Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

La ce buna...morala ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
ABC...

#20
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Morala e buna daca esti in stare sa intelegi invatatura din Biblie...

#21
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Iar vrajeala asta de biblie....

#22
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View PostHALLS, on 22 iunie 2016 - 20:35, said:

Iar vrajeala asta de biblie....

moralistule numai de vrajeli te ti, da habar n-ai cine te-a adus pe lume

Edited by leul_tau, 22 June 2016 - 20:37.


#23
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostASCENDED, on 22 iunie 2016 - 20:02, said:

Dar nu ți se pare că este o confuzie între ce este(sau ar trebui să fie)morală corectă și tot felul de concepte menite să inducă în eroare?Mai ales că nu ar trebui să se mai aplice acum(în era contemporană)?
Că multe din conceptele religioase au avut ca rol subjugarea maselor?
De exemplu:"porunca divină".
Adică X Dumnezeu/zeitate a zis să faci cutare lucru,chiar dacă nu-ți convine.
Eu nu cred că X Dumnezeu a poruncit ceva oamenilor.
Eu am incercat sa ofer exemple deraspunsuri posibile, sa stimulez discutiunea, nu sa ofer o "morala corecta".
Credinciosul iti va raspunde ca porunca divina este un izvor de morala. El crede in cuvantul lui Dumnezeu asa cum apare in cartile sfinte.
Ca religia a fost folosita si pentru altceva e partea a doua, asta nu inseamna ca credinciosii n-ar mai avea motive sa creada, posibilele raspunsuri pe care am incercat sa le schitez, raman in picioare. Una e ca X sa fie folosit si in alte scopuri si alta e ca X sa nu contina nimic adevarat. Biblia ar putea ramane inspirata de divinitate, chiar daca a fost folosita , stiu si eu, pentru a controla si subjuga masele cum iti imaginezi tu.
Eu n-am incercat aici sa ofer o morala corecta sau sa scriu ca un posibil raspuns e mai bun decat altul. Am trecut asa in revista cateva raspunsuri posibile , in speranta ca veti continua voi.
Daca nu-ti place un posibil raspuns al credinciosului poti incerca un raspuns ateu, morala e si pentru atei , nu numai pentru credinciosi.
Tu la ce crezi ca e buna morala, la ce foloseste ea  ? De ce ai nevoie de morala , de o morala "corecta" cum ii spui tu ?

#24
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016

View Postleul_tau, on 22 iunie 2016 - 20:36, said:

moralistule numai de vrajeli te ti, da habar n-ai cine te-a adus pe lume
Pixda lu mama, happy?

Edited by HALLS, 22 June 2016 - 20:46.


#25
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View PostHALLS, on 22 iunie 2016 - 20:46, said:

Pixda lu mama, happy?
nu..., decat daca scrie in BiBLIE ca baiatul a fost facut din coasta fetei... , daca Domnul Dumnezeu, e Doamna Dumnezeu si daca ISUS era femeie...

Edited by leul_tau, 22 June 2016 - 21:18.


#26
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Spalat pe creier.... :D

Astept pedeapsa divina, nu-mi place nickul asta.

#27
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostTeoriaConspiratiei, on 22 iunie 2016 - 20:42, said:

Eu am incercat sa ofer exemple deraspunsuri posibile, sa stimulez discutiunea, nu sa ofer o "morala corecta".
Credinciosul iti va raspunde ca porunca divina este un izvor de morala. El crede in cuvantul lui Dumnezeu asa cum apare in cartile sfinte.
Ca religia a fost folosita si pentru altceva e partea a doua, asta nu inseamna ca credinciosii n-ar mai avea motive sa creada, posibilele raspunsuri pe care am incercat sa le schitez, raman in picioare. Una e ca X sa fie folosit si in alte scopuri si alta e ca X sa nu contina nimic adevarat. Biblia ar putea ramane inspirata de divinitate, chiar daca a fost folosita , stiu si eu, pentru a controla si subjuga masele cum iti imaginezi tu.
Eu n-am incercat aici sa ofer o morala corecta sau sa scriu ca un posibil raspuns e mai bun decat altul. Am trecut asa in revista cateva raspunsuri posibile , in speranta ca veti continua voi.
Daca nu-ti place un posibil raspuns al credinciosului poti incerca un raspuns ateu, morala e si pentru atei , nu numai pentru credinciosi.
Tu la ce crezi ca e buna morala, la ce foloseste ea  ? De ce ai nevoie de morala , de o morala "corecta" cum ii spui tu ?
Probabil același rol pe care ar fi trebuit să-l aibă și religia:
Rolul de a afla cine este bun și cine este rău.

Edited by ASCENDED, 22 June 2016 - 23:09.


#28
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostASCENDED, on 22 iunie 2016 - 23:08, said:

Probabil același rol pe care ar fi trebuit să-l aibă și religia:
Rolul de a afla cine este bun și cine este rău.

Pai tocmai asta era intrebarea , in baza carui folos stabilesti binele si raul. Morala da se ocupa cu binele si raul, stabileste o diferenta. Dar cum o faci, pur conventional ? Zici ca ceva e bun si ceva e rau pur si simplu fara sa ai in vedere niciun folos si pe baza distinctiei stabilesti oamenii buni si rai ? Si la ce-ti foloseste distinctia asta, dintre bine si rau ?
Eu propusesm folosul personal al credinciosului, folosul celui care iubeste neconditionat fiinta divina, folosul ca bine general al comunitatii ( care poate intra in conflict cu folosul individual ) si folosul in sensul conservarii semnelor distinctive ale unei elite, folos ca pastrare a onoarei.

Edited by TeoriaConspiratiei, 23 June 2016 - 12:36.


#29
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostTeoriaConspiratiei, on 23 iunie 2016 - 12:29, said:

Pai tocmai asta era intrebarea , in baza carui folos stabilesti binele si raul. Morala da se ocupa cu binele si raul, stabileste o diferenta. Dar cum o faci, pur conventional ? Zici ca ceva e bun si ceva e rau pur si simplu fara sa ai in vedere niciun folos si pe baza distinctiei stabilesti oamenii buni si rai ? Si la ce-ti foloseste distinctia asta, dintre bine si rau ?
Eu propusesm folosul personal al credinciosului, folosul celui care iubeste neconditionat fiinta divina, folosul ca bine general al comunitatii ( care poate intra in conflict cu folosul individual ) si folosul in sensul conservarii semnelor distinctive ale unei elite, folos ca pastrare a onoarei.
Cum adică nu este nici un folos?Tu(dacă ai ști care sunt oameni sunt buni și care sunt răi),nu i-ai evita pe cei răi?
Tu cum îi deosebești?Nu printr-un sistem propriu?Care are la bază tot niște percepte morale?Pe care le ai din experiența ta(marea majoritate).
Cum îi deosebești?
Cei care fac bine și cei care fac rău(în primă fază).
Apoi îi analizazi mai bine,pentru a nu face confuzie între ei.
Căci poți găsi oameni răi care fac bine(aparent),și oameni buni care fac rău(de cel mai multe ori neintenționat sau forțați de împrejurări).
Apoi îi clasifici în 2 grupe,și eviți pe cei răi(pentru a nu-ți face rău ei ție).Dacă vrei asta.
Dacă nu,poți interacționa cu ce grupă vrei tu,cum vrei tu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate