Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Amigdalita ? Puroiul apare dupa tratament...

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
VSH-ul va iesi marit fiindca ai infectie. Daca ASLO e mare inseamna ca ai infectie cu streptococ betahemolitic. Ai grija la tratamentul cu antibiotic si sa -l faci inca 3-4 zile dupa ce simptomele dispar. In caz contrar, va recidiva. Daca e infectie cu streptococ vei face penicilina mai mult timp fiindca este un germene extrem de periculos care poate migra la inima, la rinichi sau articulatii. Am avut un var care a avut probleme la inima de la o infectie streptococica din copilarie.

#38
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Se pare ca in zilele acestea problemele mi-au trecut. Am facut toate analizele, si toate au iesit ok. Am mers cu ele la un ORL-ist, m-a controlat si mi-a spus ca acele pete albe nu sunt puroi. A inceput sa vorbeasca de sistemul meu imunitar si mi-a spus ca am avut o cadere al sistemului iar o bacterie / virus si-a facut de cap, mi-a recomandat sa imi imbunatatesc sistemul imunitar. Totusi, eu am sa repet antibiograma peste 2 saptamani, sa fiu sigur...

Multumesc tuturor pentru suport !

#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Consuma alimente cu continut mai mare de vitamina C : citrice, coacaze, broccoli.

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
exista testul rapid de detectare a streptococului betahemolitic, rezultatul se da pe loc. nu toate laboratoarele de analize medicale au si fac acest test.
ai facut si exudat nazal+faringian ?
multi sunt purtatori sanatosi de streptococ, sta bine-mersi in gat, iar cand imunitatea scade/e pusa la incercare, isi face de cap si streptococul.
du-te si fa exudatul. nu costa mult. sa ceri si efectuarea antibiogramei daca iese pozitiv.
http://www.sitemedic...aţii-tratament

#41
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 Freddy12, on 06 iulie 2016 - 11:33, said:

Consuma alimente cu continut mai mare de vitamina C : citrice, coacaze, broccoli.


Este ok daca iau 1000 mg de Vitamina C? Una pe zi, desigur.

Dar usturoiul ?

 corinadaniela, on 06 iulie 2016 - 12:12, said:

exista testul rapid de detectare a streptococului betahemolitic, rezultatul se da pe loc. nu toate laboratoarele de analize medicale au si fac acest test.
ai facut si exudat nazal+faringian ?
multi sunt purtatori sanatosi de streptococ, sta bine-mersi in gat, iar cand imunitatea scade/e pusa la incercare, isi face de cap si streptococul.
du-te si fa exudatul. nu costa mult. sa ceri si efectuarea antibiogramei daca iese pozitiv.
http://www.sitemedic...


Am facut VSH, ASLO, Proteina C Reactiva, Monospot, Exudat Faringian cu Antibiograma si Fibrinogen.

Dar Exudatul Nazal nu l-am facut, nu mi s-a spus. Analizele au iesit bine, cu toate.

Cum ai spus tu, am avut o cadere a sistemului imunitar, iar eu cum am avut Streptococ cand am fost mai mic, poate si-a facut de cap.

Edited by FcRBlessing, 06 July 2016 - 12:16.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 FcRBlessing, on 06 iulie 2016 - 12:14, said:

Este ok daca iau 1000 mg de Vitamina C? Una pe zi, desigur.

Dar usturoiul ?




Am facut VSH, ASLO, Proteina C Reactiva, Monospot, Exudat Faringian cu Antibiograma si Fibrinogen.

Dar Exudat Nazal nu l-am facut, nu mi s-a spus. Analizele au iesit bine, cu toate.

cunosc cel putin 2 cazuri in care rezultatele la analizele uzuale de sange au fost luate/puse cu copy-paste pe buletinele de rezultate, desi era vorba despre persoane de varste diferite, cu stiluri de viata diferite, samd.
la naiba, cum sa iasa aproape identice rezultatele analizelor de sange pentru 3 persoane, 2 femei si 1 barbat, recoltate la aceeasi clinica, in aceeasi zi, la interval de cateva ore ? e clar, rezultatele au fost puse din burta, nici nu cred ca s-au mai obosit sa dea mostrele de sange la procesat in laborator.
pentru linistea ta, daca financiar iti permiti, repeta analizele la alt laborator.

#43
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 corinadaniela, on 06 iulie 2016 - 12:18, said:


cunosc cel putin 2 cazuri in care rezultatele la analizele uzuale de sange au fost luate/puse cu copy-paste pe buletinele de rezultate, desi era vorba despre persoane de varste diferite, cu stiluri de viata diferite, samd.
la naiba, cum sa iasa aproape identice rezultatele analizelor de sange pentru 3 persoane, 2 femei si 1 barbat, recoltate la aceeasi clinica, in aceeasi zi, la interval de cateva ore ? e clar, rezultatele au fost puse din burta, nici nu cred ca s-au mai obosit sa dea mostrele de sange la procesat in laborator.
pentru linistea ta, daca financiar iti permiti, repeta analizele la alt laborator.


Am sa repet cateva analize, peste cateva saptamani, multumesc !

#44
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 FcRBlessing, on 06 iulie 2016 - 12:14, said:

Este ok daca iau 1000 mg de Vitamina C? Una pe zi, desigur.

Dar usturoiul ?
de gramaj nu stiu sa-ti zic, dar vezi sa nu dai banii pe apa de ploaie. Adicatelea, citeste cu atentie compozitia: daca apare acid ascorbic, n-o sa te-ajute deloc, e un produs de sinteza care n-are niciun efect. Cauta vitamina C organica, adica extract din diverse fructe si plante care contin o cantitate mare de vitamina C: macese, citrice, afine, merisoare etc.

Usturoiul e un antibiotic natural. Ca si propolisul. Ca sa nu stai toata ziua sa cureti si sa mananci usturoi, iti recomand Garlicaps, capsule gelatinoase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate