Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu cer bani , nu cer averi nici aurul de pe lume

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postf300, on 01 iulie 2016 - 19:40, said:


Nu asta spune legea sau cred ca n-ai inteles ce am spus. ACUM, abia acum au bagat in codul fiscal ceva care spune ca datoriile TALE sint platite intr-o ordine anume (si nici macar asta nu inseamna ca "nu-ti primesc impozitul" ci ca trebuie sa-l primeasca si sa stinga alta datorie cu el).

Ce spun eu e ca vor sa platesti DATORIILE ALTUIA cu care poti sa n-ai nici o treaba.
Da, stiam ca asa e, dar credeam ca asa zice legea.

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum hai sa vedeti de ce jurasikman avea dreptate si de ce facerea de bine e futere de mama. Eu unul m-am lecuit de pomeni.


Quote

După ce persoana luată în spaţiu primeşte actul de identitate pe care figurează, ca domiciliu stabil, adresa proprietarului, aceasta are dreptul să locuiască la adresa respectivă cât timp este valabil buletinul, chiar dacă înţelegerea cu proprietarul a fost alta.

http://m.cugetliber....n-strada-236450

Edited by gumball3000, 01 July 2016 - 20:03.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgumball3000, on 01 iulie 2016 - 20:03, said:

Acum hai sa vedeti de ce jurasikman avea dreptate si de ce facerea de bine e futere de mama. Eu unul m-am lecuit de pomeni.


http://m.cugetliber....n-strada-236450
Vorbeam de legi comuniste.
Nu poti ca be baza unei legi tampite sa consideri toti chiriasii niste potential infractori .
In principiu nu ar trebui ca cineva sa fie nevoit sa ceara pomeni sau altcienva sa dea pomeni (legate de obtinerea unei CI)

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nici nu e nevoie, isi face anual buletin provizoriu si cu asta basta.

Edited by gumball3000, 01 July 2016 - 20:10.


#23
knutbv

knutbv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2016

View Postgumball3000, on 01 iulie 2016 - 20:10, said:

Nici nu e nevoie, isi face anual buletin provizoriu si cu asta basta.

Si  cum  fac  asta cand  si  acolo  trebuie sa  fie  prezent    proprietarul cu  actul de spatiu ?  Hmm ??

#24
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012

View PostSerbius, on 01 iulie 2016 - 20:04, said:

Pai si daca n-ai nicio proprietate si nu vrea sa te ia nimeni in spatiu, ce te faci?
Se creeaza un cerc vicios !
Primesti amenda ca nu ti-ai facut buletinu;
nu poti sa platetsi amenda ca nu ai bulet;
mai primesti amenda ca nu ti-ai facut buletinu si inca o amenda ca n-ai platit prima amenda etc. pana reusetsi cumva sa iti faci buletinul.
Dupa ce ti-ai facut buletinu, ai amenzi penale ce trebuiesc platite altfel infunzi puscaria sau iti ia casa de pe tine.

Referitor la problema @initiatoruui, singura solutie pentru el si mama lui e sa isi faca buletine provizorii valabile un an de zile.

@knutbv, nu e nevoie de prezenta propietarului !
Trebuie sa dai o declaratie pe propie raspundere alaturi de o declaratie a unui  politist care atesta ca tu si mama ta locuiti la adresa in care stai cu chirie.

Mai multe informatii gasesti aici http://www.dlep-iasi...miciliu2(1).pdf

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postknutbv, on 01 iulie 2016 - 20:17, said:

Si  cum  fac  asta cand  si  acolo  trebuie sa  fie  prezent proprietarul cu  actul de spatiu ?  Hmm ??
Citeste OUG nr. 97/2005

#26
knutbv

knutbv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2016

View Postmot_3311, on 01 iulie 2016 - 20:25, said:

Se creeaza un cerc vicios !
Primesti amenda ca nu ti-ai facut buletinu;
nu poti sa platetsi amenda ca nu ai bulet;
mai primesti amenda ca nu ti-ai facut buletinu si inca o amenda ca n-ai platit prima amenda etc. pana reusetsi cumva sa iti faci buletinul.
Dupa ce ti-ai facut buletinu, ai amenzi penale ce trebuiesc platite altfel infunzi puscaria sau iti ia casa de pe tine.

Referitor la problema @initiatoruui, singura solutie pentru el si mama lui e sa isi faca buletine provizorii valabile un an de zile.

@knutbv, nu e nevoie de prezenta propietarului !
Trebuie sa dai o declaratie pe propie raspundere alaturi de o declaratie a unui  politist care atesta ca tu si mama ta locuiti la adresa in care stai cu chirie.

Mai multe informatii gasesti aici http://www.dlep-iasi...miciliu2(1).pdf


Uite  ca m-ai  aflu ceva  astazi. Multumesc  mult. Chiar  sunt  de  folos informatiile  dvs. sa  dau  un  drum  la politie sa  vad ce  facem .

#27
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postknutbv, on 01 iulie 2016 - 20:17, said:

Si cum fac asta cand si acolo trebuie sa fie prezent proprietarul cu actul de spatiu ? Hmm ??
Du-te si tu pana la evidenta populatiei, ceva ma face sa cred ca nici proprietarul tau nu este cel mai corect om din tara asta, dar nici tu nu prea ai fost citit la viata ta.

Si sa nu te mire ca nu reusesti sa gasesti ajutor in tara asta, eu aveam nevoie in romania de un rahat de abonament RDS cu 2 euro, o mizerie de 10 lei pe luna, plateam in avans, nu ma interesa nici telefon.
Cu toate ca am foarte multe cunostinte, am fost plimbat cu vorba, atat, 0 mi-au facut si mie un cacat de abonament.
Sa nu te mire ca romanul nu vrea sa se incurce.

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
initiator , te adresezi cu o petitie avocatului poporului .

#29
knutbv

knutbv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2016

View Postpacopaco1967, on 01 iulie 2016 - 21:22, said:

initiator , te adresezi cu o petitie avocatului poporului .
  sa  stii  ca  m-am  gandit  la  asta . Dar  ma  ia  in  seama  cu problema mea ? Citeam  pe  site-ul  lor  ca  numai  anumite petitii sunt luate  in  seama.

#30
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu mai vorbiti de legi comuniste, pe vremea lor, la 14 ani, mi-am facut singur buletinul, la fel al 2-lea, al 3-lea, la ultimul mi-au cerut sa vin cu mama, sa declare ca ma primeste in spatiu, acelasi, ca-n primul buletin, ca pe numele ei e apartamentul. Sa ai carte de identitate, trebuie sa ai o adresa la care locuiesti, la care vor veni toate amenzile, impozitele, deci proprietarul trebuie sa dea o declaratie ca te primeste, sa nu poata spune ulterior ca nu stie cine esti, nu-l privesc amenzile si impozitele pe masinile de la adresa lui. Pe undeva mi se pare logic, nu pot merge de capul meu sa declar ca stau la Palatul Cotroceni si sa fac CI la acea adresa. Solutia ar fi o bunica, matusa, CI pe adresa ei si 10ani ati scapat de griji.

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce treaba are proprietarul cu amenzile tale?!

#32
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai daca amenzile vin la acea adresa, cand proprietarul merge sa-si plateasca impozitul, sau are nevoie de o fituica, i se cere sa achite tot ce figureaza la acea adresa.

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
O sa i se ceara ABUZIV.

Din fericire în ziua e azi se poate evita ușor dacă nu platesti la ghișeu. Ca probabil alte 99% din abuzuri șpăgi și similar.

#34
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ia povesteste care-i solutia sa nu platesti la ghiseu, cand vrei sa schimbi bulefinul si ai de achitat cei 7 lei, sau vinzi/cumperi o masina?

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrumegus, on 01 iulie 2016 - 23:06, said:

Nu mai vorbiti de legi comuniste, pe vremea lor, la 14 ani, mi-am facut singur buletinul, la fel al 2-lea, al 3-lea, la ultimul mi-au cerut sa vin cu mama, sa declare ca ma primeste in spatiu, acelasi, ca-n primul buletin, ca pe numele ei e apartamentul. Sa ai carte de identitate, trebuie sa ai o adresa la care locuiesti, la care vor veni toate amenzile, impozitele, deci proprietarul trebuie sa dea o declaratie ca te primeste, sa nu poata spune ulterior ca nu stie cine esti, nu-l privesc amenzile si impozitele pe masinile de la adresa lui. Pe undeva mi se pare logic, nu pot merge de capul meu sa declar ca stau la Palatul Cotroceni si sa fac CI la acea adresa. Solutia ar fi o bunica, matusa, CI pe adresa ei si 10ani ati scapat de griji.
Tara asta e bolnava rau si nu exista medicamente pentru aceasta boala.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrumegus, on 02 iulie 2016 - 00:10, said:

Ia povesteste care-i solutia sa nu platesti la ghiseu, cand vrei sa schimbi bulefinul si ai de achitat cei 7 lei, sau vinzi/cumperi o masina?

In cazurile respective pur si simplu nu am auzit de astfel de abuzuri. Eu am spus care-i solutia la abuzurile de care am auzit.

Daca o luam pe chestii imaginare nu a spus nimeni ca statul nu are putere sa te puna sa platesti datoriile altora cind are chef si cum are chef. Poate sa nu-ti primeasca copilul la scoala (sau in spital!) pina nu platesti. Poate in final sa trimita oamenii cu pistoale si catuse (pentru ca statul are monopolul legal pe violenta in societatea moderna) si sa iti ia ce vor din casa sau sa te bage in puscarie. Poate sa faca multe lucruri dar n-a avut tupeu sa faca.

Si la faza cu impozitul la ghiseu nu e generalizata si in mod sigur e "pe sub tejghea". Daca le faci o reclamatie o sa-ti spuna ca n-ai inteles bine, cum sa platesti datoriile altora, n-a cerut nimeni asa ceva. S-au gindit ca poate aia te-au delegat pe tine sa le platesti si lor ce aveau de platit si pentru ca sa mearga lucrurile rapid te asteptau cu chitanta gata taiata sa nu mai astepti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate