Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sala dupa munca.

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutari,
Am 17 ani, 1.78, 78kg si am câteva întrebări pentru voi, dacă puteți să-mi răspundeți vă rog frumos.

1. Lucrez de noapte, de la 22.30 la 7 dimineața. (8 ore jumate). Credeți că poate dăuna sănătății dacă merg la sală după ce ies de la muncă? Precizez că sunt puțin de tot obosit și cred că aș face față, dar trebuie să mă gândesc și la corpul meu.

2. Vreau să merg la sală joi, vineri, sâmbătă și duminică timp de o lună, până termin munca și încep din nou să merg 6 zile pe săptămână. Întrebarea e dacă pauzele de luni, marți și miercuri îmi pot afecta într-un mod creșterea în masă? Nu este prea mare pauza?

Mulțam!

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Si vrei să-ti dăm noi un permis de bune practici?

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nu afecteaza dar ar fi preferabil sa faci asta inainte de serviciu, ca vei avea mai multa energie.
Cu atat mai mult daca prestezi munca fizica.

#4
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Pai daca nu esti obosit  iti dau permisiunea sa te duci la sala. De cat timp faci sala de te antrenezi de 6 ori pe saptamana? Eu iti recomand sa te antrenezi 7 zile pe saptamana, astfel incat sa nu cresti deloc in masa musculara.

Edited by andy1992, 06 July 2016 - 18:44.


#5
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

 Peter Blood, on 06 iulie 2016 - 18:36, said:

Si vrei să-ti dăm noi un permis de bune practici?
Mai bine îmi spui cu ce a ajutat post-ul tău de mai sus.


 jeffy86able, on 06 iulie 2016 - 18:41, said:

Nu afecteaza dar ar fi preferabil sa faci asta inainte de serviciu, ca vei avea mai multa energie.
Cu atat mai mult daca prestezi munca fizica.
Nu am cum înainte, tocmai de asta voiam să merg după muncă. Şi da, prestez muncă fizică, însă nu mă simt obosit încât să merg în patru labe acasă. Doar o uşoară senzaţie, ca după o noapte nedormită.
Eu unul cred că aş face faţă, dar am vrut să mă informez înainte, că degeaba fac eu pe Hercule, dacă are de suferit corpul.
Mulţam!


 andy1992, on 06 iulie 2016 - 18:43, said:

Pai daca nu esti obosit  iti dau permisiunea sa te duci la sala. De cat timp faci sala de te antrenezi de 6 ori pe saptamana? Eu iti recomand sa te antrenezi 7 zile pe saptamana, astfel incat sa nu cresti deloc in masa musculara.

Mulţumesc de recomandare. La fel şi eu, îţi recomand şi 1-2 zile de cardio, să vezi ce bine te simţi după.
6 zile pe săptămână = 1 cardio

#6
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016

 asdfa34, on 06 iulie 2016 - 18:22, said:

Salutari,
Am 17 ani, 1.78, 78kg

 asdfa34, on 14 februarie 2016 - 01:06, said:

Salut!
Am 17 ani, 84 kg, 175 cm,

 asdfa34, on 10 august 2015 - 01:10, said:


Am 17 ani, 1.72 inaltime si 103 kg (stiu, este enorm).

Ai cantarul stricat.

Edited by HALLS, 06 July 2016 - 19:02.


#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

 asdfa34, on 06 iulie 2016 - 18:22, said:

...
. Credeţi că poate dăuna sănătăţii dacă merg la sală după ce ies de la muncă?
...
Da.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 pisoiu22, on 06 iulie 2016 - 19:25, said:

dar la ce trebuie neuroni? sunt posturi de agenti de paza, e mai simplu sau in constructii
Inca este de actualitate acest slogan?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 06 July 2016 - 20:46.


#9
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Joc de glezne mai urecheatule.

#10
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

 xmanyacs77, on 06 iulie 2016 - 20:46, said:

Inca este de actualitate acest slogan?Posted Image
Pai e. Acolo neuroni putini si statura mare.

Si daca zice ca munceste noaptea 8 ore ce poate fi? ori la o sala de jocuri pazeste acolo, ori la curieri incarcare descarcare, doar ca dupa incarcare descarcare de 8 ore murea de oboseala si numai sala nu mai dorea, deci e ceva acolo care pazeste sau se joaca pe PC ultima chestie poate fi fictiva ca sa-i merga vechimea. Evident daca se joaca 8 ore pe pc iese buimac si intepenit de acolo, vede numai monstrii si foc in fata ochilor,  si vrea o dezmortire la sala sa traga de 2 tevi si 3 table.

Si daca ai lucra la PC software 8 ore zilnic esti cu capul si ochii obosit, numai sala nu mai doresti.

Cui dracu i-ar arde de sala dupa 8 ore de munca fizica? daca aud patronatele vor creste norma zilnica de la 8 la 12 minim. Am zile cand merg cu genti de hartii si dosare zeci de km cu mijloace de transport nu pe jos, deci nu e efort fizic si dupa aceasta treaba tot nu-mi mai arde de eforturi decat de somn sau cel mult un film.

Eu nu-i inteleg pe astia obsedati de cum arata sau ca-s urati si nu-i plac femeile. Eu nu ma ocup de aceste obiceiuri nasoale ca nu vreau sa ma obosesc suplimentar inutil,  si tot am un corp irezistibil

Mersul la sala aia nu e sport, nu se compara cu bachetul sau alt sport adevarat, e doar o chestie care combinata cu acele prafuri iti fac un corp artificial si te imbolnavesc mai repede, asa incat la 40 ani te vei simti ca la 80 si vei lua deja pastile cu pumnul si vei arata ca la 60 cu chelie, burta si miros urat. sa nu mai zic de bolile diverse

Pai cand eu aveam 17 ani fara s afac absolut nimic obtineam complimente de la aproape 90% dintre fetele si femeile ce ma vedeau, evident si de la cele cuplate cu altii

Edited by pisoiu22, 06 July 2016 - 21:34.


#11
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.01.2002
pt dorel-mesterel....mai bine sterge threatul de tot decat sa stergi postarile userilor...postari care dealtfel au fost ok...nu de alta dar va arata ca o tunsura slutita
nu tin sa fac rating la postari...in 14 ani de softpedia am postat doar de 78 ori...tu mi-ai sters azi 10% din postari...adica aproximativ 2 ani...

pt user:asdfa34 as dori ca baiatul meu de 22 ani sa faca ce faci tu...continua
sper ca ai apucat sa citesti ce am scris mai devreme

#12
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005

 HALLS, on 06 iulie 2016 - 19:00, said:

Ai cantarul stricat.

si ruleta de masura !

#13
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.01.2002

 vimann, on 06 iulie 2016 - 22:09, said:

si ruleta de masura !

are 17 ani...a crescut 6 cm...intr-un an si a slabit 25 kg

bravo lui....

#14
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 asdfa34, on 06 iulie 2016 - 18:22, said:

Salutari,
Am 17 ani, 1.78, 78kg si am câteva întrebări pentru voi, dacă puteţi să-mi răspundeţi vă rog frumos.

1. Lucrez de noapte, de la 22.30 la 7 dimineaţa. (8 ore jumate). Credeţi că poate dăuna sănătăţii dacă merg la sală după ce ies de la muncă? Precizez că sunt puţin de tot obosit şi cred că aş face faţă, dar trebuie să mă gândesc şi la corpul meu.

2. Vreau să merg la sală joi, vineri, sâmbătă şi duminică timp de o lună, până termin munca şi încep din nou să merg 6 zile pe săptămână. Întrebarea e dacă pauzele de luni, marţi şi miercuri îmi pot afecta într-un mod creşterea în masă? Nu este prea mare pauza?

Mulţam!
Mai degraba pauzele vor ajuta cresterea in masa musc.
Te antrenezi mult prea des. Nu ti s-a mai spus?
Poti sa te antrenezi cand vrei tu daca nu te simti prea obosit si te odihnesti suficient.
Dar de ce nu inainte de servici?

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lucrurile nu stau asa simplu. Sportul trebuie facut in anumite conditii . Organismul nu trebuie torturat cu suprasolicitari ...el trebuie fortat dar fortat  cu cap . Altfel , rezultatele sunt chiar impotriva celor urmarite .

#16
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Las-o dracu de tura de noapte la 17 ani !

#17
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

 pisoiu22, on 06 iulie 2016 - 21:16, said:

Pai e. Acolo neuroni putini si statura mare.

Si daca zice ca munceste noaptea 8 ore ce poate fi? ori la o sala de jocuri pazeste acolo, ori la curieri incarcare descarcare, doar ca dupa incarcare descarcare de 8 ore murea de oboseala si numai sala nu mai dorea, deci e ceva acolo care pazeste sau se joaca pe PC ultima chestie poate fi fictiva ca sa-i merga vechimea. Evident daca se joaca 8 ore pe pc iese buimac si intepenit de acolo, vede numai monstrii si foc in fata ochilor,  si vrea o dezmortire la sala sa traga de 2 tevi si 3 table.

Si daca ai lucra la PC software 8 ore zilnic esti cu capul si ochii obosit, numai sala nu mai doresti.

Cui dracu i-ar arde de sala dupa 8 ore de munca fizica? daca aud patronatele vor creste norma zilnica de la 8 la 12 minim. Am zile cand merg cu genti de hartii si dosare zeci de km cu mijloace de transport nu pe jos, deci nu e efort fizic si dupa aceasta treaba tot nu-mi mai arde de eforturi decat de somn sau cel mult un film.

Eu nu-i inteleg pe astia obsedati de cum arata sau ca-s urati si nu-i plac femeile. Eu nu ma ocup de aceste obiceiuri nasoale ca nu vreau sa ma obosesc suplimentar inutil,  si tot am un corp irezistibil

Mersul la sala aia nu e sport, nu se compara cu bachetul sau alt sport adevarat, e doar o chestie care combinata cu acele prafuri iti fac un corp artificial si te imbolnavesc mai repede, asa incat la 40 ani te vei simti ca la 80 si vei lua deja pastile cu pumnul si vei arata ca la 60 cu chelie, burta si miros urat. sa nu mai zic de bolile diverse

Pai cand eu aveam 17 ani fara s afac absolut nimic obtineam complimente de la aproape 90% dintre fetele si femeile ce ma vedeau, evident si de la cele cuplate cu altii

Habar nu ai tu câţi oameni muncesc în timp ce tu dormi, nu mă mir că ştii doar 2-3 posturi de muncă de noapte.
Dacă tu oboseşti şi eşti rupt după 8 ore de muncă, asta nu înseamnă că ar trebui să fie toată lumea la fel ca tine. Te-ai gândit că am o viaţă foarte activă, mănânc cât se poate de sănătos (pentru că-mi place, nu pentru că e nevoie) şi pe lângă astea, mai beau şi sticle de apă pe zi?
Unde am lăsat eu de înţeles că sunt obsedat să arăt bine sau mai ştiu eu ce? Îmi dedic 1 oră din viaţă sălii, care se află la 2 minute depărtare de mine. Nu fac încă 6 ore de cardio după sală şi nici 2500 de abdomene la finalul zilei.
Cât despre prafuri, nu iau aşa ceva, dar nu te arunca să arunci cu vorbe fără să fii informat în domeniul ăsta, că după cum spui că tu n-ai avut nevoie de sală şi nu te preocupa asta, reiese clar că nu eşti informat şi spui ce ai auzit pe la prieteni.

Felicitări că ai primit complimente, felicitări că ai arătat bine şi te-ai menţinut, dar eu nu fac asta în totalitate ca să mă oprească fetele pe stradă şi să-mi spună vorbe dulce. O fac pentru mine, să mă simt bine. O fac pentru că mi-am schimbat viaţa într-un an, ajungând de la 105 de kg la 77. Dar văd că unii au o viaţă plictisoare, vin să-mi analizeze mie alte topicuri şi apoi să mi le pună aici şi să-mi spună:
băi frate??? cum dracu aveai tu acum 1 an 103 kg şi acum ai 77? e stricat cântarul, eşti prost? e imposibil frate să mă gândesc vreo secundă că ai slăbit. deci clar e stricat cântarul şi la fel şi ruleta bă nebunule, e imposibil să creşti 5cm într-un an. hai că fug să bag 2 kebab-uri şi revin după să văd dacă mi-ai scris ceva.



 dadosh, on 06 iulie 2016 - 21:18, said:

pt dorel-mesterel....mai bine sterge threatul de tot decat sa stergi postarile userilor...postari care dealtfel au fost ok...nu de alta dar va arata ca o tunsura slutita
nu tin sa fac rating la postari...in 14 ani de softpedia am postat doar de 78 ori...tu mi-ai sters azi 10% din postari...adica aproximativ 2 ani...

pt user:asdfa34 as dori ca baiatul meu de 22 ani sa faca ce faci tu...continua
sper ca ai apucat sa citesti ce am scris mai devreme
Bună ziua.
Din păcate nu, nu am reuşit să citesc pentru că nu am mai intrat de când am deschis topicul.
Însă cu siguranţă şi băiatul dvs. poate să se apuce de "treabă", contează să-şi dorească.

 maxtron_69, on 07 iulie 2016 - 09:31, said:

Mai degraba pauzele vor ajuta cresterea in masa musc.
Te antrenezi mult prea des. Nu ti s-a mai spus?
Poti sa te antrenezi cand vrei tu daca nu te simti prea obosit si te odihnesti suficient.
Dar de ce nu inainte de servici?
Mi s-a spus că mă antrenez mult prea des, însă mulţi nu înţeleg că nu merg 6 zile la sală ca să fac doar antrenament cu greutăţi. Mai fac şi cardio, abdomene. Iar pe lângă astea, mai merg şi pe afară la alergat sau cu bicicleta. Nu mă simt obosit, asta contează.
Nu înainte de serviciu pentru că mai vreau să mă ocup şi de viaţa personală după ce mă trezesc după 8 ore de muncă, că aşa mă trezesc, merg la sală şi aştept să plec la muncă.

 JurasikMan, on 07 iulie 2016 - 10:03, said:

Lucrurile nu stau asa simplu. Sportul trebuie facut in anumite conditii . Organismul nu trebuie torturat cu suprasolicitari ...el trebuie fortat dar fortat  cu cap . Altfel , rezultatele sunt chiar impotriva celor urmarite .
Da, înţeleg complet ce-mi spui. Sunt conştient că nu trebuie forţat, dar eu chiar mă simt în stare să merg la sală după cele 8 ore. Tocmai de asta am făcut topicul, vreau să aflu cum îmi dau seama că am suprasolicitat organismul, dacă eu nu mă simt obosit?

 John_Biggun, on 07 iulie 2016 - 10:11, said:

Las-o dracu de tura de noapte la 17 ani !
E vorba doar de o lună, după am terminat-o cu nedormitul noaptea. Posted Image

Edited by asdfa34, 08 July 2016 - 19:50.


#18
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

Quote

e-ai gândit că am o viaţă foarte activă,
deaia mai ai chef de sala, de activa ce e

Quote

mănânc cât se poate de sănătos (pentru că-mi place, nu pentru că e nevoie) şi pe lângă astea
shawarma, fast food, friptane 7 bucati pe zi, supe chimice cand iti faci tu hrana si cartofi copti or fi cei mai naturali

Quote

, mai beau şi sticle de apă pe zi?
aoa de la rubinet, sau plata sau de care o fi tot nesanatoasa e

daca ai avut 177 kg la 15 ani inseamna ca ai avut o viata teribil de sanatoasa si ai facut miscare enorm de multa. Totusi d eunde atata depunere de substanta? oi fi cu sinfrom dinala de crestere interminabula.

Edited by pisoiu22, 08 July 2016 - 20:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate