Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incetare contract

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
Va salut.

Azi m-am hotarat sa plec de la actualul loc de munca, facut cerere in care am cerut sa se intrerupa contractul cu acordul partilor insa cererea a fost refuzata. Nu vreau sa stau in preaviz. Ce optiuni imi recomandati ?

#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Pai in contractul de munca ce scrie?
Daca esti demis sau iti dai demisia, preaviz.

#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Citeste contractul de munca si vezi ce optiuni sunt acolo. Daca angajatorul nu si-a indeplinit anumite sarcini (salariul de preferat :) ) poti scrie incetarea contractului conform clauzei aaaa din cauza neindeplinirii atributiei xxx din contractul yyyy . Altfel nu prea ai succes ...

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Si legatura cu Poiana.....?


Trebuie sa stai in preaviz. Nu e numai cum vrei tu

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Locație: Never the same. .....

de data asta trebuie sa fie the same altfel o sa iasa scandal intre tine si angajatorul actual...
ceea ce este bine sa eviti dupa mintea mea creatza :D

#6
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016
Nu faci cerere, iti prezinti demisia si gata.  E dreptul tau si nu au cum sa te refuze.

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
In principiu angajatorul si-a indeplinit indatoririle. Motivul pt care vreau sa renunt e ca job ul actual e complet peste ceea ce pot eu sa duc. Se pare ca nu vor sa accepte din motive proprii..insa nici eu nu mai pot continua activitatea...
O sa le las optiunea sa imi desfaca contractul de munca pe ce motiv vor ei. Doar asa mai primesc un sut in dos si ma hotarasc sa prind si eu ultimul tren spre UK. Nu cred ca ii doare pe aia in banana de ce m-au dat astia afara.

Cat despre locatia de la profil..sunt detalii trecute asa, ca sa umplem spatiu. Problema expusa e foarte reala in schimb.


Mersi de sfaturi, o sa vad eu ce fac...nu se termina umea cu o concediere pe motiv disciplinar sau ce o mai fi.

Edited by A10, 30 June 2016 - 16:08.


#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Și ce crezi că se întâmplă cu UK în următoarele 20 de zile de nu poți aștepta a.î. să pleci cu strângeri de mână de acolo?

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

View Postsfantu.dracu, on 30 iunie 2016 - 16:09, said:

Și ce crezi că se întâmplă cu UK în următoarele 20 de zile de nu poți aștepta a.î. să pleci cu strângeri de mână de acolo?

Asta cu uk era asa ca fapt divers, un vis de al meu mai vechi...nu s sigur ca ajung acolo in urmatorii 1-2 ani insa si treaba asta cu preavizul mi se pare o magarie.

#10
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
baga demisie direct cu nr de inregistrare si te pipi pe serviciul lor ,

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă te dădea afară fără preaviz era... ?

View Postbaubig, on 30 iunie 2016 - 16:14, said:

baga demisie direct cu nr de inregistrare si te pipi pe serviciul lor ,
Indiferent dacă iei sau nu număr de înregistrare, dacă angajatorul nu e de acord, legal trebuie să rămâi cele 20 de zile conform legislației.

#12
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

View Postsfantu.dracu, on 30 iunie 2016 - 16:17, said:

Dacă te dădea afară fără preaviz era... ?


Indiferent dacă iei sau nu număr de înregistrare, dacă angajatorul nu e de acord, legal trebuie să rămâi cele 20 de zile conform legislației.

da si nu se mai prezinta in preaviz nu are ce sa i faca....

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
O sa merg saptamana viitoare sa inchei socotelile si eu pot sa ma dea afara cu ce vor ei....ma consider suficient de capabil incat sa mi gasesc un alt job chiar si cu un contract desfacut pe nu stiu ce motive...
Cat despre codul munci..sa ma f*t in el, sclavie si salarii ca la noi nu mai vezi decat la aborigeni si la amaratii de africani

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostA10, on 30 iunie 2016 - 15:48, said:

Azi m-am hotarat sa plec de la actualul loc de munca, facut cerere in care am cerut sa se intrerupa contractul cu acordul partilor insa cererea a fost refuzata. Nu vreau sa stau in preaviz. Ce optiuni imi recomandati ?

daca in contract ti s-a specificat o perioada de preaviz, conform codului muncii, 20 de zile lucratoare pt pozitii non conducere (imi scapa termenul din lege), trebuie sa stai acea perioada. e bine sa lasi si loc de buna ziua. lumea e mica totusi

View Postlex404, on 30 iunie 2016 - 15:54, said:

Si legatura cu Poiana.....?


Trebuie sa stai in preaviz. Nu e numai cum vrei tu

mda, si din poiana in "girls at play" Posted Image

View Postbaubig, on 30 iunie 2016 - 16:23, said:

da si nu se mai prezinta in preaviz nu are ce sa i faca....

ba da, poate fi dat in judecata si recuperate prejudiciile pt neprezentarea la locul de munca, si imposibilitatea firmei de a gasi inlocuitor in timp util.

evident, cu nerespectarea contractului de munca

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Indiferent de contractul de munca , poti pune pusca jos oricand ;
- cartea de munca nu se afla la angajator sa zici ca nu ti-o mai da
- iti scrii demisia si cu asta ai incheiat
- daca ai gestiune , e mai complicat ca trebuie sa predai totul si acolo angajatorul iti poate baga bete in roate si/sau imputa niste bunuri etc
- daca mai astepti ceva compensatii banesti ( rest de salar in caz ca ai lucrat si inca nu ti-ai luat salarul , poti sa uiti de ei
- pur si simplu nu mai mergi si fi sigur ca-ti vor anula contractul de munca .

P.S. daca ai " preaviz " intri in " concediu " de odihna sau boala - vezi care ti-e avantajoasa . Desi chestia cu preavizul e mai mult pt angajator cand vrea sa te zboare el , asa ca nu ai de ce sa-ti faci ganduri .

Edited by cobi1, 30 June 2016 - 16:36.


#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcobi1, on 30 iunie 2016 - 16:34, said:

- pur si simplu nu mai mergi si fi sigur ca-ti vor anula contractul de munca .

Și următorul angajator cere referințe despre tine de la ultimul loc de muncă (cel puțin, dacă nu din ultimii 5 ani).

Edited by sfantu.dracu, 30 June 2016 - 16:45.


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Doar ca preavizul incepe dupa ce termini concediul.

#18
Nissu

Nissu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.09.2015
Nu pățești frate nimic! Eu am făcut așa ceva și nu am nici pe dracu. Nu te mai prezinți la muncă. În cel mai rău caz îți desfac contractul pe motiv de indisciplină (absențe nemotivate). Reminescențe comuniste, din punctul meu de vedere, de pe vremea când cartea de munca era chiar o carte (format tipărit) cu care te duceai ulterior la următorul angajator. Ăla apoi strâmba din nas sau nu, că uite ce ai făcut, ești așa și pe dincolo.
Astăzi nu mai este așa. Nu dă nimeni doi bani pe treaba asta.

Du-te la mai bine, unde vezi cu ochii!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate