Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

[Serios] Voi ce optiune ati alege?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016
Londra e un oras superb, dar cine nu vede asta merita Berceniul. Evident, la fel si Parisul.
E cumea sa vii de la Bucale si sa te plingi de "pakistanezi" :).

On topic: Ceva nu se leaga deloc in povestea asta... rupi pe CG dar stai acasa? Adica nu se bat altii pe tine cind au auzit ca n-ai job? Vrei sa lucrezi in magazine dar nu vrei freelancing? Esti bun dar te gindesti sa lucrezi in magazine? Ai visuri la 25 de ani cu o cusca de beton? Pai daca la 25 de ani nu mai esti tinar si fara obligatii cind mai esti?

Quote

ci alte lucruri ma intereseaza: as merge in fr pt cativa ani sa strang o suma sa pot lua un apartament in ro.


Asta e visul tau la 25 de ani? foarte trist. Te-ai nascut batrin si ai o gindire foarte paguboasa. Strainatatea iti ofera o multime de oportunitati daca "rupi pe domeniul X" dar daca te duci numai sa stringi bani de un apartament le dai cu piciorul. Bine, am indoilile mele cu privire la ruptul ala, ai grija la supravealuare.

Quote

Voi ce ati alege si de ce? Merci fain!

Eu la 25 de ani am plecat cu o geanta de voiaj pe umar peste ocean. Aveam mai mult decit un apartament, si aveam un venit bun pentru vremea aia. In capul meu sint niste beneficii enorme la plecatul din tara, si finaciare si intelectaule. Dar nu se aplica tuturor, multi se duc boi si se intorc vaci iar daca esti mediocru ca pregatire si ambitie, vorba celor de mai sus nu o sa traiesti mai bine ca in Berceni ca nu o sa faci destui bani si te maninca preturile.

#20
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Pe rand. La 25 de ani nu rupi pe nimic pentru ca nu ai cum. Vezi ca spre deosebire de Romania unde designer e oricine a deschis odata Corel, pe afara se face meserie. Daca le zici alora ca rupi la 25 o sa rada si cu spatele de tine. Ar fi foarte foarte iesit din comun ca la varsta asta sa fii acceptat orice in afara de practicant/intern sau cum i se spune in tara respectiva. Ca sa explic putin, ai aproximativ aceeasi varsta ca si in Ro cand se termina facultatea. Apoi master e foarte comun, 2 ani, apoi pauza aproape obligatorie de cutreierat tara/lumea. Una cu alta, incepi cariera intre 25 si 27. Daca esti si generatie care a prins armata, inspre 30 lejer. E, de ce manc io rahatul asta aici. De bani. Daca nu cumva (1) esti un talent exceptional si (2) ajungi sa lucrezi intr-un butique/atelier de creatie, atunci sansele sunt sa intri pe usa din fata, al mai mic din curtea scolii, intr-o corporatie, fie ea agentie de publicitate, developer de jocuri, agentie de postproductie s.a.

E bine, in primul rand ca ar fi oricum de zis sarumana (undeva intre 1k si 1,2k net) fata de saracia din tara, dar pentru primii 2-3 ani cu desavarsire exclus sa pui bani deoparte.

In fine. Voiam sa zic ca daca te-a dus mintea sa accesezi fonduri europene este cu totul improbabil sa fii atat de prost incat sa vrei sa strangi bani de apartament in Buc muncind in Paris.

#21
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostStan_Patzitul, on 20 iunie 2016 - 10:43, said:

De obicei astia care pupa in cur occidentul sunt tot felul de nespalati care nu au fost niciodata sa locuiasca acolo.
Adevarat .

View PostLukRo, on 22 iunie 2016 - 08:50, said:

Prietene, locuiesc de ani in Londra, in diferite zone (nu la periferie). Nu am vazut o singura cearta pe strada, daramite o bataie. Putinii cersetori pe care ii intalnesti, ai fi surprins sa afli ca sunt albi in majoritate covarsitoare. Nu tigani, nu negri, nu arabi, nu asiatici.

Da, aici sunt toate natiile si rasele, dar comentati despre viata in Londra fara sa aveti habar. Doar dovediti ca sunteti rasisti si xenofobi.
Mai tai-o !! Indienii is in proportie covarsitoare , apoi negrii si la sfasit albii din care majoritatea sunt emigranti ( romani , polonezi etc ) , daca te duci in Nord , da , acolo nu prea vezi alte natii sau colorituri .

Initiator :  strainatatea e cu 2 taisuri , poate fi ok sau poate fi naspa ; nu conta pe faptul ca daca megi in cuplu sigur ramai cuplu dupa un timp , mirajul banilor / oportunitatilor , la varste fragede ( sub 30 de ani ) te schimba in mod cum nu-ti poti imagina , putini is cei care rezista tentatiilor .
Vad ca-ti place in Ro si preferi aici , e bine asta ; incepe cu pasi marunti , intai cauta un job , apoi cauta o femeie ( daca nu ai deja ) si vezi tu incotro te indrepti . O afacere poti sa-ti faci si in zona natala , ( alt domeniu ) doar sa vrei sau sa te duca sfecla.

Edited by cobi1, 09 July 2016 - 11:32.


#22
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View Postcobi1, on 09 iulie 2016 - 11:31, said:

Mai tai-o !! Indienii is in proportie covarsitoare , apoi negrii si la sfasit albii din care majoritatea sunt emigranti ( romani , polonezi etc ) , daca te duci in Nord , da , acolo nu prea vezi alte natii sau colorituri .

Citeste cu atentie inainte de a debita ceva. Eu vorbeam de cersetori.

#23
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Unde dracu ati vazut voi majoritatea indieni , polinezi sau ce mai ziceti acolo in Londra?
Wembley sau Southall nu e in Londra , e in M25 dar nu in Londra . Clue? Codul postal Wembley are HA si Southall UB . Alea nu sunt coduri de Londra . Londra incepe de pe la zona 4 inauntru. Da gasesti toate natiile insa intra tu macar in zona 3 inainte si ramai uimit. In zona 2 au portar si sluga in case ce vorbiti de nu stiti ce e cu voi. Dute pe marginea Londrei cum at fi Chiswick , Fulham , Hamersmith , Kensington si sa vedeti ce multi indieni sunt acolo; iok.

#24
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Am stat in 3 locatii diferite in zonele 1 si 2, n-am avut portar pana acum. Mai caut.

Poate te referi la concierge, se ocupa cu altceva decat tinutul usii. Asa ceva gasesti la anumite cladiri de apartamente.

Iar in zona 2, cum iesi din City spre est, numai burqa, barbi, turbane si salvari vezi pe strada. Curat englezi.

#25
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Cine te pune să te duci în est? :)

#26
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Jobul

#27
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 13 iulie 2016 - 00:34, said:

Am stat in 3 locatii diferite in zonele 1 si 2, n-am avut portar pana acum. Mai caut.

Poate te referi la concierge, se ocupa cu altceva decat tinutul usii. Asa ceva gasesti la anumite cladiri de apartamente.

Iar in zona 2, cum iesi din City spre est, numai burqa, barbi, turbane si salvari vezi pe strada. Curat englezi.

deci in Canary Wharf vezi "numai burqa, barbi, turbane si salvari vezi pe strada" ?

#28
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Da, incepand cu Stepney,Limehouse..Poplar...

Canary Wharf este plin de "bancheri", in majoritate caucazieni si indieni. Dar nu locuiesc acolo. Daca te duci mai jos in Isle of Dogs, este plin de musulmani si negri. Si de femei cu batic care imping carucioare.

Dar nu am vazut/auzit niciodata un scandal. Doar mai tureaza cateodata unul motorul... au si ei cocalarii lor.

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016
Parca n-ați fi fost in Londra. Burkaland începe de la citeva sute de m de tower bridge spe est (acolo sint ai bogați) sau de la clădirea aia in forma de plua spre est. Sint restaurante foarte mișto acolo, din păcate am stat la unul 2h la coada si ajunsesem la jumătate așa ca ne-am dus in alt loc mai puțin vestit.

Edited by vrajitoruldinoz, 27 July 2016 - 06:34.


#30
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRaulPV, on 12 iulie 2016 - 22:04, said:

Unde dracu ati vazut voi majoritatea indieni , polinezi sau ce mai ziceti acolo in Londra?
Wembley sau Southall nu e in Londra , e in M25 dar nu in Londra . Clue? Codul postal Wembley are HA si Southall UB . Alea nu sunt coduri de Londra . Londra incepe de pe la zona 4 inauntru. Da gasesti toate natiile insa intra tu macar in zona 3 inainte si ramai uimit. In zona 2 au portar si sluga in case ce vorbiti de nu stiti ce e cu voi. Dute pe marginea Londrei cum at fi Chiswick , Fulham , Hamersmith , Kensington si sa vedeti ce multi indieni sunt acolo; iok.

primarul londrei nou ales este pakistanez.
ma uit acum si ce vad in fata, nu si in spate:
21 oameni: 9 indo-pakistanezi, 3 chinezi, 1 ebraic, io si restul inglish.
imbracati la costum sau taior.
toti se belesc in monitoare.
sigur in Canary Wharf procentele sunt diferite.

View PostLukRo, on 22 iulie 2016 - 20:46, said:

Da, incepand cu Stepney,Limehouse..Poplar...

Canary Wharf este plin de "bancheri", in majoritate caucazieni si indieni. Dar nu locuiesc acolo. Daca te duci mai jos in Isle of Dogs, este plin de musulmani si negri. Si de femei cu batic care imping carucioare.

Dar nu am vazut/auzit niciodata un scandal. Doar mai tureaza cateodata unul motorul... au si ei cocalarii lor.

oho, sa vezi cati indo-pakistanezi locuiesc in cladirile alea cu multa sticla din jur de Canary Wharf !!!

Limehouse este o zona FOARTE misto si e plina de yuppies. La fel Wapping. Dar cum treci de DLR spre nord se schimba, sud de DLR alta poveste.

Edited by avenirv, 28 July 2016 - 11:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate