Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Autoradio DAB

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 20.09.2010
Buna ziua, am un Ford Focus MK3 din 2012, si am inlocuit aparatul de radio care era pe masina cu un altul Sony ( tot de pe o masina Ford Focus din 2013) care are si navigatie si este si DAB.
Attached File  IMG_20160314_105437458_HDR.jpg   246.13K   53 downloads
Nu stiu de ce nu imi apare in meniu nimic scris despre DAB
Attached File  IMG_20160314_121610240.jpg   341.55K   55 downloads
Aparatul l-am inlocuit eu, este destul de simplu.
Am fost la un service ford in localitate( locuiesc in Italia, localitatea nu este prea mare) dar se uitau la mine ca la extraterestrii  cind am intrebat in legatura cu DAB.
Are cineva idee ce se poate face pentru a receptiona DAB? Este nevoie de ceva antena speciala? Trebuie activat ceva din computer conectat la auto?
Sau in zona unde sunt nu se receptioneaza DAB si cind ma voi deplasa cu masina in zone cu semnal va apare si aceea voce in meniu?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
DAB este doar in Bucuresti, daca mai este, oricum e o tehnica fara viitor, de la FM se va trece direct la net.

#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostNeaceasca85, on 20 iunie 2016 - 11:53, said:

DAB este doar in Bucuresti, daca mai este, oricum e o tehnica fara viitor, de la FM se va trece direct la net.

Colegu spunea clar ca e in Italia,nu are treaba cu Bucuresti.Iat Dab e viitorul cand or sa opreasca astia transmisiile analogice,pana la net mai ai mult...ca doar nu o fi tara acoperita cu wi-max....
Din datele statistice se pare ca 70% din Italia e acoperita de Dab...

#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Trebuie sa gasesti in meniul audio "DAB-Servicelink" si sa-l activezi. Daca nu-l gasesti trebuie sa vezi daca e instalat modulul DAB in receptor.

https://www.worlddab...istory/coverage
Aici o harta a acoperirii DAB in Italia.

#5
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 20.09.2010
Eu cred ca aparatul este dotat cu acel "modul DAB" din moment ce pe eticheta scrie. In meniu nu am gasit nimic referitor la DAB.
Ma gindeam sa nu fie nevoie de un altfel de antena.
Dupa cite se pare in zona unde sunt eu nu este acoperire, am gasit pe un site o harta cu acoperirea DAB in ItaliaAttached File  content_raiitalia.jpg   39.48K   6 downloads
Unde este verde deja este acoperire, unde este rosu va fi pina la sfirsitul 2016.
Ramane sa testez la primul drum mai lung ( in concediu in drum spre Romania).
Dar in Romania, de la granita de vest Arad, Oradea inspre Brasov sunt zone unde se poate receptiona DAB?

Edited by amami, 21 June 2016 - 12:32.


#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Daca ar fi functional ar trebui sa apara in meniu.

Cu exceptia Bucurestiului, Romania e cam zero la DAB...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate