Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

mit-ul inteligentei la schizofrenici

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postipopovici11, on 26 iunie 2016 - 22:34, said:


Mai, cred si eu, printre atatea hoarde de prosti la tot pasul, aia foarte  inteligenti au toate sansele sa o ia razna Posted Image) Prostia e infinita, mai ales in  Romania, din pacate.
Cat despre inteligenta, nu ti-ai facut niciodata un test?
am facut chiar mai multe ....
sa explic.....
unul prin 2007-2008
era un test cu trei linii a cate trei figuri. trebuia sa completez pe ultima. erau vreo 40 de imagini separate cu aceste linii si figuri. din ce in ce mai grele. la sfarsit mi-a dat un iq care zicea in test ca intra la genialitate.
am facut de doua ori testul. ultima data mi-a iesit genialitatea. prima data am iesit sub ea.  

alte teste pe care le-am facut au fost pe site-ul mensa unde am obtinut un scor de 120 care din cate am citit acolo arata un iq sub mediu .....
nu stiu care din cele doua mint

#38
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:18, said:

pai exact asta fac. iau tratament. aia scrie acolo. dar nu am absolut nici un simptom......
din asta gen halucinatii delir si etc.....si lasand acuma...
vorbind de liceu ...niciodata nu am avut asa ceva si nici parintii nu au remarcat vreodata asa ceva ....
Ceea ce nu ți-au spus ție, Victoraș, este că cel care are halucinații (indiferent de cauză) este foarte posibil să nu știe că halucinează, ba chiar să creadă că ceea ce vede/aude/percepe el este perfect real. Cu alte cuvinte, când e vorba de halucinațiile tale, ești ultima persoană care ar ști dacă e vorba de realitate sau fantezie.

Al doilea punct, ca să răspund la întrebarea din titlul: printre multele criterii care definesc inteligența se numără și educația, adică totalitatea cunoștințelor acumulate. Oamenii ăștia s-au tot legat de cratima între cuvântul „mit” și componenta lui de articol hotărât pentru că faptul că îl scrii incorect înseamnă că nu te-ai întâlnit cu cuvântul (și conceptul pe care îl definește) suficient de des încât să-ți fie clar ce înseamnă cuvântul ăla. Ci mai degrabă ai niște amintiri false (care înseamnă, uneori, chiar halucinație pură și simplă) despre ortografierea aiuristică a cuvântului.

Reformulez ce au zis unii useri mai sus: există oameni inteligenți care suferă de diverse afecțiuni psihice. Dar reciproca nu este neapărat valabilă, adică nu toți cei care suferă de acele afecțiuni psihice sunt și inteligenți. Ba chiar au fost vremuri în care, înainte de a se diagnostica și găsi o schemă de tratament, schizofrenii erau considerați oameni cu întârziere mentală.

Tu mai ai foarte mult de citit (cărți, nu discuții pe net și site-uri XXX) până să spui: „sunt un om inteligent și uite, chiar spun chestii inteligente”.

#39
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postipopovici11, on 26 iunie 2016 - 22:34, said:


Mai, cred si eu, printre atatea hoarde de prosti la tot pasul, aia foarte  inteligenti au toate sansele sa o ia razna Posted Image) Prostia e infinita, mai ales in  Romania, din pacate.
Cat despre inteligenta, nu ti-ai facut niciodata un test?
topicul tau e asa umpic cu tenta ironica si etc. sa inteleg ca ironia, autoironia, critica , autocritica , nervii uneori, supararea etc ...sunt absolut normale?

#40
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View Postipopovici11, on 26 iunie 2016 - 22:31, said:

Eu zic sa nu mai facem pe  psihiatrii de ocazie. Problemele astea sunt delicate-sa "multumim lui  Dumnezeu" ca nu le avem.
Dar sa te apuci sa faci misto/glume pe astfel de  chestii, ca mai sus mi se pare o dovada de ignoranta  maxima.


Psihiatrii prin definitie sunt niste farse, multi nu rau intentionati pentru ca sunt acaparati intru totul de sistem, cred cu sfintenie in tot ce li se dicteaza mai ales aceia care iau bani buni pe medicamentele pe care le prescriu pacientilor sau aceeia care participa la promovarea mitului psihiatriei.

#41
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:40, said:

topicul tau e asa umpic cu tenta ironica si etc. sa inteleg ca ironia, autoironia, critica , autocritica , nervii uneori, supararea etc ...sunt absolut normale?

Absolut.
Eu nu stiu de ce stai la discutii pe aici cu tot felul de neica-nimeni carora le place sa se amuze pe seama eventualelor tale probleme. Uite, aici gresesti, ca nu le dai cu flit unor asemenea persoane. Astia sunt indivizi inferiori, relizeaza ca  nu-i prea mare lucru de capul lor si atunci se simt superiori cand vad ca altii au probleme/boli/afectiuni. Adica "oi fi eu prost de bubui, dar macar nu-s schizofrenic, haha tu esti"

View Postasda, on 26 iunie 2016 - 22:43, said:

Psihiatrii prin definitie sunt niste farse, multi nu rau intentionati pentru ca sunt acaparati intru totul de sistem, cred cu sfintenie in tot ce li se dicteaza mai ales aceia care iau bani buni pe medicamentele pe care le prescriu pacientilor sau aceeia care participa la promovarea mitului psihiatriei.

Da,  nici eu nu am  o parere buna despre psihiatri in general. Nu doresc nimanui sa ajunga pe mana lor.

Edited by ipopovici11, 26 June 2016 - 22:47.


#42
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostCazimi, on 26 iunie 2016 - 22:40, said:

Ceea ce nu ți-au spus ție, Victoraș, este că cel care are halucinații (indiferent de cauză) este foarte posibil să nu știe că halucinează, ba chiar să creadă că ceea ce vede/aude/percepe el este perfect real. Cu alte cuvinte, când e vorba de halucinațiile tale, ești ultima persoană care ar ști dacă e vorba de realitate sau fantezie.

Al doilea punct, ca să răspund la întrebarea din titlul: printre multele criterii care definesc inteligența se numără și educația, adică totalitatea cunoștințelor acumulate. Oamenii ăștia s-au tot legat de cratima între cuvântul „mit” și componenta lui de articol hotărât pentru că faptul că îl scrii incorect înseamnă că nu te-ai întâlnit cu cuvântul (și conceptul pe care îl definește) suficient de des încât să-ți fie clar ce înseamnă cuvântul ăla. Ci mai degrabă ai niște amintiri false (care înseamnă, uneori, chiar halucinație pură și simplă) despre ortografierea aiuristică a cuvântului.

Reformulez ce au zis unii useri mai sus: există oameni inteligenți care suferă de diverse afecțiuni psihice. Dar reciproca nu este neapărat valabilă, adică nu toți cei care suferă de acele afecțiuni psihice sunt și inteligenți. Ba chiar au fost vremuri în care, înainte de a se diagnostica și găsi o schemă de tratament, schizofrenii erau considerați oameni cu întârziere mentală.

Tu mai ai foarte mult de citit (cărți, nu discuții pe net și site-uri XXX) până să spui: „sunt un om inteligent și uite, chiar spun chestii inteligente”.
aaaaaaaaa nu....pai stai asa .....asta inseamna sa definim mai intai ce inseamna anormal la propriu...
sa o luam asa :nu alieni , nu sfinti, nu pogorati din cer, nu reptilieni , nu cine stie ce fiinta diferita de om, nu stafii , incubi sucubi sau mai stiu eu ce naibii sunt....
nu sunt trimisul lui dumnezeu, nu vreun sfant, nu vreun trimis din viitor you name it .......
ti se pare destul de normal?

#43
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:18, said:

pai exact asta fac. iau tratament. aia scrie acolo. dar nu am absolut nici un simptom......
din asta gen halucinatii delir si etc.....si lasand acuma...
vorbind de liceu ...niciodata nu am avut asa ceva si nici parintii nu au remarcat vreodata asa ceva ....

Esti cam evaziv.
Deci pana la urma ai fost la un medic, te-a diagnosticat cu schizofrenie si ti-a prescris un tratament? Sau despre ce tratament vorbesti?

#44
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:32, said:

ok ca sa revin si la topic pana la urma....inteligenta asta a unor bolnavi mintal vine ca urmare a intamplarii sau pur si simplu e ceva obisnuit ca inteligentii sa se imbolnaveasca mental si avand boala e si semn de inteligenta?
de ce intreb?
simplu speram si eu asa pe undeva sa fiu la propriu inteligent

Prietene, cu inteligenta te nasti dar poti sa pierzi din ea in urma unor boli mintale severe, asta e cert.
In primul rand trebuie sa definesti ce inseamna inteligent pentru tine sau pentru societatea care te analizeaza pentru ca multi se vad mult mai inteligenti decat sunt de fapt, altii, cu siguranta nu la fel de multi, se vad insuficient de inteligenti din cauza unor complexe, unor traume sau unor realitati pe care nu au vrut / putut sa le nege la infinit.

Inteligenta sau prostia sunt doua notiuni mult mai subiective decat frumusetea sau uratenia asa ca linisteste-te pentru ca totul e relativ cu adevarat, nu doar cliseic...

#45
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:45, said:

aaaaaaaaa nu....pai stai asa .....asta inseamna sa definim mai intai ce inseamna anormal la propriu...
sa o luam asa :nu alieni , nu sfinti, nu pogorati din cer, nu reptilieni , nu cine stie ce fiinta diferita de om, nu stafii , incubi sucubi sau mai stiu eu ce naibii sunt....
nu sunt trimisul lui dumnezeu, nu vreun sfant, nu vreun trimis din viitor you name it .......
ti se pare destul de normal?
Poate ai încurcat citatele? Poate ai sărit niște cuvinte din postul meu? Eu n-am spus nicăieri normal sau anormal, pentru simplu motiv că rareori folosesc vreunul dintre termenii ăștia, fiindcă nu cred în existența conceptului normal/anormal.
Nici de extratereștri n-am zis nimic, nici de Dumnezeu, nici de sfinți și nimic din ce înșiri tu acolo...

#46
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostMr_Who, on 26 iunie 2016 - 22:46, said:

Esti cam evaziv.
Deci pana la urma ai fost la un medic, te-a diagnosticat cu schizofrenie si ti-a prescris un tratament? Sau despre ce tratament vorbesti?
pai prima data am fost in 2005....mi-a dat rivotril.....dupa care nu m-am mai dus la el.....
acum din 2013 iau ripsolept......pai de ce? pai iara nu am avit nici un simptom de mai sus ....numai chestiile pe care le-am spus ca le-am avut prin liceu....adica neglijenta , o oarecare repetitivitate, logica prea putina , ....intre timp in 2009 a mai murit si maicamea si de aia m-am mai depresat si mai mult....
de fapt daca e sa spun un lucru maicamea a fost bolnava de mult timp in 2004 fiind diagnosticata cu hepatita c in faza de ciroza .... eu m-am cam depresat de atunci din 2004 .....

View Postasda, on 26 iunie 2016 - 22:47, said:


Prietene, cu inteligenta te nasti dar poti sa pierzi din ea in urma unor boli mintale severe, asta e cert.
In primul rand trebuie sa definesti ce inseamna inteligent pentru tine sau pentru societatea care te analizeaza pentru ca multi se vad mult mai inteligenti decat sunt de fapt, altii, cu siguranta nu la fel de multi, se vad insuficient de inteligenti din cauza unor complexe, unor traume sau unor realitati pe care nu au vrut / putut sa le nege la infinit.

Inteligenta sau prostia sunt doua notiuni mult mai subiective decat frumusetea sau uratenia asa ca linisteste-te pentru ca totul e relativ cu adevarat, nu doar cliseic...
sa zic asa ma intereseaza inteligenta strict in domenii din astea de materii exacte.. fizica , chimie , info etc

#47
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Nu stiu daca exista vreun studiu privind inteligenta la cei cu unele afectiuni psihice, dar, e plauzibil ca cei  inteligenti in  general sunt mult  mai contrariati de prostia ce o vad in jur,  isi fac mai multe griji/se consuma, etc, deci au toate sansele sa o ia razna la  un  moment dat.
Pe cand prostii , ei sunt foarte linistiti si impacati in prostia lor...

#48
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostCazimi, on 26 iunie 2016 - 22:48, said:

Poate ai încurcat citatele? Poate ai sărit niște cuvinte din postul meu? Eu n-am spus nicăieri normal sau anormal, pentru simplu motiv că rareori folosesc vreunul dintre termenii ăștia, fiindcă nu cred în existența conceptului normal/anormal.
Nici de extratereștri n-am zis nimic, nici de Dumnezeu, nici de sfinți și nimic din ce înșiri tu acolo...
ai zis ca eu poate nu stiu ca am halucinatii.....
cadem totusi de acord ca un halucinant  e de fapt un schizofrenic in stare avansata si pe langa halucinatii mai are si alte simptome? pai ti se pare tie ca sunt ilogic ? ti se pare ca delirez? ti se pare cine stie ce altceva? pai si atunci?

#49
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:51, said:

.adica neglijenta , o oarecare repetitivitate, logica prea putina , ...


Si doar din astea cineva ti-a dat diagnostic de boala psihica si medicatie? Incredibil!

#50
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postipopovici11, on 26 iunie 2016 - 22:51, said:

Nu stiu daca exista vreun studiu privind inteligenta la cei cu unele afectiuni psihice, dar, e plauzibil ca cei  inteligenti in  general sunt mult  mai contrariati de prostia ce o vad in jur,  isi fac mai multe griji/se consuma, etc, deci au toate sansele sa o ia razna la  un  moment dat.
Pe cand prostii , ei sunt foarte linistiti si impacati in prostia lor...
pai nu stiu daca e asa pentru ca si prostii au grija zilei de maine....si by the way asta pare un gand inteligent de la mine ....oarecum

#51
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:53, said:

ai zis ca eu poate nu stiu ca am halucinatii.....
cadem totusi de acord ca un halucinant  e de fapt un schizofrenic in stare avansata si pe langa halucinatii mai are si alte simptome? pai ti se pare tie ca sunt ilogic ? ti se pare ca delirez? ti se pare cine stie ce altceva? pai si atunci?

Nu, din ce scrii pe forum pari foarte normal, ba mult  mai normal decat multii altii de pe softpedia.
Vezi-ti de treaba si nu mai crede toate prostiile care ti se spun aici. Aici unii intra doar ca sa-si bata joc de altii si de problemele lor, asa se simt ei mai bine si  uita de propriile probleme, probabil.
Eu din ce vad: tu  nu ai incredere in tine, te autosugestionezi singur ca esti slab/bolnav/nu-stiu-cum.

Edited by ipopovici11, 26 June 2016 - 22:57.


#52
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postipopovici11, on 26 iunie 2016 - 22:54, said:

Si doar din astea cineva ti-a dat diagnostic de boala psihica si medicatie? Incredibil!
lasand asta la o parte...cum as putea oare sa stiu pe bune cat de inteligent sau neinteligent sunt?

#53
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:51, said:

pai prima data am fost in 2005....mi-a dat rivotril.....dupa care nu m-am mai dus la el.....

Ai avut crize epileptice sau pierderi de cunostinta?

#54
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View Postvyctoras1985, on 26 iunie 2016 - 22:51, said:


sa zic asa ma intereseaza inteligenta strict in domenii din astea de materii exacte.. fizica , chimie , info etc

Atunci s-ar putea sa fie de bine. Dupa cum multi stiu, inteligenta este foarte greu de definit in ansamblul complexitatii ei si cu mult mai dificil de masurat prin teste sintetice la acest nivel. Asadar e mult mai lesne s-o estimezi/masori prin teste pe caprarii, pe domenii specifice si atat precum inteligenta aritmetica sau cea lingvistica.

Atunci nu-ti ramane decat sa cauti pentru ca musteste netul de ele teste de masurare a inteligentei cifrelor, a calculelor, a aritmeticii. Teoretic, daca te descurci bine/foarte bine la ele detii capacitatea sa te descurci si la aceste domenii care tin de sfera realului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate