Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Se poate extrage ADN?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
chiar si daca s-ar face clonarea, sa fie adus la viata, nu se poate mentine in viata, natura a evoluat fara aceste specii, iar ca sa introduci in lantul trofic o asemenea veriga, darami cea mai mare parte de ecosistem.

chiar si cu aceasta bariera depasita, desi un film, jurassic park chiar ilustreaza bine ce s-ar intampla daca ar reveni dinozaurii printre noi. instinctul animalic este exact in acel adn, nu-l poti schimba, comportamentul va fi imprevizibil, nu va putea fi tinut in frau.

era animalelor mari a apus de mult, cred ca ar fi ok sa nu mai facem pe creatorii de viata si sa lasam natura sa-si urmeze cursul, ok, s-au gasit oase, pene, dinti, le studiezi, le aduni, le expui, dar atat.

Edited by Dany_Darke, 03 July 2016 - 22:21.


#20
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Noi, pamintenii, cu toata civilizatia noastra si avansul tehnologic bla-bla nu suntem in stare sa pastram speciile actuale si sa le protejam, daramite sa reinviem altele.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,621
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLORELYAN, on 03 iulie 2016 - 21:03, said:

au avut dreptate aia cu complexitatea vietii !
daca lipseste o secventa dintr-un miliard, pa !
Sa tinem cont totusi ca organismul ala nu are o singura celula ca atare sunt sanse bune ca daca este material suficient genomul sa poata fi reconstruit prin concatenare... totusi posibilitatea sa fie functional este mica.

View Postionut76, on 03 iulie 2016 - 21:57, said:

Noi, pamintenii, cu toata civilizatia noastra si avansul tehnologic bla-bla nu suntem in stare sa pastram speciile actuale si sa le protejam, daramite sa reinviem altele.
De ce sa intervenim in natura ? :) Daca selectia a "vorbit", cu ce drept ne imlicam ?

View Postionutz_joe2009, on 03 iulie 2016 - 21:33, said:

Eu zic ca se poate daca este intreg, dar nu cred ca este normal(au fost destule discutii chiar si cu oaia care inca exista ca specie).Altfel cred ca se readucea si mamutul, etc.Au disparut din cauze naturale, nu au mai rezistat, sa ramana asa pt ca in primul rand este f posibil sa nu reziste ca specie in ziua de astazi pt ca s-a rupt o alta veriga din lantul lor( cine stie ce rama de ex si au murit de foame, clima, apa, etc).
Animalele ce au trait pe cand atmosfera era mai bogata in oxigen decat in prezent oricum nu ar putea supravietui acuma...

#22
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, bine punctat andreic, aerul si selectia naturii care cauta organisme cat mai rezistente.Care se adapteaza mai usor rezista.

Edited by ionutz_joe2009, 03 July 2016 - 22:12.


#23
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View PostBogzaG, on 03 iulie 2016 - 19:43, said:

Am citit despre o pana de cateva milioane de ani (99 de milioane!), inchisa in chihlimbar.
Credeti ca este posibil sa se cloneze pasarea, daca se extrage ADN?

Ar fi interesant ca acea creatura sa se plimbe din nou pe Terra?

As aprecia parerea unui biolog, daca exista aici.

http://www.bbc.com/n...onment-36651471

ADN-ul se degradeaza. Ramane o "zeama" cu bucati elementare si cam atat. Nici in conditii perfecte nu rezista milioane de ani, nu mai vorbim de faptul ca pana aia a fost expusa la temperaturi mari si mici, UV, ir...

#24
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postionut76, on 03 iulie 2016 - 21:57, said:

Noi, pamintenii, cu toata civilizatia noastra si avansul tehnologic bla-bla nu suntem in stare sa pastram speciile actuale si sa le protejam, daramite sa reinviem altele.

Nu stiu ce sa zic, dar noi ca specie intelingenta ne cam autodistrugem pt bani,  taiem padurile si consumam din ce in ce mai mult petrol( poluare).

Edited by ionutz_joe2009, 03 July 2016 - 22:31.


#25
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Teoretic s-ar putea, pentru ca practic, fiecare celula din care se recupereaza ceva e o clona ce contine adn, daca se recupereaza 10 celule in care adn-ul e 50% busit avem reduntanta care duce posibilitatea de recuperare mai sus de 50%. Asta combinat cu o "interpretare" acolo unde este necesar, adica refacerea unor secvente folosind adn din animale ce au urmat evolutiv, mergand pe o reproducere in masa a subiectului(pentru ca o mare parte ar esua i.e. non viabila), teoretic s-ar putea obtine ceva. Deci da. Dar asta nu e ceva de interes public, e ceva ce se poate face in laborator, si nu presupune neaparat ca organismul recuperat sa fie recreat. La final asa ceva e un exercitiu de biologie.

View PostLORELYAN, on 03 iulie 2016 - 21:03, said:

daca lipseste o secventa dintr-un miliard, pa !

Gresit pentru ca, desi interpretabil(in sensul ca variaza intre specii), spre exemplu pentru om 98% din ADN e non cod, adica in 98% din ce e in cod daca scoti o litera nu se intampla nimic. Inca se fac cercetari pe zonele non cod din ADN pentru ca se pare ca mai sunt lucruri ascunse pe acolo dar in principiu nu e cod de "executie" gen numar de capete la balaur sau daca sufla foc sau daca are aripi cu solzi sau pene.

(secventa deci de cod sau non cod, litere...? pentru ca maxim de ce stiu eu e marul cu 57,386 gene, in rest omul e pe la jumatate, departe de un miliard, etc alte specii.)

https://en.wikipedia...i/Noncoding_DNA

Edited by mofone, 04 July 2016 - 02:08.


#26
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
Si eu zic ca sa poate, chihlimbarul ala a izolat tot de 99 milioane de ani.
Daca nu izola, mai arata asa proaspat totul?
CRed ca cineva va readuce la viata si animale de mult disparute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate