Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

(pssst) P+E lângă Timișoara, mică, mică da pasivă!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
276 replies to this topic

#253
leveske

leveske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.01.2018
Spun si eu doar cea ce stiu,ce fac zi de zi. ..
Nu sint structurist,nici arhitect. ..nu ma bag in ce nu stiu sa fac. ..ii las pe cei mai destepti ca mine. .....

#254
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View Postleveske, on 31 ianuarie 2018 - 10:57, said:

Daca chiat vrei sa stii ma apuc si eu sa construiesc,o casa frumusica pasiva dupa nevoile mele nu a altora. ......
https://proclima.com...ibution/romania
Incearca sa ii contactezi in Romania,au tot ce iti poti imagina! !Nu stiu cit costa la noi dar pe mine vrei 500 de euro pentru 25 metri patrati de timplarie,interior si exterior. ...Nu stiu cit costa la noi dar pe mine vrei 500 de euro pentru 25 metri patrati de timplarie,interior si exterior. ...
Care sunt preturile pe ml pentru benzi asemănătoare celor de la Soudal?

#255
leveske

leveske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.01.2018
Pai poate v'as putea ajuta sa cumparati de altundeva daca nu m'ati critica chiar asa. ...nu e vina mea ca am vazut si altceva decit cel 'romanesc'.....
Crede -ma ca sint un adevarat cetatean al tarii noastre si m'as bucura foarte mult sa mearga totul ca pe roate la noi. ..

Si cit despre arhitecti si muncitori se mai pot gasi si de treaba care sint adaptabili cu viziune mai larga. ..nu vrem standarduri europene,oricum sintem la ani lumina distanta. ....
Doar putina constiinta si seriozitate cind facem o treaba,iricare ar fi aia

#256
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Nu te critica nimeni, ideea era sa ținem discuția constructivă, știm că toate sunt scumpe,tot mai scumpe. m...e PSD.

Poți sa ne spui te rog un preț la acele benzi de la sursa ta? Nu am auzit de ei și sunt foarte curios. Astfel facem o comparație 1 la 1 și știm de unde să cumparam.

#257
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postleveske, on 31 ianuarie 2018 - 11:06, said:

Pai poate v'as putea ajuta sa cumparati de altundeva daca nu m'ati critica chiar asa. ...nu e vina mea ca am vazut si altceva decit cel 'romanesc'.....
Crede -ma ca sint un adevarat cetatean al tarii noastre si m'as bucura foarte mult sa mearga totul ca pe roate la noi. ..
Nono, nu te critica nimeni asa tare :P Relax.

#258
leveske

leveske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.01.2018
Eu am primit o oferta pe toata lucrarea,nu mi 'au dat o pe metri lineari,ma interesez exact si va spun ....

Asa  e mai bine. ..acum putem. 'construi'mai constructif. ..

Dar cine ii alege in continuare pe cei de la PSD? Nu au fost de ajuns aproape 30 de ani?
Ne plingem de mostenirea ce ne a lasato comunismul. ...dar uitati- va la nemti unde au ajuns in 50-60 de ani dupa razboi. ..
Ne cam meritam soarta. ....asta am ales,asta avem. ...

Sint domenii unde sintem primii iar la altele codase,chiar im domeniul constructiilor...ar fi bine sa invatam si citeva lucruri utile de la altii

#259
leveske

leveske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.01.2018
Benzile acelea costa 65 de euro pentru un rulou de 30 de metri,de 150 mm largime versiunea bituminoasa,iar vreo 40 cele interioare din tesut impermeabil. ...nu mai trebuie lipici,totul e prevazut.
Faceti si voi calculul fiecare pentru casa lui. .....

Se numeste furat in tara ta. ..si nu e primul produs care e vindut in felul asta. ...

Se numeste furat in tara ta. ..si nu e primul produs care e vindut in felul asta. ...

Si sint  prost facute calculele ,ma costa doar jumatate din ce credeam. ..ne mai scuteste de niste cheltuieli in plus

#260
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpssst, on 31 ianuarie 2018 - 11:11, said:

Nu te critica nimeni, ideea era sa ținem discuția constructivă, știm că toate sunt scumpe,tot mai scumpe. m...e PSD.

Poți sa ne spui te rog un preț la acele benzi de la sursa ta? Nu am auzit de ei și sunt foarte curios. Astfel facem o comparație 1 la 1 și știm de unde să cumparam.

Cred ca am mai spus; cand n-am gasit banda dedicata, am folosit banda de etansare pentru acoperisuri. Dupa cum arata, dupa cum s-a lipit si dupa cum m-a enervat cand am taiat-o (nu uita sticluta cu acetona, ca sa cureti sculele de taiat) este exact acelasi lucru cu banda ... speciala.
http://www.tigle-acc....ro/aluband-150

#261
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postleveske, on 30 ianuarie 2018 - 22:14, said:

Belgia,majoritatea se fac din boltari,fara centuri si stilpuri de beton. ...
Timplaria e instalata de mine. ..

Mă gandeam ca este BE sau FR......
Si eu am facut cateva in FR.

Se fac stalpi..... doar ca sunt de 10x10cm si sunt in interiorul boltarului.....
Se fac si centuri, doar ca sunt niste boltari in formă de U in care se baga armatura, si se toarna beton .....
De la exterior nu se vede, dar casa are si stalpi si centuri.... altfel ai pica cu peretele dupa o betie mai sanatoasă.

#262
leveske

leveske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.01.2018

View PostDIY, on 31 ianuarie 2018 - 18:37, said:



Cred ca am mai spus; cand n-am gasit banda dedicata, am folosit banda de etansare pentru acoperisuri. Dupa cum arata, dupa cum s-a lipit si dupa cum m-a enervat cand am taiat-o (nu uita sticluta cu acetona, ca sa cureti sculele de taiat) este exact acelasi lucru cu banda ... speciala.
http://www.tigle-acc....ro/aluband-150

Vezi ca intodeauna sint solutii? Cam la acelasi pret. ..

#263
leveske

leveske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.01.2018

View PostBodCasa, on 31 ianuarie 2018 - 18:56, said:



Mă gandeam ca este BE sau FR......
Si eu am facut cateva in FR.

Se fac stalpi..... doar ca sunt de 10x10cm si sunt in interiorul boltarului.....
Se fac si centuri, doar ca sunt niste boltari in formă de U in care se baga armatura, si se toarna beton .....
De la exterior nu se vede, dar casa are si stalpi si centuri.... altfel ai pica cu peretele dupa o betie mai sanatoasă.

View PostBodCasa, on 31 ianuarie 2018 - 18:56, said:



Mă gandeam ca este BE sau FR......
Si eu am facut cateva in FR.

Se fac stalpi..... doar ca sunt de 10x10cm si sunt in interiorul boltarului.....
Se fac si centuri, doar ca sunt niste boltari in formă de U in care se baga armatura, si se toarna beton .....
De la exterior nu se vede, dar casa are si stalpi si centuri.... altfel ai pica cu peretele dupa o betie mai sanatoasă.

Eu ajung in general cind totul e costruit...nu prea vad ce e inauntru. ...doar ce se vede. ...

#264
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postleveske, on 31 ianuarie 2018 - 21:41, said:

Eu ajung in general cind totul e costruit...[...]

Adica?

#265
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Adica omului ii trebuie mai intai ziduri, sa-si puna geamurile-ntre ele. :lol:

#266
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Mi-am facut un obicei prost. Cand cineva isi "exprima" experienta, hop si eu! Ma bag in vorba si cer amanunte. Posted Image

#267
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ihi! Asa-i. Ce-i cu tine, frate!

#268
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Se ne spui cum se aude acoperisul cand ploua.

#269
mitza4444

mitza4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2010
Imediat se termina anul!!
Cum stai cu casa, ceva poze, noutati? sau ai trecut de 50k si nu mai ai chef sa postezi? Posted Image

Edited by mitza4444, 24 August 2019 - 22:04.


#270
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View Postdenisen, on 28 februarie 2018 - 21:39, said:

Se ne spui cum se aude acoperisul cand ploua.

Nu se aude nimic. Intre mine si acoperis sunt 50 cm de vată.

View Postmitza4444, on 24 august 2019 - 22:04, said:

Imediat se termina anul!!
Cum stai cu casa, ceva poze, noutati? sau ai trecut de 50k si nu mai ai chef sa postezi? Posted Image

Da am depășit 50.000 euro, suntem undeva pe la 55000 investiți strict în casă. (fară gard, branșament, foraj apă). Casa este la gri, acum lucrăm la finisaje interioare, instalația de ventilație. Voi reveni curând și cu poze.

Edited by pssst, 28 August 2019 - 13:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate