Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7234 replies to this topic

#145
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Am luat titlurile de la o agentie Posta Romana, am primit Chitanta si Formularul de subscriere. Dar ce anume imi garanteaza ca angajatul de la posta nu anuleaza chitanta si isi baga banii in buzunar? Exista o verificare care se poate face?

#146
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Astazi s-a publicat HG 982/13.XII.2018 (in MOf 1064/17.XII.20187) care printre altele da unda verde organizarii capaciadelor la titluri de stat (‘bonus de dobanda’) chiar inainte de scadenta.

Conditiile exacte privind organizarea, valoarea bonusului, etc, trebuie precizate in prospectul de emisiune, ceea ce cu emisiunea curenta (TEZAUR0003) inca nu s-a intamplat. Deci sa ne asteptam in perioada imediat urmatoare (ca daca trece 21.XII nu mai au ce modifica - prospectul ramane batut in cuie) la o a 2-a modificare a acestui prospect pentru a fi posibila organizarea capaciadei de care a vorbit Ministrul: bonus 5.000LEI pentru 1.000 de investitori, acordat pana in anul nou.

#147
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Avem capaciada bonus de dobanda!

Tocmai ce a fost publicat OMFP 3815/20.XII.2018 in MOf 1092/21.XII.2018 care precizeaza detaliile - procedura, valoarea, termenele, etc. Ma surprinde insa ca acest bonus de dobanda NU a fost introdus/ prevazut in prospectul de emisiune, ci intr-un act complet separat.

Ce observ intr-un formular dintr-o anexa a acestui ordin:

Quote

Prin depunerea acestei solicitari [de incasare a bonusului de dobanda] sunt de acord sa renunt la dreptul de a rascumpara anticipat si de a transfera dreptul de proprietate asupra titlurilor de stat subscrise in cadrul emisiunii cod 0003.
Probleme:
  • Aceste titluri de stat oricum NU se pot trasfera in nici un fel si nici NU se pot rascumpara anticipat. Deci la ce renunti?
  • Pardon, se pot transfera mostenitorilor in caz de deces al titularului. Oare renunti [si] la asa ceva?

Edited by sags, 21 December 2018 - 21:54.


#148
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nu prea inteleg la ce te referi. Nu se mai face o “tombola” ? Astazi parca se anuntatu marii castigatori. Nu imi vine sa cred ca s-a mai amanat data de luat dibanda cu 1 luna, oricum e nebunie maxima la trexorerii de obicei, te mai duci si la inceput de ianuarie cu toti pensionarii ...

#149
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
S-a amanat data de emitere si perioada de dobanda cu 1 saptamana (nu luna), asa ca statul a pastrat banii depusi anterior - aproape toata perioada de subscriere intiala, ca au publicat in MOf cu 1 zi inainte de final - in plus intre 17 si 23 decembrie. La fel de adevarat este ca, dat fiind ca datele de plata sunt fix inainte de Craciun, numa de stat la cozi nu are lumea timp deci banii ii vei avea in mana prin ianuarie.

Tombola avem, adica am avut azi. Numa’ ca pana in 21 dcembrie NU aveam - legal nu putea exista - desi era promisa sus si tare de la inceput.

Edited by sags, 27 December 2018 - 20:36.


#150
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Si castigatorii tombolei unde ii vedem? Nu ca as avea mari sperante de castig la ceva organizat de stat ...

#151
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Comunicatul de presa referitor la extragerea castigatorilor bonusului de dobanda: <http://www.mfinante....ii&id=999614779>. Este atasat acolo si un *.xlsx cu statistica pe judete, dar nu nume din motive de date personale/ GDPR. Castigatorii vor fi contactati de Trezorerii (incusiv cei ce au subscirs prin Posta) pana pe 9 ianuarie.

Au fost in total 18.071 persoane calificate (= au ivestit minim 500LEI in TEZAUR0003, cumulat indiferent de canalul de subscriere si de numarul de subscrieri) pentru aceasta extragere, deci sansele de castig sunt de 1:18 -- imense pentru o capaciada, iar castigul este si el substantial.

#152
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Si o recapitulare a rezultatelor titlurilor de stat Tezaur din acest an:

TEZAUR0001:

Intr-un comunicat de presa, Ministerul de Finante said:

Titlurile de stat au fost achiziționate prin unitățile operative ale Trezoreriei Statului, precum și prin rețeaua de oficii poștale ale Companiei Naționale Poșta Română, situația subscrierii fiind următoarea:
  • prin trezorerii: 644.269.745 lei (număr de investitori 14.756);
  • prin Poșta Română: 141.955.889 lei (număr de investitori 4.946).
(sursa: <http://www.mfinante....ii&id=999602126>)

TEZAUR0002:

Ministerul de Finante said:

Titlurile de stat au fost achiziționate prin unitățile operative ale Trezoreriei Statului, precum și prin rețeaua de oficii poștale ale Companiei Naționale Poșta Română, fiind atrasă suma de 431.191.315 lei, distribuită astfel:
  • prin trezorerii: 357.990.422 lei (număr investitori 8.189)
  • prin Poșta Română : 73.200.893 lei (număr investitori 2.038).
(sursa: publicinfo[at]mfinante.gov.ro)

TEZAUR0003:
(aproximatie obtinuta prin diferenta intre <http://www.mfinante....ii&id=999614779>, care din ce inteleg eu da totalul pe cele 3 emisiuni, si rezultatele primelor doua citate mai sus)

Socoteala said:

  • prin Trezorerii: 732.054.507LEI (17.814 investitori);
  • prin Posta Romana: 123.320.971LEI (4.496 investitori).
(Am facut socoteala nu de alta da’ sa stim cat stam la coada fix in ajunul Craciunului 2019 si 2020…)

Edited by sags, 29 December 2018 - 10:03.


#153
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Mie nu mi se pare prea transparenta aceasta tombola, cred ca va castiga cine trebuie...

#154
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postsags, on 29 decembrie 2018 - 09:21, said:

Comunicatul de presa referitor la extragerea castigatorilor bonusului de dobanda: <http://www.mfinante....38;id=999614779>. Este atasat acolo si un *.xlsx cu statistica pe judete, dar nu nume din motive de date personale/ GDPR. Castigatorii vor fi contactati de Trezorerii (incusiv cei ce au subscirs prin Posta) pana pe 9 ianuarie.

Au fost in total 18.071 persoane calificate (= au ivestit minim 500LEI in TEZAUR0003, cumulat indiferent de canalul de subscriere si de numarul de subscrieri) pentru aceasta extragere, deci sansele de castig sunt de 1:18 -- imense pentru o capaciada, iar castigul este si el substantial.


Deci e maxima toata treaba, castiga efectiv cine vor ei, pentru ca gdpr. Wtf is wrong with this country?

Iar la faza cu statul la coada , iar este maxima treaba, fac pariu ca se vor inghesui la pensionari la greu. Ma rog, bine ca ave, topicul acesta ne mai auzim in iarna si ne mai sfatuim si atunci :)

#155
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Oricum informatia data de doamna de la ghiseu este ca majoritatea celor care au subscris (cel putin la emisiunea 0003) sunt pensionari si persoane in virsta. Viitorul e luminos. Sunt curios cum vor fi contactati de trezorerii cei care cistiga premiul si daca la ridicarea cash se comisioneaza. Asteptam cu mare interes feedbach de la cistigatori. In Timis din 388 persoane calificate sunt 14 cistigatori la tombola.

#156
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Adevarul este ca imposibilitatea de a le tranzactiona la nevoie si calendarul imprevizibil ii indeparteaza pe investitorii cunoscatori, iar acum confiscarea banilor pe o saptamana (= decalarea termenului peste noapte, cu 1 zi inainte de sfarsitul perioadei de subscriere) pune sub semnul indoielii seriozitatea acestor emisiuni. Deci ca majoritate mai raman cei mai putin cunoscatori, pentru care exactitatea ‘de ceasornic elvetian’ nu are nici o relevanta.

#157
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Azi suntem in 9 ianuarie. A fost contactat cineva de trezorerii?

#158
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Sunt curios daca exista vreo metoda prin care un investitor poate verifica daca a castigat sau nu ceva ‘la capace’. Asa, un plic ‘pierdut de Posta’ / ‘furat de un vecin din cutia postala’/ etc/ etc lasa statului 5000LEI, ca daca ai castigat dar nu ii ceri pana pe 20 decembrie ii pierzi definitiv. Plus ca orice intarziere (ati primit vreodata vreun raspuns sau instiintare in termen? poate sunt datate in termen, dar sunt primite macar o luna dupa) inseamna un avantaj pentru stat, ca tine banii in conturile Trezoreriei

#159
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
am ridicat eu azi recomandata care m-a anuntat ca sunt cistigator. Intr-adevar ar fi o problema daca se rataceste recomandata. Era cu confirmare de primire, prin urmare estimez ca daca s-ar rataci trezoreria ar mai incerca contactarea din nou. Sau nu. Merg miine sa ridic banii.

#160
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Vezi ca in cererea de incasare renunti la posibilitatea de a le trasfera sau de a fi rascumparate inainte de scadenta. Daca poti, afla si tu la ce renunti de fapt.

#161
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
da, este specificat si pe scrisoarea pe care am primit-o. In conditiile in care am intrebat special si aceste titluri nu sunt transferabile, sunt curios daca aflu noutati miine.

Update: Azi pe la 15 am avut un apel pierdut de la un nume de fix. Aseara am cautat nr pe net si se pare ca e de la trezorerie Timisoara. Deci se pare ca suna si la telefon.

Edited by evisceratum, 17 January 2019 - 22:20.


#162
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Am fost azi. Justificarea oficiala pentru "renuntarea" respectiva, este in eventualitatea in care se schimba legea si titlurile devin transmisibile, respectiv devine posibila rascumpararea anticipata. Oare la ce se asteapta statul? Razboi, criza grava, o explozie de dobinda la titluri? Toate astea ar fi motive puternice de rascumparari anticipate si fuga din tara sau reinvestire. Estimez ca dreptul de mostenire din codul civil nu e afectat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate