Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Impozit anual refuzat

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Primăria Timișoara nu îți acceptă plata impozitelor dacă nu faci dovada că ai plătit toate amenzile de circulație și pentru vignetă care figurează în sistemul lor.
Este legal acest lucru?

#2
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Da, este legal si logic.
Faci dovada ca ai platit amenda si poti sa platesti si impozitul pe cladire, asta intuiesc ca este cel care te intereseaza.

#3
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postu-k, on 21 iunie 2016 - 07:17, said:

Da, este legal si logic.
Faci dovada ca ai platit amenda si poti sa platesti si impozitul pe cladire, asta intuiesc ca este cel care te intereseaza.
Dacă este legal, as fi interesat sa aflu pe ce lege se bizuie asta.
Cat despre logică, sincer nu o inteleg.

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cred ca vrei sa spui invers, daca e illegal ai fi interest sa afli pe ce lege se bizuie asta... ca ce nu e ilegal e automat legal.
Pana atunci fugi si plateste amenzile, ce credeai ca esti mai smecher si scapi? Uite ca Primaria e si mai smechera decat tine :D

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrebroff, on 21 iunie 2016 - 07:20, said:

Dacă este legal, as fi interesat sa aflu pe ce lege se bizuie asta.
Cat despre logică, sincer nu o inteleg.

Se bizuie pe asta:
http://www.avocatnet...e-restante.html
sau in detaliu:
https://www.google.r...plata amenzilor
Dar toate aste le puteai gasi si tu.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
E legal, asa spune codul de procedura fiscala. Intai amenzile pentru care sunt titluri executorii.

#7
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
Citeste aici:
https://static.anaf....e_2016.htm#a165

#8
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postslai, on 21 iunie 2016 - 07:34, said:

E legal, asa spune codul de procedura fiscala. Intai amenzile pentru care sunt titluri executorii.
Păi mie mi-au zis ca am o amenda de circulatie din 2010. Eu sunt sigur ca am platit-o, (ca sa platesc doar jumătate, evident), dar probabil nu am triomis o copie a chitantel la politie si acum figurez la ei cu amenda neplatita. Ce e de facut?

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004
Initiatorul intreaba ceva si i se raspunde altceva. Omul vrea sa stie baza legala, nu logica sau definitia legalului versus ilegal.
Conditionarea platii amenzilor restante este prevazuta la art. 165, alin. (2) din Codul de procedură fiscală - Legea nr. 207/2015. Prin excepție de la prevederile alin. (1), în cazul creanțelor fiscale administrate de organul fiscal local cu suma plătită se sting cu prioritate amenzile contravenționale individualizate în titluri executorii, în ordinea vechimii, chiar dacă debitorul indică un alt tip de obligație fiscală. Aceste prevederi nu se aplică în cazul plății taxelor astfel cum sunt definite la art. 1 pct. 36. https://static.anaf....3483_1651101228
Amenzile socotite ca restante dar platite la vremea lor trebuie dovedite cu chitantele respective. Sunt patit, am platit o amenda in termen de 48 ore la jumatate, pe chitanta scria ca se plateste in contul primariei suma de ... conform PV nr. ... din data de ..., dar ei nu au corelat banii respectivi cu amenda comunicata de politie. Adevarat ca nici eu nu am dat la politie chitanta. Mi-au luat banii direct de pe card cand am platit impozitul pe casa, am sesizat diferenta de bani, am intrebat de ce este o suma in plus, au zis ca pentru o amenda neplatita acum 3 ani, le-am dus chitanta, au zis OK, cere stornare de bani si ti-i dam in maxim 3 luni (care a durat vreo 8). La intrebarea mea de ce pentru acelasi nr. de PV amenda mi se cer bani deja incasati si folositi de ceva ani, au zis ca bazele de date nu sunt corelate, chiar daca banii le-au intrat in cont, ei iau de bune comunicarile de la politie, nu sta sa rascoleasca in arhive.

Si totusi... amenda veche din 2010? Parca termenul de prescriptie era de 3 ani...
Daca ai tupeu, nervii buni si timp de pierdut, mergi unde ai platit amenda si cere un duplicat dupa chitanta.

Edited by claudiu1, 21 June 2016 - 07:51.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Sa o mai platesti o data sau saintroduci actiune in instanta pentru a se constata prescrierea...

#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postrebroff, on 21 iunie 2016 - 07:36, said:

Păi mie mi-au zis ca am o amenda de circulatie din 2010. Eu sunt sigur ca am platit-o, (ca sa platesc doar jumătate, evident), dar probabil nu am triomis o copie a chitantel la politie si acum figurez la ei cu amenda neplatita. Ce e de facut?
Daca ai chitanta e bine, inseamna ca ai platit amenda si ai sanse sa dovedesti asta... daca nu, sanatate si fugi si plateste iar.

Edited by vubiv, 21 June 2016 - 07:44.


#12
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Deci dacă nu am chitanța, trebuie să plătesc iar.....
Eu am auzit pe cineva din guvern anunțând că dacă un document se află la oricare dintre instituțiile statului, el nu mai poate fi solicitat de la contribuabil de nicio altă instituție a statului. E doar o intenție?

#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Doar vise ale unora :D

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Singura logica e ca executivul (administratia) are oroare de judecatoresc (executorii) si ca statul insusi nu vrea sa foloseasca metodele legale pentru ca sa-si recupereze datoria. Separarea puterilor in stat nu este de flori de mar.

#15
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postf300, on 21 iunie 2016 - 07:48, said:

Singura logica e ca executivul (administratia) are oroare de judecatoresc (executorii) si ca statul insusi nu vrea sa foloseasca metodele legale pentru ca sa-si recupereze datoria. Separarea puterilor in stat nu este de flori de mar.
Eu am fost executat pentru o vignetă...

#16
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
De ce sa pierzi timpul si banii inutil cu executari? Birocratie de dragul sifonarii banilor.
Din moment ce datoria nu este contestata de cel ce o datoreaza automat o recunoaste.

Cel mai frumos cu retinere la sursa... astfel eviti sifornarea banilor catre terti si simplificarea procesului.
Si e si stimulent pentru unii, care o sa doreasca sa nu acumuleze si mai multe datorii, sau vor sa vanda casa/masina.

Edited by vubiv, 21 June 2016 - 07:54.


#17
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004

View Postrebroff, on 21 iunie 2016 - 07:48, said:

Deci dacă nu am chitanța, trebuie să plătesc iar.....
Eu am auzit pe cineva din guvern anunțând că dacă un document se află la oricare dintre instituțiile statului, el nu mai poate fi solicitat de la contribuabil de nicio altă instituție a statului. E doar o intenție?

Va fi candva, in viitor si nu se aplica retroactiv - principiu constitutional. Se refera, de exemplu, la cazier  - il iei de la un ghiseu si il dai la altul.

Edited by claudiu1, 21 June 2016 - 07:55.


#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvubiv, on 21 iunie 2016 - 07:52, said:

De ce sa pierzi timpul si banii inutil cu executari? Birocratie de dragul sifonarii banilor.

Separarea puterilor in stat NU este de dragul birocratiei si sifonarii banilor!!!

Dar imi consum degetele degeaba intr-o tara in care seful fiscului da ordin (cu putere de lege) ca nu mai decide judecatorul (pierdeau prea multe procese) ci un functionar de-al lui. Sau in care e posibil sa cistigi banii de la stat prin proces (vezi taxa auto) si dupa aia sa vina astia se se pise pe justitie: baieti, care a cistigat banii de la noi in justitie are de platit cind e inmatriculata masina data viitoare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate