Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Locuințe cuplate în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@nicuurs....diferenta de pret este nesemnificativa ca sa conteze in decizia ta...e mai mult chestie de gust...eu de exemplu nu suport tavanele inclinate specifice mansardelor....plus ca executia acestora poate implica probleme mai mare decat la un tavan drept.

@doarUNom...unde ai vazut tu sistem celular la proiectul asta? :D Sa nu imi spui ca la apartamentul albastru ca nu te cred...lasand la o parte faptul ca e mai mare deschiderea de 5 metri cu "doar" 40 cm oare chiar nu trrebuie nici un perete interior portant ?

#20
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Vorbeam in general .nu m.am uitat la proiectul de fata ..pentru ca nu am timp sa analizez din urma

#21
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Dpmdv este o prostie sa-ti faci casa tip duplex cu inca cineva ; oricat de bune relatii ai cu acel cineva , la un moment dat te vei certa din diverse motive , nu mai bine fiecare cu casa si terenul lui ?

#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Sustin oarecum ce s-a spus mai sus. Nu e vorba ca e "o prostie". Este chiar un lucru bun Dar nu poti stii niciodata ce va fi maine (vezi Brexit) daramite peste cativa ani. Cu oricine ai construi acum, fa in asa fel incat sa fie posibila impartirea terenului in caz ca unul din voi va renunta din oarece motiv la casa. Sunt zeci de motive si situatii in care cineva e nevoit sa vanda o casa, si daca nu se va putea face o delimitare, greu se va gasi un cumparator pentru o casa cu curte comuna.

#23
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Aveți dreptate în teorie, în practică din punct de vedere logistico-financiar doar așa am putut cumpăra terenul. Divizarea lui ulterioară în două, dacă e cazul, e posibilă, dar momentan nu se pune problema :)

Ca să continuu cu întrebările: contează, în cazul meu (radier general), greutatea acoperișului? Adică să mă îndrept neapărat către tablă, sau pot să mă uit și la țiglă. Normal că o să îmi spună structuristul, dar nu mai am răbdare :)

#24
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai de ce radier general?
pune studiul geo sa vad despre ce e vorba....nu o fi dracu' chiar atat de negru Posted Image
PS: poti neglija diferenta intre tabla (5 kg/mp)  / tigla (40kg/mp) care ar fi undeva la 35 kg/mp ..hai sa zicem 50 kg/mp daca luam in calcul si structura sarpantei ceva mai "trainica"
Asta inseamna ca la 100  mp de acoperis diferenta maximala ar fi de 4500 kg (4.5 tone)....ca si comparatie aceiasi 100 mp daca vorbim de o placa de beton de 12 cm inseamna 30 tone.

Edited by brawnie, 27 June 2016 - 09:17.


#25
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Bun, am atașat studiul geo.

Lângă terenul nostru s-a construit o casă unifamilială tot pe radier general; și inginerul lor a spus că nu aprobă altceva.

Attached Files



#26
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Parerile pot fi impartite de la proiectant la proiectant. Studiul geotehnic recomanda acel radier datorita terenului prost (pot aparea tasari diferentiate). Tinand cont ca si presiunea este de 150kpa s-ar putea ca talpile (daca se face fundatie continua) sa iasa destul de mari si sa se cam uneasca (daca deschiderile sunt mici) si atunci ajunge radier general.

Ceea ce este o prostie in studiul geo este faptul ca se recomanda evitarea constructiei unui subsol. Un subsol poate sta si in apa fara nici o problema. Costa mai mult executia...dar se poate

LE

Tinand cont ca ai raul la 17m de coltul casei...baga radier :), e cel mai sigur

Editeaza studiul geo, sterge datele de amplasament, nume...

Edited by micutu82, 30 June 2016 - 11:26.


#27
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Drept, nu m-am gândit. Acum e nițel cam târziu să-l modific :)

#28
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Vorbeste cu nu moderator sa-ti stearga fisierul

#29
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 nicuurs, on 24 iunie 2016 - 09:02, said:

În altă ordine de idei, are cineva idee care ar fi diferența de preț, grosso-modo, ...
Nu ai inceput sa construiesti si gandesti asa ? Mai bine renunta la casa.

 nicuurs, on 24 iunie 2016 - 09:02, said:

În altă ordine de idei, ...
Am tot citit de avantajele și dezavantajele fiecăreia, dar nu sunt încă decis.
Asta trebuie cautat: avantajele sa primeze. Din pacate, pretul este INTOTDEAUNA un dezavantaj.

Off t. : construiesc si eu o casa; sunt destui care-mi zic : "as vrea sa fac si eu o casa, cum ies mai ieftin : asa sau asa? "  . Invariabil raspunsul meu este: IESI MAI IEFTIN DACA NU-TI FACI NIMIC.

#30
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Daca nu esti pregatit sa renunti la confortul zilnic, RENUNTA. O casa inseamna sacrificii...

#31
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Bun, s-a tras la sorți și am rămas cu apartamentul galben :)

Dacă aveți sugestii pentru îmbunătățirea planului, vă rog să-mi spuneți. Mersi.

#32
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Mă poate vă rog lămuri cineva cum e cu TVA-ul pentru construirea unei case?

Am înțeles că sunt 2 variante, 5 și 20%, depinzând de mărimea terenului și a construcției, dar nu mi-e foarte clar la ce se aplică această cotă de TVA. Mersi.

#33
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
TVA 5% este la vanzare/cumparare de locuinte de la dezvoltator. Daca iti construiesti platesti 20% la materiale, ca la orice produs, si 20% la manopera, ca la orice serviciu. Asta in cazul in care nu te intelegi cu constructorul/vanzatorul de materiale si cumperi fara factura.

#34
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Oki, am înțeles, mulțumesc.

#35
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Am versiunea a doua a planurilor, împreună cu cel al demisolului (care cred că va fi ușor modificat, deoarece nu e prevăzută pivnița).

Apropo de pivniță, ar trebui să fie orientată spre nord? Sau contează mai puțin? Trebuie să aibă geam sau nu?

Despre etaj, o părere pe care am cules-o e că, dacă nu fac mansardă, ci etaj+pod, costul ar fi în jur de 20% în plus pentru construcția la roșu. Sună real sau nu?

Mulțumesc.

Attached Files



#36
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Functionalul arata bine , dar acum trebuie sa corelezi cu structura. La cum se prezinta cu peretii aia subtirei ..pare a fi o structura in cadre. Ok. Dar trebuie "legata" cumva pebtru a avea oarece simetrie a cadrelor ...adica axele cat mai pe aceeasi linie pe ambele directii. De ex.peretele de.la bucatarie cu fereastra mica..unde e pozitionata masa , indicat ar fi pe aceeasi directie cu.peretele dintre scara si living ..adica sa fie un ax pe care sa dispui un cadru.
La fel si pe directia cealalta trebuie gasita o varianta pentru amplasarea unui cadru de mijloc. Avand astea doua cadre pe mijloc ..ai rezolvat problema structurala pentru primul apartament.
La celalalt pare a fi bine.


Dar nu prea...ai cadru de la capatul scarii care o sa treaca.prin biroul de sus.

La planul 2 de mansarda..scara aia exterioara trebuie schimbat sensul ..la cum e prezentat pe plan ..pare a se duce la .doamne doamne :)

Edited by doarUNom, 21 July 2016 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate