Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Mate-Info sau filologie (cls a 10-a, despre viitor)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Salut, trec clasa a 10-a pe profilul mate-info si ma bate gandul sa ma transfer pe filologie. Simt ca informatica si matematica nu sunt pentru mine, stiu ca o sa fie din ce in ce mai greu si nu prea vreau sa invat atat. Dar problema este ca vreau sa am un viitor bun, adica cu un salariu bunicel, pe mate-info stiu ca pot sa realizez acest lucru dar pe filologie ce viitor am? (la drept,jurnalism sigur nu). Ce pot sa fac ?

#2
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Daca esti om destept, ajungi sa ai salariu bun de oriunde, daca faci ceva cu pasiune si esti ambitios.
Deci daca-ti place mai mult pe filologie, go for it. Ai doar o sansa. Vrei sa faci inca 3 ani ceva ce nu-ti place?

Edited by GlontzZz, 28 June 2016 - 12:37.


#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am fost si eu in situatia ta, numai ca am luat decizia de prin clasa a 8-a si apoi am terminat Mate-Info si AC, iar acum lucrez in domeniu, cu toate ca nu am fost entuziast niciodata in directiile astea, insa cu exercitiu, inveti si te obisnuiesti...
Nu m-a pasionat niciodata profilul real, m-au atras mai mereu cartile, istoria si alte asemenea, nu fizica si matematica..

Insa pragmatic vorbind, dupa cum ai inceput si tu sa-ti dai seama, nu prea poti face mare lucru cu umanul in tara asta, decat daca esti foarte bun.
Daca chiar ai atractie spre uman si simti ca vrei sa faci ceva in domeniul asta, crede-ma, vei reusi.

Daca nu te simti in stare si inca esti in dubii, alege cu incredere realul pentru viitor si apoi mai vezi tu.
Cu realul ai mai multe posibilitati si nu mi se pare chiar atat de greu sa iei BAC-ul la Mate-Info, in ultimii ani am vazut ca au scazut drastic nivelul de dificultate.

Succes!

Edited by vlad29marko, 28 June 2016 - 12:39.


#4
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Problema este ca nu prea ma simt in stare sa fac 3 ani de mate-info, vreau ceva mai usor, de-asta intreb, ce posibilitati am pe filologie dupa terminarea liceului si dupa ce iau bacul ? Nu vreau sa ajung vanzator la McDonalds.

Edited by SeNNNZaTIoN, 28 June 2016 - 12:57.


#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Pai de ce iei in considerare doar Mate-Info si Filologie? Pe vremea mea mai erau si Stiinte Sociale, Stiintele Naturii and stuff like that.
SN-ul stiu ca era cumva intre MI si Filo.
SS-ul era cumva o imbinare intre mate si istorie si fara info.

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 vlad29marko, on 28 iunie 2016 - 12:59, said:

Pe vremea mea mai erau si Stiinte Sociale, Stiintele Naturii and stuff like that.
Si acum exista dar depinde de liceu.

Pentru initiator, iti sugerez sa faci ceea ce iti place. Te gandesti prea mult la viitorul job, salariu etc.
Spre exemplu, daca ajungi sa lucrezi in domeniul IT pe partea software ti-ar placea sa compilezi cod si sa inveti algoritmi noi in fiecare zi? Ca daca nu, te vei duce in sila la locul de munca, ceea ce nu e bine..

Simti ca matematica si informatica nu sunt pentru tine ,chimia nu te atrage?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 SeNNNZaTIoN, on 28 iunie 2016 - 12:57, said:

vreau ceva mai usor
Atunci trage la mate-info daca nu vrei:

 SeNNNZaTIoN, on 28 iunie 2016 - 12:57, said:

Nu vreau sa ajung vanzator la McDonalds.


#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 SeNNNZaTIoN, on 28 iunie 2016 - 12:25, said:

Salut, trec clasa a 10-a pe profilul mate-info si ma bate gandul sa ma transfer pe filologie. Simt ca informatica si matematica nu sunt pentru mine, stiu ca o sa fie din ce in ce mai greu si nu prea vreau sa invat atat. Dar problema este ca vreau sa am un viitor bun, adica cu un salariu bunicel, pe mate-info stiu ca pot sa realizez acest lucru dar pe filologie ce viitor am? (la drept,jurnalism sigur nu). Ce pot sa fac ?

Ramai la mate-info orice ai simti si trebuie sa inveti cat poti ... partea cu nu vrei o scoatem din discutie ca nu e pe vrute de la o varsta incolo. Atingeti limitele la matematica si incearca sa le depasesti, nici nu o sa stii cand o sa treaca liceul si tine minte: clasele 9-12 nu le poti repeta ca si facultatea unde poti face una si cu bani inca N.

Dupa ce ai luat bacalaureatul pe filiera real- matematica poti alege ce si unde continui. Psihologie sau calculatoare, filozofie sau mecanica, nu prea conteaza ca logica este peste tot ca si banii. Salariul bunicel il poti lua si ca zugrav si ca sculer matriter dar poti fi si psihlog sau profesor pe bani putini dar sa iti faca placere ...

#9
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
in afara de IT, in majoritatea domeniilor, salariile de genul 2x-3x salariul minim (adica dublu sau triplul salariului minim pe economie) sunt considerate bune. in IT salarii de genul 4x salariu minim sunt considerate un inceput, pentru cei fara experienta. concluziile le tragi isngur, daca merita efortul sau nu.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 SeNNNZaTIoN, on 28 iunie 2016 - 12:25, said:

nu prea vreau sa invat atat. Dar problema este ca vreau sa am un viitor bun
nu prea vreau sa invat atat. <> vreau sa am un viitor bun
nu prea vreau sa invat atat.= nu ma intereseaza viitorul meu
vreau sa invat cat mai mult = vreau sa am un viitor bun


este alegerea ta.

#11
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014

 pasilla, on 28 iunie 2016 - 14:52, said:

nu prea vreau sa invat atat. <> vreau sa am un viitor bun
nu prea vreau sa invat atat.= nu ma intereseaza viitorul meu
vreau sa invat cat mai mult = vreau sa am un viitor bun


este alegerea ta.
Vreau sa invat, dar nu foarte foarte mult, m-am exprimat gresit. Cu baza in filologie, pot sa dau la armata, politie sau ceva de genul ?

Edited by SeNNNZaTIoN, 28 June 2016 - 15:30.


#12
CCristian97

CCristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.05.2016
Poti merge la armata si de la mate-info de exemplu. In acest an am terminat la mate-info si un coleg mai are doar proba scrisa (mate si engleza) la admitere la armata.


Cam in aceeasi situatie eram si eu in clasa 10-a dar am observat pe parcurs ca a devenit mai usor. Atat cu matematica, cat si cu informatica, iar dupa un efort nu prea mare zic eu, am inceput sa cred ca a meritat decizia luata si anume sa raman la mate-info. Mai departe vreau sa merg la Poli, tot in domeniul IT.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 SeNNNZaTIoN, on 28 iunie 2016 - 15:27, said:

Vreau sa invat, dar nu foarte foarte mult, m-am exprimat gresit. Cu baza in filologie, pot sa dau la armata, politie sau ceva de genul ?
Din punct de vedere tehnic, nu conteaza ce liceu faci. Conteaza ce ai in cap. Problema este ca daca ti-se pare greu , acum, la mate-info, mai tarziu nu o sa fii in stare nici sa vinzi la shawormerie.
Ce faci acum in liceu este extrem de usor, fata de ce urmeaza sa faci in viata, chiar daca alegi viata de hamal in port (si acolo ai nevoie de matematica ca calculezi cati saci ai descarcat si de fizica ca sa calculezi metoda cea mai usoara de a cara sacii :))
Nu ai spus ce pasiuni ai , ce carti citesti, ce faci in timpul liber.....Poti sa fii un bun bucatar, sau un scriitor de succes, ori un frizer. , scuze, stilist foarte cautat.

#14
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Imi poate explica cineva, in ce consta facultatea de management?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 SeNNNZaTIoN, on 28 iunie 2016 - 15:27, said:

Vreau sa invat, dar nu foarte foarte mult
Asemenea vei avea.

 SeNNNZaTIoN, on 28 iunie 2016 - 20:28, said:

Imi poate explica cineva, in ce consta facultatea de management?
Abureala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate