Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Predare apartament dupa dupa 30/zile

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Am o intrebare.am cumparat un apartament prin prima casa.acum stau si ma intreb vechiul propietar are cumva voie sa ia centrala din casa?este stipulat undeva acest lucru?centrala,a.c.din perete sunt considerate parte din starea de fixatie sau bunuri personale ale fostului propietar.evaluarea apartamentului a fost facuta si pe baza acestor dotari.ms

#2
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
daca nu ai stipulat in contractul de V-C ca apt ramane cu tot ce are in el ,poate sa ti le ia ,oricum ti a facut manevra ....

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpeter_malachi, on 04 iulie 2016 - 16:45, said:

Am o intrebare.am cumparat un apartament prin prima casa.acum stau si ma intreb vechiul propietar are cumva voie sa ia centrala din casa?este stipulat undeva acest lucru?centrala,a.c.din perete sunt considerate parte din starea de fixatie sau bunuri personale ale fostului propietar.evaluarea apartamentului a fost facuta si pe baza acestor dotari.ms
In actul de vanzare/cumparare ce scrie?Posted Image

*Poti sa nu ii mai permiti accesul in apartament si sa faci sesizare scrisa la politie....

Edited by xmanyacs77, 04 July 2016 - 16:57.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu ai facut un pv, sau sa stipulezi diverse in contractul de vc, poate sa ia si parchetul,  intrerupatoarele, usile, etc.

Edited by pasilla, 04 July 2016 - 16:56.


#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cum au spus i colegii mai sus , daca nu ai nimic scris .. ai pus-o !

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cunosc un caz cand vechiul proprietar a plecat cu prize, intrerupatoare, calorifefe, usi interioare, a lasat doar cada ca era de fonta si i-a fost lene s-o care, cumparatorul n-a putut comenta nimic, ca nu era stipulat in contract ca i le lasa.

#7
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Nu scrie nimic exact de centrala respectiv ac.scrie doar ca se vinde cu spatiile auxiliare,dotari si utilitati.se mai poate face altceva la 5-6 zile de la semnare?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In functie de ce scrie in contractul de vc poti sa mergi la apartament si sa incerci sa vorbesti cu omul. Dupa ce iti da voie sa intri ii spui ca nu mai pleci de acolo si ca trebuie sa plece cu ce are pe el.

In tarile cu apa calde la robinet, din dotarea apartamentuluk fac parte mobila de bucatarie, frigiderul, masina de spalat si uscatorul de rufe, etc.
La noi sunt numai peretii, nu neaparat si zugraveala.

Edited by pasilla, 04 July 2016 - 17:10.


#9
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Pai are lucruri personale mobila etc.a nu se intelege ca am avut discutii pe tema asta.eu imi fac griji asa pt mine.pot profita de faptul ca propietara ma roaga sa  o las mai mult de cele 30 zile.eu sunt deacord intrucat nu intentionez sa ma mut acolo curand?se poate face o intelegere scrisa la notar ca eu sunt deacord sa stea inca 3 luni si sa pot pune conditii referitoare la starea apartamentului?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate face o intelegere la notar asa cum vrei tu.
Cele 30 de zile pentru predare sunt inscrise in contractul de vc , sau este o intelegere verbala ?

Edited by pasilla, 04 July 2016 - 17:25.


#11
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Asa stiam ca spune legea ca vechiul propietar are dreptul sa stea inca 30/zile.in contract spune ca dreptul asupra propietatii imi revine in ziua v.c.ea mai vrea sa stea aprox 3 luni.eu sunt deacord.inca ceva banii inca nu au fost virati in contul vanzatorului.cei de la banca asteapta ok meu maine sau poimaine.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mergi la notar si fa ohartie in care sa se stipuleze ca esti de acord ca sa ramana acolo inca 30 de zile, ca are grija ca apartamentul sa ramana asa cum este cu centrala termica x si AC y in stare de functiune.
Apoi mergi la banca si le da OK. Verbal poti sa bati plama ca ea sa mai ramana acolo cat vrei tu, 3 luni, 6 luni, etc. Vazi cum te intelegi cu plata utilitatilor. Sper ca ai cheile apartamentului si sper sa dai dovada si de omenie.

In principiu totul se rezuma la caracterul omului, altfel, cu toate hartiile de pe lume, tot pot fi dureri de cap.. Ai formulat primul post, ca si cum chiar ai avea probleme.

Edited by pasilla, 04 July 2016 - 17:47.


#13
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Doar ce am cumparat si eu acum o saptamana un apartament si in contract am pus ca-mi lasa ac, mobila, etc.
Dar eu am alta intrebare, omu a zis ca mai sta inca 30 zile in casa ca nu are unde sa plece.
Daca asta lasa apa deschisa si-mi face paguba de vine apa 600 lei? :))
sau daca-mi strica ac-ul .

#14
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Am gresit in formularea postului.azi mi-au trecut gandurile necurate prin cap.persoana imi pare ca are moralitate si omenie.totusi.traim in Romania.cum zicea robert8197 pot aparea o gramada de necazuri si in perioada de sedere a vechiului propietar in apartament.poate o idee ar fi sa ii cer o garantie pt lunile care le sta acolo

#15
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016

View Postrobert8197, on 04 iulie 2016 - 17:57, said:

Doar ce am cumparat si eu acum o saptamana un apartament si in contract am pus ca-mi lasa ac, mobila, etc.
Dar eu am alta intrebare, omu a zis ca mai sta inca 30 zile in casa ca nu are unde sa plece.
Daca asta lasa apa deschisa si-mi face paguba de vine apa 600 lei? Posted Image)
sau daca-mi strica ac-ul .
Asta e, e un risc asumat cand cumperi mai ieftin de la personaje cu astfel de caracter Posted Image

Edited by pogen, 04 July 2016 - 18:20.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrobert8197, on 04 iulie 2016 - 17:57, said:

Daca asta lasa apa deschisa si-mi face paguba de vine apa 600 lei? Posted Image)

Lasa asta, daca face inundatie si trebuie sa platesti reparatia la vecini ?

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Pai acest program nu are un tip de contract/act de vanzare/ cumparare standard pentru toti beneficiarii?
Sau este la mica intelegere intre parti?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 July 2016 - 19:41.


#18
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Termenul de predare este la cum se inteleg cei 2 (vanzator-cumparator).
Este recomandat ca intelegerea sa fie facuta in scris in momentul vanzarii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate