Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

ciclu menstrual precoce=menopauza precoce?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
shhhh-shhhh

shhhh-shhhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.07.2016
buna,
sunt sanse sa ajung la menopauza mai devreme decat restul femeilor, fiindca ciclul a inceput la o varsta frageda?
multumesc

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007
Pt initiatoare: habar nu am.
Pt #2: Mai bine te abtine-ai! Chiar daca sunt de sex masculin, mi-am dat seama ca se refera la faptul ca prima menstra i-a venit la o varsta mica, nu la faptul ca fiecare ciclu lunar ii vine mai repede decat ar trebui. Mai pe intelesul tau: sa zicem ca un organism uman produce 480 ovule (12 ovule / an x 40 ani) si ea se gandeste ca daca primul il da afara la 10 ani (habar nu am daca se poate) atunci stocul de ovule se termina mai repede ca la cea careia primul ii vine la 18 ani. Acum ai inteles? Mai exact, daca exista o corelatie intre prima si ultima menstra.

Edited by dacibesti, 06 July 2016 - 13:53.


#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
shhhh-shhhh, cati ani ai acum ?

-in ziua de azi a scazut varsta la care apare ciclul la fete,mai demult era 15-16 ani, acum 10-11 poate si 9

"ciclul a inceput la o varsta frageda" - la cati ani ?

#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postshhhh-shhhh, on 06 iulie 2016 - 13:22, said:

sunt sanse sa ajung la menopauza mai devreme decat restul femeilor, fiindca ciclul a inceput la o varsta frageda?
Specialiștii americani dau următoarele cauze de menopauză precoce:
- predispoziția genetică
- factori ce țin de stilul de viață (fumat, obezitate)
- boli genetice (sindrom Turner, etc.)
- boli autoimune
- epilepsie
Și ceea ce zici tu nu e printre ele.

În concluzie: nu neapărat.

Edited by 0x0c, 06 July 2016 - 13:59.


#5
senxei

senxei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.07.2007
Nu e o problema un ciclu timpuriu, si nici la menopauza timpurie nu se ajunge din cauza aparitiei timpurii a ciclului. Toate tin de factorii genetici si de contextul social in care iti desfasori activitatea / viata. Este recomandata fireste o viata cit se poate de "linistita" sau ordonata pentru un curs cit mai normal al transformarilor organismului nostru.
Si intr-adevar e buna intrebarea: ce virsta aveti?

#6
shhhh-shhhh

shhhh-shhhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.07.2016
multumesc dacibesti, exact asta am vrut sa zic. si da la 10 ani, acum am  27 de ani....chiar daca sunt satula de ciclu, am vazut ca menopauza aduce si probleme de sanatate, osteoporoza in principal. Am intrebat, fiindca nu sunt singura cu ciclu timpuriu si poate cineva imi povesteste din propria experienta. Sincer nu vreau sa ma trezesc pe la 39 -45 de ani cu menopauza si alte probleme. Stiu ca sunt medicamente care prelungesc ciclul menstrual . Voi intreba si ginecologul, dar cand voi trece pe la el. Nu ma duc de nebuna cu o intrebare, sa astept 5  ore la coada si sa dea din umeri.

#7
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postshhhh-shhhh, on 06 iulie 2016 - 13:22, said:

buna,
sunt sanse sa ajung la menopauza mai devreme decat restul femeilor, fiindca ciclul a inceput la o varsta frageda?
multumesc
N-are nici o treabă.

View Postshhhh-shhhh, on 06 iulie 2016 - 14:06, said:

multumesc dacibesti, exact asta am vrut sa zic. si da la 10 ani, acum am  27 de ani....chiar daca sunt satula de ciclu, am vazut ca menopauza aduce si probleme de sanatate, osteoporoza in principal. Am intrebat, fiindca nu sunt singura cu ciclu timpuriu si poate cineva imi povesteste din propria experienta. Sincer nu vreau sa ma trezesc pe la 39 -45 de ani cu menopauza si alte probleme. Stiu ca sunt medicamente care prelungesc ciclul menstrual . Voi intreba si ginecologul, dar cand voi trece pe la el. Nu ma duc de nebuna cu o intrebare, sa astept 5  ore la coada si sa dea din umeri.

Dacă ciclul ți se pare problematic, menopauza e un „deliciu”: caractere masculine, hipertensiune, osteoporoză, probleme renale, probleme cardiace, ba ș-oleacă probleme la mansardă.
Medicamentele care prelungesc ciclul se numesc...anticoncepționale.

#8
shhhh-shhhh

shhhh-shhhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.07.2016
vai Socrate....macar la mansarda sa fiu bine, daca nu, ma vor ura nepotii.

Edited by shhhh-shhhh, 06 July 2016 - 14:48.


#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Nu mai bine iti vezi tu de viata, faci copii, ii alaptezi, nu bagi anticonceptionale si alte mizerii, adica traiesti ca o femeie normala? Si mai lasa grija menopauzei. Orice interventie (artificiala) in sensul asta iti va face rau, nu bine. Adica tu vrei sa scapi de niste efecte nedorite care ar putea sa apara mai devreme, dar nu stiu cum ar cantari astea in balanta fata de un cancer, spre exemplu. Ceea ce nu-ti doresc, evident.

menstruatia ti-a venit la 10 ani din cauza hormonilor din mancare (in special pui). Atentie si la asta.

#10
shhhh-shhhh

shhhh-shhhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.07.2016
Pai nici nu am luat anticonceptionale ,nici nu voi lua. Stiam ca sunt medicamemte pt a prelungi ciclul,dar nu stiam ca e vorba de anticoncepționale. Nu am ciclu precoce din cauza mâncării, in casa parintilor meu s-a gatit mereu cu produse din curte ,putine dulciuri si sucuri.am dezechilibru hormonal pt ca am si mastoza...in general nu povestesc la nimeni despre chestiile astea ,dar daca o mama vede ca fetita ei are ciclu timpuriu o rog sa fie atenta la dezechilibrul hormonal al fetitei. Nu e deloc placut sa te doara sanii cate o săptămână, uneori atat de tare ca vrei sa chemi salvarea.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu cred ca are legatura una cu alta.
Poti sa intri la menopauza la 40 sau poti sa nu intri de loc.

ps.
Nu stiam ca si t---l-ii sunt capabili de ciclu.

Edited by adisz, 07 July 2016 - 08:37.


#12
shhhh-shhhh

shhhh-shhhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.07.2016
Cine e troll?

#13
senxei

senxei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.07.2007

View PostMichidoo, on 06 iulie 2016 - 19:29, said:

Nu mai bine iti vezi tu de viata, faci copii, ii alaptezi, nu bagi anticonceptionale si alte mizerii, adica traiesti ca o femeie normala? Si mai lasa grija menopauzei. Orice interventie (artificiala) in sensul asta iti va face rau, nu bine. Adica tu vrei sa scapi de niste efecte nedorite care ar putea sa apara mai devreme, dar nu stiu cum ar cantari astea in balanta fata de un cancer, spre exemplu. Ceea ce nu-ti doresc, evident.
Subscriu aici. Trebuie sa iti vezi de viata, normal fara excese fie acestea de orice tip. Adica o viata normala. cel mai probabil problema sinilor durerosi apare ca urmare a unui dezechilibru hormonal raportul progesteron/estrogen sau alti hormoni. Care nu e neaparat ingrijorator. Multe femei sufera de asa ceva. Doar trebuie tinut cont ca din timp in timp sa iti verifici sinii sa fie totul normal. O palpare delicata, fireste, nu trebuie strins sau presat tare. treaba asta sa o faci ca pe o verificare de "placere" a corpului si nu ca pe o problema. Stresul omoara in ziua de azi mai multa lume decit alte boli. Deasemenea relatiile sexuale relativ regulate asigura un echilibru in organism si de la o virsta chiar se recomanda. Deci cauta pe cineva de incredere si de valoare daca nu ai deja. Si apoi nasterile si cresterea copiilor cu bucurie si multa rabdare aduc un alt echilibru imens in bucataria organismului unei femei. Deci bucura-te de viata si asteapta ceea ce vine cu rabdare si multumire! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate