Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

2 aplicatii android si 1 ios - buget 4500 eur

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003
Va salut, colegi.
Am nevoie de 3 aplicatii, dezvoltate nativ, 2 pentru android si una pentru ios. Bugetul pentru acest proiect este de 1500 eur.
1. aplicatie ospatar - android, unde se primesc comenzile din aplicatiile 2 si 3
2. aplicatie client - android, posibilitate de scanare QR code, afisare meniu, logare cu facebook, google sau custom, comandare produse, sistem de notare de la 1 la 5, posibilitatea de a adauga comentarii cu poza la fiecare produs, harta interactiva.
3. aplicatie client - ios la fel ca la 2

Mai multe detalii in privat sau la tel. 0788.788.788


Complexitatea este medie, 2-3 pe o scara de la 1 la 5, dead line 30 de zile, de preferat plata prin paypal.

#2
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Se pare ca a aparut un nou build de MM - BETA2 pentru ZenFone2 ZE551ML.
ZE551ML(WW):V4.21.40.78_20160624_7972

#  Release Note
1 Update APN version
2 Improve the stability of incoming call
3 Improve system stability when SIM inserted for Singtel WIFI
4 Add Apps: Facebook, Facebook messenger, Instagram

Stiu, e de rahat... adica cum sa-ti bage pe gat drept aplicatii de sistem cele 3 gunoaie de mai sus? Si daca eu nu vreau sa folosesc aplicatiile facebook, de ce sa-mi ocupe spatiul inutil si sa-mi introduca vulnerabilitati? Deja lumea se revolta pe xda-developers...

Edited by 13YTe, 02 July 2016 - 15:46.


#3
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Rog un moderator sa-mi stearga post-ul de mai sus... aveam doua tab-uri softpedia deschise si din greseala am postat in cel nepotrivit
Referitor la subiect s-ar putea sa am ceva potrivit solicitarii, daca se renunta la anumite specificatii... aplicatia ospatar in loc de android va fi JAVA + restul aplicatiilor 2 si 3 asa cum au fost cerute...

Edited by 13YTe, 02 July 2016 - 16:43.


#4
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
penibil buget. bine ca nu platesti in bonuri de masa ;-)

#5
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003

View Post13YTe, on 02 iulie 2016 - 16:39, said:

Rog un moderator sa-mi stearga post-ul de mai sus... aveam doua tab-uri softpedia deschise si din greseala am postat in cel nepotrivit
Referitor la subiect s-ar putea sa am ceva potrivit solicitarii, daca se renunta la anumite specificatii... aplicatia ospatar in loc de android va fi JAVA + restul aplicatiilor 2 si 3 asa cum au fost cerute...
Avantaje si dezavantaje la aplicatia JAVA? Trimite-mi un sms cu adresa de email sa discutam.

View Postscotty0, on 02 iulie 2016 - 19:44, said:

penibil buget. bine ca nu platesti in bonuri de masa ;-)
Pentru inceput, mi se pare un buget rezonabil. Imi cer scuze miliardarilor care se simt ofensati de 1500 eur.

Edited by Tepes_x, 03 July 2016 - 15:31.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTepes_x, on 03 iulie 2016 - 15:38, said:

Pentru inceput, mi se pare un buget rezonabil. Imi cer scuze miliardarilor care se simt ofensati de 1500 eur.
Nu-i vorba de ofensa ci de un calcul mai elaborat un pic. Programatorii nu stau pe marginea drumului asteptand comenzi. Sau care stau nu-s buni pentru ce vrei tu. Asa ca de ce ar risca ei contractele curente pentru o chestiune de moment ? Ca atare nu ceri de la persoane individuale ci de la entitati comerciale ori aici astia-s doar banii "in mana" oferiti muncitorilor, nu si taxele aferente plus o marja de profit.

#7
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Asa cum a explicat si neagu_laurentiu, banii sunt ok daca consideram acest proiect unul individual cat sa ne rotunjim veniturile... Cu mentiunea banii se platesc altfel. Daca se doreste factura pe lucrare, garantie si suport, discutam de cu totul alte sume... Intamplator am in portofoliu ceva ce s-ar preta cerintelor si ar putea fi livrat intr-un termen rezonabil cu ceva modificari.
P.S. Pentru mai multe detalii discutam pe privat folosind PM.

Edited by 13YTe, 04 July 2016 - 15:10.


#8
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003

View Postneagu_laurentiu, on 04 iulie 2016 - 13:33, said:


Nu-i vorba de ofensa ci de un calcul mai elaborat un pic. Programatorii nu stau pe marginea drumului asteptand comenzi. Sau care stau nu-s buni pentru ce vrei tu. Asa ca de ce ar risca ei contractele curente pentru o chestiune de moment ? Ca atare nu ceri de la persoane individuale ci de la entitati comerciale ori aici astia-s doar banii "in mana" oferiti muncitorilor, nu si taxele aferente plus o marja de profit.
Acesta este pretul care mi s-a cerut pe freelancer.com. Eu caut un freelancer si am preferat sa colaborez cu un roman.

#9
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
1500 de euro e un pret prea mic ca sa primesti ceva serios. Eu as estima tot pachetul, daca vrei sa-ti faca cineva ceva serios, la vreo 4-5k euro, pret de Europea de EST. Iti garantez ca nu o sa-ti faca nimeni nimic bun pe 1500 de euro. Altceva, o sa ai probleme cu notificarile pe ambele platforme pentru ca serviciul gratuit e foarte prost, poti sa astepti chiar 5 minute pana sa primesti notificarea sau sa nu vina deloc pana nu repronesti internetul si se reseteaza socketurile si nu o sa stea nimeni sa-ti faca ceva custom pe banii aia.

Edited by andy1992, 06 July 2016 - 14:15.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTepes_x, on 05 iulie 2016 - 10:49, said:

Acesta este pretul care mi s-a cerut pe freelancer.com. Eu caut un freelancer si am preferat sa colaborez cu un roman.
Sa ne spui si finalul, daca totul a fost ceas.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2016 - 14:17.


#11
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

View Post13YTe, on 02 iulie 2016 - 16:39, said:

Rog un moderator sa-mi stearga post-ul de mai sus... aveam doua tab-uri softpedia deschise si din greseala am postat in cel nepotrivit
Referitor la subiect s-ar putea sa am ceva potrivit solicitarii, daca se renunta la anumite specificatii... aplicatia ospatar in loc de android va fi JAVA + restul aplicatiilor 2 si 3 asa cum au fost cerute...
Cum adica aplicatia in loc de Android va fi Java? SDK-ul de android foloseste JAVA. Poate oi fi vreo bomba de programator si folosesti NDK sau Kotlin :D .

#12
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003
Am modificat bugetul astfel: 1.000 eur fiecare aplicatie + 500 eur fiecare, cand aplicatiile intra in productie. Total buget 4.500 eur.

Edited by Tepes_x, 07 July 2016 - 11:42.


#13
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View Postandy1992, on 06 iulie 2016 - 14:20, said:

Cum adica aplicatia in loc de Android va fi Java? SDK-ul de android foloseste JAVA. Poate oi fi vreo bomba de programator si folosesti NDK sau Kotlin Posted Image .

Nu jupane, vorbeam de o aplicatie desktop JAVA care poate sa ruleze pe un nenorocit de calculator si care sa preia comenzile date de clienti de pe aplicatiile mobile... Referitor la calificarea mea... Nu vreau sa ma dau rotund, dar n-ai tu ani de studii cati ani de studii superioare am eu (si ghici ce, sunt in domeniul asta... Posted Image )

Edited by 13YTe, 07 July 2016 - 18:46.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
n-as vrea sa par lipsit de respect fata de anii tai de studii superioare, dar cand cineva cere o aplicatie pentru android mai mult ca sigur doreste sa o ruleze pe un device mobil (smartphone sau tableta) si propunerea (sau mai degraba "impunerea") ca aplicatia sa ruleze pe un calculator sugereaza fie ca n-ai inteles mai nimic din ce a cerut el, fie ca ai impresia ca stii mai bine decat el ce-i trebuie lui (si avand in vedere lipsa detaliilor de pe aici, asta nu-i un semn bun).

#15
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Se pare ca oricat s-ar chinui cineva sa-ti explice tot nu o sa intelegi... mobilitatea exista chiar daca Restaurant-ul/BAR-ul preia comenzile pe un laptop, sau PC... Clientii isi vor instala pe telefoanele Android sau Apple aplicatia corespunzatoare, insa unitatea economica are mult mai multe avantaje de pe urma unei aplicatii desktop deoarece din aceasta se pot genera multe lucruri interesante.

Edited by 13YTe, 07 July 2016 - 20:03.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
postul meu de mai sus a fost primul in acest topic, deci nu inteleg de ce ai impresia ca te-ai fi chinuit deja sa-mi explici ceva. poate ma confunzi cu vreunul din cei ce a postat inaintea mea.

si ca sfat general: trateaza-ti clientii (si mai ales potentialii clienti) cu ceva mai mult respect. una e sa-i spui ceva de genul "vrei android.....lasa ca stiu eu mai bine, iti fac pentru pc" si alta e sa-i explici avantajele unui server si sa-i propui politicos o astfel de varianta.

#17
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

View Post13YTe, on 07 iulie 2016 - 18:43, said:

Nu jupane, vorbeam de o aplicatie desktop JAVA care poate sa ruleze pe un nenorocit de calculator si care sa preia comenzile date de clienti de pe aplicatiile mobile... Referitor la calificarea mea... Nu vreau sa ma dau rotund, dar n-ai tu ani de studii cati ani de studii superioare am eu (si ghici ce, sunt in domeniul asta... Posted Image )
Nu conteaza cati ani. Bravo tie. Problema e ca te-ai exprimat defectuos si neprofesional. De asemenea, sunt de acord cu tine ca e mai avantajos o aplicatie desktop sau web pentru a prelua comenzile.

Edited by andy1992, 07 July 2016 - 20:44.


#18
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Autor:

Quote

1. aplicatie ospatar - android, unde se primesc comenzile din aplicatiile 2 si 3
2. aplicatie client - android, posibilitate de scanare QR code, afisare meniu, logare cu facebook, google sau custom, comandare produse, sistem de notare de la 1 la 5, posibilitatea de a adauga comentarii cu poza la fiecare produs, harta interactiva.
3. aplicatie client - ios la fel ca la 2
Eu:

Quote

aplicatia ospatar in loc de android va fi JAVA + restul aplicatiilor 2 si 3 asa cum au fost cerute...
Oare ce este atat de greu de inteles, vad ca unele persoane dau o interpretare proprie celor spuse fara sa citeasca si sa inteleaga. Era simplu de inteles ca nu s-a dorit inlaturarea platformelor mobile ci doar o ajustare a modului in care este gandit sistemul. In fine, n-are rost sa detaliez cand nu sunt platit sa o fac...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate