Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Marlene Dietrich

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Motto
"Unde dai si unde crapa"..
Acum cateva minute am fost intr-o alta discutie. Si ca sa aflu mai multe am intrat pe site-ul mult discutatului TVR.
Acolo mi-au cazut ochii pe o reclama care anunta ca de azi, miercuri, 6 iulie 2016, vor difuza la Telecinemateca mai multe filme cu Marlene Dietrich.
Eu m-am nascut in noiembrie 63. Asa ca atunci cand am inceput sa merg la cinema prin 1972, MD deja se retrasese din activitate.
In plus banuiesc si ca cei mai tineri, de +20 ani, nu prea au auzit de ea. Si mi se pare ceva normal, sunt alta generatie.

Asa ca va invit pe voi, cei din generatia mea, sau pe cei mai tineri, sau da, si mai trecuti, sa ne uitam la ea..Si sa comentam ce vom vedea.

Eu, sincer, stiu ca stiu cam putine despre MD.
Dar cum a fost cineva, era mentionata in multe carti despre arta filmului. Sau in documentare despre Istoria cinematografiei

Recunosc ca eu mi-o amintesc doar din "Procesul de la Nuremberg" in care a jucat rolui vaduvei unui general neamt executa de aliati pt crime de razboi.
Si care incerca sa il "vrajeasca" pe judecatorul aliat, ca sa dea pedepse mai mici la urmatorii nemti acuzati..
Fiind femeie desteapta ii era extrem de clar ca si judecatorul era uns cu foarte multe alifii..
Asa ca nu apela la tactici banale, suntem nevinovati, ci poporul german nu e rau, a urmat ordinele pt ca suntem disciplinati si invatati de mici sa fim asa, nu am stiu ce se intampla....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QkOYCy-ctPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Secventa in care ea, cu judecatorul la brat, se intalneste cu procurorul care ii acuzase sotul si obtinuse executia, mi se pare exceptionala. Nu stau sa mai sap pe YT..
Extrem de clar ar fi vrut sa il sfasie cu unghiile, sa ii rupa gatul sa ii bea sangele...sa sa ..sa..
Dar o adevarat DOAMNA stie sa se comporte civilizat in public..
Adevarul e ca la sfarsit, dupa pronuntarea sentintei, dure, nu a mai vrut sa mai raspunda la telefon. Nu mai avea niciun rost..

Pe de alta parte, ce dracu, nu ma dau dupa piersic...MD a fost o femie superba...
Daca esti barbat si ai facut sex sau dragoste de cateva ori, cand ii vezi cracii aia super lungi, nu mai sti cum te cheama nici daca iti pune buletinul in fata..
Asa ca ii inteleg pe soldatii aliati care inebunea in timpul razboiului cand tipa dansa pt ei..
Mai ales ales ca orice soldat stia ca azi esti, iar maine, poti dormi cu flori in gura...

Pe de alta parte, nu uit ca ea a fost constant impotriva lui Hitler. De cand acesta a preluat puterea , si multi il pupau, si pana la final, cand toti il blestemau..
Am vazut un reportaj facut prin 1968 toamna, in care niste nemtoaice o acuzau ca "se dusese cu inamicul". Si ca fratele, sotul, copiii lor murisera pe front.
E trist. Dar ea a fost constanta antihitlerista..Pe cand sora ei...

OK, va invit sa vedem filmele si sa discutam.
Chiar. Peste tot in cartile despre MD dar si in Istoria cinematografiei, e pomenit "Ingerul albastru", care a fost un film soc/ant in epoca...
Dar pe care nu il vad in lista.
Sincer, nu pricep si nu inteleg de ce  nu il dau. Nu or fi avand licenta pt el?
Have fun

#2
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Multumesc pentru topic :signher: 'Prien' Posted Image  Sa ai parte de un sezon estival minunat! Cateva link-uri interesante:
https://ro.wikipedia...arlene_Dietrich
https://ro.wikipedia...ngerul_albastru
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-DV3bCpSd9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
A fost si o mare cantareata:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WEHeWd7GSO0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
preluat de generatia flower-power
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0LZ2R2zW2Yc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D-szCTIE4q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cel mai celebru cantec de razboi ...

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu mi-o amintesc din "Sapte Pacate" (titlul tradus gresit, oare de ce?), vazut la cinema (ce vremuri!)
Not my cup of tea, dar respect pozitia avuta fata de tara ei natala care o luase razna.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, Lili Maleen a fot o melodie celebra. I-am gasit versurile si in limba romana..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x6-6JXQY558?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Sincer
Ma rog, imaginile puse nu au legatura...
Sa revin la versuri. Sunt usor modificate, adica lipseste avertismentul,  "camarade, intarzirea te va costa 3 zile de arest",  care e transformat nitel....
Dar altfel, traducerea asta asa cum e arata o situatie cu care foarte multi militari s-au intalnit.
Cine dracu vroia sa isi lase iubita si sa intre in cazarma?
Cine nu s-a sarutat cu disperare in fata felinarului...
De aia cantecul a depasit Germania..

Ok, sa asteptam filmele cu MD..

Edited by Prien, 06 July 2016 - 18:10.


#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
sa mor de inteleg cum sa va placa fatza aia unisex semiandrogina cu ptoza palpebrala

ce craci mah? zici c-a venit soata tabagista a lui alien sa ne traga un lied....

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
marcusdefeis
Fiecare cu gustul lui. Unuia ii place fata popii, altuia popa, altuia o baba, altuia o ..n-am gasit alta rima..
Eu sunt cu "What a wommen"..

On topic..
Da, film greu si adanc, plin de taceri care vorbesc. Dar nemteste, exact, cand trebuie, cum trebuie si mai ales cat trebuie. Nici-un" wort" mai mult.
Imaginea o poezie. Lumina si intunericul. Decorurile si costumele fabuloase.
Interpretarea ..fara cusur.

La dracu, ati iubit o femeie? Ati tremurat in ea cand...
Sau voi femeilor nu v-ati bucurat cu barbatul pe care l-ati ales, cand faceati dragoste cu el..Ne dam puri si virgine/virgini..
Viata nu cuprinde doar definitii de matematica (va place formula sin(2* omega*t)) va spune ceva ? Mie da..)
Asa ca sa lasam aerele de sfintii impotenti si sa ne bucuram de imperfectiunile noastre umane.
Da, toti din film stiau regulile jocului. Si le aplicau, platind pretul...

PS. M-am stranit. Ia urmariti versurile din
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N5f45Z97mQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Prien, 06 July 2016 - 21:19.


#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, am uitat ca e miercuri. Si ca azi e ziua, pardon seara de MD.
La job am avut o zi prea plina, asa ca atunci cand intr-un tarziu am ajuns acasa eram obosit si cam nervos.
Ma rog, am baut o bere, din pacate dar una, pt ca nu am avut mai multe..
Si mi-am amintit de film abia pe la ora 21 si ceva, dupa ce trecuse mai mult de jumatate de film.
Dar fiind prea agitat, nu am avut starea ca sa ma bucur..Marturiesc ca m-am uitat asa, in trecere..
Unii se vor intreba de ce dracum am de/scris asta. Pt ca:
a ) daca am aruncat piatra, nu vreau sa ma dau lovit.
b ) daca tot am zis ca sunt om, nu sfant, asta sunt..
Dar astept comentariile celor care l-au urmarit...

Edited by Prien, 13 July 2016 - 21:09.


#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Am revăzut zilele astea ”Vălul pictat”. Căutând pe net informații despre scenariu, aflu că a existat un film, în 1934, cu Marlene Dietrich. Povestea este foarte incitantă, dar foarte greu mi-o pot imagina pe MD în rolul eroinei.

Știe cineva ceva de ecranizarea din 1934?

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cazimi
M-am uitat in lista pe care o va da TVR-ul.”Vălul pictat” nu figureaza.
Mersi de idee...

#11
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Am văzut (întâmplător) că azi pe TVR2 e Viciul blond, cu Marlene.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Puteti sa radeti de mine, pt ca o merit.
Am banuit ca TVR-ul isi va modifica programele din cauza mortii marii actor Radu Beligan.
Asa ca nu am mai urmarit TVR2.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate