Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nu cer bani , nu cer averi nici aurul de pe lume

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postrumegus, on 01 iulie 2016 - 23:06, said:

Nu mai vorbiti de legi comuniste, pe vremea lor, la 14 ani, mi-am facut singur buletinul, la fel al 2-lea, al 3-lea, la ultimul mi-au cerut sa vin cu mama, sa declare ca ma primeste in spatiu, acelasi, ca-n primul buletin, ca pe numele ei e apartamentul. Sa ai carte de identitate, trebuie sa ai o adresa la care locuiesti, la care vor veni toate amenzile, impozitele, deci proprietarul trebuie sa dea o declaratie ca te primeste, sa nu poata spune ulterior ca nu stie cine esti, nu-l privesc amenzile si impozitele pe masinile de la adresa lui. Pe undeva mi se pare logic, nu pot merge de capul meu sa declar ca stau la Palatul Cotroceni si sa fac CI la acea adresa. Solutia ar fi o bunica, matusa, CI pe adresa ei si 10ani ati scapat de griji.
Nu de capul tau, ci cu contractul de inchiriere in mana.

#38
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Contractul ar trebui sa fie ok, ca doar cei din blocurile ANL nu trebuie sa mearga cu ANL-ul de mana la politie, dar trebuie un contract ca lumea, in urma caruia proprietarul plateste impozit, nu un contract de mana, scris cu creion chimic pe un petec de hartie. Banuiesc ca asta e una din probleme, proprietarii se feresc de un contract legal, sa fenteze impozitul.

#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostHAL9000, on 01 iulie 2016 - 19:28, said:

Va rog sa ma iertati ignoranta, de fapt fiind strain si eu intr-un fel ma confrunt cu aceste legi "ciudate" a tarii voastre, dar va intreb: pentru un cetatean roman din nastere statul nu este obligat sa-i dea un buletin?

In restul tarii UE - cum am mai spus alteori - ori si cine isi poate face un buletin atata timp cat este acolo in regula, dar in nici un caz nu i se cere sa fie proprietar de un imobil, cum in schimb este aici...as vrea sa stiu si eu de ce!

Suntem si cetateni romani care am stat fara buletin ani :lol:

Stiu cum e. Legea e de tot rahatul;
Mai amuzant e recunoasterea pasaportului... pe bucati.

#40
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpasilla, on 01 iulie 2016 - 19:45, said:

Sa luam urmatorare situatie:
Un cetatean roman are in proprietate 20 mp teren intravilan, este sarac si isi construieste un bordei in care locuieste. Cum obtine CI ?
Cu actul de proprietate asupra terenului. Si cu (eventual) certificat fiscal aferent rolului fiscal.

P.S. Si nu-i musai sa cauti stuf ca sa-ti faci bordei, poti sa stai si intr-o rulota, pe terenul tau.

Edited by hunor66, 13 August 2016 - 11:34.


#41
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Au mai fost spete pe tema asta, iar treaba sta asa: daca exista contract legal de inchiriere inregistrat la sectia financiara, nu mai nevoie de nicio "luare in spatiu" si nicio prezenta a proprietarului.  

citez dintr-un caz:

Dezinformarea de la primarie/evidenta populatiei a fost totala: bineinteles ca nu mai era nevoie de acordul meu pt a-si schimba chiriasul domicilul, atat timp cat exista contractul de inchiriere... insa nu au binevoit sa specifice de la bun inceput acest aspect.
Astfel, chiriasul si-a schimbat azi domicilul in cel mai simplu posibil mod: pe baza contr. de chirie (fara ca eu sa completez sau sa semnez vreo declaratie/formular tipizat).

http://www.avocatnet...iv-riscuri.html

din pacate functionarii de la primarii sunt muci!

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lasa ca nici cetatenii nu sint departe, ambele raspunsuri aratind ce mare doom&gloom vine daca isi face chiriasul actele (cit se poate de corect si chiar teoretic obligatoriu din punct de vedere legal) pe adresa ta. Da, chestia e in mare masura alimentata si de abuzurile functionarilor ca te intreaba de amenzile/impozitele alora care au fost pe la adresa aia (abuziv, de fapt in mod normal nici macar n-ar avea voie sa discute cu tine despre taxele altuia). Dar si asta e rezolvata in mare masura acum cind nu mai esti nevoie sa stai pe la cozi si aplecat la ghisee sa platesti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate