Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dalida sau Gianni Morandi?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postpasilla, on 30 iunie 2016 - 21:36, said:

Prima data a fost cantat in 1958. Nu putea fi Morandi.

Normal, nici nu se nascusera. https://ro.wikipedia.org/wiki/Morandi

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postandreidl, on 01 iulie 2016 - 00:33, said:

Normal ca va conta care a fost originalul. Oricat de buna ar fi copia, nu va avea acelasi impact si valoare cu originalul, mai ales in cazul artistilor nostri care au furat.
I love rock & roll - Joan Jett ... nu e originalul, e un cover. Dar aia e considerata originalul pentru ca e versiunea care s-a impus. La fel cu Drumurile noastre ... nu a pretins nimeni ca e compusa de Dan Spataru melodia, e un cover ... daca Dan Spataru a avut succes mai mare, asta e. Plagiat e cand pretinzi ca ai compus tu o piesa desi e evident ca e o copie dupa alta, altfel daca recunosti ca nu tu ai compus-o si scrii a cui e pe disc, e cover.

#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cine pe cine a plagiat aici?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AAOVv_onr3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/abfQQ1hzN9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hint: muzica Toto Cutugno, versuri Joe Dassin :D

#22
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Asadar pe vremea lui Ceausescu multe din melodiile alea de muzica usoara erau remixuri ale unor piese mai vechi straine? erau multe in situatia asta?
Locuitorii din tara stiau?
Artistii straini stiau?
De fapt si astazi se intampla asa dar nu se mai fac procese ptr toti minusculii care canta in limbi neinternationale. procese se fac doar cand marile vedete se copiaza fara voie sau cand vreo piesa copiata sau remixata ajunge la succes foarte mare international.

#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
@pisoiu22: pe vremea lui Ceasca multe melodii erau anuntate ca fiind :din repertoriul international", fara alte detalii. De ex. (asta imi amintesc acum), Dida Dragan copiase melodii ale trupelor Heart (Alone) si Scorpions (Still Loving You), cu texte in romana. Dar nu cred ca formatiile respective au primit vreun ban de pe urma acestor coveruri :P

#24
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

View Postutopium, on 01 iulie 2016 - 05:08, said:

I love rock & roll - Joan Jett ... nu e originalul, e un cover. Dar aia e considerata originalul pentru ca e versiunea care s-a impus. La fel cu Drumurile noastre ... nu a pretins nimeni ca e compusa de Dan Spataru melodia, e un cover ... daca Dan Spataru a avut succes mai mare, asta e. Plagiat e cand pretinzi ca ai compus tu o piesa desi e evident ca e o copie dupa alta, altfel daca recunosti ca nu tu ai compus-o si scrii a cui e pe disc, e cover.

Ma scuzi, sunt tari diferite totusi. La noi a avut succes Dan Spataru, dar de unde stii tu ca efectiv originala, in tara artistului respectiv nu a avut un dublu succes fata de al lui Dan Spataru? Deci e subiectiva chestia cu cine are succes, se impune.

View Postpisoiu22, on 01 iulie 2016 - 23:32, said:

Asadar pe vremea lui Ceausescu multe din melodiile alea de muzica usoara erau remixuri ale unor piese mai vechi straine? erau multe in situatia asta?
Locuitorii din tara stiau?
Artistii straini stiau?
De fapt si astazi se intampla asa dar nu se mai fac procese ptr toti minusculii care canta in limbi neinternationale. procese se fac doar cand marile vedete se copiaza fara voie sau cand vreo piesa copiata sau remixata ajunge la succes foarte mare international.

Azi nu mai fac procese pt ca e muzica destul de "ieftina" ca si fetele de altfel...
Daca lumea vrea rahat, da-i rahat atunci daca asta se consuma. Asta e marketing, asa se lucreaza in capitalism, pret minim, calitate scazuta ca sa genereze profit din viteza de rotatie a banilor cu cat mai mare cu atat mai bine... (pt cei care impartasesc ideologia asta)

View Postutopium, on 01 iulie 2016 - 05:08, said:

I love rock & roll - Joan Jett ... nu e originalul, e un cover. Dar aia e considerata originalul pentru ca e versiunea care s-a impus. La fel cu Drumurile noastre ... nu a pretins nimeni ca e compusa de Dan Spataru melodia, e un cover ... daca Dan Spataru a avut succes mai mare, asta e. Plagiat e cand pretinzi ca ai compus tu o piesa desi e evident ca e o copie dupa alta, altfel daca recunosti ca nu tu ai compus-o si scrii a cui e pe disc, e cover.
Intrebare de nota 10: Dan Spataru a recunoscut ca nu el a compus piesa ?

View Postpufonel, on 01 iulie 2016 - 23:49, said:

@pisoiu22: pe vremea lui Ceasca multe melodii erau anuntate ca fiind :din repertoriul international", fara alte detalii. De ex. (asta imi amintesc acum), Dida Dragan copiase melodii ale trupelor Heart (Alone) si Scorpions (Still Loving You), cu texte in romana. Dar nu cred ca formatiile respective au primit vreun ban de pe urma acestor coveruri Posted Image

Mai mult ca sigur ca n-au primit.. Te bati cu URSS? Vrei razboi in acea perioada? Si asa era Razboiul Rece prin vremea aia.. Strainii nu si-au pus mintea cu rahaturi romaniste pt ca stiau ca in afara de 1-2 tari, toate celelalte de EI vor sti peste ani si nu de copiatori. Cineva avea o vorba "Nr.1 conteaza". E logic. Cine a dat startul e important. Ca la orice concurs: Eurovision, Fotbal, Innot, Tenis etc.. Cine va mai sti de ex la scurt timp cine a fost pe locul 2 la Eurovision anul trecut sau acum doi ani? Dapai peste 10 ani. Sa fim seriosi.

Ca tot veni vorba de faimoasa piesa "Drumurile noastre" a fost supusa si ea unui cover [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_5rK6_qaxtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intrebarea 1: au platit olandezii pt acel cover?
Intrebarea 2: ar fi trebuit sa plateasca si originalei de dinaintea lui Dan Spataru?
Practic e cover dupa cover..

#25
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Si ceausescu se implica cumva ptr muzica?
El nu dorea sa fie 100% autohton?

Toate melodiile de muzica usoara erau remixuri sau erau si originale?

Edited by pisoiu22, 02 July 2016 - 00:58.


#26
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

View Postpisoiu22, on 02 iulie 2016 - 00:44, said:

Si ceausescu se implica cumva ptr muzica?
El nu dorea sa fie 100% autohton?

Toate melodiile de muzica usoara erau remixuri sau erau si originale?

Din cate cunosc caci nu am trait decat putin in acea era, ce stiu despre comunisti in general e ca ei ar fi vrut in multe locuri sa rada ori distruga toata cultura/istoria unei tari ce a insemnat inaintea lor si ei sa "faca istoria" noua.. Deci asa zisa cultura statea pe tusa.. Am avut totusi mare noroc ca nu s-a ajuns la distrugerea culturii efective in masa. Ca o paranteza, vedeti filmul Hotul de carti referitor la ce am scris aici.

Vezi persecutiile care le-a intalnit de ex: Tudor Gheorghe cand aproape 10 ani i-au fost interzise concerte, turnee sau Claude Romano (George Sbarcea) ori Jean Moscopol care a emigrat catre SUA, citez: "[...] Jean Moscopol s-a așezat ca un ghimpe împotriva mai marilor vremii. A compus balade și cuplete anticomuniste în care îi îndemna pe români să nu-și piardă speranța. Nu ierta pe nimeni. A scăpat ca prin minune nearestat.
A luat drumul pribegiei în 1947, plecând la Paris, ajutat de actrița Elvira Popescu. Din Franța a plecat la scurt timp în Germania, unde a fost colaborator al postului de radio Europa Liberă. În țară, cenzura a vrut să-l taie din amintire și de aceea au rămas foarte puține documente despre el. În cele din urmă, artistul s-a stabilit la New York, unde a trăit până la sfârșitul vieții. N-a uitat nici o clipă plaiurile natale."

Si mai sunt si altii care au fost persecutati.

100% autohton s-ar fi referit mai degraba la ce se producea efectiv, la industrie si export. Gandeste-te ca era economie planificata, iar noi daca eram fara nici o datorie cand el a fost casapit... Ce mai vrei...

Edited by andreidl, 02 July 2016 - 01:10.


#27
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Auzi, dar holograf, iris, savoi si ce trupe mai erau faceau muzici neremixate cred, maxisingleurile erau totusi originale banuiesc, nu ca la mihaela runceanu care probabil 90% (si altii poate) faceau doar remixuri. Chiar nu am stiut ca acele piese erau remixuri dupa melodii ale unor formatii mari cum e scopions de exemplu. Scorpions au avut in 89 sau 90 avea piesa aia arhicunoscuta, care poate ca nici nu s-ar fi auzit la noi daca era regimul vechi, poate prin 95 o remixau careva in romaneste. In ritmul asta cred ca am fi avut decalate la 1-8 ani piese gen coco jumbo, nana -lonely, no doubt -don t speak, bambo number five, freestyler, oops i did it again, asereje si altele. Sunt curios ce sonoritati ar fi putut pune la remixuri ptr asa piese. Un coco jumbo interpretat de dan spataru (asa in ritm de famfara sau dans), sau monica anghel sa canta oops i did it again, sau loredana groza mai degrabaPosted Image

Acum cativa ani am reauzit la RRA piese vechi romanesti de muzica usoara (din cand in cand mai dau cate una doua trei)si oarecum scarbit de ce se aude acum, am zis "fi atent ce muzici aveau pe atunci, ce bine suna, ce armonioase suna" si de fapt aflu ca erau remixuri la greu

Si inca o chestie interesanta, era decenta in vioclipurile de atunci comuniste, chiar comparativ cu cele straine din acelasi timp

Cred ca 3 sudest daca aparea in vremea lui ceausescu remixau piesele de la backstreet boys

Edited by pisoiu22, 02 July 2016 - 01:27.


#28
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

View Postpisoiu22, on 02 iulie 2016 - 01:29, said:

Auzi, dar holograf, iris, savoi si ce trupe mai erau faceau muzici neremixate cred, maxisingleurile erau totusi originale banuiesc, nu ca la mihaela runceanu care probabil 90% (si altii poate) faceau doar remixuri. Chiar nu am stiut ca acele piese erau remixuri dupa melodii ale unor formatii mari cum e scopions de exemplu. Scorpions au avut in 89 sau 90 avea piesa aia arhicunoscuta, care poate ca nici nu s-ar fi auzit la noi daca era regimul vechi, poate prin 95 o remixau careva in romaneste. In ritmul asta cred ca am fi avut decalate la 1-8 ani piese gen coco jumbo, nana -lonely, no doubt -don t speak, bambo number five, freestyler, oops i did it again, asereje si altele. Sunt curios ce sonoritati ar fi putut pune la remixuri ptr asa piese. Un coco jumbo interpretat de dan spataru (asa in ritm de famfara sau dans), sau monica anghel sa canta oops i did it again, sau loredana groza mai degrabaPosted Image

Acum cativa ani am reauzit la RRA piese vechi romanesti de muzica usoara (din cand in cand mai dau cate una doua trei)si oarecum scarbit de ce se aude acum, am zis "fi atent ce muzici aveau pe atunci, ce bine suna, ce armonioase suna" si de fapt aflu ca erau remixuri la greu

Si inca o chestie interesanta, era decenta in vioclipurile de atunci comuniste, chiar comparativ cu cele straine din acelasi timp

Cred ca 3 sudest daca aparea in vremea lui ceausescu remixau piesele de la backstreet boys

Din cate am aflat de pe la parinti si de la un realizator de la radio pe vremea aia se dadeau in topurile noastre piesele in felul urmator: una romaneasca, una straina..
De regula lumea ca sa asculte muzica buna cauta pe unde scurte atunci sa vada la posturile internationale atat muzica cat si stiri reale, nu "ceata" ce ni se punea noua pe sticla..

Single stiu ca e discul de 45ture, maxi-single stiu ca e disc mare in format LP cu 2 piese parca pe fiecare fata dar erau pt discoteci si pt calitate mai inalta erau inregistrate la 45ture. Ia sa cauti mataluta Holograf 4.. de exemplu.

Si da, discuri cu Scorpions gasesti la Carturesti bine merci, inclusiv cu piesa furata de Mihaela Runceanu.. Iar daca la noi nu gasesti tot, de ex in Italia la Roma au la Feltrinelli http://www.lafeltrinelli.itdiscuri cata in luna si in stele, cu muzica buna si sunt puse si pe artisti, nu amestecate ca la Carturesti. Sunt vreo 3 Feltrinelli in Roma, doua fiind foarte apropiate.. la unele se gasesc in dublu exemplar, insa la celalalt mai gasesti si ce nu e la restu, si mai era un loc cu vinyluri noi noute dar am uitat cum ii zice exact. Plus invitoallalettura http://www.invitoallalettura.com/ unde mullte sunt vechi dar in tipla discuri, compilatii cu muzica rock si nu numai, altele nu is in tipla dar sunt ca si noi. Felicitari lor pt pastrarea si conservarea adevaratelor valori.

Intrebare: Cu Mihaela Runceanu de ce nu se mai gasesc discuri? Nu e cunoscuta.. nu se cere.. e copie.. Oricum muzica buna sta pe vinyl.. Daca au ajuns sa scoata iar editii cu Scorpions, Beatles, John Lennon, ABBA, Eagles, Gary Moore pe vinyl asta inseamna ceva. Daca pana si Andrea Bocelli are vinyluri cu albume sau Laura Pausini inseamna ceva.

Edited by andreidl, 02 July 2016 - 01:56.


#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Vad ca s-a ajuns reped de la Dalida la Dan Spataru Posted Image

Pe la sfarsitul epocii de aur (sa zicem dupa '85) ascultam mult radioul romanesc, iar in '88 mi-au luat parintii magnetofon si inregistram piesele de la radio. Asa ca stiu destul de bine cam care era peisajul muzical pe vremea aceea.

la Radio Romania se dadea in proportie de peste 95% muzica romaneasca (adica in limba romana). Se mai dadea muzica straina pe programul 3 si, foarte rar, pe 1. De aceea stateam cu magnetofonul pregatit, doar-doar oi gasi ceva. Cateodata dadeau si ceva melodii straine (dintre care multe bulgaresti sau rusesti, dar si cateva in engleza, italiana sau chiar germana). Melodiile romanesti erau majoritatea originale, dar erau si cateva coveruri care erau anuntate ca fiind "din repertoriul international". Mai tarziu am aflat cine le cantase prima data, caci pe atunci nu se spunea oficial. Si da, melodia lui Dan Spataru era si ea "din repertoriul international" Posted Image

Se pare ca mai multe melodii straine se dadeau la Radio Vacanta, dar eu n-am ascultat acest post pe vremea respectiva.Mai stiu amanunte din ce povesteste Andrei Partos care a lucrat la acest post.

@andreidl: mi se pare ca un CD cu melodiile Mihaelei Runceanu a aparut acum cativa ani impreuna cu Jurnalul national. Desi trustul media respectiv imi repugna, cu colectia asta de muzici vechi romanesti au facut o treaba excelenta. Au readus la viata multi artisti care riscau sa fie uitati.

Edited by pufonel, 04 July 2016 - 00:17.


#30
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Si ce melodii straine dadeau la programul 1  si la celallate? Se dadeau de ex melodii cu snadra sau modern talking sau scorpions, michael jackson, madonna cc cath?

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
melodiile preluate din repertoriul international nu erau plagiate, intrucit daca ati avea bunavointa sa cercetati, pe vinilurile in cauza scrie clar "melodii din repertoriul international in interpretarea cintaretilor / artistilor autohtoni, in plus de asta se mentiona compozitorul, textierul si interpretul original ..

si DA!! dan spataru s-a lansat cintind melodiile lui gianni morandi, cu care se asemana la voce, asa cum gil dobrica se asemana cu ray charles, anda calugareanu cu rita pavone si exemplele pot continua ..

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postpisoiu22, on 05 iulie 2016 - 12:36, said:

Si ce melodii straine dadeau la programul 1  si la celallate? Se dadeau de ex melodii cu snadra sau modern talking sau scorpions, michael jackson, madonna cc cath?

Dadeau, dar trebuia sa fii pe faza sa le prinzi. Poate din 10 melodii 1 era straina. Cel putin asa era in ultimi ani ai epocii de aur, din ce mi-a zis tata, in anii 70 erau mai multe straine.

#33
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
vezi ca sunt 2 topicuri fluviu, melodiile anilor 70 si 80. melodiile alea nu s-au auzit exclusiv la un pickup, magnetofon sau casetofon personal, s-au auzit la radio sau la tv, altfel nu aveau cum sa intre in constiinta maselor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate