Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

- Montare faruri cu xenon -

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu ma intreb de ce o tineti ca o moara stricata cu spalatoarele de faruri?
Sunt masini care au xenon din fabrica si nu au spalatoare.
Pe de alta parte, cat de greu poate sa fie sa opresti intr-o benzinarie si sa speli farurile?

#38
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012

 Tyby, on 30 iunie 2016 - 00:22, said:

NU e suficient, pentru ca - in primul rand - nu este legal! Vrei sa faci asta legal? Schimbi instalatia, cu faruri OEM, autoleveling, spalatoare de faruri, si faci si omologare dupa aia. Vrei sa fii cvasi-legal? Faci cele de mai sus, fara omologare (si mergi pe ideea ca omologarea tip pentur modelul tau a fost facuta de catre producator). Dar folosesti echipamente OEM de la un cap la altul, si nu e ieftin.



'ai bre Nero-d, chiar asa ma dezamagesti? Pe toata linia postului! Aveam pretentii.

1. zi-le alora cu Opel Astra H de faza cu halogenu' din fabrica, da' goleste frigiderul inainte de asta, sa fie loc suficient!

2. Las-o usor cu partea de "concluzii", ca nu e in regula!

3. Mai studiaza, sunt masini plecate cu xenoane din fabrica FARA spalator de faruri. Cred ca a mai fost si pe aici o discutie.



Masina lui nu, ca de-aia vrea omul sa puna, insa modelul da. Mai studiati.

Despre costuri - numai de bine: am vrut eu sa fac miscarea prin 2010, la Mk1, insa m-am lasat pagubas. Nu gaseam faruri OEM decat din UK la vremea aia, iar preturile pentru set se invarteau la mia de lire. Plus spalatoare si autoleveling, saream binisor de mia jumate de EUR. Ulterior am descoperit ca masina are faruri foarte OK (sunt mari, si situate un pic mai sus decat media) si m-am linistit.

Insa nu vorbiti de xenoane mai proaste decat halogenele, ca nu va crede nimeni. De cativa ani incoa nici macar pe cea mai proasta ceata nu sunt mai bune halogenele.

Comparatia am facut-o pe pielea mea, intre versiuni diferite ale aceluiasi model, mergand multe zeci (spre sute) de mii de km noaptea cu ambele.

In sfarsit un om care ma intelege ! Posted Image

#39
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

 ericmario, on 07 iulie 2016 - 16:13, said:

Eu ma intreb de ce o tineti ca o moara stricata cu spalatoarele de faruri?
Sunt masini care au xenon din fabrica si nu au spalatoare.
Pe de alta parte, cat de greu poate sa fie sa opresti intr-o benzinarie si sa speli farurile?

Pentru ca aia e legea?! :peacefingers:

Pentru ca - intre benzinarii - nu-ti spala nimeni farurile si le futi ochii si nervii celor din sens opus?

#40
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
M-am "izbit" de problema asta
Pe scurt, achizitionat Ford Ecosport cu Xenon, mi-a venit cu faruri Halogen
Deaker-ul s-a angajat sa imi monteze xenon-ul si toate sistemele aferente originale
M-am interesat, la RAR e ok, doar ca imi trebuie adresa cu toate echipamentele, inclusiv spalator si autolevel.
Aici incepusem sa imi fac nervi, la Ecosport, cei care au Xenon din fabrica tot nu au spalator si auto level, RAR-ul mi-a spus ca nu se poate, DOAR daca subt sub 2000 (sau 2600 lumeni), se pare ca asa au cei de la Ford pe Ecosport
Deci, intr-adevar exista Xenoane direct din fabrica fara spalator, si fara auto level dar doar daca se incadreaza sub o limita a fluxului luminos
Atasez i imagine cu un Ecosport dotat din fabricatie cu Xenon, se vede ca nu are spalatoare (RAR-ul mi-a spus ca nu exista derogari)

Attached Files


Edited by becali, 03 May 2019 - 07:13.


#41
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Interesant...ma gandesc ca la RAR au si dispozitiv de masurare a puterii.
E nasol ca te pune un pic pe drumuri, nu exista si varianta sa-ti dea ceva bani inapoi, sau vrei musai xenon

#42
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Dacă informațiile tale sunt corecte și le-ai înțeles corect (subliniez, DACĂ), atunci eu aș renunța la xenon și aș cere banii înapoi pe opțiunea respectivă. Un Halogen bun are tot spre 2000 de lumeni, așa că nu faci nicio afacere cu un xenon de sub 2000. Și mai mult te pui pe alergătură și nervi, toate pe banii și timpul tău, și nu obții mai nimic în schimb.

Totuși ești sigur-sigur că mașina pe care ai pozat-o are xenon? Nu te lua după prezența lupelor, există și halogen cu lupe. Zic doar să nu fi încercat cei din reprezentanță să te fraierească, să scape ei cât mai ieftin, tu să ai impresia că pleci fericit, și toate belelele viitoare să îți rămână ție pe cap.

#43
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Corect, iti ceri banii inapoi pe optiune iar apoi daca vrei xenon cauti pe baiatul ala din domnesti care pune xenon super ok, numai ca dupa un timp tot trebuie sa ajungi pe la el ca se matuiesc/ard farurile dar macar tu ai csenon lumina alba, care face din zi noapte si din noapte zi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate