Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Net 0 Mbps - Suport Fizici

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Salut,

De curand in cartierul Gura Vaii (langa Drobeta-Turnu Severin) cei de la Telekom, au inceput sa bage pe la toate casele, router-ul cu modem ADSL Huawei HG 655b, Pe MyAccount, apare ca Net 0 Mbps - Suport Fizici.

Nu sunt servicii de net la locatie, doar un numar de fix si televiziune prin satelit. Se pare ca au trecut pe un fel de VoIP, dar tot prin clasica sarma de cupru, pentru ca in interfata sunt setate detaliile despre contul SIP, cu numarul aferent de telefon si se pare si partea de WAN este conectata cu IP public, 92.80.xx.xx. Dar internetul nu se poate accesa.

Si totusi, care este treaba cu aceasta miscare? Baiatul de la tehnic care doar a pus in functiune echipamentul, a fost atat de varza, incat a zis ca sa nu fac greseala sa scot din priza modem-ul, pentru ca abia peste doua ore pot face convorbiri telefonice. Pacat ca nu eram la locatie, pentru ca ii dadeam cu el in cap.

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Adică ai fibră optică și ONT pentru telefonia fixă.
Nu cred că era varză, dar ei nu o să stea să le explice oamenilor ce e un ONT și la ce se folosește. Omul a aruncat duma și a plecat.

#3
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
nu e ont, ci un echipament ADSL/VDSL. Asa pot furniza IPTV , voce si eventual, in functie de abonament, internet.

#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
pe xDSL nu are rost să tragă VoIP atât timp cât rețeaua suportă nativ telefonia fixă.

#5
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

 KyKyKyKy, on 04 iulie 2016 - 20:26, said:

pe xDSL nu are rost să tragă VoIP atât timp cât rețeaua suportă nativ telefonia fixă.

Ai ramane surprins sa aflii ca nu este ONT, ci intra vechiul fir in portul xDSL, iar din modem pleaca un alt cablu RJ-11 catre telefon. De IPTV nicio sansa, pe linia de cupru, si deja televiziune este prin satelit. Deci care e duma?

Edit: Deci ca sa ne intelegem, ei au zis ca nu furnizeaza IPTV, ci doar prin satelit, iar net nu am la locatie, ci doar telefon fix. Pentru ce mi-au adus modem-ul ala ADSL, in conditiile in care vocea venea deja pe sarma de cupru?

Edited by l0calh0st, 04 July 2016 - 20:37.


#6
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Makedonski Telekom, prima companie din grupul Deutsche Telekom, cu o retea bazata in intregime pe protocolul IP (All IP)/ Pana in 2018, migrarea catre tehnologia All IP se va face si in Romania ? Nu stiu care e rostul pe xDSL sa treaca linia fixa in VoIP, mai ales cand doar voce fixa poti oferi... Poate are legatura cu RoNet-ul  ? Au spus ca pana la finalul lui 2016, proiectul o sa fie incheiat.

Edited by _Claudiu_, 04 July 2016 - 20:44.


#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

 l0calh0st, on 04 iulie 2016 - 20:36, said:


Ai ramane surprins sa aflii ca nu este ONT, ci intra vechiul fir in portul xDSL, iar din modem pleaca un alt cablu RJ-11 catre telefon. De IPTV nicio sansa, pe linia de cupru, si deja televiziune este prin satelit. Deci care e duma?

Edit: Deci ca sa ne intelegem, ei au zis ca nu furnizeaza IPTV, ci doar prin satelit, iar net nu am la locatie, ci doar telefon fix. Pentru ce mi-au adus modem-ul ala ADSL, in conditiile in care vocea venea deja pe sarma de cupru?
Nu scrie ce viteză ai pe WAN?
Adică în modem.

 _Claudiu_, on 04 iulie 2016 - 20:41, said:

Makedonski Telekom, prima companie din grupul Deutsche Telekom, cu o retea bazata in intregime pe protocolul IP (All IP)/ Pana in 2018, migrarea catre tehnologia All IP se va face si in Romania ? Nu stiu care e rostul pe xDSL sa treaca linia fixa in VoIP, mai ales cand doar voce fixa poti oferi... Poate are legatura cu RoNet-ul  ? Au spus ca pana la finalul lui 2016, proiectul o sa fie incheiat.
RoNET e un backbone, mai exact.

#8
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Stiu ca se schimbă echipamentul și se trece cu telefonia pe VoIP, chiar au fost schimbate centralele și numerotarea numărului fix în mai multe localității.

#9
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

 dic_star79, on 04 iulie 2016 - 21:19, said:

Stiu ca se schimbă echipamentul și se trece cu telefonia pe VoIP, chiar au fost schimbate centralele și numerotarea numărului fix Ă®n mai multe localității.

Adica abonatilor le-au fost schimbate vechile numere de telefon, cu numere noi din plaja IMS-ului? Foarte ciudat, pentru ca acum numerele se porteaza dintr-o tehnologie in alta. Deci abonatii pot sa isi pastreze vechile numere cand migreaza de la TDM la IMS.

#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
A zis „unele”, deci nu toți cred că vor primi alte numere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate