Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat montare aparat Aer Conditionat pentru apartament cu 3 camere( aprox 70mp)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
@Groh, mi-au trecut si mie 2-3 aparate prin mana, am vazut si diferite instalatii pe ici pe colo, si de aceea nu mi-am dat deloc cu presupusul.
Apoi nu ma refeream la tine, cazul tau este o exceptie deoarece ichizi usile si incerci sa climatizezi cu un aparat cate o parte de casa pe rand in functie de necesitate.  Nici nu te felicit pentru alegerea facuta, insa respect opinia ta si ma limitez la; "Eu cel putin nu puteam sa montez nici un aer in dormitoare. ".
Ma refeream la cei care pun un aparat in hol si traiesc cu impresia ca au climatizat tot apartamentul fara a analiza si a pune in balanta avantajele si dezavantajele unui asemenea montaj.

Sa auzim de bine.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
da' sex cum faceti cu usile de la dormitoare deschise? nu va aud copii? :)

#21
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Se aplica conditia: if sex ON then ac OFF.
Serios omule, colegii te-au sfatuit de bine, pune-ti in fiecare camera cate un aparat si ai rezolvat elegant, altfel batai de cap inutile.

#22
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
E normal ca nu poti ventila un apartament cu un singur aparat in acelasi timp,chiar daca alegi unul de capacitate mai mare.
Tocmai de aceea am spus,in functie de compartimentare poti sau nu sa pui unul sau mai multe.
In cazul meu,singurul loc unde puteam sa asez aparatul este in hol.
In sufragerie nu avea rost deoarece sub nici o forma nu ar fi batut pana in dormitoare.
Iar in dormitoarea ar fi trebuit sa pun doua,daca as fi avut posibilitatea.
In cazul meu am ales sau am fost nevoit sa il pun pe hol si seara sa bata spre dormitoarea,evident inchizand usa la sufragerie.

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Am inteles Groh ce ai facut tu si nu-i mare inventie.

Un multisplit ar merge pt cele doua dormitoare.

Edited by Fane, 23 June 2016 - 08:42.


#24
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Dupa cum se vede in poze,din cauza prelungirii podului in exterior peste etajul 5,singurul loc unde am avut perete sa agat aerul este la balcon.
In rest,pe toata latimea apartamentului este tabla care vine de la pod.Deja,de unde se afla unitatea si pana in hol am pus 10 m de traseu.
Pana in dormitoare mai era destul si clar nu vroiam sa gauresc toti peretii.
Iar sa pun o UE la dormitoare,insemna sa acopar jumatate de geam,neavand alternativa,evident din cauza podului ca sa o pun il alta parte.

Attached Files



#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
mai exista si varianta aparatelor care se monteaza in geam. prin filmele americane le vezi de multe ori, dar le trebuie geamuri care se deschid vertical, care geamuri la noi nu prea se folosesc si destul de probabil ar trebui sa schimbi geamul pt el. chiar si aparatele de tipul asta se gasesc greu la noi. avantaj e ca se monteaza usor si nu ai nevoie de instalator, compensand in parte problema schimbarii geamului. iarna il si poti scoate din geam si depozita altundeva.

[ http://www.timisconstruct.ro/images/stories/articole/ac-winterize-lg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  aparate-de-aer-conditionat-lg-de-geam-w-ac-prezentare.jpg   20.21K   94 downloads

Edited by Fane, 23 June 2016 - 09:45.


#26
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

 Groh, on 22 iunie 2016 - 22:13, said:

.........
Unul de 12000 in hol si cred ca ajunge unul de 9000 in sufragerie.
.........
Oricum,nu merita si nu este eficient sa pui unul mare de 18000 sau mai rau,de 24.000.
Eu,la 3 camere si la 74 mp am pus unul de 12000 in hol,holul fiind exact in mijlocul casei.
...........
Confirm.
Sunt utilizator de Daikin inverter FTX35 de 8 ani, mers aproape nonstop, iar cei 12000 btu intr-un hol, fac fata perfect pentru inca doua camere (orientare vest), chiar si cu ambele usi deschise catre camere.
Mai multi colegi aici (exceptand unul) ti-au spus cam acelasi lucru.
Nu fa greseala sa mergi mai sus de 12000 btu (sunt arhisuficienti, exceptand sufrageria, unde iti mai trebuie unul), dar pune accent pe calitatea aparatului : Daikin sau poate minim un Mitsubishi (si nu din gamele sub 3500 lei).
Sper doar ca sfatul meu sa nu vina prea tarziu pentru tine.

PS: Cu multisplit, pe langa ca iesi mai scump, am inteles ca nu exista posibilitatea sa setezi temperaturi diferite in cele doua.

Edited by Laur-, 23 June 2016 - 09:43.


#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine folosesti un multisplit. o singura unitate exterioara si 2-3 unitati interioare in apartament.

#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Laur-, on 23 iunie 2016 - 09:25, said:

PS: Cu multisplit, pe langa ca iesi mai scump, am inteles ca nu exista posibilitatea sa setezi temperaturi diferite in cele doua.
Daca compari multi-split cu unitati interioare FTXS-K versus mai multe mono-split din gama low-cost, normal ca iesi mai scump.
Se pot seta temperaturi diferite la multi-split, dar trebuie sa fie toate pe acelasi mod de functionare (toate pe incalzire sau toate pe racire). Asta deoarece exista cate o valva de expansiune separata in unitatea exterioara pentru fiecare circuit, dar exista o singura valva cu 4 cai (care stabileste sensul agentului frigorific prin circuit, deci modul de functionare).

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
e putin probabil ca intr-o camera sa vrei sa incalzesti si in cealalta sa vrei sa racesti.

#30
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
E interesant cel care se monteaza in geam dar ai nevoie de geam de sus pana jos.La mine nu este cazul.Si intradevar,se gasesc destul de greu pe la noi.

#31
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

 kolfleading, on 23 iunie 2016 - 09:43, said:

Daca compari multi-split cu unitati interioare FTXS-K versus mai multe mono-split din gama low-cost, normal ca iesi mai scump.
Ai dreptate. As exclude insa gama low-cost indiferent de solutia aleasa (monosplit as prefera eu).
Ca si cost in cazul initiatorului : aprox 3500 lei / 9000 btu sufragerie  +  aprox 4000 lei / 12000 btu hol

#32
energieman

energieman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2012
Pntru aparatul de pe hol , ce ati alege :

http://www.emag.ro/a...8/pd/DRP1Y2BBM/

http://www.emag.ro/a...c/pd/DBD163BBM/

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Daikin e firma specializata in asa ceva, gorenie le-or fi comandand si ei pe la chinezi.

#34
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

 energieman, on 23 iunie 2016 - 12:55, said:

Daikin indiscutabil, dar preferabil de la unul din partenerii Daikin, ca sa fie si montajul practic garantat, cu pompa de vid si simt de raspundere. Ca asa .... cine face montajul, Emag ? :))
http://www.daikin.ro/dealers/index.jsp

#35
energieman

energieman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2012
Cei de la Emag mi-au spus, ca pentru a nu pierde garantia este necesar sa apelez la  o societate inscrisa pe certificatul de garantie. Acum sper sa faca instalari si una din partenerii Dikin.

Edited by energieman, 23 June 2016 - 20:10.


#36
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007

 Laur-, on 23 iunie 2016 - 11:27, said:

Ai dreptate. As exclude insa gama low-cost indiferent de solutia aleasa (monosplit as prefera eu).
Ca si cost in cazul initiatorului : aprox 3500 lei / 9000 btu sufragerie  +  aprox 4000 lei / 12000 btu hol

Adevarul e ca iti si trebuie mari scule de aer ca sa racesti un apartament la bloc.
2 Gree-uri la 1300 lei sunt suficiente. E pacat sa arunci 7000 lei pe AC - doar ca sa scazi putin temp vara.

Edited by bicosu, 23 June 2016 - 21:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate