Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

mit-ul inteligentei la schizofrenici

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:55, said:

lasand asta la o parte...cum as putea oare sa stiu pe bune cat de inteligent sau neinteligent sunt?

Pai nu stiu cat de "pe bune" poti masura cat de inteligent esti. Si testele care exista sunt relative.
Eu am inteles ca tu parca ai fost la profil uman, deci nu te-au atras stiintele exacte, ori asta nu inseamna ca nu a i fi inteligent. Inteligenta e de mai multe tipuri.
Da, daca te plictisesti, incearca testul de logica al lui  Einstein: ala cu cele 5 case. Google it. Asta daca nu l-ai facut deja.

View PostMr_Who, on 26 iunie 2016 - 22:58, said:

Ai avut crize epileptice sau pierderi de cunostinta?

Tu esti medic psihiatru sau ce?

Edited by ipopovici11, 26 June 2016 - 23:01.


#56
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
a da si sa nu uit ....am chestia aia cu datul din picior mereu..... deci?
eu nu i-am spus doctorului in 2004 ca am chestia asta cu datul din picior mereu ....dar uite ce am gasit
Restless legs syndrome can be treated using clonazepam as a third-line treatment option as the use of clonazepam is still investigational.[

de asemenea
Anxiety disorders[edit]
Clonazepam has also been found effective in treating:
Anxiety disorders, such as social phobia[15]
Panic disorder[16]

View PostMr_Who, on 26 iunie 2016 - 22:58, said:


Ai avut crize epileptice sau pierderi de cunostinta?
ce inseamna epilepsie ca nu stiu? eu i-am spus doar ca visam cu ochii deschisi ca sa zic asa ....
citeste si postul de mai sus....

View Postipopovici11, on 26 iunie 2016 - 23:00, said:

Pai nu stiu cat de "pe bune" poti masura cat de inteligent esti. Si testele care exista sunt relative.
Eu am inteles ca tu parca ai fost la profil uman, deci nu te-au atras stiintele exacte, ori asta nu inseamna ca nu a i fi inteligent. Inteligenta e de mai multe tipuri.
Da, daca te plictisesti, incearca testul de logica al lui  Einstein: ala cu cele 5 case. Google it. Asta daca nu l-ai facut deja.



stiu testul...si am o mare fustrare ca nu am putut sa il rezolv in cele 15 minute cat se cerea .....

deci din ce citesc practic sunt un panicos ...... Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#57
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 23:06, said:

stiu testul...si am o mare fustrare ca nu am putut sa il rezolv in cele 15 minute cat se cerea .....

deci din ce citesc practic sunt un panicos ...... Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Pai l-ai rezolvat pana la urma?
Stai tu calm, sunt putini care il fac  in 15 m inute, pe bune, adica cu deductie logica completa, nu prin incercari sau ghiceala.

Edited by ipopovici11, 26 June 2016 - 23:08.


#58
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postipopovici11, on 26 iunie 2016 - 23:00, said:

Tu esti medic psihiatru sau ce?

De ce intrebi?

#59
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postipopovici11, on 26 iunie 2016 - 23:07, said:

Pai l-ai rezolvat pana la urma?
Stai tu calm, sunt putini care il fac  in 15 m inute, pe bune, adica cu deductie logica completa, nu prin incercari sau ghiceala.
a fost aproape in a-l rezolva dar am lasat-o balta cand am vazut ca nu pot ...mai aveam cateva casute de umplut

#60
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 23:06, said:


ce inseamna epilepsie ca nu stiu? eu i-am spus doar ca visam cu ochii deschisi ca sa zic asa ....
citeste si postul de mai sus....

Am intrebat pentru ca ziceai ca initial ti sa prescris rivotril, un medicament utilizat in tratarea epilepsiei.

#61
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, ce preocupari diverse...
Ma duc sa ma culc..

#62
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostMr_Who, on 26 iunie 2016 - 23:16, said:


Am intrebat pentru ca ziceai ca initial ti sa prescris rivotril, un medicament utilizat in tratarea epilepsiei.
se pare ca am deficiente de fier si altele....grozav....deci tot ce imi trebuia mie era sa mananc mai bine

iete ce mai gasii restless leg sindrome
Benzodiazepines, such as diazepam or clonazepam, are not recommended

*la

adica rivotril...se poate lua dar nu e recomandat ....

#63
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bai victoras... una peste alta... daca te faci bine, miori!!!
pentru ca nu vei mai avea nici o sursa de venit! (asta daca nu intri pe cerșeală... dar si acolo e concurenta si-ti trebuie talent)

deci zi mersi ca esti dus cu capul si nu incerca sa te insanatosesti!

Edited by Nero-d, 26 June 2016 - 23:25.


#64
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
erm...si ce sa fac sa stau asa ?

#65
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai daca-ti ia indemnizatia... din ce traiti?

ca de munca nu prea esti bun, nici neinsotit pe strtada n-ai avea voie sa iesi...

Edited by Nero-d, 27 June 2016 - 06:35.


#66
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai ce sa faci nene? pai m-as apuca de ceva munca de birou. uite programare de acasa ca tot am internet si pc. da crezi ca pot invata programare? nu pot ca e de la rispolept. pai daca sunt cu mintea in pioneze ca mi se da tratamentu asta asa...... pai nici office nu pot sa invat. si asa cine draq la propriu mai angajeaza pe cineva stiind doar office ......

#67
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Bolnav de schizofrenie care a primit un premiu Nobel https://en.wikipedia...Forbes_Nash_Jr.

#68
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostMr_Who, on 26 iunie 2016 - 22:46, said:

Esti cam evaziv.
Deci pana la urma ai fost la un medic, te-a diagnosticat cu schizofrenie si ti-a prescris un tratament? Sau despre ce tratament vorbesti?
Cum nu mi-a raspuns mie la intrebarea asta,asa nu ti-a raspuns nici tie. Are el o problema,dar cred ca nu e schizofrenia.Nimic nu pare sa arate ca ar avea asa ceva.

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 23:06, said:

a da si sa nu uit ....am chestia aia cu datul din picior mereu..... deci?

ce inseamna epilepsie ca nu stiu? eu i-am spus doar ca visam cu ochii deschisi ca sa zic asa ....
citeste si postul de mai sus....



Esti sigur ca nu stii? Eu am avut o colega care suferea de asa ceva si era o fata super inteligenta.

#69
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
eu stiu doar pe bune ca astia cu epilepsie lesina si au spasme

#70
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostMarianG, on 26 iunie 2016 - 22:15, said:


bolnav pe bune si inteligent nu exista

Am avut un unchi. A avut ceva tulburari mai severe, nu stiu sigur daca schizofrenie 100% dar stiu ca a stat de mai multe ori la Socola.
Pe la 45 de ani s-a sinucis dar nu am stiut niciodata adevaratul motiv, ii posibil sa fi avut un motiv puternic nu cred ca a facut-o asa dintr-o gluma sau ca era suparat in ziua respectiva.

Acum, revenind la partea cu inteligenta. Era foarte inteligent. Si nu era o inteligenta bazata pe capacitatea de a memora sau a retine informatii multe in scurt timp. Avea o inteligenta care ii permitea sa inteleaga lucruri. In anii '80 a facut liceul la seral in timp ce muncea intr-o uzina metalurgica. Tin minte ca am gasit la bunici zeci de caiete studentesti de ale lui, de matematica, cu exercitii rezolvate. Te durea mintea ce era acolo(e adevarat ca si nivelul  invatamantului era mai ridicat pe atunci). Omul lucra din culegeri de matematica care astazi ar fi considerate subiecte de olimpiada nationala. Nu am prins acele vremuri dar stiu ca era o culegere celebra pe atunci, niste foi  necapsate pe diverse culori  puse  intr-o coperta ca un dosar de marimea unei carti la 15x20cm. In fine, ideea e ca desi eu am studiat profil real(anii '90) cu 5 ore de matematica pe saptamana cu greu puteam rezolva cateva exercitii din acea culegere. Tot in anii '80 el a intrat din prima la facultate(ISE) primul pe lista cu examen la matematica si geografie, 10 respectiv 9.75 cu liceu facut la seral. Era si foarte bun la sah, da bun de tot ca avea intr-un ziar propria rubrica la care punea "probleme" si cititorii trebuiau sa rezolve. Am vazut de asemenea si poze cu el din diverse competitii de sah.
Apoi biblioteca lui......numai carti cu sah, matematica, filozofie. Efectiv era o placere sa vorbesti cu el cand era lucid, stia o multime de chestii, de la gradinarit la  matematica.

#71
Stargazer

Stargazer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.04.2017

View PostMarianG, on 23 aprilie 2017 - 11:47, said:

Nash a fost inteligent si s-a imbolnavit, nu invers.

Ai dreptate, stiu si eu asta.
Dar asta nu inseamna ca poate fi si invers.
Si de ce cred? ... Din prisma faptului ca daca omul respectiv, duce o viata cat de cat normala, si ignora toate tipurile de halucinatii sau concepte non-existente, nu este o degradare neuronala.( in majoritatea tipurilor de schizofrenie, banuiesc - paranoida sigur).

Si sa intrebi si un psihiatru.Atata timp cat pacientul nu se afunda in ceea ce vede si aude, memoria nu-i este afectata, nu prezinta degradari neuronale, si nici inteligenta nu este pierduta.Si hai sa fim sinceri, n-ai cum sa ai un pic din ea, ca esti homo sapiens.Imbunatatita?Desigur.Atata timp cat nu este afectata, ce opreste acest proces? Spune-mi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate