Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Audi A4 B6 vs VW Passat B5.5 vs Skoda Octavia 2

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Salut,

Vreau sa trec la o masina mai lunguta (de la A Class-ul meu) iar bugetul pe care il am e de maxim 4k de euro (doar pretul de achizitie al masinii).
Imi puteti spune va rog care dintre cele 3 masini o considerati ca fiind cea mai fiabila pentru romania?

In ce priveste consumul de combustibil toate 3 stiu ca se invart cam prin aceeasi zona. M-as orienta catre motorul 1.9 TDI.
Imi puteti spune care ce probleme are fiecare in general si pe care o considerati cea mai rezistenta la gropi? M-ar ajuta mult niste sfaturi in acest sens.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
daca ai zis de gropi cred ca skoda 2, primele 2 se bazeaza pe suspensii multilink care sunt f scumpe si la ce calitate au acum daca dai cu ele prin gropi cedeaza relativ repede. Bine, daca pui lemfoder care sunt vreo 2500 ron ( sau erau cam asa la pret) alea te tin mai mult dar restul nu apuci 2 ani cu ele ( vb de bratele care se vand intr-o veselia la 700 lei dar si alea la 1400)

Edited by xkos, 22 June 2016 - 21:21.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Octavia in afara de intretinere (ma refer aici mai mult la partea de suspensie), care este cel mai ieftin de intretinut dintre cele 3, in rest este inferioara la toate capitolele.
Passat b5.5 e cel mai spatios.
A4 B6 cel mai inghesuit in interior, insa si cel mai sportiv ca tinuta de drum.

#4
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007
Mergi pe skoda. Vezi cate sunt pe strazi..

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Skoda și neapărat un meseriaș cu tine + tester.

#6
Ioghi

Ioghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 21.06.2014
100% Audi A4

#7
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Merci mult de sfaturi baieti! Am ales pana la urma o Skoda Octavia 2 (4k de euro) si e foarte comfortabila, tocmai am facut 450 de km cu ea :)
Un lucru care mi-a placut mult e ca filtrele sunt la jumatate de pret fata de cele de la fosta masina (mercedes a class w168).

Aceasta e masina: [ http://img06.olx.ro/images_mercadorro/93348058_1_1000x700_skoda-octavia-2-impecabila-giurgiu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
flavius2k

flavius2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2016
Salut. Ce motorizare ai ales? Si cat te-a costat inmatricularea cu timbru de mediu?

#9
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 benulnec, on 26 iunie 2016 - 19:59, said:

Merci mult de sfaturi baieti! Am ales pana la urma o Skoda Octavia 2 (4k de euro) si e foarte comfortabila, tocmai am facut 450 de km cu ea Posted Image
Un lucru care mi-a placut mult e ca filtrele sunt la jumatate de pret fata de cele de la fosta masina (mercedes a class w168).

Aceasta e masina: [ http://img06.olx.ro/images_mercadorro/93348058_1_1000x700_skoda-octavia-2-impecabila-giurgiu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa ai noroc la ea.Sper sa revii cu impresii care pot fi utile si pentru alti cumparatori.

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
care timbru de mediu??

#11
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016

 benulnec, on 26 iunie 2016 - 19:59, said:

Merci mult de sfaturi baieti! Am ales pana la urma o Skoda Octavia 2 (4k de euro) si e foarte comfortabila, tocmai am facut 450 de km cu ea :)
Un lucru care mi-a placut mult e ca filtrele sunt la jumatate de pret fata de cele de la fosta masina (mercedes a class w168).

Aceasta e masina: [ http://img06.olx.ro/images_mercadorro/93348058_1_1000x700_skoda-octavia-2-impecabila-giurgiu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt Skoda Octavia 2 la 4000 euro? Cat te costa înscrierea?

#12
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Sorry baieti, am fost ocupat o perioada.
Timbrul m-ar fi costat 600 de euro in romania dar nu as inmatricula-o pentru nimic aici.
RCA-ul e mult mai mic la bulgari (cam 400 de lei pe an daca mergi tu in Ruse si iti faci asigurarea, fara intermediari) si nu ma dezavantajeaza cu nimic numerele straine. Mai am o masina deja inscrisa la Ruse si a fost foarte ok.
Motorizarea este de 1.9 TDI iar masina mi se pare foarte tare. Ieftina la intretinere iar suspensiile super bune. E superba la drum lung, se aseaza bine pe sosea insa si in oras te intelegi bine cu ea chiar daca e mai mare.

Edited by benulnec, 25 October 2016 - 13:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate