Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Luciu metal

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SanduMad

SanduMad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.01.2016
Salut! Am o bricheta zippo, si am sters o cu smirghel. Rezultatele sunt satisfacatoare, doar ca se murdareste imediat. Daca o tin in mana si imi transpira mana, s a innegrit.
Deci problema e innegreala. Din aurie se face maronie.
Intrebarea mea este: cu ce pot da pe metal? Cu ce solutie? Am nevoie de un lac pentru metal. Am gasit ceva pe net dar e 130 de lei, si nu vreau sa cheltui atat.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cu lacul nu rezolvi traeaba ca se va sparge
las-o asa si va arata vintage

dar daca vrei sa ramana cu luciu o poti lua la slefuit cu granulatie din ce in ce mai mica

#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
In armata am avut un coleg care a cazut in noroi avand arma la piept :) si a bagat-o in galeata cu apa sa o spele si apoi a demontat-o sa o curete. Intr-un moment de inteligenta desavarsita a zis ca tot e murdara si a luat-o la smirgher :( ... Total gresit ... ca sa o rezolve  i-au dat de la magazie un fel de ulei si ii facea tratament o perioada sa o aduca la nivelul normal de rezistenta.

Cred ca ar fi bine sa intrebi la un ceasornicar sau bijutier, posibil si la cei care se ocupa de alet mecanisme sa iti dea un sfat referitor la ce substanta (ulei, vaselina, crema :) ) se poate folosi sa tratezi metalul care prin smirgheruire a ramas fara pelicula de protectie ...

#4
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 24.01.2012
Slefuita cu smirghel cu granulatie tor mai mica, udat in permanenta, apoi pasla.

Partea proasta este ca nu  cred ca o sa o mai aduci la starea initiala, brichetele Zippo fiind facute din alama, apoi sunt nichelate/cromate/whatever.
Daca ai trecut de strarul superficial, nu faci decat sa lustruiesti alama.
Nu ca ar arata rau, asa.

#5
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Dupa lustruire poti lua un lac la tub de spray care costa doar 15 lei si ai scapat...

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La restaurarea pieselor de bronz se foloseste doar pasla imbibata in ulei. Ziceai ca e galbena deci probabil e alama. Slefuit cu smirghel granulatie fina cred ca i facut deja daca arata normal si se inegreste doar cand se murdareste. Acum urmeaza pasla cu pasta abraziva si la final pasla imbibata cu ulei de mecanisme fine. Spor la frecat, nu te gandi ca termini in o zi. Rabdare si mult frecat.
  Asta ti-o zic din experienta mea de 11 ani in domeniul produselor abrazive. Nu incerca cu freze, dremel etc. Nu merge mecanizat ca se vor vedea urme care o sa fie imposibil de scos pe urma. Singura solutie e frecatul manual.

Edited by PoeOvidiu, 02 July 2016 - 13:19.


#7
SanduMad

SanduMad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.01.2016

 PoeOvidiu, on 02 iulie 2016 - 13:16, said:

La restaurarea pieselor de bronz se foloseste doar pasla imbibata in ulei. Ziceai ca e galbena deci probabil e alama. Slefuit cu smirghel granulatie fina cred ca i facut deja daca arata normal si se inegreste doar cand se murdareste. Acum urmeaza pasla cu pasta abraziva si la final pasla imbibata cu ulei de mecanisme fine. Spor la frecat, nu te gandi ca termini in o zi. Rabdare si mult frecat.
  Asta ti-o zic din experienta mea de 11 ani in domeniul produselor abrazive. Nu incerca cu freze, dremel etc. Nu merge mecanizat ca se vor vedea urme care o sa fie imposibil de scos pe urma. Singura solutie e frecatul manual.

La ce te referi cand spui pasla cu pasta abraziva? Nu ma pricep deloc in domeniu.
Dupa ce am am curatat o cu smirghel, sa o frec cu pasla, apoi cu pasta abraziva?
Si dupa toate astea, o frec cu pasla imbibata cu ulei?
Am inteles bine?
Mersi pentru ajutor!

Edited by SanduMad, 02 July 2016 - 16:38.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pasla combinata cu pasta abraziva si pasla combinata cu ulei. Pasta abraziva e un baton de consistenta sapunului solid cu care se da pe pasla si apoi se da cu pasla pe piesa.Attached File  100_6467.JPG   275K   4 downloads
E cam 20-25 de lei un baton. Efectiv freci cu el pe pasla si o parte din baton se va depune pe pasla dupa care cu pasla freci piesa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate