Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cercul polar de Nord - Noaptea Alba

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014
Are cineva informatii despre o excursie in perioada iunie-iulie dincolo de Cercul Polar de Nord (Norvegia, Suedia, Finlanda eventual Alaska) pt a trai experienta noptii albe astronomice?
    Ce echipament s-ar preta pt asa ceva? E naiva ideea cu cortul? (Daca nu, e absolut necesar cort de 4 anotimpuri si sac de dormit de iarna?)
E nevoie de antrenament in anotimpul rece in zona temperata?

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In primul rand e nevoie de antrenament ! Dupa cum pui problema nu cred ca e cazul ! Alaska e ....deja pentru profesionisti ! Echipamente exista dar necesita un minim de 5000 de euro pe persoana !

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu confundati aria asta cu cea de FUN !  Daca n-aveti nimic de spus la subiect, abtineti-va !

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Parca in canada se organizeaza excursii pt asa ceva
Nu sunt sigur

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Presupun ca depinde unde te duci. La Bodø de exemplu sint acum 13 grade. Minima in functie de an pe toata luna iulie e 5-10 grade, maxima in jur de 20-27. Are aeroport, vara poti merge acolo cu orice poti face distanta respectiva (inclusiv Tico sau bicicleta). Poti sa stai la hotel (si preturile par ok, gasesti sub 100 euro lejer).

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Ma batea si pe mine gandul sa fac o excursie din asta dar cu confortul civilizatiei totusi asa ca m-am oprit la Svalbard (care e la jumatea distantei intre cercul polar si pol). Momentan nu am decis data, inca sunt in planificari, cautari, calcule.

90% voi merge cu oamenii astia: https://svalbard.nordicvisitor.com/ (rog moderatorul sa stearga daca se considera reclama si revin pe PM). Cu ei am mers in Islanda in 2013, sunt foarte seriosi si vorbesc foarte bine engleza.
Daca iti alegi un tur de acolo o sa vezi ca iti recomdana ei la detalii ce echipamente ai nevoie, apropo de intrebarea ta.

Alaska eu zic ca e de lasat pe alta data mai ales ca ai in Europa ocazia sa vizitezi asa ceva. Pana si in Islanda si Sankt Petersburg se manifesta noaptea polara.

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Pentru neinitiati recomand , excursii/sejururi doar vara si DOAR la hoteluri , organizate de agentii cu experienta ! Statul la cort poate fi periculos chiar si in zone mai blande ! Eu am ceva experienta....chiar si echipamentul necesar ...dar nu vreau sa risc !

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006

 Taurus-IS, on 04 iulie 2016 - 19:05, said:

Are cineva informatii despre o excursie in perioada iunie-iulie dincolo de Cercul Polar de Nord (Norvegia, Suedia, Finlanda eventual Alaska) pt a trai experienta noptii albe astronomice?
Ce echipament s-ar preta pt asa ceva? E naiva ideea cu cortul? (Daca nu, e absolut necesar cort de 4 anotimpuri si sac de dormit de iarna?)
E nevoie de antrenament in anotimpul rece in zona temperata?
Te poti inspira si din topicul de mai jos (Antarctica), mai ales la pregatirea pentru excursie a celor doi români:
http://forum.softped...704-antarctica/

Edited by florinbad, 04 July 2016 - 20:19.


#9
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014

 f300, on 04 iulie 2016 - 19:55, said:

Presupun ca depinde unde te duci. La Bodø de exemplu sint acum 13 grade. Minima in functie de an pe toata luna iulie e 5-10 grade, maxima in jur de 20-27. Are aeroport, vara poti merge acolo cu orice poti face distanta respectiva (inclusiv Tico sau bicicleta). Poti sa stai la hotel (si preturile par ok, gasesti sub 100 euro lejer).
Multumesc foarte mult. Ideea era de o drumetie de 2-3 zile in (semi)salbaticie iar hotelul baza de plecare sau varianta de rezerva (nu stii niciodata cu fetele) doar ca nu stiu cat de usor as putea gasi camere libere la hotel fara rezervare. Mi s-ar parea stupid sa petrec toata noptile la hotel.

#10
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014

 AlexEn, on 04 iulie 2016 - 19:56, said:

Ma batea si pe mine gandul sa fac o excursie din asta dar cu confortul civilizatiei totusi asa ca m-am oprit la Svalbard (care e la jumatea distantei intre cercul polar si pol). Momentan nu am decis data, inca sunt in planificari, cautari, calcule.

90% voi merge cu oamenii astia: https://svalbard.nordicvisitor.com/ (rog moderatorul sa stearga daca se considera reclama si revin pe PM). Cu ei am mers in Islanda in 2013, sunt foarte seriosi si vorbesc foarte bine engleza.
Daca iti alegi un tur de acolo o sa vezi ca iti recomdana ei la detalii ce echipamente ai nevoie, apropo de intrebarea ta.

Alaska eu zic ca e de lasat pe alta data mai ales ca ai in Europa ocazia sa vizitezi asa ceva. Pana si in Islanda si Sankt Petersburg se manifesta noaptea polara.
Sa nu imi recomande echipament (2 persoane) pe care nu mi-l pot permite.
Binenteles ca prefer Europa . Am adus in discutie Alaska (Fairbanks) pt eventuale experiente (stiu ca turismul e mai dezvoltat acolo decat in Scandinavia).
Pt mine Islanda e prea scumpa din toate punctele de vedere : transport (dus-intors) ,mancare scumpa etc.
St Petersburg e dincoace de Cercul Polar, nu e in aceeasi categorie. Pt alte motive m-as duce acolo.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Daca n-ai mai experimentat cu regiunile reci, iti sugerez sa faci mai intai o excursie de test undeva mai jos de cercul polar si sa incerci sa stai cateva nopti in cort acolo ca sa iti dai seama cum rezisti.
Nu e de joaca cu temperaturile din zonele alea, ca sa nu mai zic de ploaie, vant si alte fenomene meteo.

P.S: toate tarile nordice sunt scumpe. Oricum daca vrei dincolo de cercul polar si in cort, fara echipament serios n-ai ce cauta.

Edited by AlexEn, 06 July 2016 - 08:32.


#12
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ia in calcul ca pentru Alaska iti trebuie viza de SUA. Care nu se obtine asa usor. Pentru Norvegia, Suedia, Finlanda nu ai nevoie de asa ceva.

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Taurus-IS, on 06 iulie 2016 - 08:27, said:

Sa nu imi recomande echipament (2 persoane) pe care nu mi-l pot permite.
Binenteles ca prefer Europa . Am adus in discutie Alaska (Fairbanks) pt eventuale experiente (stiu ca turismul e mai dezvoltat acolo decat in Scandinavia).
Pt mine Islanda e prea scumpa din toate punctele de vedere : transport (dus-intors) ,mancare scumpa etc.
St Petersburg e dincoace de Cercul Polar, nu e in aceeasi categorie. Pt alte motive m-as duce acolo.
Care este experienta ta actuala cu .....statul la cort ? Dar cu rucsac greu ?

#14
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014

 roland_s, on 06 iulie 2016 - 08:40, said:

Ia in calcul ca pentru Alaska iti trebuie viza de SUA. Care nu se obtine asa usor. Pentru Norvegia, Suedia, Finlanda nu ai nevoie de asa ceva.

Viza pt SUA am obtinut-o dupa o programare si un interviu de 20 minute la Cosulatul SUA. In afara de ceva securitate in plus si prelungirea spre august pt. noaptea alba astronomica, nu ma atrage deloc Alaska.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"dincolo de cercul polar" este prea vag, daca doar asta e tinta atunci se poate merge cu Logan-ul iar vremea nu-i mai rea decit la Sinaia (acum si in localitate nu la cota 1400 sau mai stiu eu unde). Probabil si drumurile sint mai bune.

Dar tot asa poti bineinteles si sa mergi cu ciinii pe gheata sau cu spargatorul de gheata sau cu elicopterul sau cu cine stie ce altceva.

#16
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014

 f300, on 06 iulie 2016 - 09:26, said:

"dincolo de cercul polar" este prea vag, daca doar asta e tinta atunci se poate merge cu Logan-ul iar vremea nu-i mai rea decit la Sinaia (acum si in localitate nu la cota 1400 sau mai stiu eu unde). Probabil si drumurile sint mai bune.

Dar tot asa poti bineinteles si sa mergi cu ciinii pe gheata sau cu spargatorul de gheata sau cu elicopterul sau cu cine stie ce altceva.
Ai inteles foarte bine prima data. Zona Bodo - Rovaniemi e tinta, fara pretentii de peisaj de altitudine.

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

 Taurus-IS, on 06 iulie 2016 - 08:27, said:

Sa nu imi recomande echipament (2 persoane) pe care nu mi-l pot permite.
Binenteles ca prefer Europa . Am adus in discutie Alaska (Fairbanks) pt eventuale experiente (stiu ca turismul e mai dezvoltat acolo decat in Scandinavia).
Pt mine Islanda e prea scumpa din toate punctele de vedere : transport (dus-intors) ,mancare scumpa etc.
St Petersburg e dincoace de Cercul Polar, nu e in aceeasi categorie. Pt alte motive m-as duce acolo.

Eu am fost in Islanda si e plin de oameni care campeaza si fac turul cu bicicleta. Nu e frig deloc, merge de tricou, temperaturi si vreme in genul crestelor montane de la noi vara. Nu are nici animale prea naspa. Din Amsterdam si Frankfurt zboara WOW, mai au si Icelandair care e tot low cost din cite tin minte.
Nu mai zic ca e cel mai superb loc pe care l-am vazut eu.
Bineinteles "ring road" se poate face cu o masina inchiriata si dormit uin masina, cort, pensiuni, hoteluri etc.
Nu inteleg insa ideea cu noaptea alba, mie nu mi se pare nici o smecherie. E ca si cum ti-ai pune ceasul gresit cu citeva ore si cind arata 12 e de fapt 8. Asa, si?
Aurora boreala insa, aia pare cu totul alta treaba.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Ce conteaza ca nu ti se pare tie mare lucru noapte alba? Daca scopul initiatorului e sa se bcure de asta, atunci sa se bucure zic.
Las-o mai moale cu statul la tricou in Islanda. Depinde cand si unde stai. Daca esti aproape de coasta nu se aplica decat vara si pe timpul zilei. Vantul de coasta e al naibii de rece iar noaptea scad simtitor temperaturile. In plus, Islanda e foarte umeda, nu are ce sa caute acolo fara echipament de ploaie.
Iar cu statul la cort s-a discutat mai sus.
Omul oricum a zis ca are buget redus deci Islanda sigur iese din discutie.

Edited by AlexEn, 20 July 2016 - 08:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate