Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(pssst) P+E lângă Timișoara, mică, mică da pasivă!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
276 replies to this topic

#55
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
lipsesc niste spaleti la usi? dorm din dreapta sus..wc jos..etc..

#56
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
manghels, da stiu, lucrurile sunt un pic inghesuite dar o scoatem la capat! multumesc! :)

Sunt la etapa la care trebuie sa ma hotărăsc pe BCA și sincer sunt foarte indecis.
Am de ales între Ytong și Macon, știu că mai sunt și alți producători dar în ăștia 2 am cât de cât încredere.

Mă puteți ajuta vă rog cu o opinie ?

#57
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Te ajut eu.....
Alege CARAMIDA........ oricare ar fi ea.

#58
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Da, înțeleg reticența față de BCA, dar totuși sunt unele avantaje pe care cărămida nu le are.

În altă ordine de idei, am făcut puțul, 76 m, țeavă albastră, mărgăritar, cimentare straturi și pot trage 8 mc/h. Prețul a fost de 90 lei/ml,garanție 3 ani.

Întrebarea e, cum pot verifica adâncimea? fir de pescuit în cu plumb?

Cum vi se pare 5500 lei, pentru cămin de bolțari, pompă pedrollo 3 mc, vas de expansiune 50 l... țevi, fitinguri,etc?

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170824/b69053bf89d44832297a369eb63af57b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
90 lei manopera? sau totul? Eu cand ma interesasem n-am gasit nim ic prin zona fara 150-200 pe ml cu tot cu materiale.

#60
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
90 lei totul. Firma care a făcut a realizat multe fântâni publice în Timișoara și Lugoj.

#61
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postpssst, on 24 august 2017 - 09:54, said:

Întrebarea e, cum pot verifica adâncimea? fir de pescuit în cu plumb?

Cum vi se pare 5500 lei, pentru cămin de bolțari, pompă pedrollo 3 mc, vas de expansiune 50 l... țevi, fitinguri,etc?
daca pretul e cu toate materialele aferente atunci mi se pare de bun simt....numai pompa Pedrollo se apropie de 1500 lei ... uite aici la mine pe topic ce inseamna caminul echipat...tot pompa Pedrollo am folosit si eu... tot ce se vede in poze (inclusiv tabloul de automatizare pt pompa) au mai fost inca vreo 1500-2000 lei...


View Postpssst, on 24 august 2017 - 10:16, said:

90 lei totul. Firma care a făcut a realizat multe fântâni publice în Timișoara și Lugoj.
foarte foarte ieftin...la mine a fost 50 euro/ml

#62
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Mulțumesc brawnie, o să merg pe mana lor și cu caminul.

În principiu am vrut un put de suprafață, dar după ce am negociat cu ei și am ajuns la 90 lei.. cu cimentat straturi, teava albastra... etc. and zis sa ma duc mai adânc.

Azi o să verific cu fir de pescuit și plumb dacă are 76 m :D... și după ce montez pompa voi verifica dacă e și potabilă apa.

#63
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postpssst, on 24 august 2017 - 09:54, said:

Da, înțeleg reticența față de BCA, dar totuși sunt unele avantaje pe care cărămida nu le are.

În altă ordine de idei, am făcut puțul, 76 m, țeavă albastră, mărgăritar, cimentare straturi și pot trage 8 mc/h. Prețul a fost de 90 lei/ml,garanție 3 ani.

Întrebarea e, cum pot verifica adâncimea? fir de pescuit în cu plumb?

Cum vi se pare 5500 lei, pentru cămin de bolțari, pompă pedrollo 3 mc, vas de expansiune 50 l... țevi, fitinguri,etc?

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170824/b69053bf89d44832297a369eb63af57b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am dat inapoi la prima ta postare, vorbeai de porotherm. Am dat mai departe si nu ziceai nimic de bca, cine si ce te-a hotarat sa treci pe bca? Si, rogu-te, enumera unui profan avantajele bca-ului ala, in afara de faptul ca e ieftin (sau mai ieftin decat caramida). Zi-mi si de compozitia bca-ului ala 2 vorbe, te rog.
Nu ma intelege gresit, dar eu, ca medic, fiind si un bou care nu stie multe chestii tehnice, iti spun ca faci o greseala renuntand la caramida. Nici ca mine sa nu faci, am pus poroth de 38 antiseismic...

#64
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Buna denky, bine ai venit :D

In primul rand BCA-ul nu este mai ieftin decat caramaida, din contra. De exemplu, 1 mc de caramida Cemacon 24 e 215 lei fata de 1 mc de BCA Ytong care e 295 lei sau Macon care e undeva pe la 250 lei.

Acum ca avantaje:
- coeficient de transfer termic redus, 0.14 fata de 0.244, aproape cu 50% mai mic;
- permeabilitate la vapori mai mare;
- se poate folosi în rosturi subțiri cu adeziv de BCA, de unde rezulta un coeficient de transfer termic global pe perete mai redus;
- greutate redusa;

Ca dezavantaje:
- masa termica redusa, aici am compensat prin planseu de BA si alte elemente de beton la interior;
- pretul;

Compozitia e nisip, ciment, apa, gips... si 0.05% pasta de aluminiu care intra in reactie cu gips-ul si formeaza bulele de hidrogen. Nu e nimic radioactiv sau cancerigen.

Nu zic ca e perfect, dar pentru tipul de casa pe care il vreau il consider mult mai avantajos ca si caramida.

#65
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din cate stiu eu, dupa normativele in vigoare, BCA-ul nu poate fi folosit la pereti portanti in zona noastra seismica, deci casa ar trebui sa aiba structura in cadre de beton armat.

#66
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
M-ai convins. Mai am una: la o ipotetica revanzare a casei, care crezi ca se vinde prima, aia de bca sau aia de poroth? Gata, e ultimul cartus.

#67
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Dap foarte bun BCA ul , daca gasiti pe fisele tehnice a produselor de pe piata din ce sunt facute blocurile ar fi ok ....dar la noi toate produsele tip BCA folosesc ca si agregat principal cenusa de la termocentrale ...mai departe ganditi va voi ...
completare la noi India China si statele arabe
Ptr cine are chef de citit treceti direct la concluzii...spor ptr iubitorii de BCA ....

Attached Files


Edited by vali1900, 24 August 2017 - 22:48.


#68
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View Postkolfleading, on 24 august 2017 - 22:30, said:

Din cate stiu eu, dupa normativele in vigoare, BCA-ul nu poate fi folosit la pereti portanti in zona noastra seismica, deci casa ar trebui sa aiba structura in cadre de beton armat.
P100 și CR6 permit utilizarea BCA la pereți portanti cu condiția ca rezistenta medie la compresiune sa fie minim 3.5 sau 5 MPa.

Pe piața sunt mai mulți care îndeplinesc condițiile astea, YTONG Forte D.05 și Macon Simcor 3.5 sau 5.

Problema e ca nu prea le găsești la distribuitori.

View Postdenky, on 24 august 2017 - 22:32, said:

M-ai convins. Mai am una: la o ipotetica revanzare a casei, care crezi ca se vinde prima, aia de bca sau aia de poroth? Gata, e ultimul cartus.
Aici ai foarte mare dreptate denky. Sunt conștient de faptul ca sunt foarte mulți reticenți.

View Postvali1900, on 24 august 2017 - 22:38, said:

Dap foarte bun BCA ul , daca gasiti pe fisele tehnice a produselor de pe piata din ce sunt facute blocurile ar fi ok ....dar la noi toate produsele tip BCA folosesc ca si agregat principal cenusa de la termocentrale ...mai departe ganditi va voi ...
completare la noi India China si statele arabe
Ptr cine are chef de citit treceti direct la concluzii...spor ptr iubitorii de BCA ....
Mulțumesc de articol, îl voi citi.

La noi s a construit foarte mult cu BCA după 90, problema era ca era foarte mult contrafăcut. Acum sunt foarte mulți producători de BCA dar nu am încredere decât în 2... YTONG sau Macon.

#69
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Sunt si parti bune: poti da gauri cu surubelnita :) , iar daca vrei sa pui un tablou iti trebuie ancora chimica :D , sau daca iti intra apa in el ai o casa de vanzare.
Glumesc. Tu stii ce vrei sa faci. Noi, majoritatea le avem din caramida.

#70
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Singurul lucru care pot să zic că m-ar face să mă răzgândesc și să aleg cărămidă ar fi valoarea de piață a casei. Reticența față de BCA este foarte mare.

Am găsit BCA Macon 3.5, preț 225 lei/m3 iar Cemacon 24, 215 lei /mc.

#71
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Ai un proiect de rezistenta elaborat?

#72
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Da, făcut de mine, sunt inginer constructor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate