le cumpere. Nu vreau sa spun ca nu are balta peste, pana la urma conteaza gradul de risc (de exemplu sa fie titluri de stat nu actiuni) si randamentul obtinut, nu sa fie o anumita emisiune. Cateodata insa pestele acela e mai pe sponci sau lipsa; ia sa zicem ca ai USD de investit in titluri de stat Romania, gasesti sa cumperi prin broker? (Nu am verificat, chiar sunt curios daca exista, dar cat m-am uitat pe site-uri ale burselor tranzactiile cu asa ceva sunt foarte foarte rare.)

#2163
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
salut, cat este comisionul sa retrag suma depusa in titluri de stat + câștigul din dobânda de la trezorerie DUPA ce s-a scurs termenul pentru care s-au achiziționat titlurile ?
Este un procent sau suma fixa ? Cum si unde pot citi asta ? Link ? / Multumesc

Stiam ca este 5000 lei pe zi de la ghișeul ANAF comision zero.
Dar daca doresc sa ii transfer într-un cont de la o banca din RO ?

#2164
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021

View Postsags, on 05 iulie 2022 - 21:10, said:

Da, la emisiunile TEZAUR subsccrise prin Trezorerie statul face toate platile prin creditarea contului de subscriere. De acolo fie ridici numerar in limita a 5.000LEI/zi, fie depui un ordin de plata pentru transfer catre un cont de-al tau de la o banca comerciala. Ii mai poti folosi si pentru a face o alta subscriere. Daca ai SPV, acel OP poate fi depus si online; formularul este ‘Ordin de plată multiplu electronic’ de aici <https://mfinante.gov...r/tezaur-online>.

"In cazul plăților efectuate către contul deschis la bancă, suma din ordinul de
plata multiplu electronic + comisionul perceput (0,51 lei, în cazul plăților cu valoarea mai
mică de 50.000 lei, respectiv 6 lei, în cazul plăților cu valoarea egală sau mai mare decât
50.000 lei) nu trebuie să depășească soldul contului de subscriere
."

#2165
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Se pare ca lucrurile se precipita:

https://cursdeguvern...eamna-asta.html

#2166
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Primele reacții: Dobânda ar putea ajunge la 7,25%"=care dobânda, ca nu-mi cade fisa..?

Edited by danb1961, 07 July 2022 - 06:22.


#2167
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca stirea o putem asocia titlurilor de stat, e vorba de reactia bancilor fata de majorarea dobanzilor la titlurile de stat. Stirea este luata de aici: https://www.impact.r...ata-384270.html
Citez un fragment referitor la Banca Transilvania, sunt clientul lor:
"Banca Transilvania a mai anunțat că a modificat şi dobânda anuală pentru contul de economisire KidCONT, care este acum de 5% pe 12 luni, după o creştere de 0,75%. Poți deschide un KidCONT online, de acasă, prin contul Neo al copilului tău, însă, în prealabil, este necesar să te înregistrezi în sistemul băncii ca și reprezentant legal. Iată ce beneficii ai cu acest cont:
Bonus la aniversare: dacă pe parcursul anului depui cel puțin 500 de lei sau 120 de euro și nu retragi bani, beneficiezi de un bonus egal cu dobânda lunară
mPoți alimenta contul și prin intermediul Neo
mZero comision la deschiderea contului de economii
mEconomiile tale sunt garantate de Fondul de garantare a Depozitelor Bancare, în limita a 100.000,00 euro/deponent".

#2168
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 19.05.2008

View Postdanb1961, on 07 iulie 2022 - 06:21, said:

"Primele reacții: Dobânda ar putea ajunge la 7,25%"=care dobânda, ca nu-mi cade fisa..?

Dobanda de referinta.

#2169
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Trading 212 este cu adevarat zero comisioane peste tot la titluri de stat ?

#2170
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019
Trading 212 are titluri de stat?
Sau intrebi de Tradeville?

Edited by darkangel2, 09 July 2022 - 23:03.


#2171
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 09 iulie 2022 - 22:58, said:

Trading 212 are titluri de stat?
Sau intrebi de Tradeville?

De trading 212 intrebam, nu de travi.

Banuiesc ca au si tranzactionari titluri de stat ca orice broker.

#2172
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019
Dupa o cautare rapida in contul meu, n-am gasit nimic, nici nu prea stiu ce simbol sa caut...
Si s-ar putea ca titlurile de stat US sa fie disponibile doar pentru persoanele cu cetatenie US...

#2173
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,854
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca se tot incurca titlurile de stat cu bursa.

#2174
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
Salut,

Sa zicem ca am titluri de stat R2307A (3.25% cupon, platibil in 15 iulie).
Sa zicem ca pun ordinul din imaginea atasata in piata, deci vand 10 titluri la 95.45.

Probleme:
1. de ce pretul dirty este 95.4233? Deci mai mic ca prtul clean. La cumparare inteleg ca pretul dirty e mai mare pentru ca platesc dobanda acumulata de la data ultimului cupon, dar aici, la vanzare de ce e mai mic, ca diferenta intre clean si dirty aici nici nu iese corect la calcul ca fiind dobanda de aproape (suntem in 10 iulie, iar executia ar fi la 11 iulie, deci cam la 361 zile) 3.25% ?

2. de ce valoarea ordinului meu este cu aprox. 5 lei mai mica decat 10*pret_dirty? Deci 949.46 vs 954.233? Aici comisionul ar trebui sa fie de 1.9 lei, nu 5...

3. dobanda pe care o incaseaza vanzatorul, unde este afisata? Sau ea ar trebui sa intre in cont in urma vanzarii si sa imi creasca pur si simplu soldul fara sa o vad explicit in ordinul de vanzare?

Attached Files


Edited by Paullik, 10 July 2022 - 10:29.


#2175
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

View PostPaullik, on 10 iulie 2022 - 10:26, said:

1. de ce pretul dirty este 95.4233? Deci mai mic ca prtul clean
E o treaba tehnica care este explicata in cateva cuvinte AICI, la pagina 7 și 8, legată de Tranzactii cum-cupon si Tranzactii ex-cupon, dar n-am reusit sa ma lamuresc pana la capat

Edited by vladut_v, 10 July 2022 - 14:20.


#2176
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019

View Postvladut_v, on 10 iulie 2022 - 14:20, said:

E o treaba tehnica care este explicata in cateva cuvinte AICI, la pagina 7 și 8, legată de Tranzactii cum-cupon si Tranzactii ex-cupon, dar n-am reusit sa ma lamuresc pana la capat

Cred ca explicatia este urmatoarea (nu sunt absolut sigur insa).

Fiecare titlu de stat are un atribut numit "Data de înregistrare" (acest concept exista si la actiuni).
Aceasta data (1) este specificata in termenii titlului si, (2) in general, este cu cateva zile inainte de sfarsitul perioadei curente (adica perioada de acumulare a dobanzii curente).

Din punctul de vedere al statului:
Aceasta data este data la care se decide (1) cine sunt investitorii care vor primi dobanda (pentru perioada curenta) si (2) ce sume vor primi acestia (conform numarului de titluri detinute la aceasta data). (Atentie: la aceasta data doar se decide, nu se si plateste la aceasta data, plata va fi facuta la o data viitoare)
Orice vanzare / cumparare efectuata incepand cu ziua urmatoare acestei date nu va mai influenta in niciun fel dobanda primita pentru perioada curenta, ci dobanda primita pentru perioada care urmeaza celei curente (pana la urmatoarea data de inregistrare cand se reia tot procesul).
Daca perioada curenta este ultima perioada, atunci "jocul" se termina la aceasta data si urmeaza doar plata dobanzii pentru perioada curenta si plata principalului.

Esenta de retinut este: data la care conteaza detinerea titlurilor (din pct. statului de vedere) este diferita de data la care se termina perioada de acumulare a dobanzii; e ca si cum statul imi garanteaza ca imi va plati toata dobanda (care nu s-a terminat inca de acumulat) chiar daca eu vand titlurile (pana se termina de acumulat); sigur ca intrebarea este ce se intampla daca gasesc pe cineva sa-mi cumpere titlurile dupa aceasta data?
Exact: ma bucur tare mult pentru ca "am dat o teapa"!!! Posted Image #gluma

De ce sa fie simplu, cand poate sa fie complicat, nu? Posted Image
[ Glumesc, faptul ca eu nu vad niciun motiv pentru acest mod complicat de functionare, nu inseamna ca motivul nu exista... ]

Tocmai pentru ca nimeni sa nu ia teapa, se intampla urmatoarele:

Din punctul de vedere al tranzactionarii:
Tranzactionarea continua si pe perioada dintre data de inregistrare si sfarsitul perioadei curente.
In acest caz (conform celor explicate mai sus) cei care cumpara titluri de stat dupa data de inregistrare pare ca ies in pierdere, caci statul nu le va mai plati dobanda in timp ce ei au platit-o vanzatorului la momentul cumpararii conform formulei de calcul a pretului dirty. Sigur, ar putea sa nu mai cumpere nimeni nimic in aceasta perioada si n-ar mai exista problema...
Ca sa nu iasa nimeni in pierdere, in aceasta perioada dintre data de inregistrare si sfarsitul perioadei curente, pretul dirty se calculeaza cu o alta formula astfel incat cel care vinde sa primeasca mai putini bani decat doreste (profitul lui fiind astfel echivalent cu scaderea dobanzii pe care urmeaza sa o primeasca de la stat) iar cel care cumpara sa primeasca exact diferenta pe care o pierde cel care vinde astfel ca, in final, profitul ambilor este acelasi pe care l-ar fi obtinut daca data de inregistrare ar fi fost identica cu sfarsitul perioadei curente.
Practic, pretul dirty devine mai mic decat cel clean cu dobanda corespunzatoare numarului de zile ramase pana la sfarsitul perioadei curente, ceea ce implica, automat, ca aceasta dobanda ajunge la cumparator (deci cumparatorul primeste deja, de la momentul cumpararii, dobanda pana la sfarsitul perioadei, dobanda pe care vanzatorul o pierde).

P.S. Daca vreti sa faceti calculul exact, nu uitati ca "numarul de zile ramas pana la sfarsitul perioadei curente" nu incepe la momentul T al executiei tranzactiei, ci la momentul decontarii tranzactiei care este T+2.
Exemplu: pentru R2307A:
- sfarsitul perioadei curente este: 15 iulie 2022
- presupun ca ordinul se executa luni, 11 iulie
- atunci data decontarii este 13 iulie
- deci numarul ramas de zile este cel dintre 13 si 15 iulie, adica 3
- banuiesc ca diferenta dintre pretul clean si cel dirty (din screenshot) e exact dobanda raportata la aceste 3 zile (dobanda pe care vanzatorul o cedeaza cumparatorului deoarece in aceste 3 zile titlurile vor fi la cumparator, nu la vanzator)

Edited by darkangel2, 10 July 2022 - 15:49.


#2177
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,854
  • Înscris: 30.11.2021
Am titluri de stat emisiunea 04.07.2018 - Emisiune 0001.
Pot sa scot dobanda? A ajuns la maturitate?
Ma intereseaza sa mai depun ceva bani + dobanda si sa cumpar noi titluri de stat pe 3 ani.

#2178
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,937
  • Înscris: 24.04.2013
@MindArchitect:
Vad ca emisiunea TEZAUR0001 a avut data de plata azi <https://mfinante.gov...ramulTezaur.pdf>. Deci ai deja banii in cont la Trezorerie, daca ai subscris prin Trezorerie. Daca ai subscris prin Posta, atunci te duci dup ei sau urmeaza sa iti vina acasa/ in cont prin mandat postal, in functie de cum ai optat.

La maturitate nu a ajuns, aceea e abia la anul (2018 + 5 ani = 2023). Dobanda in schimb sa plateste anual si o poti scoate anual. Nu iti foloseste la nimic sa o lasi acolo ca nu mai primesti nici un fel de [alta] dobanda la ea. Sa inteleg ca pana acum nu ai ridicat nici un ban? Cea de azi e deja a patra plata… Anul viitor, pe 10 iulie, se va plati a cincea dobanda anuala (care e si ultima) plus se va rambursa intreg capitalul investit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate