Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prima Casa din Strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Malia_Summerwine

Malia_Summerwine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.11.2014
Tu de ce vrei PC mai exact? PC are o grămadă de dureri de cap in plus față de ipotecar. Da, îți trebuie un avans mai mare (cat ai cheltuit până acum cu PC, puneai la avans și erai mai câștigată). PC are costuri mai puțin cunoscute, gen 3 rate depozit colateral, bani pe care nu ii vezi până la sfârșitul creditului, comision anual la Fondul de garantare, plus interdicție de a vinde sau închiria casa in primii 5 ani de la achiziție. Toate astea sunt riscuri, bani blocați sau cheltuiți aiurea. In plus, dacă din diverse motive te răzgândești sau nu mai poți plăti, pierzi și banii și casa. La ipotecar, poți vinde, macar nu pierzi tot.

#20
AnaMariaI

AnaMariaI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2016
In final, mi s-a comunicat de la Banca Transilvania ca nu se poate aplica pentru prima casa anul trecut, fara nici o explicatie. Cred ca in tot acest timp am avut de a face cu o representanta a bancii de o incompetenta inimaginabila.

Pe scurt, se face aproape un an de cand am inceput acest demers. Intre timp, precum se poate ca am mai mentionat, s-au cheltuit multi bani pe acte care "expirau", traduceri, drumuri, etc.

In fine, in cele din urma oferta bancii e de necrezut. Imi ofera un credit ipotecar cu dobanda de 9.04 pe an, cu plata de 10 500 Euro avans, cand ei imi ofera 33 000 Euro, bani pe care eu trebuie sa ii platesc mai mult decat dublu inapoi in decurs de 10 ani.

Ce parere aveti? Eu cred ca e o oferta groaznica si una pe care, dupa tot efortul si sacrifiicile, ma tem ca nu mi-o pot permite.

Sunt curioasa daca a mai auzit cineva de o asa situatie si de o asa oferta.

Multumesc in avans pentru raspunsuri!

#21
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View PostAnaMariaI, on 15 februarie 2019 - 23:58, said:

In final, mi s-a comunicat de la Banca Transilvania ca nu se poate aplica pentru prima casa anul trecut, fara nici o explicatie. Cred ca in tot acest timp am avut de a face cu o representanta a bancii de o incompetenta inimaginabila.

Pe scurt, se face aproape un an de cand am inceput acest demers. Intre timp, precum se poate ca am mai mentionat, s-au cheltuit multi bani pe acte care "expirau", traduceri, drumuri, etc.

In fine, in cele din urma oferta bancii e de necrezut. Imi ofera un credit ipotecar cu dobanda de 9.04 pe an, cu plata de 10 500 Euro avans, cand ei imi ofera 33 000 Euro, bani pe care eu trebuie sa ii platesc mai mult decat dublu inapoi in decurs de 10 ani.

Ce parere aveti? Eu cred ca e o oferta groaznica si una pe care, dupa tot efortul si sacrifiicile, ma tem ca nu mi-o pot permite.

Sunt curioasa daca a mai auzit cineva de o asa situatie si de o asa oferta.

Multumesc in avans pentru raspunsuri!

Da, asa am patit si eu la Banca Transilvania, cand te prinde in clesti iti arunca varianta lor profitabila de imprumut (prima casa nu e este profitabil pentru o banca).

Am cumparat un apartament la 60,000 euro din care aveam avans 15.000 euro. Dupa 3 luni cand am ajuns la limita cu avansul mi-au aruncat bomba: apartamentul il pot evalua la doar 40.000 euro dar si ca nu este nicio problema 5000 euro ii pot primi sub forma de credit nevoi personale. Salariu fiind de 8000 ron.
Le-am zis ca am si restul de 5000 euro si ca nu vreau imprumut de nevoie personale, nu au mai zis nimic si m-am trezit cu creditul aprobat la 45.000 euro.

Deci cel mai probabil ei au stiu de la inceput cum sta treaba, dar au vrut sa te agate. E psihologie pura, cand omul e disperat accepta orice.
Intre timp am si renuntat la Transilvania si m-am dus la ING, servicii bune si comisioane mai mici. La Transilvania pierzi o ora la coada pentru orice problema.

Edited by CIP03, 04 March 2019 - 23:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate