Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Distribuția ta de linux preferată.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
domino1

domino1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2016
Nu știu unde aș putea încadra acest topic, mi s-a părut un loc potrivit întrucât îmi voi alege sistemul de operare următor după recenziile dvs.

Dacă nu vrei să citești tot topicul:
Spoiler

Sunt curios ce distribuții de linux folosiți și de ce.
Mă uitam după câteva sisteme gen: archlinux, Fedora, OpenSuSE sau Linux Mint. Aș fi încercat linux mint, mai ales că m-am obișnuit cu bash-ul din Ubuntu, o să fie ciudat dacă merg pe fedora(rpm) sau archlinux, etc.
Îmi plac sistemele stilate, simple și eficiente, cu un support bun și repository bogat (știu, cer cam prea mult).
De ubuntu mi s-a acrit, nu am întâmpinat probleme cu el, doar că nu-mi place foarte mult design-ul, unity-ul e singurul aspect mai frumos, doar că meniul e cam împotriva mea.

Folosesc Elementary OS momentan, mi-a plăcut că n-are mai nimic complicat la el și mi-era prea lene să aleg altă distribuție.
Din propria experiență pot spune că Elementary OS Freya 0.3 are destule bug-uri cât să nu găsești nicio rezolvare pentru acestea, poate o fi fost PC-ul meu de vină, atunci e altă problemă și-mi cer scuze.

Nu-s adept al actualizărilor frecvente.
Nici 0 updates nu vreau, să nu mă înțelegeți greșit.


Să fie mai ușor, vă las câteva întrebări la care puteți răspunde sau exprima oricum recenzia despre sistemul de operare folosit de dvs..
1. De ce l-ați ales?
2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați
3. Cât de bine vă înțelegeți cu terminalul/comenzile din terminal și la ce le folosiți frecvent?
4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?
5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?
6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?

Puteți să mai adăugați păreri, pe lângă întrebările puse, aș fi încântat să le „aud”.

Edited by domino1, 05 July 2016 - 17:27.


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Mint xfce, apropiat ca interfata de Windows. Nu folosesc terminalul, compatibilitate perfecta cu laptopul meu vechi Toshiba. Multumit.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Ubuntu.

1. De ce l-ați ales?
De curiozitate, prin 2007. Si n-am trecut la altceva, nici macar alt deb, de lene. SI pentru faptul ca Ubuntu are un suport minunat, si arata binisor. Ma rog, culorile is gay-ish dar nici cu OS X nu mi-e rusine Posted Image

2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați
.deb si "baked by canonical"

3. Cât de bine vă înțelegeți cu terminalul/comenzile din terminal și la ce le folosiți frecvent?
binisor. Bine, le folosesc si in Ubuntu si in OS X. Stiu ca la un moment dat am avut o tentativa de Fedora, mi-a trecut. comenzile erau pe dos si nu aveam chef sa invat altele.

4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?
Foarte. Adica, programele pe care le folosesc au (si unele asa au fost initiale) versiuni Linux. Un driver de spectrofotometru mi-a dat batai de cap, dar l-am rezolvat.

5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?
Eram fan Gnome dar din greseala am instalat ultimul LTS pe Unity. Meh, cum am zis...nu prea-mi plac culorile. Asta fie ultima problema!

6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?
In aproape 10 ani, fii sigur Posted Image
Acuma linuxul ii floare la ureche, ai tot ce ai nevoie pe el, ai alternative minunate, nici de terminal nu prea ai nevoie. E aproape perfect.

Inainte, incepea durerea de cap o data cu instalarea. Dupa ce reuseai, incepeai cu driverele. Apoi sigur faceai o prostie si iti dadea kernel panic pe care nu stia-i sa-l fixezi si o luai de la 0 Posted Image

Misto topic, mi-o trezit amintiri de pe vremea cand instalasem pentru prima oara Ubuntu si nu-mi merea wifi-ul, stateam din pat pe jos legat la cablu Posted Image

Edited by Adm, 16 January 2017 - 22:03.


#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ubuntu MATE. Imi place metafora de desktop clasica. Cea mai rapida distributie generalista si completa, dupa parerea mea. Pot sa instalez aceeasi versiune pe orice sistem, nou sau vechi, astfel ca am pe toate calculatoarele aceeasi interfata si acelasi sistem.

#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Arch Linux/ Xfce4, nu c-ar avea așa mare importanță, baza sistemului e în mare aceeași pe orice Linux, aplicațiile la fel. Fiecare ar trebui să se oprească la o distribuție care-l satisface, nu neapărat una populară (Ubuntu de exemplu), sau una mai elitistă (Gentoo sau Slackware să zicem) sau prelucrată prin România (Rogentos).
1- De curiozitate și ca o provocare.
2- Stabilitatea (e instalat de câțiva ani) și faptul că-i rolling release.
3- Satisfăcător. Toate update-urile le fac din terminal, ascultat muzică (moc), youtube (youtube-viewer), lucrul cu fișiere (mc) și altele.
4- Suficient de mulțumit, întotdeauna se poate mai bine.
5- Destul de simplist, cel puțin așa zic eu.
6- Nu. Probleme am avut și pe Arch și pe alte distribuții folosite în timp (Mandriva, Ubuntu, Sabayon, Slackware), dar rezolvabile.

Edited by Adm, 16 January 2017 - 22:05.
Typo


#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pune Mint mai ales daca esti utilizator normal si incepator.Interfata completa, f usor de folosit.

Arunca-l pe un stick si buteaza-l ca sa te convingi.

Edited by ionutz_joe2009, 05 July 2016 - 18:09.


#7
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu am nimic preferat dar folosesc:
Lubuntu

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

1. De ce l-ați ales?
Ca cica nu consuma resurse.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați
  • Posted Image  Nu consuma resurse. Justificarea se afla in task manager. Posted Image
  • Nu ma spioneaza, nu are malware preinstalat, nu are BackDoor.
  • Nu ma obliga sa fac update la Windows 10.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?
Softurile necesare ? Pai merge si Android Studio pe el, iar toate softurile OpenSource sigur merg. Iar orice om stie ca OpenSource e calea si adevarul.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?
Total simplist si sumar extremist.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?
Da, cu rezolutia pe un sistem cu G3258 cu placa integrata, nu recunoaste rezolutie mai mare de 1024x768. Am incercat sa-i dau cateva comenzi cu Xrandr insa mereu nu mergea ceva.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
ArchLinux, pentru ca 1. ma forteaza sa invat linux, nu balarii specifice unei distributii 2. cand ceva nu functioneaza, multumita punctului 1. m-a educat, stiu exact unde sa ma duc sa repar - sau macar ce sa caut pe google.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

1. De ce l-ați ales?
Vezi primul paragraf

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați
Eficienta mea in contact cu sistemul. Competenta mea imi place cel mai mult "la el".

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

3. Cât de bine vă înțelegeți cu terminalul/comenzile din terminal și la ce le folosiți frecvent?
La munca. Ma inteleg excelent. Management de servere (devops) si programare.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?
Am toate software-urile necesare pe el. De fapt, pe alte sisteme de operare nu exista calitatea software-ului de care am nevoie - in special pentru munca.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?
Sistemul meu e eficient. Folosesc un WM - nu un DE.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?
Bineinteles, cand nu stiam Linux. Insa dupa ani si ani de folosit (Arch)Linux, am devenit competent, si nu am mai intalnit probleme nerezolvabile.

Si a crescut si calitatea software-ului.

Edited by OriginalCopy, 05 July 2016 - 18:27.


#9
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 _-AppleS-_, on 05 iulie 2016 - 18:09, said:

Pai merge si Android Studio pe el, iar toate softurile

Daca ăsta e unul dintre criteriile de selecție, există (dedicat) BBQLinux
https://sourceforge....jects/bbqlinux/
http://www.xda-devel...ux-even-easier/

Edited by Dobrin_M, 05 July 2016 - 18:29.


#10
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

Să fie mai ușor, vă las câteva întrebări la care puteți răspunde sau exprima oricum recenzia despre sistemul de operare folosit de dvs..
1. De ce l-ați ales?
2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați
3. Cât de bine vă înțelegeți cu terminalul/comenzile din terminal și la ce le folosiți frecvent?
4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?
5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?
6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?
1.Distribuții bazate pe Debian. Am început cu Knoppix, apoi Kanotix și în cele din urmă Linux Mint.
Îmi plac distribuțiile care oferă medii live de testare. Întotdeauna configurez un stick USB cu persistență, încerc acolo toate setările posibile și imposibile, iar atunci când sunt mulțumit, fac o instalare pe HDD.
2.Ușurința în utilizare.
3.Îmi place să folosesc terminalul, dar nu rețin comenzile, ci copy-paste de pe net.
4.Merge totul ca uns.
5.Am avut noroc aici, căci toate componentele au fost detectate corespunzător și s-au instalat driverele aferente, fără să fie nevoie să caut.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

1. De ce l-ați ales?

Se poate spune ca m-a ales el pe mine. Primul contact cu Linux a fost datorita job-ului si am invatat Linux pe Red Hat. Ajungand sa-l indragesc, acasa am migrat de la MS-DOS si Windows 3.1 la Slackware.
Ulterior mi-am schimbat locul de munca si am avut nevoie, inclusiv acasa, de Windows 95, apoi de Windows 98 s.a.m.d. Asa ca am luat pauza pentru o perioada de la Linux, timp in care incepuse sa castige tot mai mult teren "X-Windows". De fapt, mai testam in timpul liber diverse distributii, dar datorita hardware-ului incompatibil ma confruntam cu probleme pe X11, asa ca rareori ma jucam cu comanda "startx".
Prima distributie care a functionat cum trebuie pe hardware-ul meu a fost distributia Ubuntu. Era imposibil sa nu ajungi si la Ubuntu, avand in vedere ca se raspandea din ce in ce mai rapid, ajungand la o comunitate foarte larga si un suport tot mai bine pus la punct.
Desigur ca mai instalez din cand in cand diverse distributii Linux, dar ca distributie Linux de baza am ramas pe Ubuntu, mai ales datorita promovarii interfetei Unity care a inceput sa imi placa chiar ceva mai mult decat Gnome DE (care fusese desktopul meu preferat).
Ubuntu 12.04 incepuse sa-mi convina mai mult decat Windows 7 (pe care il utilizam in dual-boot) incat am renuntat complet la Windows (pana cand a fost lansat Windows 8) si am invatat sa fac pe Linux inclusiv ceea ce nu puteam sa fac inainte decat pe Windows. Asa am invatat sa ma descurc in LibreOffice, GIMP, InkScape etc. pe care in prezent le utilizez inclusiv sub Windows sau OS X.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați

Folosesc OS X El Capitan, Windows 8.1/ 10 si Ubuntu 14.04.
Imi plac sistemele de operare de tip Unix si cel mai bine ma impac cu interfata lui OS X, Magic Trackpad si Apple Keyboard.
Nu cred ca as putea renunta vreodata la Spotlight din OS X (cel mai comod, rapid si eficace mijloc de cautare a fisierelor, continutului din fisiere, mesaje de e-mail etc.) si la modul rapid de navigare prin structura de directoare si previzualizare a continutului fisierelor din Finder. De asemenea, Time Machine imi ofera sentimentul de liniste ca datele de pe Mac sunt in siguranta, ca pot recupera oricand un fisier pe care l-am avut la un moment dat (un fisier personal sau cu anumite setari ale vreunei aplicatii).
Windows imi place pentru ca este un sistem de operare stabil, pentru ca este cel mai bogat in aplicatii si pentru ca o data cu introducerea interfetei moderne in Windows 8.1 se gasesc in Store tot mai multe aplicatii care inainte nu existau decat in Apple App Store sau, eventual, in Google Play.
Linux imi place pentru ca este open source, pentru ca este customizabil, consuma resurse mici, pentru ca riscurile de securitate sunt aproape nule si este cel mai potrivit sistem de operare pentru a tine un server.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

3. Cât de bine vă înțelegeți cu terminalul/comenzile din terminal și la ce le folosiți frecvent?

Cu terminalul ma impac foarte bine. Deseori este mai la indemana. Alteori reprezinta doar o complicatie.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?

Folosesc fiecare sistem de operare pentru scopuri oarecum distincte: OS X pentru munca, Linux pentru retea, Windows pentru divertisment. Asta in general vorbind (nu le utilizez pe fiecare exclusiv in aceste scopuri).

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?

Imi place cat mai sumar, fara animatii, fara culori...

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?

Da. De multe ori. Pe toate sistemele de operare. De aceea este necesar sa avem backup-uri.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

[...] îmi voi alege sistemul de operare următor după recenziile dvs[...]
1. De ce l-ați ales?
2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați
3. Cât de bine vă înțelegeți cu terminalul/comenzile din terminal și la ce le folosiți frecvent?
4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?
5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?
6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?[...]

0. N-ai sa poti. Pentru ca gusturile nu se discuta. Fiecare dintre noi folosim distributia de linux care ne ajuta cel mai mult sa "get things done".

1.ex - Fedora, acum - OpenSuSE Leap, pentru performanta mai buna in virtualizare (am sperat).
2. It just works (mai putin KMail)
3. Mi-e ok. Nu mai am nevoie prea mult de consola - doar cand lucrez cu source control sau actualizez softurile din /var/opt - alea ce vin ca arhiva (Eclipse, Visual Studio Code, Android Studio, etc)
4. Virtulizarea still sucks.
5. Tine de GUI-ul folosit. Mie-mi place KDE (pacat ca mananca atatea resurse)
6. Da. Driverul placii grafice. In continuare nu pot instala cel oficial de la ATI (care mi-ar oferi perf. in plus in virtualizare). Draqu' stie ce tampenii a facut HP prin hardware, de' nu e recunoscuta placa video nici-cum, decat de driverul oficial HP, care-i pt. SLED.

#13
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Sistemele pe care le folosesc sunt Arch Linux și FreeBSD.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

1. De ce l-ați ales?

_ Ca pe o provocare. Am început să folosesc sistemele GNU/Linux prin 2002 (Red Hat Linux 7.2 Enigma), apoi a urmat Slackware până prin 2004 când am trecut la FreeBSD pentru că încă nu trecuseră la Xorg și în repository se găsea XFree86, iar Xorg "crăpa" în draci pe Slackware. Prin 2009 am renunțat la Slackware în favoarea lui Arch. De ce?: prea multă bătaie de cap cu rezolvarea manuală a dependințelor pe Slackware, dar vorba zicalei cine știe Slackware știe GNU/Linux, cine știe Red Hat știe doar Red Hat. Tot la capitolul de ce l-ați ales ar fi faptul că ambele (Slack/Arch) foloseau la vremea respectivă scripturi de inițializare de tip BSD (Slack încă o face și azi).

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați

_ Faptul că sunt minimaliste și nu vin încărcate cu o grămadă de "bălării software" ca alte distribuții GNU/Linux. Îmi place ca sistemul să fie organizat eficient, să ocupe cât mai puțin spațiu și să știu exact ce programe am instalate. (I know: control freak Posted Image ).

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

3. Cât de bine vă înțelegeți cu terminalul/comenzile din terminal și la ce le folosiți frecvent?

_ Destul de bine, nu sunt expert, dar nici average Joe. Le folosesc la orice: update-uri, muzică, manipulare fișiere, etc.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?

_ Destul de mulțumit, cel puțin pentru software-ul pe care-l folosesc.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?

Folosind un WM, automat sistemul este unul simplist, singura aplicație "extravagantă" fiind conky folosit în mod clasic, nu în mod bar.

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?

_ Probleme majore nu am avut niciodată pe sistemele GNU/Linux (tot timpul aleg componente hardware compatibile GNU/Linux), doar diferite bug-uri care s-ar rezolvat prin update-uri de sistem. Am întâmpinat însă ceva probleme cu anumite drivere pe sistemele BSD, chiar dacă pe GNU/Linux exista driverul, pe BSD nu fusese portat și mai trebuiau făcute anumite artificii.

#14
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am spus ca Linux Mint e  pentru un utilizator normal , un utilizator care vrea sa renunte la Win de ex pt ca este usor de folosit.

Distrutia mea de Linux preferata nu exista , se foloseste in functie de nevoi si Mint prinde cel mai mare nr de useri in ultima vreme.

Pt profi clar Mint iese din discutie.Linux era f putin folosit acum cativa ani, singurul lucru pt care a inceput sa fie folosit este ca au avansat interfetele si sunt din ce in ce mai complete.

Corect era spus Distributia ta de Linux in raport cu ce faci cu ea si care e mai sigura.

Eu unul am instalat mai multe distributii, Mint este f complet pt ce fac eu, nu ma intereseaza in mod special sa lucrez doar in terminal(nu asta este scopul meu).E stabil si nu ma intereseaza sa invat Linux la nivel de profi, fac cu totul si cu totul altceva sub el.

Edited by Adm, 16 January 2017 - 12:01.


#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ce spuneam mai sus: Kali Linux

https://en.m.wikiped...wiki/Kali_Linux

Kali Linux is a Debian-derived Linux distribution designed for digital forensics and penetration testing. It is maintained and funded by Offensive Security Ltd. Mati Aharoni, Devon Kearns and Raphaël Hertzog are the core developers.


Kali Linux is preinstalled with over 300 penetration-testing programs, including Armitage (a graphical cyber attack management tool), nmap (a port scanner), Wireshark (a packet analyzer), John the Ripper (a password cracker), Aircrack-ng (a software suite for penetration-testing wireless LANs), Burp suite and OWASP ZAP (both web application security scanners).[2][3

De ce l-am pus?Era un topic in care cineva vroia Kali pe tableta pt ca nu mai mergea Win bine.Nu-i asta pt un user normal :)))

#16
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

 domino1, on 05 iulie 2016 - 17:23, said:

Nu știu unde aș putea încadra acest topic, mi s-a părut un loc potrivit întrucât îmi voi alege sistemul de operare următor după recenziile dvs...
daca ti-as spune ca am inceput acum 20+ ani cu Slackware si dupa 20 si ceva de ani inca-l folosesc cu succes (si sunt foarte multumit), te-ai apuca de el? ;)

scurt de tot: de ce l-am ales? pt. ca am vrut sa invat linux si nu o distributie anume (si mai folosesc pe langa Slackware si Debian, in mediul business -pentru ca sunt nevoit -si linux enterprise, RHEL si SLES) ... ce-mi place la Slack? merge de rupe pe hardware-ul meu (cam 99% e mai vechi de 10 ani) ... si-mi mai place ca nu rezolva 'by-default' dependintele (si de aici eliminarea bloat-ului de la instalare, adica pachetele alea suplimentare care se instaleaza doar pentru rezolvarea dependintelor)...
evident, in cei 20 de ani nu am ramas cu nici o problema din trecut nerezolvata ... fie am recompilat un kernel (sau instalat un branch mai nou, sau un kernel experimental din git), fie s-au gasit dupa cateva luni drivere pentru componente folosite (cele mai exotice) si s-au compilat :)
acuma, daca nu ai vointa, sa petreci cateva ore pe zi experimentand la linux-ul tau (te rezumi doar la click-click in browser si clientul de mail), nu-ti recomand Slackware (tot din motive de lene mai am si Debian ca alternativa la desktop) :P

#17
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
Pt un incepator, Linux Mint cu cinnamon mi se pare foarte potrivit. Am folosit si Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu si elementary os si Linux Mint xfce, mate si kde. Dintre toate cinnamon, mai ales ultima vers. 17.3 mi se pare cea mai user friendly, iar ca consum de resurse foarte ok, diferenta dintre el si xfce fiind, la mine, de doar 200mb, adik in jur de 400mb. Cum am 8gb ram nu sufar deloc de problema asta. L-am instalat si pe un netbook cu win 10, 2gb ram si cpu de 1 ghz si merge struna, fata de win 10 care merge oribil si se blocheaza pana si in office.

#18
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eu folosesc zilnic Raspbian Jessie (headless) si ocazional Ubuntu (in dual-boot), dar in cele ce urmeaza ma refer exclusiv la Raspbian.

Quote

1. De ce l-ați ales?
Pentru ca mi se pare cea mai buna varianta pentru modul in care folosesc un Raspberry Pi 3. In prima faza recomand dezinstalarea "bloatware-ului".

Quote

2. Ce vă place cel mai mult la sistemul pe care-l folosiți? Justificați
Fiind optimizat pentru Raspberry Pi nu apar probleme decat foarte rar. De asemenea fiind bazat pe Debian este mai familiar, folosesc de regula distributii bazate pe Debian.

Quote

3. Cât de bine vă înțelegeți cu terminalul/comenzile din terminal și la ce le folosiți frecvent?
Folosesc exclusiv comenzi de terminal, in general prin SSH.

Quote

4. Cât de mulțumiți sunteți de compatibilitatea cu software-urile necesare dvs. și de performanța generală a acestora?
Mai apar si probleme dar tinand cont ca totul este gratuit nu ma pot plange.

Quote

5. În ce privește design-ul sistemului folosit de dvs., este aspectuos sau sumar/simplist fără prea multe animații sau culori?
Nu e cazul sau pot raspunde "simplist".

Quote

6. Ai întâmpinat vreodată probleme pe care nu le-ai putut rezolva, precum: cu driver-ele, anumite software-uri, fișiere de sistem,etc.?
Nu, am stiut din start ce o sa ruleze si ce nu pe un Raspberry Pi.

Edited by LensFlare, 18 July 2016 - 08:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate