Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Apa sub termosistem acoperis tip terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
offff .... "lucrarea", in stadiul in care au lasat-o, NU AVEA VOIE sa ramana neprotejata la intemperii. Daca apa nu se infitreaza prin materialul sapei (sa zicem ... desi nu cred) oricum se infiltreaza pe-acolo pe unde au pus "sigilarea" de la colturi si prin insusi materialul aticului, lasat si acesta neizolat Posted Image
Asa s-a si intamplat. Hidroizolatia aplicata initial sub stratul de vata si-a facut treaba si a actionat ca o tava.
Toate cele din poze (stratul subtire de egalizare, caulking-ul de la colturi sunt, din punctul meu de vedere, lucrari pregatitoare pentru aplicarea membranei. Din pacate ... gata! Nu mai insist. Ai prins ideea ...
Inca ceva! Vad ca au intrat cu stratul asta gri de peste sapa pana-n buza scurgerilor pt apele pluviale. Mare atentie! Nu e corect.

#20
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postpetre69, on 19 iunie 2016 - 21:33, said:

Dupa ce ai facut hidroizolatia, ai facut o proba sa inunzi terasa si sa vezi daca ai vreo panta ?

hidroizolatia de pe placa a fost testata volens-nolens, din cauza unor ploi abundente, in noiembrie! aveam apa pe casa, terasa avand in jur de 120mp, pe inaltimea de 30-35cm! piscina curata, nu ala! ca un facut, ploaia s-a oprit exact cand nivelul apei a ajuns exact sub gaurile lasate in atic, pentru pluviale! am stat de pe la 9 dimineata pana la 16, cu o pompa, sa scot apa de acolo!
si cu toate acesta, nu am avut picatura de apa in casa! nimic!

iar in momentul in care s-a executat sapa de peste termosistem, s-a facut si o proba cu apa, sa se verifice panta! au zis ca este ok....


Mai bine o hidroizolezi


#21
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postfsoare03, on 19 iunie 2016 - 21:36, said:


[...] in conditiile in care vata este inca uda/umeda, pe unde va iesi apa, vaporii aia??

Aia-i, ca nu iese cu una, cu doua, iar tu ai mai mult decat condens din apori acolo ...

View Postfsoare03, on 19 iunie 2016 - 21:36, said:

trebuie lasata sa se usuce cumva....

Corect!

View Postfsoare03, on 19 iunie 2016 - 21:36, said:

daca o mai las ne-hidroizolata sapa asta, asteptand sa se usuce vata de dedesubt, [...]

Nu cred ca va functiona ...

#22
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostDIY, on 19 iunie 2016 - 21:39, said:

offff .... "lucrarea", in stadiul in care au lasat-o, NU AVEA VOIE sa ramana neprotejata la intemperii. Daca apa nu se infitreaza prin materialul sapei (sa zicem ... desi nu cred) oricum se infiltreaza pe-acolo pe unde au pus "sigilarea" de la colturi si prin insusi materialul aticului, lasat si acesta neizolat Posted Image
Asa s-a si intamplat. Hidroizolatia aplicata initial sub stratul de vata si-a facut treaba si a actionat ca o tava.
Toate cele din poze (stratul subtire de egalizare, caulking-ul de la colturi sunt, din punctul meu de vedere, lucrari pregatitoare pentru aplicarea membranei. Din pacate ... gata! Nu mai insist. Ai prins ideea ...

ok, am inteles, multumesc frumos! insa ce fac mai departe, sparg sapa sa las vata sa se usuce natural, sau schimb tot!?

Inca ceva! Vad ca au intrat cu stratul asta gri de peste sapa pana-n buza scurgerilor pt apele pluviale. Mare atentie! Nu e corect.

se prea poate, dar cred ca a facut-o dintr-un exces de zel, tocmai ca sa sigileze cumva acele puncte sensibile..... zic si eu, nu ca ii iau apararea...


#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postfsoare03, on 19 iunie 2016 - 21:36, said:



urgenta numarul unu este hidroizolatia finala! dar, daca fac treaba asta, in conditiile in care vata este inca uda/umeda, pe unde va iesi apa, vaporii aia?? trebuie lasata sa se usuce cumva....
Aici nu stiu ce sa-ti zic pt ca nu stiu cat vrei sa cheltui
Daca desfaci e o gramada de bani
Dar poti sa astepti sa se si usuce prin sapa


#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postfsoare03, on 19 iunie 2016 - 21:28, said:


desfacem sapa, nu e o problema, dar imi e teama ca o sa stricam si primul strat de vata (sunt doua, de cate 100mm fiecare, durock, cu vreo 20mm strat mai dur, mai compactat), si apoi, nu stiu cat timp a stat vata aia in apa...... sau in cata apa.....ooofff......

Da, mai mult ca sigur ca primul strat se va distruge. Look at the bright side! Macar ai doua straturi, deci stratul inferior ar trebui sa supravietuiasca ok. Dupa ce acesta din urma se usuca, mai pui un strat si gata. Din pacate, acolo s-a comis o greseala majora si solutii ieftine nu exista.

#25
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postpetre69, on 19 iunie 2016 - 21:43, said:

Aici nu stiu ce sa-ti zic pt ca nu stiu cat vrei sa cheltui
Daca desfaci e o gramada de bani
Dar poti sa astepti sa se si usuce prin sapa

cat sa mai cheltui.... sau cat sa mai cheltui EU....
in sfarsit, problema nu este in a cauta vinaovatul, caci chiar nu cred ca are rost, ci gasita solutia ideala, in acest caz!
dca va fi nevoie sa refac tot, o refac si gata, nu cred ca vreau sa stau cu mocirla aia deasupra capului, ca numai vata bazaltica nu mai e.....
apropo de asta, cam cat timp isi mentine proprietatile vata asta bazaltica, in conditile mentionate de mine? asta e o intrebare pemtru producator/importator....
si-apoi ar ami fi un lucru, si anume, daca, prin compactarea stratului de vata, din cauza umezelii, se lasa sapa, prin greutatea ei, nu tot acolo ajung, la refacerea completa a termosistemului??

View PostDIY, on 19 iunie 2016 - 21:46, said:


Da, mai mult ca sigur ca primul strat se va distruge. Look at the bright side! Macar ai doua straturi, deci stratul inferior ar trebui sa supravietuiasca ok. Dupa ce acesta din urma se usuca, mai pui un strat si gata. Din pacate, acolo s-a comis o greseala majora si solutii ieftine nu exista.

mda, primul strat, cel primar, care a stat in apa, e compromis, no doubt, dar si al doilea, daca se va ajunge la spargerea sapei..... nu va scapa ieftin....deci.....
cine a comis greseala? eu? constructorul, ca nu a chemat la timp pe cei cu hidroizo, vremea neprielnica? habar nu am.....

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Bre , daca vrei sa fie corect treaba e nasoala ca trebuie sa dai sapa jos

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Da tot jos si fa o terasa inversata cu extrudat si lasa vata pentru suprafetele verticale. Avantajul e ca ai testata si receptionata hidroizolatia inainte sa investesti vreun leu in termo si finisaje. Daca nu vrei sa folosesti curent spatiul, scapi chiar fara sapa, gresie etc.

#28
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postsebulbus, on 19 iunie 2016 - 22:07, said:

Da tot jos si fa o terasa inversata cu extrudat si lasa vata pentru suprafetele verticale. Avantajul e ca ai testata si receptionata hidroizolatia inainte sa investesti vreun leu in termo si finisaje. Daca nu vrei sa folosesti curent spatiul, scapi chiar fara sapa, gresie etc.

nu inteleg, terasa inversata?

View Postpetre69, on 19 iunie 2016 - 21:54, said:

Bre , daca vrei sa fie corect treaba e nasoala ca trebuie sa dai sapa jos

dau sapa jos, si o iau de la capat, ca nu cred ca mai recuperez ceva din vata de sub ea! primul strat a stat in apa, cam 4cm probabil, din grosimea de 10, iar cel de-al doilea strat va fi distrus prin desfacerea sapei....

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Cu mentiunea ca stratul de uzura poate fi orice vrei. Chiar si pietris peste geotextil.

[ http://www.generalmembrane.it/system/pictures/331/original/terasa-circulabila-acoperis-inversat.jpg?1443093600 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postsebulbus, on 19 iunie 2016 - 22:38, said:

Cu mentiunea ca stratul de uzura poate fi orice vrei. Chiar si pietris peste geotextil.

[ http://www.generalmembrane.it/system/pictures/331/original/terasa-circulabila-acoperis-inversat.jpg?1443093600 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aha,
am inteles!
multumesc!
chit ca si maine e sarbatoare, o sa incerc sa stau d evorba cu constructorul vis-a-vis de aceasta situatie!

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
La o adica, daca nu e compromisa rezistenta mecanica a ce ai acolo, poti face treaba asta peste toate straturile existente. Doar in zona scurgerilor tot va trebui sa spargi sa pui 2-3 sifoane adevarate cu parafrunzar. Restul pot ramane asa ca scurgeri de preaplin.

#32
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015
Stai linistit, nu te enerva, INCA. Nici nu stii cata bataie de cap iti va da terasa asta.
In momentul adta ori mergi pe terasa inversata ori faci ce trebuia sa faci de la inceput - pui tabla.
Eu daca as fi in locul tau as incercs sa pun tabla in interiotul aticului, in doua ape, astfel incat sa nu se vada din strada.

#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Vata bazaltica, in ideea ca o lasi sa se usuce bine, bine de tot e ok; d.p.d.v al izolatiei termice. Faptul ca a stat in apa nu conteza. Daca se usuca bine! Stratul ce seva distruge, probabil, este cel imediat de sub sapa. Nu stiu cum anume s-a turnat sapa asta, dar este posibil sa fie "prinsa" de vata, in urma turnarii.
Cu rezistenta mecanica a vatei din stratul ce poate fi salvat ... asta ramane de vazut la fata locului, dupa ce desfaci. Nici un reprezentant nu-ti poate spune cum sta treaba asa, din teorie, fara sa ... fabuleze un pic. Asa ca ... vei vedea ce si cum.
In cazul fericit in care e ok, poti reface dupa cum ti-ai dorit initial sau poti adauga alte straturi si face un alt tip de izolatie. Personal, nu agreez nici o configuratie in care membrana hidroizolanta nu este ultima ! Poate doar in strat de protectie deasupra ... dar termoizolatia - in orice caz - la interior.

Scurgerile nu trebuie sa fie, in mod necesar tip sfon. E cel mai simplu, dar ... nu la stadiul asta. Imi imaginez ca nu ti-ai propus sa ai coloane de ape pluviale prin casa ...

#34
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
apropo de asta, cam cat timp isi mentine proprietatile vata asta bazaltica, in conditile mentionate de mine? asta e o intrebare pemtru producator/importator....

salut,

mai intii, pentru vata bazaltica, cauta in specificatii; vezi daca este "hidrofobizata in masa".
daca este hidrofobizata in masa, poti sta linistit in privinta faptului ca a stat in apa - nu ar trebui sa fie afectata, decit daca incarcarea din partea sapei a fost foarte mare.
in perioada in care am izolat casa, am prins o perioda de ploi vara, de 2 saptamini.....in care nu stiam ce sa fac cu vata bazaltica pusa pe pereti......vinzatoru nu stia, importatorul nu,,,,,asa ca am stat si am asteptat .
dupa perioada de ploi, apa sa scurs din vata si dupa aproape inca 2 saptamini mi am continuat activitatea de termoizolare.
din perioada aceea am pastrat pe o masa in curte o bucata de vata asa cum a fost scoasa din pachet; este complet neprotejata si expusa soarelui , ploii si zapezii.
am pastrat o sa vad ce se intimpla cu ea in conditii vitrege; pina anul trecut nu a avut nimic, nici o modificare vizibila- de anul trecut au inceput sa o zgirme si sa manince din ea grauriii....
cam asta e cu vata bazaltica....am spus ca nu stiu ce se intimpla daca a fost supusa greutatii placii....

ziua buna,
laurentiu

#35
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostDIY, on 20 iunie 2016 - 04:27, said:

Vata bazaltica, in ideea ca o lasi sa se usuce bine, bine de tot e ok; d.p.d.v al izolatiei termice. Faptul ca a stat in apa nu conteza. Daca se usuca bine! Stratul ce seva distruge, probabil, este cel imediat de sub sapa. Nu stiu cum anume s-a turnat sapa asta, dar este posibil sa fie "prinsa" de vata, in urma turnarii.
Cu rezistenta mecanica a vatei din stratul ce poate fi salvat ... asta ramane de vazut la fata locului, dupa ce desfaci. Nici un reprezentant nu-ti poate spune cum sta treaba asa, din teorie, fara sa ... fabuleze un pic. Asa ca ... vei vedea ce si cum.
In cazul fericit in care e ok, poti reface dupa cum ti-ai dorit initial sau poti adauga alte straturi si face un alt tip de izolatie. Personal, nu agreez nici o configuratie in care membrana hidroizolanta nu este ultima ! Poate doar in strat de protectie deasupra ... dar termoizolatia - in orice caz - la interior.

Scurgerile nu trebuie sa fie, in mod necesar tip sfon. E cel mai simplu, dar ... nu la stadiul asta. Imi imaginez ca nu ti-ai propus sa ai coloane de ape pluviale prin casa ...
Nu, coloanele pt pluviale sunt la exterior!
Ar fi o treabă bună daca ea, ca vata, ca material termoizolant, își păstrează proprietățile!
Poate reușesc să vorbesc cu importatorul azi-maine....

View Postlaurentiu_florin, on 20 iunie 2016 - 05:49, said:

apropo de asta, cam cat timp isi mentine proprietatile vata asta bazaltica, in conditile mentionate de mine? asta e o intrebare pemtru producator/importator....

salut,

mai intii, pentru vata bazaltica, cauta in specificatii; vezi daca este "hidrofobizata in masa".
daca este hidrofobizata in masa, poti sta linistit in privinta faptului ca a stat in apa - nu ar trebui sa fie afectata, decit daca incarcarea din partea sapei a fost foarte mare.
in perioada in care am izolat casa, am prins o perioda de ploi vara, de 2 saptamini.....in care nu stiam ce sa fac cu vata bazaltica pusa pe pereti......vinzatoru nu stia, importatorul nu,,,,,asa ca am stat si am asteptat .
dupa perioada de ploi, apa sa scurs din vata si dupa aproape inca 2 saptamini mi am continuat activitatea de termoizolare.
din perioada aceea am pastrat pe o masa in curte o bucata de vata asa cum a fost scoasa din pachet; este complet neprotejata si expusa soarelui , ploii si zapezii.
am pastrat o sa vad ce se intimpla cu ea in conditii vitrege; pina anul trecut nu a avut nimic, nici o modificare vizibila- de anul trecut au inceput sa o zgirme si sa manince din ea grauriii....
cam asta e cu vata bazaltica....am spus ca nu stiu ce se intimpla daca a fost supusa greutatii placii....

ziua buna,
laurentiu
Salut,
Conform specificațiilor, este hidrofobizare în masă!
Si stiu ca se scurge apa repede din ea.... singura chestie ar fi greutatea sapei, dar chiar și așa, ar trebui să reziste anumitor încărcări mecanice.
Zi buna!

#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
In cel mai fericit caz vata aia avea 70kPa rezistenta la compresiune cand ai scos-o din pachet. Ce rezistenta mai are dupa inmuiere in apa e posibil sa-ti poata spune producatorul, sau nici chiar el, daca nu are determinari pentru criteriul asta. Fisa tehnica ar trebui sa-ti zica daca trebuia ferita de umiditate pana la acoperirea cu hidroizolatie sau nu.

Alta treaba, rotunjeste ca lumea racordurile planseu la atic si colturile. Cam la raza unei mingi de ping pong, ideal chiar mai mare. Vad ca incepusei o membrana lichida acolo, unde nu e asa critic, dar tot le va fi mai greu sa lase vreun por asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate