Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cercul polar de Nord - Noaptea Alba

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Sa se bucure de noaptea alba, nu-l las eu?
Da in Islanda trebuie "echipament de ploaie" = o geaca. Am spus clar ca e vremea asemanatoare cu crestele montane de la noi. Eu am stat citeva zile acolo in tricou si pantaloni scurti, cu o geaca din cind in cind.  10-15 grade, burnita/ceata. Ploaie foarte serioasa nu a fost. In noiembrie la noi e mult mai nasol.
Erau o multime de oameni care campau dar daca vrei sa vezi numai ca e zi noaptea nu trebuie sa stai la cort... poti sa stai si in hotel sau intr-un izvor d-ala termal caz in care poti fi si in pielea goala.
O masina de inchiriat (sau o bicicleta pentru cine face tururi cicliste) e obligatorie dupa parerea mea. Atentie la drumurile alea forestiere ale lor ca masinile sint joase. Desi drumul pare bun poti sa rupi un plastic pe sub masina (been there done that pe un drum aparent impecabil).

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Drumurile forestiere (F roads) sunt marcate si ti se spune clar ca nu ai voie sa intri pe acolo cu masina neadecvata.
Am spus si anterior, depinde unde vrei sa campezi in Islanda. vanturile de coasta nu sunt de neglijat si temperatura resimtita e mult mai mica decat aia reala cand e prinde o rafala din asta (been there done that, ca sa te citez).

Oricum colegul a zis ca nu Islanda deci nu cred ca e cazul sa mai continuam aici.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTaurus-IS, on 04 iulie 2016 - 19:05, said:

Are cineva informatii despre o excursie in perioada iunie-iulie dincolo de Cercul Polar de Nord ...
Daca tot mergi pana acolo as recomanda o excursie Nordkapp + Insulele Lofoten.
Vezi aici niste imagini (inclusiv legate de campare). Eu am facut acum 5 ani un triunghi asemanator (ceva mai mare, varful de sus a fost la Nordkapp) totalul celor laturi fiind de 3000 km.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAlexEn, on 22 iulie 2016 - 08:55, said:

Drumurile forestiere (F roads) sunt marcate si ti se spune clar ca nu ai voie sa intri pe acolo cu masina neadecvata.
Am spus si anterior, depinde unde vrei sa campezi in Islanda. vanturile de coasta nu sunt de neglijat si temperatura resimtita e mult mai mica decat aia reala cand e prinde o rafala din asta (been there done that, ca sa te citez).

Oricum colegul a zis ca nu Islanda deci nu cred ca e cazul sa mai continuam aici.

Da, dar in cort nu e vint. Un cort de 3 sezoane cu un sac de dormit banal e sificient. Cit despre ce scrie in instructiuni, pe mine nu m-a interesat niciodata si le-am privit numai ca simple sugestii.
Apropo de condus Islanda are camere, deci cu atentie la condus.

Eu cred ca el a zis ca nu Islanda din necunoastere. E 199$ sa zbori din San Francosco in Islanda (one way off season), deci din Europa e si mai ieftin. Tara e extraodinar de spectaculoasa dupa umila mea parere, eu personal n-am mai ramas asa cracanat de cind am vazut Hawaii prima oara si zona Arizona/Utah... si am mai vazut multe chestii intre timp, nu credeam sa mai existe ceva cu potentialul asta asa usor de gasit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate