Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Este "Baltagul" roman interbelic?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 anna, on 05 iulie 2016 - 15:10, said:


Oricum, mai interbelic decat Baltagul. La asta ma refeream.
Nu ma mira felul de a formula subiectele, nu erau in stare sa formuleze ceva de genul "roman publicat in perioada interbelica" sau "roman care ilustreaza perioada interbelica".
Repet, atat formularea cat si raspunsurile releva gradul de cultura generala si cat se citeste in Romania...

Interbelic nu are grad de comparatie, este o perioada intre doua razboaie... nu merge mai interbelic sau mai putin interbelic !!!!

Romanul interbelic are niste caracteristici definitorii si de aceea a aparut aceasta "categorie" deoarece are cateva trasaturi specifice nu ca a fost tiparit in acea perioada ci cum sunt scrise aceste opere literare cica "Anii interbelici se caracterizeaza în literatura româna printr-o remarcabila dezvoltare a romanului care în scurt timp atinge nivelul valoric european." ... Daca stii aceste trasaturi definitorii nici nu conteaza cand a trait autorul sau cand s-a tiparit cartea ...

#20
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

 superm, on 05 iulie 2016 - 15:18, said:



Trilogia „Fraţii Jderi” - INTERBELIC
este alcătuită din romanele „Ucenicia lui Ionuţ” (1935), ,,Izvorul-alb”(1936) şi ,,Oamenii Măriei sale”(1942).Aceasta evocă epoca domniei lui Ştefan cel Mare între anii 1469 şi 1475, fiind considerată o epopee, un amplu poem epic care povesteşte fapteeroice, împletind datele istorice cu produsele ficţiunii şi ale legendei.

Romanul in perioada interbelica
Perioada interbelica
(1918-1944)
Mihail Sadoveanu
- “Baltagul” ;
- “Şoimii” ;
- “Nicoara Potcoava” ;
- “Zodia Cancerului ” ;
- “Fratii Jderi” ;
- “ Creanga de aur ”.

... "Dupa mintea profesoruluii ala , inseamna ca Harry Potter este un roman cretacic." si trilogia "Razboiul stelelor" de aia nu e roman ca va fi incadrat peste 2000de ani ...

Perioada interbelica este 1918-1939.
Deci nici la fratii jderi nu sta in picioare povestea cu data publicarii.
E atat de discutabil cat sa creeze valva si discutii sterile.
Eu cred ca va fi o bulibaseala totala la corectare, in functie de ce considera in mod subiectiv fiecare. Dar poate tocmai de asta vor avea noroc elevii.

#21
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 anna, on 05 iulie 2016 - 15:35, said:


Perioada interbelica este 1918-1939.
Deci nici la fratii jderi nu sta in picioare povestea cu data publicarii.
E atat de discutabil cat sa creeze valva si discutii sterile.
Eu cred ca va fi o bulibaseala totala la corectare, in functie de ce considera in mod subiectiv fiecare. Dar poate tocmai de asta vor avea noroc elevii.

...tare ... nimic nu mai e ceea ce pare si nici trecutul nu poate fi cunoscut. Nici razboi nu a fost si nici perioada intre razboaie ...

#22
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

 superm, on 05 iulie 2016 - 15:31, said:

Interbelic nu are grad de comparatie, este o perioada intre doua razboaie... nu merge mai interbelic sau mai putin interbelic !!!!

Romanul interbelic are niste caracteristici definitorii si de aceea a aparut aceasta "categorie" deoarece are cateva trasaturi specifice nu ca a fost tiparit in acea perioada ci cum sunt scrise aceste opere literare cica "Anii interbelici se caracterizeaza în literatura româna printr-o remarcabila dezvoltare a romanului care în scurt timp atinge nivelul valoric european." ... Daca stii aceste trasaturi definitorii nici nu conteaza cand a trait autorul sau cand s-a tiparit cartea ...


Nu polemiza cu mine, ca stiu foarte bine ce inseamna, multumesc ca imi analizezi fiecare postare in loc sa ai argumente proprii.

Ca sa revenim la subiect, initiatorul facea o comparatie intre morometii si baltagul, sugerand de ce ar trebui sa fie depunctati cei ce au scris despre morometii.
Din punctul meu de vedere- absolut obiectiv, nu am copii care sa dea bacul..slava Domnului, cand vad ce se intampla...- ambiguitatea formularii subiectului a dat nastere confuziei, desi ambele cazuri de romane sunt discutabil de introdus in context.
Baltagul este interbelic doar prin data publicarii, iar Morometii este interbelic doar prin o parte din actiune.
De aceea spuneam ca e la latitudinea corectorilor, evident in mii de feluri....

 superm, on 05 iulie 2016 - 15:38, said:


...tare ... nimic nu mai e ceea ce pare si nici trecutul nu poate fi cunoscut. Nici razboi nu a fost si nici perioada intre razboaie ...

Intre doua razboaie inseamna din momentul incetarii primului pana in momentul inceperii celui de-al doilea.


Si cu asta, dialogul cu tine inceteaza. Nu ai nimic de spus, doar de comentat.

#23
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 anna, on 05 iulie 2016 - 15:35, said:


Perioada interbelica este 1918-1939.
Deci nici la fratii jderi nu sta in picioare povestea cu data publicarii.
E atat de discutabil cat sa creeze valva si discutii sterile.
Eu cred ca va fi o bulibaseala totala la corectare, in functie de ce considera in mod subiectiv fiecare. Dar poate tocmai de asta vor avea noroc elevii.
Nu va nicio bulibaseala. Se stie clar ca roman interbelic inseamna roman publicat in perioada interbelica si asta nu e la latitudinea corectorului.
Stiu asta pentru ca am dat bac ul am un an.

#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 anna, on 05 iulie 2016 - 15:41, said:

Nu polemiza cu mine, ca stiu foarte bine ce inseamna, multumesc ca imi analizezi fiecare postare in loc sa ai argumente proprii.

Ca sa revenim la subiect, initiatorul facea o comparatie intre morometii si baltagul, sugerand de ce ar trebui sa fie depunctati cei ce au scris despre morometii.
Din punctul meu de vedere- absolut obiectiv, ... ambiguitatea formularii subiectului a dat nastere confuziei, desi ambele cazuri de romane sunt discutabil de introdus in context.
Baltagul este interbelic doar prin data publicarii, iar Morometii este interbelic doar prin o parte din actiune.
De aceea spuneam ca e la latitudinea corectorilor, evident in mii de feluri....


Nu e polemica, e o discutie si prezentare de opinii pe forum Posted Image . Dar tocmai ca aceste discutii in loc sa lamureasca sunt mai interesante ca aduc confuzia. Nu subiectul in sine, care in mod normal este clar, e confuz ci discutiile de dupa care te baga in ceata. Daca te pregatesti de examen la romana -bacalaureat stii despre ce e vorba, ce este roman psihologic, care este realist si care este interbelic.

Asa psihologic, realist, obiectiv si interbelic orice roman . Ba te uiti la anul aparitiei, ba vezi ca este scris despre viata unuia, ba ca una, ba ca alta... Toate au niste definitii si caracteristici care le definesc...

Din partea mea sa dea 10 la toti ca nu dau de la mine dar dupa asta trebuie schimbata istoria ...

+alta sursa http://invatamromana...nterbelica.html

Perioada interbelică cuprinde anii 1918-1944. Aceasta  se caracterizează  pe plan european prin înfrângerea Germaniei în timpul Primului Război Mondial, prăbuşirea Imperiului Austro-Ungar şi Revoluţia din Rusia. Pe plan naţional se realizează unitatea naţională şi integrarea în ritmul european de modernizare.

    În literatură tendinţele  moderniste, care domină în epocă coexista cu cele traditionaliste . În acest contest se impun personalităţi ca Mihail Sadoveanu, Liviu Rebreanu, Camil Petrescu, Mateiu Caragiale, Tudor Arghezi, Lucian Blaga, Ion Barbu, Eugen Lovinescu, Tudor Vianu.

Edited by superm, 05 July 2016 - 15:58.


#25
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.07.2016
probabil se gandeau la data aparitiei, ii singura logica, Morometii pica din start pentru ca  a fost scrisa dupa razboi

#26
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
continuare
Adam si Eva (1925),Padurea spanzuratilor(1922) si ION(1920) de REBREANU
Concert din muzica de Bach (1927)de Hortensia Paoadat-Bengescu
Enigma Otiliei(1938) de Calinescu
...este...

Edited by leul_tau, 05 July 2016 - 16:25.


#27
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Uf .... uf.. so cica voi este generatoa aia cea mai scolita din istoria poporiui roman?!

Roman, literatura interbelic/a inseamna intre cele 2 razboaie monmdiale. Puinctum. Ca ua fots autori diferiti, stiluri diferite, insirotartii diferite samd etc apai nu conteste. Ca tit in epoca interbelica avem si un roman SF - Orase scufundate ....

Insa Morometii nu sunt roman inmterbelic ci cu actiunea plasata in interbelic.. Si sa fim cinstoti daca ieie la mana literatira romana )macar cat am citit eu si asta ar fi cam putin ) exsita niste dofernet intre literatura interbelica si cera post belica .... chiar inc e priveste stilul acelusis autor
De ex Sadoveanu ... si nu ma reefer l;a Mitrea Cocor ci la Nicoara Potcoava.. Si Arghezi ..
Acu nu as zice ca doar influenta politica a contat ... cat poate si ifluente literare exterioare -ca scritorii mai citesc si ei ce au scirs altii si se iau dupa moda ...

#28
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Pai in conditile date cine se inscrie sa-l detroneze pe Nicolae Filimon cu Ciocoii vechi si noi, considerat cel mai vechi roman din literatura noastra.
Hai, ca nu e greu, cu actiunea la 1820 si publicat in 1862, dar asta nu prea conteaza dupa cum se vede . Scriem un roman cu actiunea plasata, undeva in Evul Mediu si gata.
Cine se inscrie? Apoi facem si petitie!

Edited by Ditian, 05 July 2016 - 16:54.


#29
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
De ce nu se elimina proba asta idioata intitulata subiectul 3 de la romana? Subiectele 1 si 2 sunt decente, insa subiectul 3 e de toata jena. Inveti zeci de comentarii si pica doar unul singur.

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca ar fi dupa cei ca tine, s-ar elimina si restul subiectelor, media din liceu e de ajuns ca nota pt examen.

s-a ajuns sa se dea subiecte pe care pana si cei de clasa a 5-a le pot face, dar cu toate astea, vi se par grele si faceti petitii safie eliminate.

daca s-ar putea sa fie subiecte de genul "cum il chema pe ion creanga", ori "cum il chema pe mihai eminescu", pe care pun pariu ca 75% din elevi l-ar gresi si pe asta.

#31
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Daca ar fi dupa mine, nu as mai acorda diploma de bac. As face doar  examenul de unde primesti o nota folosita la facultati. Nota aia te reprezinta. In felul acesta se stopeaza mafia meditatiilor si dau bacul numai aia care vor sa se duca la facultati bune, unde chiar conteaza acea nota si fac meditatii pentru ca au nevoie de acea nota. Dar de unde, nu da nimeni 2 bani pe nota aia pentru ca are o importanta redusa la admiterea in facultate, ci doar pe diploma, sa o ai....

Cat despre subiectul 3, as face o grila cu 30 de intrebari din toate  operele studiate. Asa se elimina si prostia ca "Oare cum intepreteaza profesorul?", "O sa ai nevoie de noroc ca sa-ti dea maxim".

Edited by andy1992, 05 July 2016 - 17:39.


#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
grila doar va mari coruptia

#33
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Nu e destul ca ajungeti cu note de 2 si 3 la liceu si apoi din mila in fata BAC-ului si cu pretentii de viitor student!

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 superm, on 05 iulie 2016 - 15:53, said:



Perioada interbelică cuprinde anii 1918-1944.
Intre 1939 si 1944 a fost razboi, nu poate fi considerata perioada interbelica.

INTERBÉLIC, -Ă, interbelici, -ce, adj. Dintre două războaie

 Ditian, on 05 iulie 2016 - 17:41, said:

Nu e destul ca ajungeti cu note de 2 si 3 la liceu si apoi din mila in fata BAC-ului si cu pretentii de viitor student!
Pe cine ajuta ca un absolvent de liceu are competente in analiza unei opere literare sau in rezolvarea unei integrale, dar nu are competente sa scrie un CV, sa calculeze un procent sau sa schimbe un bec, plus inca un milion de lucruri utile unui absolvent de liceu.
Ca viitor student la filologie, nu mai foloseste niciodata competenta de a sti sa rezolve o integrala, iar ca viitor student la matematica, nu mai face toata viata analiza unei opere literare.

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Uof! E greu sa fii dashtept si e usor sa pari a fi dashtept cu formulari de tip "capcana", sport national romanesc de citeva decenii. In primu rind romanu Baltagu e un roman de rahat. Daca n-ar fi fost vorba de-un Sadoveanu, care a tras de toate sforile posibile, ca sa se profileze, atunci un astfel de roman ajungea acolo unde-i este locu real, aka la tomberon. Pus capacu peste si case closed.
La o astfel de intrebare se putea da un raspuns pe masura:

Daca se tine cont de perioada in care a fost scris, atunci romanul apartine perioadei interbelice. A fost scris intr-o perioada, in care insusi autorul se afla in mijlocul scenei publice, prin pozitia sa de bla bla bla. Din punct de vedere al continutului, romanul se incadreaza in stilul bla bla bla. Se poate observa, insa, ca autorul, oarecum marcat de evenimentele in curs de desfasurare, strecoara elemente si actiuni tipice perioadei interbelice. Primul exemplu este dat de discutiile pe teme politice, care au loc regulat intre protagonistii romanului, dintre care morcovetele cel mare, care, pare-se, se remarca prin ascutimea intelectuala, specifica taranului, posesor de capacitate bla bla bla...

La modul asta se poate lungi pelteaua pe fo doua pagini, dupa care se poate trage concluzia, ca, dupa umila parere a analistului, Baltagu trateaza per total o tema atemporala....
Asta e oarecum o mica jignire la adresa taranului, care chipurile nu evolueaza deloc, da de asta nu se prinde nimeni. Oricum de citiva zeci de ani se merge pe ideea, ca la sat a stat ceasu. Intr-un fel e corecta si observatia asta, deoarece taranu saracu e chiar dobitoc. O fi si din cauza ca, pina si la sat, a patruns adinc ideea de birt cu algooale eftine, trase pe trompa fara simt de raspundere, dupa o zi grea de treierat manual, aka munca tembelizanta cu toptamu. Daca taranu ar fi fost destept, s-ar fi organizat in grupuri mai largi, care s-ar fi folosit de mecanizare, optimizare...etc.

Ar trebui sa pricepeti, ca ideea din tema nu cere atit integrarea certa in vreun sertar, cu rame clar delimitate, cit testeaza spiritu analitic si linia argumentativa. Daca prostu, care a formulat o astfel de tema, n-ar fi fost bou cu acte, atunci intrebarea ar fi fost clara si fara posibilitatea de-a interpreta aiurea. Spre exemplu: "apartine romanul Baltagul stilului interbelic"?
Asa ceva nu lasa loc la interpretari si situatii ambigue. In fond scopul principal este, sa-nvete bitoncu, absolvent de liceu, cum se pricepe un text. Altminteri cu fel de fel de tertipuri poti incurca pe oricine, doar ca e pacat de efortu depus. Scopul limbii este, ca oamenii sa poata comunica eficient, pentru ca rezultatele oricarei activitati, care presupune relatii interumane de la simplu la foarte complex, sa fie maxime Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 05 July 2016 - 20:46.


#36
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 pasilla, on 05 iulie 2016 - 18:30, said:


Intre 1939 si 1944 a fost razboi, nu poate fi considerata perioada interbelica.

INTERBÉLIC, -Ă, interbelici, -ce, adj. Dintre două războaie


...eu zic sa o lăsăm baltă, dacă vreți să continuați în linia asta. Perioada interbelică în literatura română cuprinde si ani dupa 1939 ,  sunt destule exemple si am dat si eu vreo două , mai bag si acum Istoria lui Călinescu care e din 1941 si tot de interbelic tine . Dacă așa sunt luate ca si delimitare în istoria literaturii române eu zic sa rămână așa până la apariția romanului din război, nu de război...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate