Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Infectie la picior,cauzata de intepatura (boala lyme) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 Petran_Marius, on 26 iunie 2016 - 01:21, said:

ce insecta ar cauza asemenea infectie ?

Nu-i infectie, e reactie alergica la intepatura de insecta.

Stai linistit, ca daca n-ai dat coltu pana acum nu mai mori.

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 Petran_Marius, on 26 iunie 2016 - 11:50, said:

Salut,azi parca s-au mai ameliorat simptomele,nu ma mai ustura si nici nu ma mai doare,desi azi noapte m'a cam durut,roseata inca e prezenta fara semne de inflamatie,deci si eu cred ca un paianjen m'a intepat,culmea e ca n-am simtit cand m'a intepat,acum am zis la un prieten sa-mi ia Claritin si o sa vad cum evolueaza situatia daca e mai rau,maine sau poimaine am plecat la doctor fara discuti.
Multa sanatate...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 26 June 2016 - 13:39.


#21
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eugen ? What;s up , man ?

#22
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Situatia nu e "roz" dupa cum am sperat,cercul rosu parca s'a mai marit,si chiar daca n-am dat cu spirt pe acel cerc tot e fierbinte,+ ca piciorul incepe sa se inflameze,tare ma tem ca incepe sa se "coace" pentru ca simt presiune in zona afectata,maine in cel mai nefericit caz tot la doctor ajung.

Edited by Petran_Marius, 26 June 2016 - 23:37.


#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fa de urgenta Hidrocortizon . Ti-am zis si eu si Horica .

#24
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Trebuia mers la un medic la prima ora.

#25
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
La modul in care arata in poza nu degeaba I-am spus sa se duca la un doctor Posted Image

#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 Petran_Marius, on 26 iunie 2016 - 23:36, said:

Situatia nu e "roz" dupa cum am sperat,cercul rosu parca s'a mai marit,si chiar daca n-am dat cu spirt pe acel cerc tot e fierbinte,+ ca piciorul incepe sa se inflameze,tare ma tem ca incepe sa se "coace" pentru ca simt presiune in zona afectata,maine in cel mai nefericit caz tot la doctor ajung.

Stai linistit, nu te grabi. Oricum e de taiat, mai conteaza ca ti-l taie maine sau poimaine?

Acu` serios, nu inteleg de ce amani si nu mergi la urgente. Chiar azi am vazut unu` intepat de albina pe camp - l-au adus colegii lui cu masina la firma unde lucreaza. Ala nu mai reactiona, ii curgea din gura si colegii lui tot incercau sa-i bage o pastila pe gat. Inconstienti - le-am zis sa lase pastilele, sa-l duca urgent la spital ca in juma` de ora moare. Cand au auzit asta s-au repezit sa.......caute buletinul tipului - cica fara buletin nu-l primeste. Cascadorii rasului, ce mai....


LE. In caz ca va intrebati - omul a scapat, au reusit sa ajunga la spital suficient de repede. Ma intreb totusi, daca n-as fi fost in curtea aia la revizia de tractor, sa insist atat sa fuga cu el la spital - ce s-ar fi intamplat? Ar fi continuat sa-l trateze ei cu...pastile? Sper sa nu-mi fie rau vreodata la vreun client din asta....

Edited by florinel, 27 June 2016 - 17:42.


#27
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012

 gingisKHAN2015, on 27 iunie 2016 - 15:30, said:

Fa de urgenta Hidrocortizon . Ti-am zis si eu si Horica .

Pai m-am dat cu Locoid crema care contine si Hidrocortizon si tot nu-mi trece, am luat si antibiotice + Claratin,de astazi durerea + usturimea m'au lasat,dar totusi culoarea devine tot mai inchisa + ca inflamarea si roseata se extind incet.

#28
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Hidrocortizonul eu l-am  facut  injectabil , ei mi l-au facut la UPU . Doctorii de acolo , aveam mana cat painea in cateva minute de la intepatura aia . De asta am spus , eu nu am pregatire medicala insa sunt  patit si imi amintesc . Dar  eu m-am dus acolo in prima clipa cand am vazut ca se umfla palma imediat si ma ustura la inima  de  durere . Mergi la medic , e cel mai bine .

#29
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Problema la mine e ca am fost intepat de ceva insecta in noaptea de 23 Iunie,iar din 24 pana in prezent a tot evoluat acel cerc rosu,din 26 Iunie a inceput sa se inflameze si culoarea devenind tot mai inchisa,iar zona alba din centru cercului e tot mai vizibila,oricum n-am chef sa ma complic maine dimineata 100% plec la spital,poate si acuma seara daca pot.

#30
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asa da ! Posted Image

#31
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Mda am fost la doctor azi-dimineata si totul e in regula,nu mi-a dat nici anti-tetanos nici injectie cu ser hidrocortizon,roseata (cercul) fiind doar o reactie alergica,iar anticorpi isi fac treaba cu brio,cel putin asta mi-a spus doctorul, + ca eu din 26 Iunie am inceput sa iau claritin,si Augmentin 1000,fapt ce l-a impresionat pe doctor, deci n-a mai trebuit sa-mi scrie nici-un medicament in plus,deci pana la urma forumul acesta + internetu e util la ceva :D .

#32
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ma gandii chiar ce facusi , te dusesi ori nu !  Bine ca ai fost si ti-ai luat de grija ! Posted Image

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
N-ar fi rau sa treci si pe la alergologie sa te vada un medic. Reactia imunologica pare prea agresiva pentru doar o intepatura de insecta.

#34
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Depinde, eu de ex nu-s alergic la mai nimic , dar m-au muscat jigodiile alea de tantari sau musculite de mi s-a facut busten piciorul.Nu stiu de ce s-au inrait atat de rau, nu doar eu am patit-o.

Pe mine m-au muscat si 3 in zona aia.3 albine daca ma muscau si tot nu aveam zona umflata 2 saptamani.

Edited by ionutz_joe2009, 01 July 2016 - 15:35.


#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Da' compresa cu apa rece nu ti-ai pus? Asta trebuia facut de prima data. Si badijonajul cu betadina e foarte eficient, iodul avand efect anti inflamator.

#36
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Ba da am pus si compresa cu apa rece,si bandaje cu rivanol sau betadina,m-am uns si cu Licoil,dar doctoru a zis ca sa nu ma mai ung ca mai rau face,asa ca am continuat doar cu rivanol/betadina/apa oxigenata si antibiotice (Augmentin/Claritin) pana ieri,de azi le-am oprit pentru ca piciorul s'a dezinflamat si roseata (cercul) a disparut,deci am scapat in sfarsit,ma pot apuca de agricultura iar !

Edited by Petran_Marius, 02 July 2016 - 14:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate