Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Amigdalita ? Puroiul apare dupa tratament...

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Indicat af fi, daca amigdalita recidiveaza, sa-ti scoti amigdalele.
Binenteles, toate astea doar dupa sfatul medicului orl-ist.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Atata timp cat are infectia, nu-l opereaza nimeni. Si apoi, se spune ca nu e bine sa scoti amigdalele fiindca sunt o bariera impotriva infectiilor la plamani. Coincidenta sau nu, un prieten a facut intr-o vara o pneumonie foarte grava ( infectia fiind cu un germene care da gripa, nicidecum pneumonie), cat p'aci sa dea in primire, el avand amigdalele scoase de cand era de vreo 12 ani.

#21
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

View PostVelareya, on 02 iulie 2016 - 01:35, said:

Astea nu sunt diagnostice complete. Pe biletul de externare ce scrie?
Ce analize ţi-au făcut?
Văd că ai menţionat ASLO.
Ce vârstă ai?
Dacă e vorba de infecţie streptococică, atunci Penicilina e, într-adevăr, antibioticul indicat. (dacă există suspiciunea de infecţie streptococică, se poate începe tratamentul, în aşteptarea confirmării infecţiei şi rezultatului antibiogramei). Doar că tratamentul durează 10 zile, nu 5.

Varsta: 21.
Mi-a luat doar sange, sa faca analizele standard. Mi-a spus ca totul este ok.
Doctorul a pus: Ti-a disparut puroiul. Poti sa pleci acasa.

View PostFreddy12, on 02 iulie 2016 - 10:25, said:

Tratamentul cu antibiotice trebuie sa dureze minim 7 zile, in foarte rare cazuri se poate opta pentru 5zile. Tie ti-a facut tratament doar 4zile, nici nu e de mirare ca a recidivat. Si ne mai miram ca apar microbi rezistenti la antibiotice cand chiar medicii fac asemenea erori. E bine sa-ti faci o antibiograma ca sa stii cu ce esti infectat si in functie de asta sa iei antibioticul adecvat, poate ar fi mai buna amoxicilina decat penicilina. Cumpara-ti un spray Hexoral si da-te de cateva ori pe zi. Am ramas socat sa aflu ca te-a internat si ti-a facut perfuzie pentru o amigdalita. Oare nu iti putea recomanda injectii sau pastile? Doamne, daca aveai vreo infectie mai serioasa, ce-ti facea? Iti amputa vreun picior, vreo mana? Cauta un ORL-ist bun, nu te mai duce la asta la care ai fost pana acum. In ce oras e spitalul cu pricina ca sa ne ferim de el?

Spitalul Clinic Municipal Arad. Mi-a facut perfuzie deoarece aveam puroi. Dar da, dupa 4 zile (8 tratamente cu penicilina) mi-a dat drumul, s. i dupa 2 zile a reaparut. Iar acum sunt in aceeasi situatie...

Multumesc pentru raspunsuri, luni la prima ora am sa ma duc sa fac toate analizele necesare iar dupa voi cauta un ORL-ist care sa ma ajute.

Edited by FcRBlessing, 02 July 2016 - 15:18.


#22
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
Vezi ca problema este grava si trebuie tratata corespunzator. Ar fi bine sa eviti pe cat posibil sa nu mai racesti sau sa ajungi in astfel de cazuri - cu puroi. Eu am fost in aceeasi situatie, tot la urgenta si efectiv nu i-au interesat. Presupun ca doctorii buni au plecat din tara. I-am dat cu antibiotic 12 zile pana a trecut la mine, ocazional au mai reaparut chiar la 3 luni dupa tratament, fara nici o durere (doar o mica jena in gat). Nu vreau sa te sperii dar acest puroi cica s-ar face si pe inima! La spital la Tg. Mures au fost persoane care au fost operate pe inima din cauza acestui puroi!

#23
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

View PostUser36, on 02 iulie 2016 - 09:21, said:

mononucleoza - boala sarutului

Sanse mari

Ce-i drept, in timp ce veneam de la Iasi, imi sarutam iubita si dupa a inceput durerea si etc. Dupa ce am facut primul tratament la urgente si am fost lasat acasa, dupa 1 zi m-am intalnit cu iubita si am sarutat-o din nou. Dupa o zi durerile si puroiul au inceput din nou.

Sa fie oare din cauza asta ? Ea nu are simptome...

#24
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

Quote

Semnele mononucleozei apar de obicei dupa 4-7 saptamani de la expunerea la virus

oricum, daca e asta, diagnosticarea se face pe baza testului din sange - Monospot.

Quote

Antibioticele nu sunt de nici un folos in cazul mononucleozei. Mononucleoza este determinata de un virus, iar antibioticele (care distrug bacteriile) nu sunt eficiente impotriva virusilor.

Edited by Michidoo, 02 July 2016 - 17:09.


#25
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
A avut o persoana din familie, se scapa al dracu de greu de mononucleoza asta. Se ia prin sarut de la o persoana la alta, sau de pe la terase. Sunt afectati cei cu imunitate scazuta. Respira greu, febra, durere.

Fa teste specifice, inclusiv un exudat din gat.

Edited by User36, 02 July 2016 - 20:08.


#26
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

View PostUser36, on 02 iulie 2016 - 20:06, said:

A avut o persoana din familie, se scapa al dracu de greu de mononucleoza asta. Se ia prin sarut de la o persoana la alta, sau de pe la terase. Sunt afectati cei cu imunitate scazuta. Respira greu, febra, durere.

Fa teste specifice, inclusiv un exudat din gat.

Multumesc, am sa fac testul respectiv.

View PostMichidoo, on 02 iulie 2016 - 17:08, said:

oricum, daca e asta, diagnosticarea se face pe baza testului din sange - Monospot.


Pe fata am inceput sa o sarut in urma cu 5-6 saptamani. Posibil sa fie mono. Multumesc.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca ti-a trecut cu penicilina, nu cred ca e mononucleoza. Neaparat exudat faringian ca sa stii cu ce microb ai de-a face. Fiica-mea face de ani de zile cate un episod de amigdalita pultacee, refuza sa si le scoata. De obicei face amigdalita in timpul verii din cauza inghetatei.

#28
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

View PostFreddy12, on 02 iulie 2016 - 20:30, said:

Daca ti-a trecut cu penicilina, nu cred ca e mononucleoza. Neaparat exudat faringian ca sa stii cu ce microb ai de-a face. Fiica-mea face de ani de zile cate un episod de amigdalita pultacee, refuza sa si le scoata. De obicei face amigdalita in timpul verii din cauza inghetatei.


Mi-a disparut puroiul si durerea.Dar se pare ca problema este tot acolo...o problema care apare imediat dupa ce tratamentul este stopat.

Edited by FcRBlessing, 02 July 2016 - 22:20.


#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Tratamentul trebuia facut mai mult de 4zile. Cel putin 7 zile si cu antibioticul potrivit tipului de microb cu care esti infectat. Deci luni la prima ora, te duci la laborator sa-ti faca un exudat si o antibiograma la exudat apoi dupa vreo 2zile minim, vei primi rezultatul cu care mergi la un medic ORL sa-ti dea tratamentul. Sa nu iei nici un fel de antibiotic pana ajungi la laborator. Daca incep sa se umfle amigdalale, poti pune comprese reci pe exteriorul lor. Cumpara-ti un spray Hexoral
http://www.pcfarm.ro...1/Hexoral-spray

#30
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

View PostFreddy12, on 03 iulie 2016 - 00:08, said:

Tratamentul trebuia facut mai mult de 4zile. Cel putin 7 zile si cu antibioticul potrivit tipului de microb cu care esti infectat. Deci luni la prima ora, te duci la laborator sa-ti faca un exudat si o antibiograma la exudat apoi dupa vreo 2zile minim, vei primi rezultatul cu care mergi la un medic ORL sa-ti dea tratamentul. Sa nu iei nici un fel de antibiotic pana ajungi la laborator. Daca incep sa se umfle amigdalale, poti pune comprese reci pe exteriorul lor. Cumpara-ti un spray Hexoral
http://www.pcfarm.ro...1/Hexoral-spray

Asa am sa fac, multumesc. Deja mi s-au umflat putin amigdalele, si incepe sa deranjeze la respirat, etc..

Plus ca simt ca si un fel de nod in gat...

Edited by FcRBlessing, 03 July 2016 - 02:31.


#31
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
De dimineata: nu le mai simt umflate, doar putin deranjeaza, dureri nu am, dar puroi da... este normal sa le simt umflate peste noapte si dimineata nu mai asa de tare ?

#32
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Daca e vorba de ce am zis eu, da. Asa avea, numai ca la un moment dat, nu mai putea sa doarma ca se sufoca si cauta o pozitie care sa nu puna presiune. Gen sa doarma pe burta. Pentru ca se incapatana sa nu mearga la doctor.

Edited by User36, 03 July 2016 - 10:52.


#33
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
indraznesc sa recomand gargara cu sare. O babuta mi-a spus ca asa isi trata fetele cand erau mici, dupa cateva gargare din astea, se vedeau doar gaurile unde a fost puroiul. Totusi, cineva cu probleme similare mi-a spus ca este iritant (la fel, ii recomandasem o cura la salina si a zis ca aerul sarat e prea uscat). Vezi si tu daca ajuta in vreun fel, eu nu pot baga mana in foc...

#34
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

View PostMichidoo, on 03 iulie 2016 - 20:07, said:

indraznesc sa recomand gargara cu sare. O babuta mi-a spus ca asa isi trata fetele cand erau mici, dupa cateva gargare din astea, se vedeau doar gaurile unde a fost puroiul. Totusi, cineva cu probleme similare mi-a spus ca este iritant (la fel, ii recomandasem o cura la salina si a zis ca aerul sarat e prea uscat). Vezi si tu daca ajuta in vreun fel, eu nu pot baga mana in foc...


Am intrebat si eu medicul daca gargara cu sare ajuta, si mi-a spus ca  absolut NU ! In special cand ai puroi, o sa irite tot mai mult... poate ca ajuta cand nu ai ceva asa de dur precum am eu.

O seara faina !

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poate era vorba de gargara cu bicarbonat care se recomanda celor care au candida albicans sau alte tipuri de afte. Oricum, mediul bazic incetineste proliferarea diverselor microorganisme din cavitatea bucala asa ca poti face gargara cu bicarbinat si cand ai amigdalita.

#36
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Pe foaia de externare scrie asa: Diagnostic la externare:  Limfadenita acuta latero-cervicala, Anginaflegmonoasa, Febra cu fiori reci, Stare generala Alterata.

Am reusit sa fac astazi analizele, respectiv: VSH, ASLO, Proteina C Reactiva, Fibrinogen, Antibiograma si Monospot.

Rezultatele de la Monospot chiar acum au venit, prin mail. Rezultat: NEGATIV

Ramane zilele urmatoare pentru celelalte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate