Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Dunkirk (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am fost si eu sa-l vad in seara asta. Dar m-am intors destul de dezamagit. Nu e chiar rau, dar pare mai mult documentar decat film. Si am vazut documentare mai bune pe History. Ma asteptam sa fie totusi o poveste, o actiune, ceva. Dar nu prea ea.

#20
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Eu unul ii dau 8.5/10. Filmul nu este de actiune precum "Saving private Ryan". Mai curand este un film psihologic, despre supravietuire: ce faci pentru a supravietui tu, cat esti dispus sa sacrifici pentru supravietuire, cat esti de dispus sa sacrifici din supravietuirea ta in favoarea supravietuirii celorlalti.

#21
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Un film despre supravietuire poate fi ala cu DiCaprio si ursul, ca am si uitat cum se numea. Dar macar la ala parca simteai ca se chinuie sa #reziste :).  Si acolo macar aveai o poveste.
Nu inseamna ca e un film prost doar pentru ca pe mine nu m-a prins. Dar cred ca emotiile si trairile acelei zile puteau fi exprimate si altfel.

#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View Postdanv6, on 26 iulie 2017 - 19:02, said:

Eu unul ii dau 8.5/10. Filmul nu este de actiune precum "Saving private Ryan". Mai curand este un film psihologic, despre supravietuire: ce faci pentru a supravietui tu, cat esti dispus sa sacrifici pentru supravietuire, cat esti de dispus sa sacrifici din supravietuirea ta in favoarea supravietuirii celorlalti.
Cam toate filmele de razboi sunt de supravietuire iar in multe alte filme senzatiile te coplesesc, aici au fost timide. Nu poti sa faci un film dupa fapte reale unde au fost salvati peste 350.000 de soldati si sa prezint doar cateva sute de oameni si 10 barcute. Cu barcutele alea prezentate in film nu salvezi nici macar 1.000 de oameni la un drum.

Edited by Mr. Incredible, 27 July 2017 - 08:55.


#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,493
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMr. Incredible, on 27 iulie 2017 - 08:52, said:

Nu poti sa faci un film dupa fapte reale unde au fost salvati peste 350.000 de soldati si sa prezint doar cateva sute de oameni si 10 barcute.
Poate or fi fost ultimii :D

#24
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017
Slab filmul. 6/10.

#25
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
L-am vazut la cinema. Superb!
Intrii din prima in actiune, esti acolo in spatele soldatiilor.
Mai bun decat Saving Private Ryan, pentru mine...

Edited by antinVidia, 05 August 2017 - 07:15.


#26
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostMr. Incredible, on 25 iulie 2017 - 20:06, said:

Am vazut filmul si din pacate nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele si al notei actuale de pe imdb. Filmul a fost destul de lent.

Pe plaja aia trebuiau sa fie cca 300.000-400.000 de soldati iar in film apar doar cateva sute. Tot acolo pe plaja au fost abandonate foarte multe arme, munitie, tunuri, vehicule, in film nu sunt nici macar pusti abandonate. Nu inteleg cum sa faci un astfel de film si sa nu-i asiguri elementele care sa prezinte povestea cat mai realist si emotionant.

Mult mai slab decat Saving Private Ryan si decat Hacksaw Ridge. Maxim 7.

Probabil ti au scapat detalii .... se vad in cateva scene camioane abandonate plus rampa de incarcare la flux facuta din camioane .... si intr o singura scena se vad armele abandonate frumos aliniate si sprijinite de zid la marginea plajei.

Am gasit interesant modul de prezentare a autoritatii ofiterilor .... pana sa ajunga pe plaja soldatii se comporau haotic (abandonau camarazi si arma ... fugeau la primul foc in loc sa riposteze, se fofilau, etc) pe plaja in prezenta ofiterilor totul frumos si ordonat ... adtepatu in linie ... ascultau ordine etc

Edited by Tarzy, 11 August 2017 - 06:21.


#27
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Am inceput sa fiu mai selectiv in ceea ce priveste filmele (mai ales cand platesc pentru un bilet la cinema, $7-8 la adulti, fie ca vorbim de filmele obisnuite (2D) cat si cele din Imax, 3D, 3D+IMAX (plus cele de la GrandCinema, dar nu le-am incercat).
Am ales Dunkirk pentru ca este in afara trendului hollywoodian de a fi corect politic in ceea ce priveste cam orice, ma uitam la Crimele din Midsomer inainte, nu sarea nimeni in sus ca jucau doar albi, nu, in ziua de azi au de toate rasele, ca "sa nu supere", de parca asta era ideea serialului politist.

Dunkirk (si in speta regizorul Nolan) este una din exceptiile pentru care merita sa te duci si de 2 ori. Eu l-am vazut in IMAX si sala obisnuita, coloana sonora foarte buna, nu ca in trilogia Cavalerului Negru, dar pe aproape.

Probabil multi l-au recunosc pe harry styles, eu unul nici nu auzisem de el, sincer Posted Image , e drept ca eu nu fac parte din targetul de audienta pentru One Direction Posted Image .
Sincer nici pe Fionn Whitehead nu il stiam, dar observ ca este abia la debut in acest domeniu. Wow, nu-i putin sa apari intr-un astfel de film. E drept ca regizorul (care a si scris textul..) a pus accentul pe anumite dialoguri, intre amiral si colonel, intre Mark Rylance (batranul de pe barca de salvare) si Cillian Murphy (cel salvat ulterior) etc.

Scenele jucate de ultimii doi cred ca au avut unicul rol de a-l face pe batran sa spuna practic de ce merge cu barca "direct in razboi", faptul ca unul din fii lui a murit in primele 3 saptamani din razboi, dialogul a fost superb, ii spune Murphy "Nu aveti arme!!!!", batranul: "Tu ai?", "Da, o pusca nu-stiu-de-care", "E, nu prea ti-a fost de folos sa scufunzi submarinele Uboat sau avioanele...". Posted Image

Foarte foarte bun, mi-a placut accentul pus pe realism, chiar simteai atmosfera britanica, soldatii de pe vapoarele de salvare erau serviti cu paine si marmelada (sau dulceata, ce-o fi fost), ceai; hainele civile englezesti chiar pareau autentice..

Scenele cu avioanele de lupta au fost si ele foarte bine puse la punct, aproape ca simteai ca spectator ca esti langa pilot, sonorizarea excelenta, cum se deschidea trapa de deasupra, se schimba si ambientul sonor..

Edited by bogdan_z, 11 August 2017 - 20:39.


#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,493
  • Înscris: 30.10.2003
Mi-a placut. Cat poate sa faca sunetul/coloana sonora intr-un film!!!!

Filmul e cu happy end ca pana la urma n-a mai ajuns ala sa se cace in Franta :lol:

Edited by Bursul, 13 February 2018 - 11:33.


#29
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Unul dintre cele mai slabe filme despre ww2 pe care le-am vazut in ultima vreme. Cum sa nu apara nici macar un neamt in tot filmul? Cum?

S-a vazut ca poarta semnatura lui Nolan. La stilul de filmare / incadrare / etc. se aseamana foarte mult cu The Dark Knight Rises (care se voia film de actiune si o dadea mai mult in drama).

Nu-l recomand.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate