Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Agresiune la limita - O moda moderna

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 gingisKHAN2015, on 19 iunie 2016 - 16:41, said:

N-a  cazut pe  jos , din voleu i- ars aluia una in aripa stanga spate ca nu oprise .

Am inteles, legislatia nu-ti da dreptul sa te aperi singur.
Cam pe nicaieri in lume

#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu ma pronunt nici eu sincer sa fiu . Nici unul nici celalalt nu au procedat prea cugetat acolo . Nervii fac mult rau cand nu sunt tinuti in frau .

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu prea inteleg de unde toate picioarele, adidasii si alte alea. Initiatorul nu ofera decit niste date vagi si in nici un caz asemenea detalii. Am dat din intimplare peste citiva care cunosc cazul "din interior" si vorbesc intre ei sau doar spun ce le dicteaza imaginatia si frustrarile?

#22
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Sunt de acord cu tatarul ardelean de mai sus. Cam multi nervi, niciunul nu a procedat corect.
@Tsunnnami:
Sunt tari "mama democratiei" unde daca ti-a intrat cineva pe proprietate fara drept, il poti impusca tot fara drept. De apel. La noi, in afara de Iovan, a mai existat vreun caz?

#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Stai sa caut link . A fost ideea initiatorului sa puna asa . A fost la stiri .Imediat .

#24
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Tsunnnami, on 19 iunie 2016 - 16:42, said:


Am inteles, legislatia nu-ti da dreptul sa te aperi singur.
Cam pe nicaieri in lume

Asa,si daca vine unul si-ti fute o ranga in parbriz tu stai sa vezi ce-ti permite legislatia? Zdreamta aia se poate considera norocoasa ca nu a dat peste unul ce-i dadea omorul si-i facea meniul compus doar din supa pentru vreo 6 luni...

#25
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

 f300, on 19 iunie 2016 - 16:51, said:

Eu nu prea inteleg de unde toate picioarele, adidasii si alte alea. Initiatorul nu ofera decit niste date vagi si in nici un caz asemenea detalii. Am dat din intimplare peste citiva care cunosc cazul "din interior" si vorbesc intre ei sau doar spun ce le dicteaza imaginatia si frustrarile?
E vorba de cazul cu liderul liberal, a fost dat la stiri. Partea haioasa este ca si-a cerut scuze Gorghia in numele lui.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
A, asta este incidentul?!?!?! .........................................

Provocat sau nu sper sa-i ramina la cazier ceva din asta.

Ca idee priviti ultima poza: ca se certe cu fufa macho-ul a parcat masina si blocind strada si pe trecere! Nu e vorba de trecerea la care a avut loc faza cu traversarea la semafor, aia s-a terminat fara nimic dupa care "liberalul" a urmarit-o pe femeie cu masina pina a prins-o acolo unde se vede in poza.

Edited by terratec, 21 June 2016 - 08:40.
fara link-uri externe


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gingisKHAN2015, on 19 iunie 2016 - 16:44, said:

Nu ma pronunt nici eu sincer sa fiu . Nici unul nici celalalt nu au procedat prea cugetat acolo . Nervii fac mult rau cand nu sunt tinuti in frau .
Practic s-au ciocnit doi oameni cu lacune de bun simț. Sigur că n-a fost ok nici ce a făcut femeia dar dacă în locul ei era unul cu mușchi pe el nu cred că șoferul i-ar fi sărit la gât așa cum a făcut-o.  
De aici până la a stabili că ea s-a comportat conform unui trend actual (deci l-a iritat premeditat, nu pentru că așa e ea, cu fumuri în cap) e cam mult, cred, dar fiecare cu concluziile lui.

Edited by althea, 19 June 2016 - 17:48.


#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre terratec ....limitele ni le fixam singuri si nu au nici o legatura cu ceea ce considera altii ca fiind limite . Asa stau lucrurile de cand lumea si pamantul .
Deasemenea si asteptarile de la cei din jur sunt personale si unice si nu au legatura cu asteptarile celorlalti fata de noi .
Daca tie ti se pare fortata o limita in situatia mai sus pomenita , uite ca doua - trei randuri mai jos iti dai seama ca pentru altii nici macar nu au fost indeplinite minimele conditii ca sa o snopeasca pe aia in bataie Posted Image .
Universul ni-l cream singuri . De aceea , el este personal si unic . Nic un sistem legislativ trecut , prezent si viitor nu va putea sa uniformizeze perceptiile tuturor muritorilor .

Edited by JurasikMan, 19 June 2016 - 17:52.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 ady_77, on 19 iunie 2016 - 16:54, said:


Asa,si daca vine unul si-ti fute o ranga in parbriz tu stai sa vezi ce-ti permite legislatia? Zdreamta aia se poate considera norocoasa ca nu a dat peste unul ce-i dadea omorul si-i facea meniul compus doar din supa pentru vreo 6 luni...

Io zic de ce-ti permite legislatia.
Asa te intreb si eu, daca sun 10 , de 2 ori cat tine, ce mai faci? Ii iei la omor?
FIecare caz e paricular. Nu ma intreba pe mine cum as reactiona, ca nu stiu, spun ce scrie legea.
La mine era sa-mi iau o caramida si n-am oprit cu motocicleta. Erau multi.
Am fost la politie si am facut plangere. Si cam atat.

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Observa ca exemplul a captat atentia mai mult decat tema agresiunii la limita.

Va voi ruga sa dezbatem mai mult conceptul decat stirea de la ora 5.

#31
andu366

andu366

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.01.2016

 ady_77, on 19 iunie 2016 - 16:54, said:


Asa,si daca vine unul si-ti fute o ranga in parbriz tu stai sa vezi ce-ti permite legislatia? Zdreamta aia se poate considera norocoasa ca nu a dat peste unul ce-i dadea omorul si-i facea meniul compus doar din supa pentru vreo 6 luni...


Nu-ti trebuie mult creier sa realizezi ca pentru un parbriz de 3 lei nu bagi un om in spital.

De aia e legea aspra cu justitiarii de mahala. Daca ar permite fiecarui cocalar sa isi faca dreptate dupa cum il duce [ne]mintea Romania ar deveni un mare Vaslui.

#32
Fluffy_The_Terrible

Fluffy_The_Terrible

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.03.2016
Imi place ca unora dintre voi - citind comentariile de mai sus - vi se pare perfect normal sa sariti la bataie pentru orice pretext si din orice motiv. Daca reactia ta e violenta fizica, ai pierdut orice apel la dreptate&justitie si alte maruntisuri din astea. Deci..apropo de nenea ala din stire .. femeia aia da un sut in masina .. si el o urmareste, o pocneste si vrea sa o  bage cu forta in masina, si asta in plina zi, in vazul tuturor, dar ea - si altii asemenea ei- merita toate astea pentru ca a trecut pe rosu si a dat un sut in masina lui smechera?

Indiferent ce avarii se aduc proprietatii tale, sau ce lezari percepi tu ca se aduc ego*ului tau, nu esti justificat - moral/legal/etc - sa ataci alta persoana. Poti face asta doar daca esti atacat tu fizic, si trebuie sa te aperi ca sa incerci sa iesi din situatia respectiva.

Dar de...se pare ca unii dintre noi sunt inca la mentalitatea de gradinita...in care ma bat cu Gigel in pauza pentru ca Gigel a pus cotul pe jumatatea mea de banca,
Si eu as zice ca nicio stricaciune de niciun fel la nicio scula smechera nu valoreaza cat suferinta unui om si oasele lui rupte si vanataile lui..dar iarasi de..mai greu cu empatia si omenia.

#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Au aparut multi forumisti buni la suflet care tin partea persoanei care incepe agresiunile.
Aceasta reactie nu se rezuma doar la cazul recent din media, oamenii "de bine" tin intotdeauna cu agresorul.
Pentru ei nu conteaza proprietatea sau linistea psihica a celorlati, ei isi doresc legi strambe, care sa le permita comportamentul nesimtit.

In Timisoara se purta si inca se mai poarta mutarea fortata a proprietarilor din case vechi.
Agresiunea se facea prin intermediul copiilor care erau trimisi periodic sa isi faca nevoile pe presul si usa respectivilor proprietari.
Micile agresiuni murdare erau atent supravegheate de clanurile de oameni cinstiti.
Orice reactie a victimei era rapid considerata agresiune si se termina rau pentru aceasta.


Cei care sustin micii agresori sunt oameni identici cu clanurile care au acaparat centrul Timisoarei.
Au invatat sa profite de legi si sa terorizeze concentatenii fara a fi trasi la raspundere.
Multi dintre cei care citesc aceste randuri sunt certati cu bunul simt si nu pierd nici o oportunitate de a face mici smecherii.
Vehementa cu care acuza victimele provine din frica de bataie pe care o au.

Orice pungas stie ca pedeapsa pe care o merita ar fi dureroasa si urla preventiv pentru a nu o primi.

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Din pacate nimeni nu are dreptul sa "imobilizeze" o femeie care a lovit cu piciorul o hardughie de 3 tone, in ideea ca poate a spart hardughia. Daca sarea sa-l "imobilizeze", de exemplu, pe malacu ala care i-a dat o palma aleia asta-iarna, tot respectu, ca nu mai apuca sa-i dea si un pumn. :w00t:

Daca ii dadea asta un picior la masina fugea cu viteza a 6-a din alea 5 pe care le are :lol:

https://i.ytimg.com/...xresdefault.jpg

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
@terratec: Iarasi aduci un exemplu asa vag ca sa nu poata spune lumea nimic si sa-l manipulezi cum vrei tu. Dupa aia sa spui ca nu conteaza concret exemplul. Ma indoiesc ca renunta lumea la casa pentru ca isi fac nevoile niste copilasi pe unde nu trebuie. Poate se scandalizeaza la vreun post TV local, da dar nu mai mult. Eu am o ruda f apropiata intr-un oras similar de la care de obicei nu poti sa iesi pe nici o parte fara sa dai in vreun rahat - si de obicei nu de copil. Plus prezervative folosite in gradina. Si nu s-a gindit sa se mute. Nu cumva in cazul descris de tine erau si alte chestii la mijloc, mult peste ce ai descris? Niste sabii, ceva?

De asemenea exemplele pe care le dai tu in care poti macar sa stii cine ti-a facut-o (chiar daca nu renteaza sa te iei de git cu el) sint cu autor cunoscut si in consecinta niste chestii minore altfel chiar ai pune potera pe el si nu s-ar mai incadra in teza ta ca te zgindare unul putin si tu sari la gitul lui. Daca ti-e de o talpa de pantof sport pe masina sa vezi cum iti e sa o gasesti jumate facuta praf in parcare. Daca ti-e de niste mizerie pe pres sa vezi cum e sa te trezesti "mutat" cit ai fost la munte in concediu.

 terratec, on 20 iunie 2016 - 20:24, said:

Multi dintre cei care citesc aceste randuri sunt certati cu bunul simt si nu pierd nici o oportunitate de a face mici smecherii.

Vrei sa spui ca (citez) "multi" sintem nesimtiti? O sa dau report pentru ca am impresia ca a fost sparta parola unui moderator.

Edited by f300, 20 June 2016 - 20:43.


#36
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 andu366, on 20 iunie 2016 - 18:30, said:



Nu-ti trebuie mult creier sa realizezi ca pentru un parbriz de 3 lei nu bagi un om in spital.

De aia e legea aspra cu justitiarii de mahala. Daca ar permite fiecarui cocalar sa isi faca dreptate dupa cum il duce [ne]mintea Romania ar deveni un mare Vaslui.

Fugi ba la somn....am in proprietate padure in Romania,loc in care am construit patru case.Am fost atacat de cateva ori atat eu cat si familia,ba de hotii de lemne,ba de de unii care au crezut ca lor nu li se intampla nimic,ca legea e de partea lor.Nasol,s-au inselat,curtea e plina de caini,armele de vanatoare nu lipsesc si nu ma dau inapoi sa le folosesc,fac ceva pe parerea celorlalti,cand viata mea si a familiei e in pericol descarc tot incarcatorul si pun altul in loc.Mi se rupe de ce spune legea.Stii de ce? Pentru ca legea nu e acolo cu mine sa ma apere.Eu nu am de unde sa stiu ca ala are la el un cutit,o ranga sau un pistol.Mi-ai incalcat proprietatea,iti bag mortul in casa,ce o fi dupa...asta e.Acum cativa ani eram venit doar de cateva ore in tara,am parcat masinile in curte si ne-an dus la masa.Am auzit cainii latrand si cand dau sa ies erau unii ce umblau la masini,sa le deschida.Pe unul dintre ei l-am desfigurat si l-am lasat sa-l rupa cainii.Crezi ca mi-a pasat de ce a zis politia si procuratura? Sincer,chiar crezi ca ma intereseaza aspecte de astea? Unde erau ei atunci? Daca imi atacau aia familia? Daca omorau pe cineva din familie? Sa ma duca in ce tribunale vor si in ce puscarii vor,imi asum asta.De la faza aia crezi ca au mai incercat sa vina pe acolo?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate