Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Administratia Financiara imi face o nedreptate

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Framm

Framm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2016
O sa incerc sa explic cat mai clar ce mi se intampla.

In calitate de persoana juridica am avut de achitat o suma de 464 de lei, reprezentand taxe si impozite, catre Adminstratia Financiara din Bucuresti, sector 5.

Am intarziat cu aceasta plata o perioada mai mare de timp, apoi am achitat-o. Toate bune si frumoase pana aici.

La doua zile distanta, sunt sunat de la banca la care am contul firmei deschis si mi se comunica faptul ca exista o poprire in valoare de 668 de RON impusa de catre Adminstratia Financiara. Pun repede totul cap si cap si realizez ca poprirea a fost trimisa catre banca inainte ca eu sa ajung si sa fac plata. Concluzionez ca diferenta de la 464 RON la 668 RON reprezinta penalitatile pe care va trebui sa le achit pt a mi se ridica poprirea.

Ajung la Adm. Financiara, ii explic foarte frumos si civilizat doamnei de la Executari Silite situatia si pe un ton felgmatic si superior mi se raspunde ca nu are ce sa-mi faca si ca trebuie sa platesc intreaga suma de 668 ron DOAR prin banca si-apoi daca doresc, sa INCERC sa-i recuperez. Aceeasi doamna imi subliniaza foarte clar ca "Asa va trebuie daca nu va platiti contributiile catre stat la timp!".

Uimit de raspunsul primit am intrebat-o pe doamna in cauza daca are ceva personal cu mine si mi-a raspuns ca dansa nu e pusa acolo sa rezolve problemele de genul asta. Am intrebat-o ce fel de probleme rezolva si mi-a zis ca are problemele ei personale. Deasemenea am intrebat daca ma pot adresa altcuiva in legatura cu situatia mea si mi-a dat un raspuns negativ.

Sunt total de acord cu achitarea penalitatilor din cauza intarzierii platii dar eu vreau sa-mi achit doar penalitatile si-atat din moment ce eu deja am achitat contravaloarea taxelor si impozitelor (e adevarat, cu intarziere). Suma poprita reprezinta taxe si impozite + penalitati.

Consider ca mi se face o nedreptate. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, va rog? Stiu ca traim in Romania si nu da nimeni doi bani pe ce ti se intampla. Sunt extrem de frustrat.

Edited by Framm, 27 June 2016 - 19:00.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFramm, on 27 iunie 2016 - 18:56, said:

O sa incerc sa explic cat mai clar ce mi se intampla.

In calitate de persoana juridica am avut de achitat o suma de 464 de lei, reprezentand taxe si impozite, catre Adminstratia Financiara din Bucuresti, sector 5.

Am intarziat cu aceasta plata o perioada mai mare de timp, apoi am achitat-o. Toate bune si frumoase pana aici.
Gresit, toate proaste si nasoale
Cand ajungi la Adm. Fin ii intrebi, domnule / doamna cat am de plata ? Penalizari ?

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
te-ai uitat prea mult la reclamele alea cu "sunt cetatean european si am drepturi"  si uitat in ce tara traiesti!!!... de aici vine frustrarea!... in rest... nimic de semnalat!
cand ai conturile blocate... pa!... n-ai nici de ales, nici de intors!
te-ai procopsit si cu un incident fiscal care se trece in cazier! Posted Image

Edited by Nero-d, 27 June 2016 - 19:26.


#4
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
se intampla destul de frecvent stai linistit ca nu esti singuru si thx god ca sunt doar 600 lei, daca era o suma fabuloasa te punea pe butuci.
platesti si cei 668 lei iar cei 464 care i-ai platit deja, ti se vor scadea din impozitele urmatoare.
nu te deranja sa faci altceva.. nu ai ce sa faci impotriva statului iar la o suma asa mica nu prea misca nimeni nici un deget.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Sper să nu se spargă conducta cu sfaturi despre cum se pot încălca legile sau cât de fraieri sunt cei care vor să le respecte! Cine mai postează sfaturi evazioniste primește avertisment.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti un gandac care trebuie strivit. Cam asa gandeste tanti aia. Nu ii trece prin tartacuta ca si datorita tie are ca pune pe masa.
Poti sa incerci sa platesti penalitatile si apoi sa mergi in audienta la seful administratie financiare si sa 'il rogi frumos ' sa iti ridice poprirea contului. Poti sa ai succes, dar nu este sigur.

View Postmikaell, on 27 iunie 2016 - 19:24, said:

se intampla destul de frecvent stai linistit ca nu esti singuru si thx god ca sunt doar 600 lei, daca era o suma fabuloasa te punea pe butuci.
platesti si cei 668 lei iar cei 464 care i-ai platit deja, ti se vor scadea din impozitele urmatoare.
nu te deranja sa faci altceva.. nu ai ce sa faci impotriva statului iar la o suma asa mica nu prea misca nimeni nici un deget.
Este cea mai buna soluutie, dar cateodata, adica atunci cand nu ii ai , 600 de lei pot fi o suma fabuloasa.
Despre faptul ca "intreprinzatorii privati" sunt considerati infractori 'de facto', nu mai are rost sa  vorbim.

Edited by pasilla, 27 June 2016 - 19:32.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu stiu daca mai exista vreo tara in care sa existe o asa mare ruptura intre bugetari si privati. Suntem toti oameni  si cetateni ai acestei tari, oare de ce nu putem sa traim in armonie ?

#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postpasilla, on 27 iunie 2016 - 19:31, said:

Despre faptul ca "intreprinzatorii privati" sunt considerati infractori 'de facto', nu mai are rost sa  vorbim.
Nu sunt considerati infractori... e un termen pana la care achiti acea datorie, dupa se acumuleaza penalitati si apoi se face poprire daca nu esti "conectat".
Exact cum face si o companie privata care are de incasat o datorie...

View Postpasilla, on 27 iunie 2016 - 19:36, said:

Eu nu stiu daca mai exista vreo tara in care sa existe o asa mare ruptura intre bugetari si privati. Suntem toti oameni  si cetateni ai acestei tari, oare de ce nu putem sa traim in armonie ?
Armonie inseamna sa fie lasati sa se sustraga de la plata taxelor si impozitelor?

Edited by althea, 27 June 2016 - 19:47.
foloseste PM daca ai intrebari


#9
farxen

farxen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 13.10.2006
Daca nu platesti la timp se adauga penalitati si dobanzi .
Dupa ce achiti suma de 464 lei , te duci la fisc si intrebi cat mai ai de achitat .
Platesti diferenta .

Contabilul tau nu ti-a spus ca vor fi penalitati si dobanzi daca nu platesti la timp taxele ?
Ar trebui sa ai in vedere schimbarea contabilului .

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvubiv, on 27 iunie 2016 - 19:39, said:

Armonie inseamna sa fie lasati sa se sustraga de la plata taxelor si impozitelor?
Banuiesc ca esti bugetar, daca asta ai inteles.
Ma vad nevoit sa citez din "clasici in viata" Posted Image:

View Postpasilla, on 27 iunie 2016 - 19:31, said:

Despre faptul ca "intreprinzatorii privati" sunt considerati infractori 'de facto', nu mai are rost sa  vorbim.

Edited by pasilla, 27 June 2016 - 20:01.


#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Ceva (mai mult) scartaie in prezentarea faptelor. Cei 464 lei restanta la taxe si impozite pe persoana juridica in ce conditii au fost achitati cu o intarziere mai mare de timp? Cum adica, stiind ca exista o intarziere la data platii nu s-a cerut regularizarea sumei, respectiv dobanda pentru perioada respectiva? Asa sunt regulile jocului, chiar daca stiu ca am intarziat mult, ma fac ca ploua? Nici eu nu as fi anulat poprirea atata timp cat nu sunt platite penalitatile. Dialogul si sublinierile sunt subiective, ca si platitor de taxe si impozite trebuia sa fie facuta dovada ca suma respectiva, cu penalitati, a fost platita in contul DITL, iar functionara de acolo dadea o hartie catre banca de ridicare a executarii silite. Intotdeauna exista un superior la care se poate merge si expune situatia, nu are rost sa se intre in discutii de natura personala cu functionarii de acolo.

Cat despre relatia cu DITL, sunt si eu patit cu incasarea la plata cu cardul a impozitului si a unei amenzi de circulatie platite in 48 de ore de la stabilire prin PV, dar care mi-a fost luata inca o data. Fiind platit cu cardul impozitul banii au plecat, le-am dus chitanta, au zis ca este din cauza celor de la politie, ca ei au comunicat amenda ca neincasata, eu am aratat ca banii le-a intrat in contul lor, al primariei, pentru acel PV din date de..., dar sistemul informatic este la pamant si bazele de date necorelate. Apropo, cei din Sebastian nu erau conectati (ca baze de date) cu nici cu cei din Kogalniceanu, nici cu cei din Piata Natiunilor Unite. Asa ca in februarie acum 2 ani am facut cerere de returnare bani, mi s-a dat un termen de 2-3 luni pentru trimitere bani prin mandat postal (rubrica bifata in formular), iar in septembrie sau octombrie am facut o hartie prin care le ceream returnarea sumei retinute plus dobanda pentru ce depasea 60 zile de la notificare. La Kogalniceanu au zis ca nu e treaba lor, m-au trimis la Primarie, acolo am fost pasat pe la vreo 3 secretariate, au vazut ca eram la curent ce prevede legea, asa ca am ajuns la contabilitate unde mi s-au dat banii fara dobanda, pe motiv ca trebuia sa ma duc eu la ei sa ii ridic personal dupa 60 zile, ca nu au bani de platit mandat postal, chiar daca in formular era asa rubrica, pe motiv ca formularul era vechi.

Sfat - mergi la DITL si plateste penalitatile, dupa care sa iti dea hartie catre banca precum ca ti s-a ridicat poprirea. De data asta fara considerente despre cine si cum rezolva problemele de serviciu sau personale.

Morala - daca respecti regulile nu ai probleme, oricat de incuiati or fi (socotiti) respectivii functionari.

Edited by claudiu1, 27 June 2016 - 20:09.


#12
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Ca bine zici, e bine sa tii banii in alta parte. Cand vine ziua de salariu (incasari, ce-or fi), imediat scoti toti banii din banca. Exceptand 10-50 lei, cheltuieli lunare privind cardul, contul, internet banking etc.

#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Din pacate problema ta este in " Uranus " , ca poate ma interesam sa vad daca te pot ajuta .
Din pacate DITL sector 5 , are cele mai mici salarii , incredibil de mici , dotari zero , cerinte maxime .
Din pacate s-au judecat pt salariile de rahat taiate de Boc , si din pacate au ramas codasii in administratia Bucurestiului .
Din pacate , la salariu de rahat , se intimpla sa mai dai si rateu ...daca o fi rateu sau chiar au dreptate .

#14
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010

View Postpasilla, on 27 iunie 2016 - 19:31, said:

Este cea mai buna soluutie, dar cateodata, adica atunci cand nu ii ai , 600 de lei pot fi o suma fabuloasa.
Despre faptul ca "intreprinzatorii privati" sunt considerati infractori 'de facto', nu mai are rost sa  vorbim.

eu l-am indrumat pe initiator la cea mai simpla solutie, n-are sens sa se certe sau sa-si piarda timpul prin instante, mai bine isi concentreaza timpul acela in afacerea proprie si tot el va fi mai castigat.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Numai ca este foarte frustrant cand treci prin asa ceva.
Se aduce ca scuza pentru comportamentul bugetarei, ca are salariul mic din cauza ca  lucreaza in mosia lui Vanghelie. Adica accept salariu mic, dar am dreptul sa ma comport ca pe mosie cu cetatenii. Cum vine asta ?

Edited by pasilla, 27 June 2016 - 20:31.


#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postpasilla, on 27 iunie 2016 - 20:29, said:

.......Se aduce ca scuza pentru comportamentul bugetarei, ca are salariul mic din cauza ca  lucreaza in mosia lui Vanghelie. Adica accept salariu mic, dar am dreptul sa ma comport ca pe mosie cu cetatenii. Cum vine asta ?
Mosia nu este a lui Vanghelie , si nu este o scuza ce-am spus eu , este sau poate fi o cauza ....
Faptul ca la DITL s5 , mai bine de jumatate au transferuri depuse , care nu se aproba , si vor sa plece , nu inseamna nimic ?
Atita timp cit diferenta intre un angajat la fel pregatit , dar in sectoare diferite , este la mai mult decit dublu la salriu , vreti performanta ? Mai greu .
Cu toate astea nimeni nu face ceva " nasol " intentionat . Poate sa fie o simpla greseala .

Edited by althea, 27 June 2016 - 20:49.
editare citare mesaj sters


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaximg, on 27 iunie 2016 - 20:41, said:

Mosia nu este a lui Vanghelie , si nu este o scuza ce-am spus eu , este sau poate fi o cauza ....
Faptul ca la DITL s5 , mai bine de jumatate au transferuri depuse , care nu se aproba , si vor sa plece , nu inseamna nimic ?
Atita timp cit diferenta intre un angajat la fel pregatit , dar in sectoare diferite , este la mai mult decit dublu la salriu , vreti performanta ? Mai greu .
Cu toate astea nimeni nu face ceva " nasol " intentionat . Poate sa fie o simpla greseala .
....
A cui o fi mosia ?
Exista si demisia, pot chiar sa iti dau articolul din CM.
Si intre Alexandria si Cluj sunt diferente de salarii.
Intentionat este si cand ai frustrari si iti versi frustrarile pe un 'client'.

Edited by althea, 27 June 2016 - 20:55.
editare citat mesaj sters


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaximg, on 27 iunie 2016 - 20:56, said:



. Functionari de stat , nu personal contractual , daca sesizezi diferenta ..


Adica niste privilegiati, nu cetateni ordinari.
Pe scurt membrii PCR (pile, relatii, cunostinte) .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate