Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acordul vecinilor pentru constructie noua/ cum caut vecin?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ences

ences

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2016
Am un teren intr-un camp . in fata terenului este strada , in partea din dreapta undeva la 50 m am un vecin care are deja casa, in spate am tot eu o parcela(imi sunt vecin) Posted Image   iar in stanga, este camp/parloaga vreo 10,000 mp.

Primaria mi-a dat Certificatul de Urbanism in care se cere acordul vecinilor daca vreau sa construiesc.  Cu vecinul din dreapta (cel cu casa), am vorbit, m-am inteles, merg la notariat cu el.

Problema este cu vecinul din stanga terenului meu. Nu stiu cine este, de unde sa il iau(cum il contactez), cum ii cer acordul, etc.

Daca e plecat din tara?

Care este procedura in cazul acesta?

Edited by ences, 05 July 2016 - 13:14.


#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
Numai Registrul Agricol sau Primaria te pot ajuta.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si totusi, atat timp cat se respecta retragerea, nu vad care ar fi problema.
La urma urmei faci o casuta, nu un bloc de 12 etaje. Si mai ales ca, dupa cum spui, e camp (nelucrat).

Oare la Cadastru (Carte Funciara) nu se poate afla cine ste proprietarul?
Oare daca faci la notar o Declaratie pe propria raspundere ca nu stii cine este sau nu poti da de el in vederea obtinerii acordului? Ma gandesc ca ar fi o situatie exceptionala. Poti intreba si notarul, cand te vei duce cu celalalt vecin.

Prespupun ca pentru terenul din spate, fiind tot al tau, nu mai trebuie sa faci tu nimic (sa dai o alta declaratie) sau sa atasezi act/titlu de proprietate.

Edited by colombo2003, 05 July 2016 - 13:24.


#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ences, on 05 iulie 2016 - 13:10, said:

Problema este cu vecinul din stanga terenului meu. Nu stiu cine este, de unde sa il iau(cum il contactez), cum ii cer acordul, etc.

Daca e plecat din tara?

Care este procedura in cazul acesta?
In ce sens ai nevoie de acordul vecinului ? Vrei sa construiesti peste limitele cerute de lege si te obliga la obtinerea acordului vecinilor ?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
In mod normal nu ai nevoie de acordul vecinilor.

#6
madalin_vrancea

madalin_vrancea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2016
Nu trebuie acord, daca nu e de gasit.

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 BogzaG, on 05 iulie 2016 - 13:15, said:

Numai Registrul Agricol sau Primaria te pot ajuta.

La Cartea Funciara oricine poate cere informatii despre vecini

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
De exemplu, vis-a-vis de mine sunt trei locuri de casa. Doua au fost cumparate si urmeaza a fi construit ceva pe ele. Pe locul care se afla chiar în fata casei mele (ne desparte o sosea judeteana) bârfele spun ca proprietarul ar vrea sa ridice un restaurant. Poate in acest caz este nevoie sa se ceara acordul vecinilor. Autorul topicului spune ca "Primaria mi-a dat Certificatul de Urbanism in care se cere acordul vecinilor daca vreau sa construiesc." dar nu spune ce anume vrea sa construiasca.

Edited by florinbad, 05 July 2016 - 13:55.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui ca vecinii sa apara si in documentatia de cadastru.

Si mie mi se pare ciudata treaba cu acordul vecinilor.

Edited by pasilla, 05 July 2016 - 13:53.


#10
ences

ences

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2016
au bifat pe CU "acordul vecinilor", terenul este in Bragadiru(Prelungirea Ghencea) in zona M1. retragerile vor fi respectate si inaltimea si POT-ul si tot.
nu voi face casa dar respect zona din Certificatul de Urbanism - M1 -zona mixta (servicii). vreau sa fac o clinica.

singurul "vecin"(cu casa) este la aprox 50 m de mine si el imi va da acordul la notar.

nu stiu de unde sa il iau pe vecinul cu terenul din stanga(care e numai camp). cei de la primarie au spus sa ma duc la Cadastru. Imi dau aia informatii(adresa, nr de telefon) despre proprietar? Si daca e plecat din tara sau nu locuieste la adresa din buletin?


care este procedura? ma duc la om la usa si ii zic "buna ziua, sunt  vecinul dv de pe strada Y, unde aveti un teren"? Posted Image

Edited by ences, 05 July 2016 - 14:14.


#11
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 ences, on 05 iulie 2016 - 14:03, said:

vreau sa fac o clinica.

Cred ca de asta e nevoie de acordul vecinilor. Pentru o locuinta nu ai fi avut nevoie de acordul lor.

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 sergiu_psc, on 05 iulie 2016 - 14:34, said:


Cred ca de asta e nevoie de acordul vecinilor. Pentru o locuinta nu ai fi avut nevoie de acordul lor.
Ai nevoie de acordul vecinilor daca vrei sa construiesti la mai putin de 3 m de limita de proprietate.....Acum ceva timp s-au schimbat niste reguli de constructie...

#13
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Ne poate lamuri initiatorul topicului daca vrea sa construiasca la mai putin de 3 metri de limita de proprietate.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Fa o vanzare intre tine si un prieten. Ii vinzi o fasie de 2 mettri in partea stanga dupa care ii ceri acordul pentru constructie. Dupa eliberarea autorizatiei iti cumperi terenul inapoi. Sunt ceva costuri dar macar nu stai pe loc.

#15
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 PoeOvidiu, on 05 iulie 2016 - 15:14, said:

Fa o vanzare intre tine si un prieten. Ii vinzi o fasie de 2 mettri in partea stanga dupa care ii ceri acordul pentru constructie. Dupa eliberarea autorizatiei iti cumperi terenul inapoi. Sunt ceva costuri dar macar nu stai pe loc.
Asta e f tare... totusi, tre sa fie niste distante maxime, vecini directi pot fi si la 5 km, le ceri si lor? In acest caz OP spune ca e parloaga vreun km... si apoi? ceri acordul primei case?
E prea neclar.

#16
ences

ences

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2016

 sergiu_psc, on 05 iulie 2016 - 14:54, said:

Ne poate lamuri initiatorul topicului daca vrea sa construiasca la mai putin de 3 metri de limita de proprietate.


voi construi in limitele legale. nu voi depasi cu nimic cei 3 sau 5 m de limita de proprietate. retragerile vor fi cele cerute de lege.  nu voi depasi inaltimea,chiar va fi mai mica decat e legal. ma voi incadra in POT sau CUT .

In C.U s-a cerut acordul vecinilor. Bun! Deja e un fapt petrecut. Nu am cum sa mai schimba asta . Problema este, cum gasesc vecinul care nu are casa pe teren?

(vezi schita).


[ https://s32.postimg.org/5n47seidx/SCHITA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ences, 05 July 2016 - 18:43.


#17
alumoi

alumoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.11.2005
Primarie - registrul agricol, ca sa gasiti proprietarul.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 ences, on 05 iulie 2016 - 13:10, said:


Primaria mi-a dat Certificatul de Urbanism in care se cere acordul vecinilor daca vreau sa construiesc.


Fii te rog amabil si scaneaza partea din spate a CU si posteaz-o aici.
Adica partea aceea unde se specifica actele si documentele necesare AC,din care sa reiasa ceea ce spui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate