Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7234 replies to this topic

#163
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Salutare. Da... foarte netransparenta extragerea si informarea castigatorilor. Eu am aflat ca nu am castigat trimitand un mail la ministerul finantelor. Momentan am un schimb de mailuri cu cei de la relatii cu publicul in care incerc sa ii conving ca GDPR (pe care l-au invocat desigur) nu exclude transparenta in folosirea banilor publici.
Poate daca trimitem mai multi pe acest subiect ii ´´induiosam´´ :)

Ma bucur ca avem un caz confirmat aici (felicitari) dar asta nu exclude suspiciunile si sper sa inteleaga si guvernele noastre (in timpul vietii mele sper) ca fara transparenta nu faci nimic...

#164
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Guvernul continua emisiunile de titluri de stat,: de data aceasta la termene de 2,3 si 5 ani - cu dobanzi de 4, 4,5 si 5%p.a., in perioada 04-21/22 februarie:
https://economie.hot...cepand-luni.htm

#165
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Foame de bani, sper sa nu avem vreo problema cand va trebui sa plateasca dobanzile si sa returneze si sumele integral :( Ma astept la orice de la hotii astia...

Si da, foarte transparenta toata treaba cu concursul, pe mine nu m-a sunat nimeni, insa daca un user de pe forum a confirmat ca ar fi castigat...respect si felicitari, foarte tare faza :)

#166
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Corect, cine investeste in titluri de stat, trebuie sa fie constient ca banii lui se vor duce pe mariri de salarii si pensii - si nu pe scoli si RMN-uri pentru spitale- sau in investitii...

#167
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XhgTIoChvsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#168
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Stiu ca la emisiunile precedente subscrise prin posta romana era o limita de retragere de 5000 ron pe zi. La noile emisiuni mai exista aceasta limita? Si stiti cum se procedeaza daca am o suma mai mare, de exemplu 10000 ron, o pot retrage in 2 zile consecutive fara sa platesc taxe suplimentare?

#169
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Prevederea cu limita de 5000LEI/zi nu este in prospectul de emisiune dar este in ordinul comun MFP/MCSI care reglementeaza subscrierile prin Posta. Deci DA, limita se aplica. Insa acolo scrie de limita zilnica, deci ar trebui sa poti ridica bani in mai multe zile.

Dar daca e o suma mare, de ce nu subscrii prin Trezorerie? Banuiesc ca ai si un cont bancar pe undeva. Faci un ordin de plata catre Trezorerie care nu costa prea mult si scapi de sacosica de bani. Pentru recuperat banii, tot op inapoi catre contul bancar care te costa 6LEI (sume peste 50.000LEI)/ 0.51LEI (pana la 49.999,99LEI inclusiv) + comision incasare banca ta daca percepe asa ceva. Si la Posta poti subscrie prin op si primi banii inapoi in cont, dar acolo costa nepermis de mult (costul mandatului postal la sume mari = 1% din suma + 15LEI).

#170
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Stiu suna bine prin trezorerie pentru sume mari, dar eu ma gandeam la max 10000, si am posta in fata blocului cu program prelungit, la titlurile precedente a decurs totul foarte repede.

#171
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

 andreid2010, on 16 februarie 2019 - 15:42, said:

… a decurs totul foarte repede.
’Om trai si ’om vedea Posted Image.

Deocamdata nu s-au facut nici un fel de plati pentru titluri Tezaur, doar subscrieri. Mai intai ca Statul e rapid la luat banii, nu si la dat inapoi. Apoi, obiectiv vorbind, pentru subscrieri a fost o perioada de 2-3 saptamani dar platile sunt in aceeasi zi pentru toata lumea, deci toti se vor inghesui fix la data de … sa isi ridice banii. Bineinteles poti sa ii mai lasi o vreme acolo, pana nimeresti o zi mai putin aglomerata… Pe urma mai e si problema de cati bani vor fi disponibili in oficiul postal in acea zi, ca doar de unde nu e nimeni nu cere poate lua - uite aici <https://forum.softpe...orase-diferite/> pe cineva care nu a putut ridica banii lui decat dupa mai mult timp pentru simplul motiv ca erau multi.

Edited by sags, 16 February 2019 - 16:08.


#172
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Cu dobândă anuală cum se procedează? De unde și cum se poate retrage?

#173
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
@Htngf: Depinde cum ai subscris si ce ai ales.
  • Daca ai subscris prin Trezorerie, atunci dobanda (si la sfarsit si nominalul) se varsa intr-un cont de Trezoririe pe numele tau. Apoi mergi la Trezoretie si fie (i) ii ridici in numerar fie (ii) faci OP pentru transferul lor catre un cont bancar (de unde ii folosesti cum vrei). Bineinteles poti sa ii si lasi acolo, folosindu-i eventual pentru a subscrie alte titluri de stat.
  • Daca ai subscris prin Posta, pe formularul de subscriere alegi modalitatea de plata: (i) ridicare numerar de la Posta (gratis dar limitat la 5000LEI/zi), (ii) sa iti vina acasa prin mandat postal (te costa mandatul postal), sau (iii) sa ii vireze prin mandat postal intr-un cont bancar (iar te costa mandatul postal).
Toate acestea sunt lamurile in ordinele care stabilesc cele 2 procedure de emitere, prin Trezorerie si Posta, disponibile aici <http://www.datoriepu...ezaur&locale=ro> (sunt cele 2 ordine de la sfarsitul listei). PS: Daca tin bine minte acele ordine au mai fost modificate putin, iar in acea pagina NU este forma consolidata (cu modificarile) ci cea initiala.

Edited by sags, 17 February 2019 - 14:57.


#174
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Eu am prins pe 5 ani titlurile de stat și măcar dobândă sa o ridic.

#175
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
S-a dat liber la rascumpararea si transferul titlurilor de stat din emisiunile Tezaur <http://www.mfinante....ii&id=999618266>, OMFP 1687/19.II.2019 publicat in MOf 133/19.II.2018.

Chestiuni/ limitari din acest ordin pe care le gasesc notabile:
  • Se aplica atat la viitoarele emisiuni cat si retroactiv la titlurile deja emise.
  • Se pot rascumpara sau transfera numai titlurile subscrise prin Trezorerie, nu si cele prin Posta. Vom vedea in continuare daca si cand se va modifica si celalalt ordin, cel cu subscrierea prin Posta. Eu cred ca NU va fi mdificat ca altfel le-ar fi modificat pe amandoua in acelasi timp. Doar timpul va arata daca ma insel sau nu.
  • Se rascumpara/ transfera numai intregul pachet subscris printr-un acelasi formular, nu se poate face partial.
  • Nu se pot face rascumparari/transferuri in perioada de 60 de zile dinaintea unei date de plata.
  • La rascumparare se primeste valoarea nominala minus toate dobanzile deja platite. Adica pana la rascumparare statul s-a folosit de acei bani pe gratis.
  • Ca si dobanda primita, veniturile din transfer NU sunt impozabile - se prevede explicit aplicarea art. 93 alin 1 lit a) din Codul Fiscal.
  • LE: Ca de obicei, statul isi da termen de voie cand e vorba de returnat bani - data de 20 a lunii urmatoare celei in care a fost depusa cererea, deci 21…51 de zile.
Nu e rau ca exista o posibilitate de exit in caz ca ai nevoie imperativa de banii investiti. Totusi modificarea retroactiva o consider a avea si destule probleme de principiu:
  • Unii au decis sa nu subscrie tinand cont de prospectul de emisiune, deci au ratat o oportunitate pentru un motiv (de exemplu blocarea banilor 5 ani) care acum este desfiintat.
  • Conteaza daca ai subscris prin Trezorerie sau Posta. Daca ai fi stiut de la inceput, poate nu ai fi ales Posta doar pentru simplul fapt ca ai una mai aproape de casa.
  • Conteaza daca ai facut o singura subscriere mare sau mai multe mai mici. Daca ai fi stiut poate ai fi ales sa imparti suma in mai multe subscrieri.
  • Nu mi se pare prea in regula retinerea, in cazul rascumpararii, a intregii dobanzi deja platite. Ar fi ok o penalizare in functie de perioada de detinere (pentru a aduce randamentul la unul corespunzator acestei perioade), dar nu si ca statul sa se foloseasca absolut gratis de acei bani chiar daca ai detinut titlurile o perioada lunga de timp. Pe de alta parte sunt de acord ca rascumpararea e o solutie de avarie cand nu reusesti sa le vinzi unei alte persoane.
  • Exista oare, sau s-ar putea forma, o piata decenta care sa permita intalnirea cererii cu oferta si formarea unui pret corect? Nu cred. Deci o sa vedem aceste titluri pe olitz? Cati necunoscatori vor fi de-a dreptul prostiti?
Este drept ca orice investitie implica si riscuri. Insa aici gasesc ca nu e vorba de riscuri provenite din circumstante economice obiective, ci din balbaiala emitentului care face modificari retroactive dupa bunul plac.

Edited by sags, 22 February 2019 - 22:37.


#176
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Da, am citit si eu. Deci era adevarat cind am semnat formularul pentru primirea celor 5000 lei ca renunt la niste drepturi inexistente la momentul respectiv, dar care au aparut intre timp. Ma gindesc ca nu faceau acel formular daca treaba asta nu era deja gindita. Se asteptau sa aiba succesul redus la emisiunile respective si au gindit alternativa din timp. interesant cind te gindesti ca aveam o parere f proasta de cei care lucra acolo, probabil nu toti sunt fii si nepoti de pitipoance, etc. Este unii care si gindesc.
Posibilitatile nu sunt rele, pasii sunt mici dar drumul nu duce neaparat intr-o directie rea. Sa vedem cum evolueaza.

#177
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
O noua emisiune de titluri de stat, de luni. In premiera, se introduce maturitatea la un an, cu dobanda de 3,5%:
https://economie.hot...dobanda-3-5.htm

#178
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Ce intelegeti prin Rascumpararea titlurilor de stat inainte de termen, adica iti poti retrage banii care i-ai bagat in titluri ianinte de termen?
Daca a sa zicem ca ai o suma in titluri: -Din aceasta Suma poti retrage inainte de termen o parte din suma dar pentru partea ramasa sa primesti in continuare dobanda?

 l_dan, on 09 iunie 2018 - 08:52, said:

Răscumpărarea titlurilor se va putea face în orice moment pe bursă
raascumpararea titlurilor se paote face doar pe Bursa?

#179
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu se stie, ca aceste titluri nu sunt pe Bursa deci rascumpararea, daca va fi posibila inainte de termen, tot la Trezorerie se va face.

Poti sa vinzi o parte din hartii si sa pastrezi restul, sunt niste hartii colorate, cu o serie pe ele.

De regula dobanda se cam anuleaza daca le rascumperi inainte de termen, sau iti da ceva nimai daca au trecut 6 luni, 1an, etc

Edited by rosix, 07 March 2019 - 19:35.


#180
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 cris23a, on 22 iunie 2018 - 09:01, said:

Pentru primirea dobanzii si a banilor, ai pe formular 3 optiuni - ridicare numerar tot de la posta (fara comision), mandat postal pe adresa ta (platesti comisionul de mandat postal - cred 1%), sau completezi un numar de cont si ti-i vireaza acolo (dar tot platesti comisionul de mandat postal)
Pentru primirea banilor in cont bancar vad ca este un Comision , cat este acest comosion ?

 rosix, on 07 martie 2019 - 19:33, said:

Poti sa vinzi o parte din hartii si sa pastrezi restul
Eu nu vreau sa vand altcuiva o parte din hartii/titluri ci sa rascumpar sa zicem o parte din Titlurile cumparate
(adica sa primesc Banii inapoi pentru o suma care vreau sa o retrag inainte de termenul scadent)

Ce inseamna o parte care e cea mai mica valoare a hartiilor/titlurilor care se poate rascumpara ?

Edited by July02, 07 March 2019 - 20:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate