Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

DVD ripp

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Am incercat sa ripuiesc un DVD cu desene animate pentru ca sa-l pot pune pe NAS dar nu am reusit.
Am incercat cu handbreak si la un DVD doar se auzea si nu se vedea mai nimic, la al doilea nu putea sa citeasca bine titlurile...

Cu VLC pe Windows se vad desenele...

Am mai incercat cu VLC cu functia lui de conversie... nimic...

M-am uitat si sunt prea multe softuri de ripping si mi-e sa nu-mi iau vre-un malware...

Ce sa folosesc? am Win 8 si 10.

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Unele DVD-uri Disney vin cu niste protectii, dar in general Handbrake se descurca.

In ultimele versiuni, e nevoie sa instalezi un DLL. (libdvdcss)

http://www.winxdvd.c...-to-rip-dvd.htm

Varianta 2 este sa face f multe titluri, dar si pt asta exista solutii, sa identifici titlul corect.

Despre ce dvd-uri (titluri) vorbim?

Poti incerca DVD Decrypter.

PS Pt Handbrake, foloseste preset iPAD.
Creaza o versiune decriptata.

#3
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View PostAdm, on 01 iulie 2016 - 21:53, said:

Unele DVD-uri Disney vin cu niste protectii, dar in general Handbrake se descurca.

In ultimele versiuni, e nevoie sa instalezi un DLL. (libdvdcss)

http://www.winxdvd.c...-to-rip-dvd.htm

Varianta 2 este sa face f multe titluri, dar si pt asta exista solutii, sa identifici titlul corect.

Despre ce dvd-uri (titluri) vorbim?

Poti incerca DVD Decrypter.

PS Pt Handbrake, foloseste preset iPAD.
Creaza o versiune decriptata.

Multumesc

DVD-urile sunt Tom si Jery si al doilea ceva cu Donald si cu nepotii lui. Sunt cumparate acum 1-2 ani.

Daca e mai usor sa fac un ISO e ok si asa, prefer ripping pt ca e mai usor de facut play pe TV.

Edited by leny29, 01 July 2016 - 22:03.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
ISO-ul va fi tot criptat, recomand instalarea libdvdcss, hadbrake si folosirea preset IPAD.
Vezi sa nu uiti a adauga coloana sonora romaneasca.

#5
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View PostAdm, on 01 iulie 2016 - 22:15, said:

ISO-ul va fi tot criptat, recomand instalarea libdvdcss, hadbrake si folosirea preset IPAD.
Vezi sa nu uiti a adauga coloana sonora romaneasca.

Multumesc, asa ma gandeam si eu ca, chiar daca fac ISO nu schimba mai nimic...
Am sa incerc libdvdcss sper sa mearga pe Win 8.

Ai dreptate cu coloana sonora, ar fi fost bine sa stie Handbrake sa o tina minte pentru fiecare titlu, mi s-a intamplat de cateva ori sa gasesc desenele in ceha :)

#6
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nu ar fi bine sa lasi coloana sonora originala si sa bagi o subtitrare?. Nu de alta, dar ar mai invata si copii o limba straina, ceva, nu ar ajunge ca in afara unde isi scuipa in san cand aud altceva decat limba materna.

#7
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Am incercat cu libdvdcss si nu merge.
Citeste DVD-ul in Handbreake, dar apoi lista de Title e goala....

#8
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Incearca cu WinX DVD Ripper.
Poti sa alegi tu coloana sonora, iar in caz ca DVD-ul are protectie, ar trebui sa treaca peste.

Edited by MadB91, 01 July 2016 - 23:33.


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
ai un NAS... deci si capacitate de stocare destula
daca ai copia intr-un folder pur si simplu continutul dvd-ului? l-ai putea viziona cu un player software (pot, mpchc, vlc) sau cu unul hardware, care sa se conecteze la nasul respectiv (de ex. eu am un dune tv 101 care stie sa redea dvd-ul si din folder)
e drept ca nu stiu in ce fel redarea va fi afectata de protectie, dar poti incerca...

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Am compilat libdvdcss 1.4.0 pt Windows 64 bits.

Sa imi spui plz daca merge...

Attached Files



#11
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Incearca MakeMKV. Se foloseste foarte mult la REMUX la BluRay, dar merge excelent si pe DVD. Interfata simpla, fara pierderi de calitate. O mica problema ar fi ca marimea fisierului (mkv final) o sa fie de 4.7GB (sau cat era dvd-ul) pentru ca e remuxing, nu encoding. Bafta !
P.S.: Daca vrei mai multe detalii utile despre encoding uita-te prin regulile de scena ca sunt extrem de bune: https://goo.gl/1KeBcc

#12
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View PostAdm, on 01 iulie 2016 - 23:58, said:

Am compilat libdvdcss 1.4.0 pt Windows 64 bits.

Sa imi spui plz daca merge...
Multumesc frumos, dar nu merge :(. Ca sa fiu sigur ca nu gresesc eu pe altundeva: am copiat dll-ul de la tine (dupa ce l-am dezarhivat) in C:\Programe Files\Handbrake
Am Win 8 pe 64 biti.


View PosttEo, on 01 iulie 2016 - 23:49, said:

ai un NAS... deci si capacitate de stocare destula
daca ai copia intr-un folder pur si simplu continutul dvd-ului? l-ai putea viziona cu un player software (pot, mpchc, vlc) sau cu unul hardware, care sa se conecteze la nasul respectiv (de ex. eu am un dune tv 101 care stie sa redea dvd-ul si din folder)
e drept ca nu stiu in ce fel redarea va fi afectata de protectie, dar poti incerca...
Capacitatea nu e o problema, am 2-3TB liberi, sa am eu cu ce sa il umplu.
Ma indoiesc ca o sa mearga... playerul care il folosesc e unul de pe Android si nu poate sa citeasca nici direct de pe DVD deci de pe o copie ar trebui sa fie acelasi lucru, adica sa nu mearga.

View PostKRENG, on 02 iulie 2016 - 00:18, said:

Incearca MakeMKV. Se foloseste foarte mult la REMUX la BluRay, dar merge excelent si pe DVD. Interfata simpla, fara pierderi de calitate. O mica problema ar fi ca marimea fisierului (mkv final) o sa fie de 4.7GB (sau cat era dvd-ul) pentru ca e remuxing, nu encoding. Bafta !
P.S.: Daca vrei mai multe detalii utile despre encoding uita-te prin regulile de scena ca sunt extrem de bune: https://goo.gl/1KeBcc
Ieri seara am cautat un pic pe google si asta am gasit si eu referinte la MakeMKV.
Pentru cei care au aceleasi probleme, discutia gasita e aici:
https://www.reddit.c...h05&sh=5a31e892

Am sa incerc MakeMKV

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
L-ai si redenumit!? Ma refer la dll. Sterge -2 din nume.

#14
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View PostMadB91, on 01 iulie 2016 - 23:29, said:

Incearca cu WinX DVD Ripper.
Poti sa alegi tu coloana sonora, iar in caz ca DVD-ul are protectie, ar trebui sa treaca peste.

Multumesc, WinX DVD ripper e pe bani nu? Parca mi se pare mult sa dau 50$ pe un ripper... nu il folosesc asa de des, si Handbreak merge sau mergea la cele fara copyright...
Mi se pare ciudat sa cumpar un DVD cu 15lei (sincer nu mai stiu cat a costat dar era un pret ridicol de mic...)  si apoi dai 50$ pe ripper...

View PostAdm, on 02 iulie 2016 - 21:51, said:

L-ai si redenumit!? Ma refer la dll. Sterge -2 din nume.
Multumesc ADM pentru efort si pentru raspunsurile prompte.

Spre rusinea mea nu il redenumisem, acum l-am redenumit ii zice libdvdcss.dll dar tot nu merge Posted Image adica acceasi problema apare lista de Titles dupa scanarea DVD-ului e goala.

Edited by leny29, 02 July 2016 - 21:55.


#15
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Cu MakeMKV Merge dar apoi trebuie sa le convertesc cu handbreak pentru a micsora marimea fisierelor.

Va multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate