Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Scoala profesionala: Ce facem cu ea?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Andrei Marga a fost primul ministru care a avut initiativa de a desfiinta liceele industriale. Doamna Andronescu a fost si ea cu o initiativa buna cea de a desfiinta SAM-urile, insa ele au devenit in esenta acelasi lucru transformandu-se in colegii tehnice.
Actualmente este implementat un sistem dual in Romania care imprastie duhoarea prostiei si infractionalitatii in Romania scolarizand in continuare muncitori.

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Avem cumva exclusiv de nevoie de angajaţi în birouri?   :huh:

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Avem nevoie de mai multe scoli de genul, decat de facultati. SI mai avem nevoie de schimbarea mentalitatii. Scoala nu este pentru oricine si facultatea, nu te face destept. Prea putine scoli profesionale avem, intr-o tara in care nu gasesti electrician, zugrav sau instalator cu scoala, adica sa aiba habar de ce face.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 alnegru, on 06 iulie 2016 - 13:03, said:

Andrei Marga a fost primul ministru care a avut initiativa de a desfiinta liceele industriale. Doamna Andronescu a fost si ea cu o initiativa buna cea de a desfiinta SAM-urile, insa ele au devenit in esenta acelasi lucru transformandu-se in colegii tehnice.
Actualmente este implementat un sistem dual in Romania care imprastie duhoarea prostiei si infractionalitatii in Romania scolarizand in continuare muncitori.
Tu ce vrei? Sa devenim o tara de bulangii,  pardon,  muncitori in birouri,  si sa importam chinezi sau mexicani sa ne stearga la cur si sa ne stranga gunoiul de pe strada?

#5
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Hider141, on 06 iulie 2016 - 13:28, said:

Tu ce vrei? Sa devenim o tara de bulangii,  pardon,  muncitori in birouri,  si sa importam chinezi sau mexicani sa ne stearga la cur si sa ne stranga gunoiul de pe strada?
Da :) .

#6
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Si ce ar fi rau daca am fi toti cu facultati? Cu cine ai prefera sa socializezi cu un profesor de sociologie sau cu un brutar?

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 alnegru, on 06 iulie 2016 - 13:37, said:

Si ce ar fi rau daca am fi toti cu facultati? Cu cine ai prefera sa socializezi cu un profesor de sociologie sau cu un brutar?
Uite, pe tine, scoala nu te-a schimbat cu nimic. As prefera sa vorbesc cu un brutar care-si stie varful nasului si este om de calitate, decat cu un amator ca tine care se crede om pentru ca asa l-a facut scoala. Ti se pare ca-s dur? Nu-i mic, ai cerut-o.

Ca sa nu te las complet in ceata, scoala iti pune la dispozitie cunostinte. Sa fii destept, inseamna sa ai capacitatea cilindrica. restul tine de soft. Ciao!

Edited by YOUR_GOD, 06 July 2016 - 13:48.


#8
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 alnegru, on 06 iulie 2016 - 13:37, said:

Si ce ar fi rau daca am fi toti cu facultati? Cu cine ai prefera sa socializezi cu un profesor de sociologie sau cu un brutar?

Esti ciudat rau...

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 alnegru, on 06 iulie 2016 - 13:37, said:

Si ce ar fi rau daca am fi toti cu facultati? Cu cine ai prefera sa socializezi cu un profesor de sociologie sau cu un brutar?
Cu unul ce stie sa fie om si ce e munca fizica,  nu cu un mucos ce crede ca e mai importanta o diploma frumos inramata.

Edited by Hider141, 06 July 2016 - 13:51.


#10
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Scoala il face pe om om. Altfel vedem un mamifer, care nu stie a se exprima si de aceea foloseste imprecatiuni. Si vom avea productie in continuare de oameni care vor face probleme societatii si obliga statul la cheltuieli pt ca s-a considerat nu trebuie educati in facultati.

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Am vazut deja cateva intiative la stiri, prin tara, cu scoli profesionale care sunt finantate (sau ceva de genul) de anumite companii, ca elevii dupa ce termina scoala profesionala sa fie angajati acolo, dar si sa faca practica inca de cand sunt elevi. Asta e solutia. Cerere si oferta.
Mai demult mai era ceva industrie si probabil era mai usor sa gasesti de munca, dar cum industria e cam zero la noi, trebuie sa se recladeasca scolile profesionale odata cu industria. Altfel, doar someri in plus.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 alnegru, on 06 iulie 2016 - 13:53, said:

De ce nu "imprecatie", suna intereant?
Ce, ti-e frica sa nu te bata Doamne-Doamne?
Viata il face pe om, om. Am auzit ciobani cu mai multa experienta de viata decat o sa capeti tu in 10 facultati.

 bai3tzash, on 06 iulie 2016 - 14:03, said:

Ideea este grozava.
In Turcia am vazut eu ceva asemanator. Scoli profesionale de barmani-ospatari, langa hoteluri. Elevii dobandeau bazele teoretice la inceput cu foarte putina practica, pentru ca spre final (nu stiu cat timp dura scoala sau cum anume se numea la ei-am echivalat-o eu cu scoala noastra profesionala pentru ca acolo invatau elevii o meserie), practica sa capete o pondere mult mai mare decat cea a cursurilor. Patronul mi-a zis, daca am inteles eu bine, deoarece nu prea vorbea engleza, ca nota finala a alevului tine cont si de propunerea sa.
Ideea era ca dupa atata practica, elevii isi puteau desfasura activitatea in mod normal la finele scoalii. Ceea ce mi s-a parut grozav. A trebuit ca aici in tara, sa invat sa desfac masina de spalat, sa lucrez cu pexal, sa schimb prize etc, pentru ca meseriasii care veneau la mine, vorba aceea, invatau cu materialul clientului...si mai cereau si bani.

Edited by YOUR_GOD, 06 July 2016 - 14:11.


#13
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 alnegru, on 06 iulie 2016 - 13:37, said:

Si ce ar fi rau daca am fi toti cu facultati? Cu cine ai prefera sa socializezi cu un profesor de sociologie sau cu un brutar?
Daca am nevoie de paine, ma duc la brutar, nu trebuie sa socializez cu el. Ce are sula cu prefectura? Daca mi se sparge o teava, socializez cu profesorul universitar?

#14
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

 alnegru, on 06 iulie 2016 - 13:53, said:

Scoala il face pe om om. Altfel vedem un mamifer, care nu stie a se exprima si de aceea foloseste imprecatiuni. Si vom avea productie in continuare de oameni care vor face probleme societatii si obliga statul la cheltuieli pt ca s-a considerat nu trebuie educati in facultati.
Mda, educati in facultati sa fumeze marijuana, sa faca combinatii cu telefoane, sa frece cluburile pe banii parintilor vreo 4 ani...si la urma, someri cu pretentii care nu sunt in stare sa schimbe un robinet sau o priza, fiindca isi inchipuie ca vor munci altii pentru ei, iar subsemnatii vor sta in fotoliu si vor da ordine la "prostii fara facultate". Vedem bine ce-au ajuns patronakii lu`Iliescu, puscariasi si manageri de kkt care mai mult saracesc comunitatea cu afacerile lor bisnitaresti, si se joaca cu destinele altora, bonus.
Accentul trebuie pus pe invatarea unei meserii utile de catre reprezentantii tinerei generatii, nu a specializarii in teoria chibritului prin fuck-ultati(asa cum le numesc chiar tinerii), agricultorii si muncitorii din fabrici nu pot tine sute de mii de paraziti in spinare!
Cei care au vocatie si intelect oricum vor fi admisi in facultati si vor duce mai departe efortul de cunoastere al omenirii, dar mai intai, asigurata infrastructura-decat 100.000 de "studenti" prosti, mai bine 1000, dar buni.

#15
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Stiati ca in Alexandria exista facultate ? Pute de cultura acolo.

#16
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Un muncitor calificat care trudeste 8 ore/zi nu mai are chef dupa aia de infractiuni si golaneli, pe cand studentii care s-au inscris la facultate doar ca sa fie "smecheri"...

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Wilberforce, on 06 iulie 2016 - 14:24, said:

Eu incerc sa nu pic nici in cealalta extrema. Exista oameni buni si cu pentential care nu au avut sansa sa urmeze o facultate. Viata m-a invatat sa-i respect. Exista oameni care au dispus de resurse financiare, au urmat facultati, mastere etc. Nu reprezinta nimic pentru ei aceste lucruri. Nu i-au facut mai buni. Exista oameni care au urmat scoli, au invatat, au devenit mai buni. Ii respect pentru ca prin munca lor, au devenit mai buni, au dobandit mai multe cunostinte. Scoala ne face mai culti. SI unii avem nevoie de viata. Si viata ne face. Ce inveti din viata te face sa vezi mai bine in jurul tau. Scoala te ajuta sa vezi mai bine..departe.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 alnegru, on 06 iulie 2016 - 13:37, said:

Si ce ar fi rau daca am fi toti cu facultati? Cu cine ai prefera sa socializezi cu un profesor de sociologie sau cu un brutar?

Cati ani ai? Ce scoala ai facut? Ce facultate ai facut?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate